Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 97670 times)

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #420 on: June 19, 2017, 10:36:32 AM »
Buna dimineata!  :) Albi, nu exista trai in comun fara sare si piper si...alimente expirate.  :lol:

Multumesc, Roxa. Sanatate in continuare iti doresc.

Eu am fost acasa si-am facut pomenirea de 20 de zile a tatei. Sunt o gramada de ritualuri la ortodoxi. Desi nu sunt de acord cu ele, recunosc ca-i dau mamei o consolare si-o ocupatie pentru zilele lungi de singuratate. As vrea sa vina la noi sau la frate miu, dar la momentul asta nu prea accepta ideea. O sa treaca... apropos de "o sa treaca", Angel pot sa sterg topicul pe care l-am deschis sau sa mi-l stergi, nu stiu care-i procedura?! Am realizat ca e un subiect mult prea personal. Pot sa-i spun in gand ce am de zis si astfel il voi simti alaturi de mine. Multam fain anticipat.  :friends:

O saptamana usoara tuturor!  :pup:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #421 on: June 19, 2017, 11:37:43 AM »
Frisky, asa ma gandesc si eu, ca-i bine pentru mama ta.
Albi :lol:
Angel, poate cafeaua e prajita prea usor pentru gustul tau :nustiu: (atunci mai ramane din acidul fructic in ea). S-o bea el atunci (saracul :hihi: ). Sper sa nu-ti provoace ceva nasol la stomac.
Roxanici, bine ca esti bine! :cheer:
Conchi, felicitari lui Vlad! :cheer: Sa fie intr-un ceas bun cu jobul! Ce job e? Ramane acasa sau trebuie sa se mute pentru el? Gata, copiii isi intind aripile bine de tot.
Eu am fost sambata in oras, a trebuit sa merg la Missha, care nu-i in centru. De acolo am luat-o pe jos, pe strazi laturalnice, spre centru. Nu prea erau oameni pe strada, cladiri frumoase, mult verde, ciripit de pasarele... :indragostit: M-a apucat asa un sentiment de bine, de implinire, de multumire pentru toate celea :indragostit: L-am vazut si pe un actor bavarez renumit. Apoi am fost prin centru, mi-am luat o tigaie de-aia grea si o sticla de dus de gel de-un kil :hihi: si-nca cateva flecustete si cu tot bagajul ala am mai mers hat bine inca cativa kilometri buni :hihi: Si seara m-am uitat la primul episod al lui Sherlock (BBC) din noul sezon.
O saptamana frumoasa!

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #422 on: June 19, 2017, 13:30:34 PM »
Ah da, iaurt plain se poate manca si dupa un an de la data de expiratie.

albinuza

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #423 on: June 19, 2017, 13:46:29 PM »
Ce inseamna iart plain?
Si io mai mananc expirat. Da asta are 2 sapt.
Si nu vreau sa stau sa strang io dupa el mancare stricata.  :panic:
Sa arunce!!!
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #424 on: June 19, 2017, 14:10:12 PM »
simplu, fara nimic in el

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #425 on: June 19, 2017, 14:28:54 PM »
Conchi, felicitari lui Vlad si bafta in noul job   :cheer: ! Am avut si noi parte de ritualul ala scotian la masteratul fiicei noastre, ca e aceeasi facultate si sunt de acord, e foarte frumos.
Roxa, multa sanatate! Ma bucur ca esti mai bine!
Ka, ce ai povestit tu acolo imi da senzatia ca te bucuri la maxim de viata  :indragostit:. Good for you girl!
Si mr. cand am fost in Ro a declarat ca mai toata cafeaua e acra, chiar si cand a cerut dark roast. Asta pentru ca nu mai putea el sa bea stacana de cafea cum era obisnuit   :lol:
Albi, the expiration date is just a marketing scheme  ;)
I have lived with many Zen masters, all of them cats

albinuza

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #426 on: June 19, 2017, 14:42:00 PM »
Aaahahaa atunci o ii zic sa il manance asa cum e  :hohot:
                                        Constantin Brancusi.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #427 on: June 19, 2017, 14:42:19 PM »
Neata.  :coffee:
Albi, inca o sa-ti mai vina sa-l omori.  :hihi: La un job de-al meu, intra intr-o zi plant manager la noi in departament si ne intreaba ca noi nu ne infuriem tare pe sotii nostri niciodata? La care, o colega zice: mie imi vine sa-l omor pe-al meu in fiecare zi.  :lol:
Mie mi-a placut cafeaua in Romania si in general in Europa.  :indragostit: :indragostit: Eu si aici beau espresso, nu pot bea cafea a filtru. Ieri le-am facut la copii cafea de Cuba la ibric (n-am mai facut de ani de zile). Azi cred ca-mi fac si eu una  :hihi: ca mi s-a facut pofta.
Multam fetelor. :mersi: E job de bilingual sales (dar am inteles ca va avea numai inbound calls) la Allianz. E o intrare in sistem, platit decent pentru un proaspat absolvent. Ma bucur ca-i va da experienta de sales/customer service, atat de necesara pe continentul asta si va avea timp sa se gandeasca ce vrea sa faca mai departe. Va avea 5 saptamani de training, am inteles ca au angajat destul de multi, probabil se extind in zona asta. A spus ca i-a placut atmosfera acolo, cel mai "batran" pe care l-a vazut in office a zis ca se apropie de 30 ani.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #428 on: June 19, 2017, 16:00:04 PM »
E chiar o intrare foarte buna in sistem si daca mai zici ca si salariul e bun, ce sa vrei mai mult de-atat?  :aplauze: Sa fie cu noroc si sa-i placa!

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #429 on: June 19, 2017, 16:09:39 PM »
 :lol: deci este o problema universala asta cu aruncatul mancarii. Si eu urasc risipa, iar al meu mananca dupa cat logic  :doh: Si desigur, daca ma evervez face pe persecutatul si cicalitul.  :zapacit:

Eu la iaurt (ca si la restul, de fapt) nu ma prea uit la data expirarii ci il miros si gust sa vad daca pare ok. Inca nu mi-au aparut solzi.  ranjet
« Last Edit: June 19, 2017, 16:12:43 PM by scorpirescu »
Putin mov nu strica.

albinuza

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #430 on: June 19, 2017, 16:49:19 PM »
Aaaa pai m-am uitat doar ca sa pot sa ii scot in evidenta ca isi cumpara cu pasiune si nu mananca nimic.
Si al meu la fel...ca ce stau cu gura pe el???  :hohot:

I kill you!!!  :evil:
                                        Constantin Brancusi.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #431 on: June 19, 2017, 19:32:58 PM »
E chiar o intrare foarte buna in sistem si daca mai zici ca si salariul e bun, ce sa vrei mai mult de-atat?  :aplauze: Sa fie cu noroc si sa-i placa!

Multumesc Ka. Da, asa e, as vrea numai sa nu se opreasca aici, dar mai departe e chiar treaba lui. Jobul e aproape de casa, asa ca va sta cu noi (asa cum ne-a prevenit, la 30 ani se muta in basement  :hihi:) si isi poate strange ceva, ca si asa s-au dus preturile la case ca la nebuni in sus. Nu doar de cumparat, dar si chiriile.  :evil:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #432 on: June 19, 2017, 20:17:54 PM »
E perfect asa, Conchi. Ei, cine stie ce-o fi mai departe cu el, profesional? Poate urca pe scara carierei la firma asta, poate gaseste mai incolo, cand are si ceva experienta, altceva, cine stie ce-o fi. Si asta cu stransul banilor cat sta acasa e minunat, si in chirie daca se muta, pe langa chiria de fiecare luna, ii trebuie mobila, o farfurie si o lingura :hihi: , nah, gramada de lucruri necesare intr-o casa. Si/sau niste concedii frumoase, pe care nu si le-ar permite daca are de platit toate celea la casa lui.
Gata, e intrat in sistem, baiat destept este, sa mai aiba si dramul de noroc necesar, si va avea parte de-o viata frumoasa.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #433 on: June 20, 2017, 11:38:37 AM »
Eu nu stiu daca varsta o fi de vina sau ce s-o fi intamplat, dar am inceput sa ma intereseze pasarelele pe care le vad :hihi: Mi se par mai multe si mai diferite anul asta (dar poate sa fie vorba si de atentia pe care le-o dau momentan). Mi-am pus si binoclu la indemana pe balcon :hihi: si daca ma tine interesul asta, vreau sa-mi iau unul mai profi.
Aseara erau multi pitigoi in copac. :D
Si ieri dimineata am vazut o gaita.
« Last Edit: June 20, 2017, 11:41:12 AM by kalua »

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #434 on: June 20, 2017, 15:29:53 PM »
Multumim!  :friends: Sincer, astept sa-l vad intr-un job de 8 ore, sa-l vad ca incepe sa-si manage singur viata personala si profesionala.
Ka, probabil ca si varsta incepe sa ne faca sa vedem lucruri pe care nu le-am observat sau carora nu le-am dat atentie pana acum. Chiar am fost ieri dimineata pana la niste menoniti, sa iau ceva produse si m-a izbit linistea si serenitatea de acolo. Erau si 2 caini intinsi la soare, unul cu labele in sus  :lol: si stateau asa, nemiscati. M-a trecut un val de invidie  :hihi: vreau si eu liniste.  :indragostit: Incep sa ma gandesc sa fac niste schimbari pe cand termina si Catalin scoala, ca nu mai pot in ritmul asta.
Am vazut ca ati scris la responsible shopping, trebuie sa iau si eu masuri. Nu merg la shopping decat de 2-3-4 ori pe an, dar cateodata chiar dau iama.  :doh: Si chiar ma uitam in dulap zilele trecute si am cam tot ce-mi trebuie. Am fost sambata si am cam pierdut masura, dar macar nu mi-am luat mie nimic (sunt mandra de asta) :hihi: doar la gemeni. Am stat 2 ore intr-un magazin si am iesit cu 2 sacose mari cu hainute.  :doh: :hihi: