Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 97660 times)

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #555 on: November 02, 2017, 14:57:55 PM »
Sanatate sotului prietenei tale, Ka, si colegului tau, Angel. Am si eu o familie in centru, el are in jur de 40 ani si a avut un atac cerebral. Vorbeste greu, umbla greu, e groaznic. Si are 2 fetite, cea mare e clasa a 3-a.
Fata de care am spus a fost operata ieri, a durat aproape 13 ore operatia, dar au reusit sa-i scoata tumoarea si acum e la reanimare.
Albi, ia-le incet si rezolva-le, si vine si bebe, ca sunteti tineri, sper sa nu fie probleme mai mari.  :pup:
Sunny e bine, fuge, mananca precum o purcica  :hihi: si si-a revenit. Sambata trebuie s-o ducem la un control, sa o vada veterinarul.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #556 on: November 02, 2017, 16:20:31 PM »
mananca precum o purcica  :hihi:
Apropo, Maui, cu cat imbatraneste mai mult, cu atat ii lipsesc mai mult manierele la masa, clefaie si scoate tot felul de zgomote  :doh: :hihi:
Multumesc de urari, sa speram ca se va imbunatati situatia tuturor!  :pray:

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #557 on: November 03, 2017, 03:08:28 AM »
Imi pare rau si de animalute si de saracii oameni de care ati zis voi aici, oameni tineri care trec prin incercari atat de grele :( . N-are nimeni niste vesti mai fericite/pozitive asa?
Eu gatesc niste chestii comfort food si asta ma face fericita acum in perioada asta a anului. Adica sfecla coapta, dovleac copt, supe creme, quiche-uri, chipsuri de kale, mamaliguta cu tocanita.
Acum ploua afara. Iubesc ploaia!
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #558 on: November 03, 2017, 05:14:05 AM »
Ka, parca o si vad pe Maui mancand fara maniere.  :lol:
RD  :pup: gata cu invatatul? Eu nu mai am timp nici de gatit, acum mi-ai facut pofta de sfecla coapta.  :pofticios:
Vestea buna la noi e ca si-a gasit Catalin job pentru semestrul urmator.  :happy: A primit 7 oferte de job.  :shock: Una a fost chiar de la universitatea la care e el, dar nu a luat-o pe aia, ca a spus ca prea seamana jobul cu ce a facut semestrul trecut si vrea sa invete ceva nou. Va lucra in downtown Toronto, din ianuarie raman numai eu cu Sunny si cu Vlad acasa, de luni pana vineri.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #559 on: November 03, 2017, 15:57:46 PM »
Conchi  :pup: , nu, mai am :( . E boala grea. Nu ma pot concentra sa intru odata serios in ele, sa imi adun mintile si sa termin odata. Poate numai sa programez examenul si sa inceapa sa-mi fie frica, doar asa sa ma mobilizez.
Felicitari lui Catalin  :cheer: . E mare lucru. Tinerii din ziua de azi au putine sanse pe piata muncii. Asa de invatat, sigur, au destule sanse, n-ar termina niciodata de invatat. Dar pentru ca cineva tot vrea sa le ia banii.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #560 on: November 05, 2017, 16:15:24 PM »
:hi:
Conchi, mult success lui Catalin!
Si eu am existentiale. Am venit aici pt mai bine si zau, la cat muncim versus cat timp liber avem, stau si ma gandesc daca am facut bine.
Ma resetez uneori gandind ca bine ca suntem sanatosi si reconsider mizeriile zilnice care ma streseaza uneori tare, doar ceea ce sunt, niste rahaturi.
Ma lupt cu ce pot schimba, cu restul nu consum energie.
Sunt f team player, imi place sa ajut sa ma implic samd dintotdeaua, m-au calmat destul de drastic in ultimii ani. In ziua de azi nu esti bine vazut daca ai prea mult entuziasm, f trist, dar am sentimentul ca se doreste o societate amorfa si usor maleabila.
 La noi au fost concedieri masive, si multi dintre supravietuitori am concluzinat ca daca nu ai nimic bun de spus mai bine ramai mut. Nu conteaza ca poate exista solutii mai bune la x problema, nu te-a intrebat nimeni, asa ca mai bine iti vezi ce treaba.

Red, I hear you!
Eu m-am inscrie la al 12-lea curs din cele 14 cu care ma lupt de ceva vreme, dar n-am mintea la invatat. Invat incet si cu sila si singurul mod in care imi pot trage un sut in fund e sa ma inscriu la examen. Numai asa, cu frica, ma pot motiva.
Spor la invatat!

Si eu comfort food, duduie IP-ul saptamanal cu cate ceva tomnatic.
« Last Edit: November 05, 2017, 16:39:27 PM by Hil »

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #561 on: November 05, 2017, 22:59:56 PM »
Super Conchi, felicitari prntru Catalin! :cheer:
Apropo de comfort food, azi am gatit, am dereticat un pic prin casa, afara s-a facut frig, inauntru e cald, era un miros de duminica acasa :indragostit: , rar l-am simtit asa ca azi.
Hil, exact asa-i, se vrea o turma care-si urmeaza orbeste oierul :doh: La noi se calareste un cal de-asta mort care a costat vreo 3/4 de miliard de nu stiu cati ani. Si cati bani s-au mai bagat in el, cu toate ca orice om cu mintea limpede ar fi spus ca nu merita. Unii au fost dati afara daca s-au incumetat sa zica ca nu-i bun, altii au plecat de la sine, s-a pierdut multa competenta si oameni tare buni. But who cares? Imi lipseste si mie tare sentimentul ala ca misc ceva in firma prin deciziile pe care iau si prin ce fac, nu-mi mai vine sa pun atata suflet in munca  :(
Marti am curs de conflict management, ma intereseaza ce-mi poate spune trainerul despre parteneri care-s incapatanati (de obicei se pleaca de la ideea ca partidele implicate sunt interesate de rezolvarea conflictului. Care este intotdeauna un compromis. Si sa fim seriosi, multa lume nu accepta compromise, chiar daca spun prima data "da, da", ori rabufnesc mai tarziu, ori tot lasa de inteles ca nu-s multumiti etc)  :D

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #562 on: November 06, 2017, 11:36:27 AM »
O colega din Sales a nascut azi, o fetita pe care o cheama ... (sunete percutioniste) Karla  :D

