Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 97661 times)

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #210 on: March 26, 2017, 15:20:47 PM »
Si aici ploua torential, vreme de melancolie, filme si lectura.  :friends: De maine la munca, fie ploaie, fie vant...

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #211 on: March 26, 2017, 17:38:30 PM »
Numai la noi e vreme frumoasa? :shock: Parca nu-mi vine sa cred :hihi:
Asta cu ordinea operatiilor nu cred ca-i boala noua, noi avem oameni mai in varsta in Sales care nu-s in stare sa socoteasca ceva fara VAT, daca le le data valoarea cu VAT :shock: (procentul de VAT normal ca-l stiu). Si nu ca nu-s in stare sa inmulteasca (au voie cu calculator :hihi: ), ci nu stiu cum se face. Ce matematici superioare, ce integrale si logaritmi? Ne trebuie pentru toate o app si ne bazam ca ala care o programeaza, o face bine  :nustiu: :hihi:

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #212 on: March 26, 2017, 22:37:44 PM »
Si cand nu mai are cine o programa, ca nu mai stie nimei, oare ce facem?  :D Eu sunt foarte familiara cu situatia, si vorba lui Ka, nici parintii nu le stiu, nu numai copiii.
Aici s-a incalzit dar e inorat. Zilele urmatoare am vazut ca va fi soare si 15 grade si pe-aici.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #213 on: March 27, 2017, 02:25:02 AM »
Cum cine? Noile computere care se programeaza singure :D si care stiu sa rezolve probleme infinit mai destepte decat banalitatea asta cu ordinea operatiilor. Aceste computere vor fi construite de roboti dupa planurile facute de ele insele, and round and round we go. Eu zic ca deja suntem depasiti chiar daca am mai incerca sa tinem pasul. Dar progresul omenirii n-a fost stavilit niciodata, ceea ce e nou castiga intotdeauna, asa ca nu ne mai ramane decat sa embrace the change.
Poate sa fie si foarte pozitiv  :D . Si eu visez la universal income, sa stau si sa pictez, sa gatesc chestii bune, sa calatoresc si sa am grija de mine insami.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #214 on: March 27, 2017, 10:49:45 AM »
Imi place de Red ca o arde foarte futuristo-optimist  :lol: Eu sunt mai degraba futuristo-pesimista si cred ca AI daca vor trece de o anumita capacitate o sa ne scape de sub control si o sa ne faca sclavii lor. Adica uitati si voi ce prosti suntem, nici macar nu am putea condamna AI daca ar face asta. Ar fi decizia LOGICA.  :hihi:

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #215 on: March 27, 2017, 14:52:22 PM »
Ah, pai pana la urma si eu tot asa cred, ca AI va ajunge la concluzia ca suntem useless. Nu avem nici o logica si distrugem tot in jur. Dar eu mai sunt de parere ca initial vom avea parte de un honeymoon cu AI  :hihi: and I want to enjoy that.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #216 on: March 27, 2017, 15:34:56 PM »
Cum adica sa ne faca AI sclavi? Sa facem pentru ei ce?  :think: Vom fi useless probabil dpdv practic, adica pentru muncile grele care necesita rutina si forta fizica, dar ne vom concentra pe creatie, pe arta, pe partea frumoasa a vietii.   :D Intr-un scenariu pesimist, eu zic ca ne-ar extermina pur si simplu. Dar sper ca nu se va ajunge aici vreodata! Daca ajungem sa-i facem dupa chipul si asemanarea noastra, o sa-si insuseasca si un cod moral care-i va face mai umani decat oamenii insasi. Noi avem tendinta sa judecam faptele si semenii prin prisma propriilor experiente si potrivit locului ocupat in societate sau a timpului istoric in care ne aflam. AI ar putea sa elimine toti factorii astia de subiectivitate si sa arate mai multa intelegere. Acum om trai si om vedea. Incerc sa-mi pastrez un optimism realist, pentru ca sunt constienta ca si raul se poate invata la fel ca si binele.  :|

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #217 on: March 27, 2017, 16:05:17 PM »
Sclavi la modul ca ni se va lua orice putere de decizie. Si daca la un moment dat ni se uraste cu binele  :teese:  si vrem sa facem noi lucrurile altfel n-o sa mai avem cum.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #218 on: March 27, 2017, 17:01:00 PM »
Eh, eu zic ca insasi ideea ca o sa ajungem noi sa ne bucuram asa la scara larga de existenta AI din categoria care ar putea sa ne extermine....este un scenariu optimist. Cu siguranta o sa existe si genul acela de AI la un moment dat, probabil chiar in viitorul foarte apropiat dar totusi, nici chiar asa apropiat cum ne imaginam noi. E drept ca se fac progrese exponentiale in domeniu dar uitati-va si la masinile electrice de exemplu sau self driving cars. Prototipurile exista de o gramada de vreme deja si masinile electrice sunt teoretic la indemana oricui acum. Dar cu toate astea cate dintre noi, muierile de rand, conducem o Tesla? Cati ani vor mai trece pana cand vom avea toate acces pe bune la o Tesla?

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #219 on: March 27, 2017, 17:28:19 PM »
Pai poate Tesla n-a fost sa fie. Mai sunt si chestii care par sa aiba viitor si se taraie la nesfarsit. You never know, poate solar fuel se dezvolta peste noapte. Bill Gates si cu altii au bagat 1 miliard de dolari acum in decembrie in chestia asta. It can take the world by storm.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #220 on: March 28, 2017, 05:11:14 AM »
Azi am trecut printr-o intamplare care la prima vedere pare funny. Mergeam pe langa o cladire ca sa intru la client site cand am fost atacata de un gascan (gasca era pe undeva prin tufisuri, statea pe oua). Initial am crezut ca sasaie putin la mine, eu ma mut un pic mai intr-o parte si trec mai departe. Il intalnesc de odata - doua ori pe saptamana de vreo 3 saptamani si cam asa ne-a fost rutina. Am si vorbit putin cu el de fiecare data  :hihi:

Azi a fost ca o furie delantuita. Initial nu mi-am dat seama, dar creaturile astea pot fi periculoase. Initial m-a atacat numai la picioare dar mai apoi a inceput sa zboare in jurul meu cam la nivelul taliei si sa incerce sa ma loveasca cu ciocul. Norocul meu a fost ca am avut geanta cu laptopul si asa l-am parat pe unde incerca sa ma atace. Incerca sa ma atace la maini, probabil unde le vedea albe pe fodul hainei inchise la culoare. Am scapat neatinsa, dar asta numai datorita reflexelor mele super tari de warrior  ;) . Acuma nu glumesc, am intrat in fighting mood si mi-a crescut adrenalina.

Am luat-o usor usor inapoi ca sa vada ca il las sa castige si in sfarsit mi-a dat pace. Lupta probabil ca a fost un spectacol pentru cei de la parterul cladirii, pentru ca atunci cand am ajuns la colt au iesit si ei ca sa se asigure ca nu sunt traumatizata  :hihi: . Nu sunt, mie chiar imi plac pasarile, dar in cei 18 ani de cand sunt aici n-am vazut o bestie de gasca  asa ca asta. Isi fac cuiburi prin parcari, prin parcuri, pe unde vor ele. Niciodata nu mi-a fost frica. Acum le privesc cu alti ochi  :shock:

Gascanul asta azi a terorizat pe toata lumea, nu numai pe pietoni dar si pe cei care mergeau in parcare. Se punea in fata fiecarei masini si se lupta cu ea. Si n-ai ce sa faci, sunt ocrotite de lege (nu ca s-ar fi gandit cineva sa treaca cu masina peste el), dar chiar sunt foarte respectate animalele astea aici.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #221 on: March 28, 2017, 06:15:59 AM »
RD  :friends: bine ca ai scapat cu bine! Sunt chiar periculoase gastele astea, la universitate la Catalin de ele le e cel mai frica la studenti.  :hihi: Rad eu rad, dar sunt multe si bietii de ei sunt terorizati de ele.
Eu nu ma bag la discutii de-astea grele  :hihi: mai ales la ora asta.
Am baut si eu o bere in seara asta  :beer: iar Vlad mi-a luat kindle ca m-a pus sa-i cumpar o carte pentru un curs, asa ca trebuie sa vad ce carte de back up sa incep.  :zapacit:

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #222 on: March 28, 2017, 11:16:46 AM »
Pfuuuu ce flashback la traume din copilarie mi-au venit acum cu gastele!  :hihi:
Cand stateam la bunici, aproape zilnic treceam in drum spre matusa-mea pe langa niste gaste cretine care ma atacau mereu. Imi era mai frica de ele decat de caini. Si de caini eram traumatizata.  :-s

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #223 on: March 28, 2017, 20:09:19 PM »
Am povestit intamplarea cu gascanul la servici si cineva m-a intrebat daca am aparut deja pe youtube. M-am dus repede sa caut si nu cred ca e. Dar am gasit ceva asemanator, ca sa va dati seama cam cum a decurs intamplarea.
https://www.youtube.com/watch?v=AMdhAFPWzFw
Deosebirea e ca tipul a reusit, eu m-am retras (cat de cat) prudenta.
Dar ce ma intriga foarte tare sunt comentariile si rasetele celor care filmeaza.WTF  :shock: , asa rai sunt oamenii, sa li se para funny. Poti sa fi ranit serios dintr-o chestie din asta. It's not funny!

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #224 on: March 28, 2017, 21:54:09 PM »
Rad ei pana li se intampla lor. Dupa rasete, cred ca erau niste pustani.
Eu trebuie sa-mi dau darile la stat si atat ma invart si ma sucesc si nu-mi vine sa fac transferul, pana o voi face in ultima zi. :hihi: Oricum nu mai sunt decat 2 zile. Sunt ca Louis de Funes in scena aia din "Avarul", in biserica, atunci cand au venit sa dea donatie si intindea plicul, iar pe cand sa-l puna pe farfurie il tragea inapoi.  :lol: