Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 97662 times)

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #570 on: November 07, 2017, 19:10:34 PM »
RD, bucuroasa m-as duce sa fac ceva nesemnificativ si marunt, sau chiar nimic.  :lol: Si l-am aranjat si pe Maslow cu piramida lui. Am invatat-o si ras-invatat-o si eu, dar este diferit de la persoana la persoana, nu toti au mari aspiratii carieristice, sa spun asa.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #571 on: November 08, 2017, 05:25:39 AM »
Cu nimic sunt si eu de acord  :lol: . Cel putin o perioada! Dar vorba aia: be careful what you wish for.
Hil, ca sa ma intorc la ce-ai zis tu, ca vor sa scoata profesia, asa simt si eu cateodata. Daca s-ar putea sa foloseasca help desk-ul pentru orice, chiar si atunci cand trebuie expertiza. Dar ma rog, fiecare isi ia decizia pe care o vrea. Decizia e motivata de bani - sa cheltuiasca cat mai putin.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #572 on: November 08, 2017, 08:56:31 AM »
La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor!  :friends:  :kiss:

Eu  vreau sa scriu aici, vreau sa-mi arat empatia si simpatia fata de tot ce vi se-ntampla, dar interiorul meu e mai varza ca niciodata, desi par functionala lumii. Mi-ar prinde bine si mie sa ma scot din priza pentru o vreme... :depressed:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #573 on: November 08, 2017, 13:14:33 PM »
La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor!  :friends:  :kiss:

Si de la mine!
Oh, Frisky!  :( :friends:

Conchi, nervi de otel!  :muschi:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #574 on: November 08, 2017, 19:11:45 PM »
Sa traiti cu numele multi ani voiosi!

Frisky,  te imbartisez cu drag.

Conchi, penibili sa comenteze pt 10$ in plus pe an, dar mai bine -20% clientela daca nu te afecteaza financiar. Mental sigur o sa te afecteze in bine! Ai timp mai mult pt tine asa ca good riddance carcotasilor! Unii, destul de multi in ultima vreme :( au pierdut simtul ridicolului sau nu l-au avut in arsenal niciodata.

Am fost de ambele parti si concluzionez ca atata vreme cat iti merge businessul cu suisuri si coborasuri inevitabile tot mai bine este sa fii propriul sef.

Red, asa e. O sa ajunga companiile sa aiba mai multi manageri decat lucratori. :|

Ieri primesc un email cu o cerere de opinie despre o tipa cu dosar penal pt ceva petrecut acum 12 ani.
A fost prinsa facand sex cu un baiat de 16 ani, ea avand 28 la vremea aia.

Agentul care punea intrebarea mi-a 'tradus' cum trebuie sa inteleg situatia:
era o relatie de prietenie, consensual la ambii, numai ca i-a prins cineva si iaca asa s-a trezit biata femeie cu dosar penal si multe probleme. Si statea el si se intreba cum poate o relatie sexuala sa creasca riscul de a avea o boala grava sau sa cauzeze deces.
:silent:
« Last Edit: November 08, 2017, 19:13:32 PM by Hil »

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #575 on: November 08, 2017, 20:23:46 PM »
La multi ani tuturor cu numele azi! Frisky, nice to see you  :friends: . Lasa, ca starile astea vin si mai apoi odata se limpezesc.
Serviciul are mult prea mare influenta asupra noastra! Am devenit niste robotei care lucreaza cu chestii abstracte. Alta chestie ar fi sa vezi si rezultatul si sa ai sentimentul ca a folosit cuiva ceea ce ai facut la modul concret. Si atunci daca nu te mai bucuri de rezultatul muncii tale tot ce ramane sa te bucuri sunt banii pe care ii primesti si propriul status. Si astea sunt foarte volatile.
Situatia de care povestesti tu Hil e o situatie nefericita. N-ar trebui in cazurile astea sa evalueze un psiholog si sa vada daca au existat traume? Si daca nu, e chiar asa de mare problema? Asa de mare incat sa marchezi pe cineva pe viata.

Am aflat despre o companie locala cu care am ceva legaturi (am cunoscut pe catava de acolo printr-o colaborare) ca a fost scoasa la vanzare acum un an. Compania e de 3 miliarde de dolari si n-au gasit cumparator pana acum, cand au aparut chinezii cu o oferta  :shock: . E in discutii la guvernul Canadei daca sa ii lase pe chinezi sa intre, intrucat e vorba de fapt de guvernul Chinei care da banii.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #576 on: November 10, 2017, 09:51:26 AM »
Am fost ieri la un client cu productie, asa o atmosfera sanatoasa n-am mai vazut de nu stiu cand, toata lumea zambitoare, facandu-si treaba cu drag pana la patos, au si angajati handicapati (am vazut unul chiar "plem-plem"), una din cladiri e un fost grajd si au lasat-o in stilul ala. Este acolo o alee cu nu stiu ce copaci care au 1000 de ani, unul dintre copacii astia e si alaturi de alee si au "decupat" o cladire pe langa el, sa nu-l tulbure :indragostit: Mi-a placut in mod deosebit :indragostit:
La noi au anuntat ninsoare pe dumininica seara/noaptea si luni dimineata  :speriat:

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #577 on: November 10, 2017, 17:11:19 PM »
Ka, ce frumos ca mai sunt si asemenea locuri pe lumea asta  :indragostit:. Renaste speranta!
Eu de fapt ma simt optimista azi si nici macar nu stiu de ce. Afara sunt -11  :frig:  si se simt ca -18. La noapte si mai frig.
Niste prieteni de-ai nostri vorbesc (de-astea, vorbe la o sueta) sa ne strangem mai multi si sa cumparam un sat in Romania. E usor de batut campii, I know. Unii ca sa-si deschida distilerie, fetele fabrica de ciocolata, samd.
Eu le-am zis sa facem, ca eu scriu o carte despre experiment si cine stie, poate ma scot cu chestia asta  :hihi:
Toata lumea viseaza sa nu mai aiba sef si program, e clar.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #578 on: November 13, 2017, 23:11:01 PM »
Servus fetelor!

Red , asa e, dar in ziua de azi cand pedofilia a devenit epidemie, am vazut rosu imediat la comentariile agentului mai ales. Apoi m-am gandit ca la fii-mea la graduation erau cativa colegi de generatie carora puteam sa la dau 30 de ani fara sa clipesc. Oricum o evaluare psihica e necesara la o femeie cu asemenea inclinatii, chiar daca baiautl e la un pas de varsta adulta, tot mi s-a strans stomacul.
Cat despre viata la tara, f fain subiect de visat. O sa il lansez si cu prietenii nostri.

Ka, sa-ti fie de bine experienta!

Eu imi recapat zenul incet. Chloe urca si coboara scari de parca nu s-a intamplat nimic, oricum o limitez la etaj ca ea nu stie sa paseasca cu calm.
Copila mea are carnet de sofer si talent sa faca presiuni asupra lui maica-sa sa-i dea masina.  :doh:
 am mers cu ea de f multe ori, ar mici chestii de incepator, dar per total e safe. Am lasat-o initial singura pana la o cafenea la 5' de noi, apoi la servici, tot aproape, apoi azi la shopping la un mall mai departe, presimt ca raman in curand fara masina in we. Ei umbla cu gasca si la ore mici din noapte, ea e designated driver in caz de ceva si pana la urma tot masina mea o stie cel mai bine, probabil o sa isi vada visul cu ochii in curand (masina in we) asta pana o avea si ea masina.
Fetele cu copii mari, cum ati trecut mental de spaima? Eu sunt groaznica la capitolul asta! Sufar de scenarita cronica! :-s
« Last Edit: November 13, 2017, 23:13:48 PM by Hil »

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #579 on: November 14, 2017, 11:10:53 AM »
Pune mana si citeste o carte, uita-te la un film, fa o paine, doua, noua :hihi: , ca sa nu te mai gandesti asa intensiv la ce i s-ar putea eventual intampla Karlei. Nu cred ca exista alt leac.
A mea a condus pe Bali scooter. Cu circulatie pe stanga si numai cu casca pe cap, in rest nema protectie. Si la circulatia de acolo, eu am dat sa mor de 10 ori pe putin numai cand am mers in masina de la aeroport la ea acasa. Dar am vazut-o ca totusi conduce cu cap, nu se aventureaza aiurea, casca ochii in jurul ei etc. Si am si batut cu ea muuuulti kilometri, pe scooter :D Roag-o sa te sune sau sa-ti scrie imediat cum a ajuns undeva, sa stai linistita. Cu timpul te vei mai linisti (oricum nu-ti ramane altceva de facut :hihi: ). Dar ia sa luam prima data un coktail :drink: , sa serbam carnetul fetei :cheer:
Eu am racit, sper sa nu se agraveze treaba. Afara s-a facut urat, azi mai e si o ceata nesuferita...

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #580 on: November 14, 2017, 14:50:11 PM »
Stiti voi speach-ul ala pe TED despre creierul barbatilor vs al nostru, la ei mii de compartimente care nu se conecteaza niciodata, la noi mii de compartimente si milioane de conectii :lol:. Eh, e un compartiment numit “K la volan” unde e mereu activitate chiar daca alte compartimente fac altceva. Asta ca sa radem putin ca bineinteles ca ai perfecta dreptate. Muncesc f tare la capitolul asta. :)

Noi ii dam cu vit C de zor. Sper sa-ti treaca repede!

Oare Nina cat mai sta in deplasare?

Sunt un tren spre servici, zi de blugi caci noiebrie e luna donatiilor la United way si sunt tot felul de activitati cu scopul de a strange banuti, cookie sale, vrei sa porti blugi in afara de vineri? Costa 2$ samd Anul trecut au lansat si premii, cine doneaza online are posibilitatea sa castige un voiaj de 2500$ sau zile de vacanta samd anul trecut a castigat marele premiu o tipa de la noi de pe etaj.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #581 on: November 14, 2017, 15:01:11 PM »
Ati vazut filmuletul asta?
http://youtu.be/Q3oItpVa9fs

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #582 on: November 14, 2017, 16:23:52 PM »
Ce fain filmuletul :ok: . Si donatille cu premii sunt o chestie faina.
Hil, devine mai usor, dar nu cu mult si nu curand  :lol: . Dupa ce treci de faza asta si te linistesti cu condusul prin cartier, treci la urmatoarea, cand vrea sa conduca sute de km (se va intampla mai repede decat iti vine sa crezi - o sa auzi: 'ma duc si eu la Ottawa sau la Quebec City cu prietenii, nu e mare chestie'). Apoi, cum a zis si Ka, o sa conduca prin tari straine. Asa am patit eu cand fiica-mea a condus pe Pacific Coast highway sau de curand la marile canioane. De cate ori conduce in State ma ia cu spaimele cele mai rele.
Ka, sanatate multa  :friends: . Si aici e la fel. Nu e frig-frig, dar e intunecat. N-am vazut soarele de cateva zile :(

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #583 on: November 15, 2017, 13:24:52 PM »
Misto filmuletul, cel mai tare m-a impresionat apa :shock:
Nina se intoarce acasa pe 23.Dec. si-i gata cu preumblarile lungi.
RD, care-i deosebirea dintre condusul in Canada si USA? :?:
La noi se mai iteste soarele de dupa nori din cand in cand, dar de frig, tot frig e. Eu, cu raceala mea, mi-am pus azi o caciula-n cap :frig:
M-am uitat aseara la tv, la varianta nemteasca a Shark Tank-ului (pe germana se cheama Pestera leilor), doi baieti au scos pe piata Happypo  :lol: un dus de mana pentru popou, bideul saracilor, so to say :hihi: O sa mi-l iau si eu.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #584 on: November 15, 2017, 16:13:45 PM »
In State e mai putin safe decat aici (sa nu nimereasca din gresala in zonele in care nu e bine sa fii).
La canioane in Utah si Arizona mi-a fost grija pentru ca e altitudine destul mare, desert, conditii schimbatoare. Esti un pic pe alta planeta, parcurile pe care le-a vizitat au fost remote.
La Pacific Coast, ei bine, acolo au fost serpentinele. In San Francisco mi-a zis chiar ea ca e greu de condus pe strazile alea inclinate. Acolo au nimerit intr-o zona din aia foarte rau famata - numai ca doar au dat cu nasul pe acolo si au iesit repede, din fericire  :silent: . Problema mea e ca nu are masina (sta in centru). Deci conduce din joi in Paste. Si cand e sa conduca se baga la chestii din astea gen 2000km intr-o saptamana.