Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 97665 times)

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #465 on: August 10, 2017, 23:07:36 PM »
Da' mai poti, Angel? Nu te-ai topit?
Putin mov nu strica.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #466 on: August 13, 2017, 22:32:28 PM »
Frisky  :friends:
M-am intors si eu aseara de la Paris. A fost foarte frumos, dar cam frig  :frig: si nu am fost pregatita. Am ajuns la concluzia ca 20 in Canada nu sunt la fel cu 20 grade in Paris.  :lol: Lume multa, bulucita peste tot, in locurile populare si super cunoscute nu poti sa enjoy un tablou, o camera, ca se imping 1000 in tine, sa nu mai vorbesc de tot felul de pitipoance, care opresc intreaga multime de oameni sa-si faca selfie cu un tablou sau altele.  :doh: I-am spus la mr. ca nu ma mai duc curand in locuri "turistice". In schimb mi-a placut in locurile in care nu se bulucea lumea: la Atelierul Brancusi, cimitirul Montparnasse, unde am fost la mormant la Simone de Beauvoir si Jean Paul Sartre, Emil Cioran, Eugen Ionesco, Constantin Brancusi. Am fost la Domul Invalizilor, nici acolo nu erau prea multi, am vazut mormantul lui Napoleon, iar Opera m-a uns la suflet.  :indragostit: Am fost si la un spectacol de cabaret, la Lido.  :indragostit: Experienta culinara a fost si ea de exceptie. Iar in ultima seara, am aflat intamplator ca o colega de liceu cu care m-am inteles foarte bine dar nu ne-am vazut de peste 20 de ani era la Paris, asa ca ne-am intalnit.  :panic: Care erau sansele sa ne intalnim dupa 20 ani in Paris? Per ansamblu, a fost un concediu foarte reusit, si desi am fost plecati o saptamana, parca a durat o luna, atat de plin a fost.
De maine, inapoi la munca. Refuz cu incapatanare sa-mi deschid emailul (choar si cel personal) azi.  ranjet
Sa avem o saptamana frumoasa si linistita!
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #467 on: August 16, 2017, 16:03:07 PM »
 :friends: Sa va fie de bine, Conchi. Frumoasa aniversare si locul ales.  :indragostit:

Eu intretimp m-am recasatorit. Ne-am luat patalama pentru a fi recunoscuti de societate, in caz de nevoie. Moartea tatalui mea si hatisul birocratic ne-a facut sa ne regandim strategia de viata. Noi eram oricum dedicati si implicati in relatia noastra 100%, dar se pare ca nu esti luat in serios pana nu scrie negru pe alb.

Sa fiti iubite!  :)

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #468 on: August 16, 2017, 19:03:42 PM »
Frisky  :cheer: multi ani fericiti si in armonie va doresc! In Romania nu s-au schimbat lucrurile astea nici acum?  :nehotarat: Aici dupa 6 luni de convietuit impreuna esti tratat exact ca si cum ai avea tzidula. Absolut nici o diferenta.
Oricum, cu sau fara hartie, sunteti tot voi.  :indragostit: Mergeti in honey moon?  :D

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #469 on: August 17, 2017, 00:12:45 AM »
Frisky, congrats!  :D
Putin mov nu strica.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #470 on: August 17, 2017, 06:45:51 AM »
Sa fie intr-un ceas bun Frisky! Casa de piatra! :friends:

Conchi, se vede si-n poze ca ati avut o vacanta faina, sa va fie de bine si s-aveti multi ani cum vi-i doriti si de-acum inainte.  :pup:
« Last Edit: August 17, 2017, 06:49:57 AM by Hil »

Frisky

• fabulous
« Reply #471 on: August 17, 2017, 09:19:14 AM »
 :pup: Multumim. Nu s-au schimbat lucrurile in Romania, in sensul ca nu este nicio prevedere legala care legitimeaza uniunea consensuala. Da, e adevarat, cu hartie sau nu, suntem aceeasi.  :friends:

Am mers in zilele de serbet.  :hihi: Un periplu scurt, in si mai scurta vacanta de Sf.Maria, in care am vazut: conacul muzeu "Pana Filipescu" din Filipestii de Targ, castelul dedicat memoriei Iuliei Hasdeu, muzeul memorial "Nicolae Grigorescu" din Campina, Cheile Doftanei si lacul de acumulare de pe Valea Doftanei. Am vrut sa intram si la salina din Slanic Prahova, dar era o coada infernala si-am zis pas.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #472 on: August 17, 2017, 10:33:44 AM »
Frisky, casa de piatra :indragostit:
Sa va fie de bine plimbareala!
Si tie, Conchi, concediul! :cheer: Ce si unde-ai mancat acolo de ti s-a parut asa extraordinar?  :?:

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #473 on: August 17, 2017, 15:49:37 PM »
Casa de piatra Frisky! Sa fiti sanatosi si fericiti multi ani de acum inainte! Si felicitari pentru aniversare Conchi! Frumoasa idee cu Parisul!
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #474 on: August 17, 2017, 18:30:57 PM »
Frisky casa de piatra, cu scuzele de rigoare pentru intarziere! Sa fiti fericiti!