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #563 on: November 06, 2017, 16:31:45 PM »
Si eu vad acelasi lucru in legatura cu uniformizarea la servici. Daca inainte mai faceam 'custom solutions', proiecte care erau intradevar unice si cereau creativitate, acum ne-am axat pe doua produse mari, ale altora, la care facem implementari and small customization. Si culmea e ca primim mai multi bani acum (rata e cu 30% mai mare) pentru ca suntem sub umbrela companiilor mari.
Deci standardizare si uniformizare, asta e regula zilei. Vezi companii care vor totul 'out of the box' si se feresc ca dracul de tamaie cand le propui ceva custom si care e logic. Adica de exemplu vor sa foloseasca un tool out of the box, care a fost dezvolat acum 10 ani, e greu de setat si care dureaza for ever sa ruleze, in loc sa ne lase sa cream ceva asemanator.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #564 on: November 07, 2017, 03:20:13 AM »
Da, ce-o fi cu tentativele astea esuate de a revampa si personaliza sisteme create in 1900 toamna?
 La noi exact asta au facut si dupa ce 2ani s-au batut cu caramida in piept, anul asta, an in care industria asigurarilor in general e down, noi admitem cu coada intre picioare ca "asa nu mai facem" si venim cu alta solutie geniala.  :zapacit:
Au angajat din exterior o firma sa aplice lean sigma six si uite asa colegii mai juniori lucreaza dupa un template si sunt cronometrati, daca iese unul din "linia de productie" imediat trebuie inlocuit ca se scurtcircuiteaza fluxul "tehnologic". Tot ce e f. vag in afara template-ului e kicked out la echipa tactica. Am impresia ca vor sa scoata cu totul din ecuatie profesia in care sunt acum.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #565 on: November 07, 2017, 03:47:52 AM »
Eu am avut de-a face si cu company care sunt SOX compliant. Eu am impresia ca SOX-ul asta a generat huge business. Armata de consultanti care fac audit-uri peste audit-uri si se imbogatesc.
Inainte de a fi SOX compliant o companie pe care o cunosc de 15 ani mergea foarte bine. Nu statea nimeni sa purece ce se intampla acolo, aveau incredere in oameni si nu-si imagina nimeni ca ar putea sa faca vreo minune in sistem daca mai exista cate un loophole.
De cand i-au cumparat americanii au introdus reguli peste reguli si audit-uri peste audituri toata lumea e speriata sa mai miste ceva, sa mai ia vreo decizie. Imi trebuie de 3 ori mai mult ca inainte ca sa fac ceva cu si pentru ei. Asta nu-i bai, e bine pentru compania mea ca ii chargeaza, dar eu ma plictisesc si nu mai am nici o satisfactie, asa de greu se misca lucrurile. Plus ca am din cand in cand interogatoriu ca la politie, in care trebuie sa am grija ce le zic la auditorii de la SOX. E bleah... Era mult mai misto acum 10 ani, sau imbatranesc eu si nu mai vad partea interesanta a lucrurilor.
Eu inteleg sa ai securitate maxima fata de exterior, dar in cadrul companiei pe vremuri se mergea mai mult pe incredere.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #566 on: November 07, 2017, 06:50:44 AM »
Multumesc fetelor.  :friends: :friends:
Am avut o zi luunga si am ajuns acasa asa obosita, nu-mi mai simteam spatele, capul ma durea etc. E tot mai nasol cu toate joburile si cu tot ce facem, parca nici pe mine nu ma mai satisface nimic. Muncesc, muncesc, muncesc si nu exista nici apreciere, nici nu pot spune ca ma imbogatesc, imi vine sa-mi bag picioarele in tot. A trebuit sa maresc pretul, am anuntat oamenii ca de la 1 ianuarie maresc pretul cu $10/luna. Am primit azi o scrisoare de la cativa parinti pakistanezi (faceti-ma rasista, oi fi, dar nu-mi pasa) cat sunt de dezamagiti toti parintii din cauza la "drastic increase".  :doh: Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang. Mi-au lasat asa un gust amar, iar mesagerilor le-am spus ca este o scoala privata, fara subventii de la guvern, iar eu nu fac business voluntariat, mai bine inchid centrul si stau acasa. Ei cred ca ma sperie, ca ma ameninta sa mearga la alte centre. Drum bun si cale batuta, si sa vada daca e vreunul mai ieftin si daca primesc vreun discount. Cat despre mine, mai putini clineti cu 20% (desi nu va fi cazul, la cat de aglomerata sunt si cati solicita sa vina la testat), mai putina munca, iar banii la sfarsit de luna, aceiasi. Au cerut meeting si le-am spus clar ca daca spera sa ma razgandesc, le spun de acum ca nu va fi cazul. Am venit acasa cu capsa pusa, mi-am turnat 2 pahare de vin si am fumat si o tigara.  :hihi: Sper de maine sa fie mai buna saptamana, desi de obicei, la mine e ca la Murphy: cand incepe prost, se termina si mai prost.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #567 on: November 07, 2017, 10:20:18 AM »
Pare rau Conchi :( Cred ca e f stresant sa ai propriul business. Eu sigur nu as face fata de aia prefer sa fiu sclava pe plantatie la corporatie.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #568 on: November 07, 2017, 14:37:11 PM »
Angel  :pup: ma gandesc si eu de multe ori cine m-a pus sa fac asta. In loc sa pun pixul jos la 5:00, plec acasa si pana a 2-a zi se poate darama compania, ca n-am nici o treaba, nu mai am nici un minut in care sa nu-mi fie gandul acolo. Si partea frumoasa e cand pana si cei din familie cred ca daca ai business nu prea faci mare lucru, stai asa, banii vin, iar tu esti bun de alergat in toate partile sa le rezolvi la toti tot ce au, ca doar ce altceva faci? Tot incerc sa nu mai bag in seama, si imi iese cateodata, dar cand se aduna prea multe, mai rabufnesc.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #569 on: November 07, 2017, 18:54:36 PM »
Conchi  :friends: nu e nici o scapare... Ca daca ai job din ala in care poti sa pui pixul jos la 5 si sa nu te mai gandeste atunci  in alea 8 ore incepi sa vezi la fiecare pas cat de neinsemnat e ceea ce faci si incepe sa se reflecte asupra ta. Si poate mai trebuie sa suporti si absurditatile celor mai mari ca tine. Daca ai putina libertate de miscare si poti sa iei decizii intr-o companie, asta vine cu munca multa si nervi. Probabil ca nu e ca atunci cand ai compania proprie, dar nici nu esti linistit nici dupa 5. Putini cei care gasesc balanta. Trebuie sa ne ajustam la fiecare pas.

Stiti piramida lui Maslow, nu? La baza sunt nevoile fiziologice, apoi la nivelul 2 securitatea (sa nu-ti fie frica sa te duci la job), apoi social ( prietenie, incredere si sentimentul de a apartine la acel loc de munca). La nivelul 4 e stima (reputatie, status). De-abia daca toate astea sunt indeplinite urmeaza self-actualization in care iti realizezi potentialul personal, cresti si te dezvolti.
Cate dintre noi am ajuns la nivelul 5? Deja de pe la nivelul 3 incepe sa se clatine.