Poate imi spui si mie care ar fi avantajele casatoriei din punct de vedere birocratic in caz de ceva, ca eu una nu le stiu.  :mersi:

Lilisor

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #475 on: August 18, 2017, 12:23:15 PM »
Conchi, sa va fie de bine vacanta si joyeux anniversaire! Aratati minunati in Paris!  :indragostit:

Frisky, casa de piatra :flori:! Sa fiti la fel de fericiti in continuare! :friends: (P.S. Si eu as fi curioasa de avantajele birocratice ca momentan inca sunt de parere ca nu imi mai trebuie asa ceva :hihi:).

La mine e nebunie la munca, concediul parca a fost anul trecut desi abia la inceput de iulie am fost, de acum il astept cu nerabdare pe urmatorul :-s. Iar in rest ma bucur de o perioada in care viata dupa munca e chiar aglomerata de trebuie sa o fac cu programari :hihi:, dar nu pot sa ma plang, ca imi incarc bateriile sufletesti chiar daca mai sutez din somn :rusinos:.

Carpe diem quam minimum credula postero!

Frisky

• fabulous
« Reply #476 on: August 18, 2017, 12:30:48 PM »
 :friends: multumim.

Avantajele sunt in special in situatiile extreme cand te lovesti de o problema grava de sanatate sau mai rau, la momentul destinului final. Ai de semnat tot felul de hartii si de ce sa ramana pe umerii copiilor, obligatiile care revin in astfel de situatii. Stiu ca suna cumva a drobul de sare, dar cand treci de jumatatea vietii si incep sa-ti si plece cei dragi de langa tine, ajungi si la concluzia ca anumite hartii sunt necesare.  :)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #477 on: August 18, 2017, 16:25:34 PM »
Am inteles, deci in principal scutirea copiilor de niste chestii birocratice, daca scoatem copiii din ecuatie nu se aplica. Eram curioasa pentru ca am tot dezbatut curand subiectul cu o prietena si eu chiar nu vedeam niciun avantaj concret in situatiile noastre sa zicem, ba din contra, mai rau incurcatura.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #478 on: August 18, 2017, 19:37:12 PM »
Multumesc fetelor.  :mersi:
Ka, nu am mancat nimic deosebit, sau in nu stiu ce locuri, desi am vazut intr-o zi un restaurant cu ceva stele Michelin si am zis ca ne intoarcem, dar n-am mai apucat. De la croissantele mancate dimineata (noroc ca nu locuiesc in Franta  :lol:), la salatele care mi-au placut la nebunie, escargot, sortimentele de branza, dulciuri (astea nu neaparat m-au impresionat, dar mi-au placut), totul a fost delicios. Si atmosfera de la cafe's sau poate schimbatul de atmosfera si rutina mi-au prins tare bine.  :D
Frisky, de acord, cand ai copii si treci de o anumita varsta si incep sa plece dintre noi dintre cei apropiati, incepi sa vezi altfel lucrurile.
« Last Edit: August 18, 2017, 20:35:32 PM by Conchita »

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #479 on: August 18, 2017, 20:41:41 PM »
Frisky, felicitari, casa de piatra si multa bucurie zilnica sa va aduceti unul altuia  :flori: :pup:

Conchi, sa va fie de bine concediul, din poze se vede ca totul a fost la superlativ  :like: Mie oricum imi plac Franta si mancarea lor, mai ales branzeturile si prajiturile  :indragostit:

Eu m am intors de o saptamana din prima saptamana de concediu pe anul asta, in Malta. Am stat pe o barca si a fost o experienta interesanta, desi cele peste 40 de grade zilnic mi au cam dat batai de cap, caci dupa 6 ani de Germania nu prea mai suport caldura  :nu: Dar se pare ca am prins noi cea mai calduroasa saptamana din an  :panic:

In September urmeaza Nisa si Montreal, abia astept  :cheer:

La mine nu s noutati, am asa o perioada in care nu mi arde de nik  :zapacit:

Weekend placut 😗
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/