Author Topic: Palavrageala - New Beginnings  (Read 127834 times)

albinuza

• Core Team
  • fabulous
  • *
Re: Palavrageala - New Beginnings
« Reply #345 on: August 11, 2016, 10:35:34 AM »
:))) Mai ales dupa port!  :hahaha:
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #346 on: August 11, 2016, 15:53:40 PM »
Albinutzo poti sa rozi creioane linistita in continuare  :hihi:

Roxa nici nu am zis eu ca in toate cuplurile o fi la fel, doar ce mi-au zis prietenele mele. Si mna, e clar ca sunt influentata si de ce imi spun ele ca stiu ca au cam acelasi stil de viata si de gandire ca si mine.
Oricum iau clar in considerare si parerea ta, adica daca si dupa ce ai trecut prin ce ai trecut si toate problemele care au urmat zici ca ai mai fi facut un copil daca era posibil, e clar ca experienta de a fi mama surclaseaza pentru tine toate neajunsurile. Si stiu ca sunt destule persoane care fac sacrificii enorme ca sa aiba copii. Si care isi risca chiar si sanatatea sau viata ca sa aiba un copil. Si sunt perfect de acord cu alegerea lor, dar eu clar nu sunt genul, nu simt "chemarea" asa puternic.  :-s

Si eu trebuie sa ma duc sa imi fac niste analize de sange si tot aman ca nu stiu, de ultima oara cand am lesinat la ORL acum in iarna am dezvoltat o fobie de halate albe ceva de speriat. Si in viata mea nu mi-a fost frica de doctor sau de luat sange, nici macar cand eram copil. Deci vedeti, io ma cac pe mine sa merg sa imi fac analize de sange si voi vreti sa fac copii.  :sarcastic:
Trebuie oricum sa imi depasesc nou achizitionata fobie, nu de alta, dar nu mi-am mai facut Botox de un an jumate si chiar am nevoie urgenta.  :sarcastic:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #347 on: August 11, 2016, 19:52:40 PM »
Super Albi, tine-o tot asa!

Cum spuneam dpmeudv pros & cons pt copil nu sunt aceleasi pt toti si e ok exact asa.

Noi in cartier avem multe cupluri tinere, in primii 2 ani se auzeau des sunete de petrecere, acum incet, incet de mai peste tot se aud glascioare de bebei.  :)

La olimpiada va uitati? La noi numai aiurea se transmite si cand sunt, probele care m-ar interesa sunt f tarziu.

Am vazut putin basched in we, echipa americana are o anume Diana Taurasi super tare, cred ca e crescuta pe meleagurile alea ca nu avea niciun accent est European.
Am vazut ping-pong intre 2 chinezi, unul dintre ei avea 50 ani si reprezenta Spania , a si castigat de fapt meciul, am vazut si putin volei de plaja, dar as fi vrut inot, gimnastica, kayak. 

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #348 on: August 11, 2016, 20:06:55 PM »
Ce nebuna esti cu botoxul  :hahaha:. Tu esti sigura c-ai nevoie de el de la varsta asta? Mai incolo ce-o sa faci?

Roxa, ai sunat aici fix ca o soacra.

Nastere usoare sorei tale! Nu am mai auzit numele Achim pana acum, banuiesc ca e o istorie in spatele alegerii lui.
« Last Edit: August 11, 2016, 20:09:16 PM by Hil »

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #349 on: August 11, 2016, 20:26:34 PM »
Nici maica-mea nu mi-a zis nimic cu Botoxul care e foarte conservatoare, ba chiar ma lauda ca ma ingrijesc ca sa citez "nu ajungi ca mine, ca nici Botoxul nu ma mai ajuta". Deci raspunsul la intrebarea ta, ce o sa fac mai incolo cred ca asta e....nu o sa ajung toata ridata ca maica-mea, sper!  :sarcastic:
Saraca mami, intr-o zi i-a zis seful ei care e un nemernic si numai glume proaste face ca e ca o stafida.  :snif:
Adevarul e ca are gena asta a pielii proaste pe care am mostenit-o si eu din pacate si unde genetic e dezastru, uneori nici masurile astea mai "extreme" gen Botox nu te salveaza complet.

Nastere usoara surorii tale! Eu am un coleg pe care il cheama numele de familie Achim si asa ii spune toata lumea, deci eu sunt obisnuita.

La olimpiada nu m-am mai uitat de cand eram mica si ma uitam cu taica-miu. Acum parca mai bine bag un serial ceva nu stiu, ca si asa sunt in urma. :D

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #350 on: August 12, 2016, 00:15:19 AM »
Ei, si daca faci copii, nici nu stii cum o fi al tau, unii sunt foarte "cuminti" de la bun inceput si robusti :hihi: (adica nu se imbolnavesc), dorm bine de la inceput, mai mare dragul. Altii sunt mult mai demanding, sensibili.
Eu ma uit la olimpiada, prezenta! Acum tocmai ce m-am uitat la gimnastica fete individual compus. Din pacate fara pumni tinuti pentru Ro.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #351 on: August 12, 2016, 13:06:09 PM »
Eu ma uit la olimpiada, dar nu foarte constant. Am vazut finala aseara la spada feminin pe echipe cu primul nostru aur  :aplauze: si individual compus la gimnastica la fete. In seara asta pe la 19 e finala la dublu masculin la tenis pe care o si jucam noi (contra Rafael Nadal cred  :hihi: ).
Si luni parca e finala la barna cu Catalina Ponor.
Putin mov nu strica.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #352 on: August 12, 2016, 14:02:41 PM »
Mie nu mi se pare un motiv sa nu faci copii faptul ca iti poate afecta sau chiar distruge relatia de cuplu. Da, clar o va afecta, dar parerea e ca o relatie care care nu rezista la asta nu ar fi rezistat in timp oricum chiar si fara copii. O relatie e inchegata si solida cand poate trece prin tot felul de greutati nu care e ok numai cand totul e roz si frumos.
Si daca e vorba o relatie se poate incheia oricum oricand si cu copii si fara.
Putin mov nu strica.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #353 on: August 12, 2016, 14:56:24 PM »
Tare mai e asa cum le zice scorpireasca ;)
Azi incepe atletismul, nu? Parca asa era. Of, vreau sa citesc mai mult ca ma intereseaza de numa ce mai face Isus si Dumnezeu (ieri au avut Conf Call cu Mohamed de la firma vecina, s-a plans si el ca ai lui fac numai tampenii. Apoi un business dinner cu Lucifer :hahaha: , astuia ii merg afacerile ca pe roate).
Apropo de Olimpiada, ieri a castigat aur la nu stiu ce disciplina de tir o bavareza din Bavaria de Jos. Care vorbeste o bavareza de-acolo de la ei, mama, mama :zapacit: Si zice un coleg: "bravo ei, foarte frumos a facut, dar cand o auzi, zici c-au momit-o cu o coaja de paine de pe o craca de copac" :lol:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #354 on: August 12, 2016, 15:54:46 PM »
Roxa, imi pare foarte rau ca ai trecut prin asa o experienta traumatizanta. Nu ai primit deja tratament hormonal?

Eu nu am timp de olimpiada in orele de birou cand vad ca-s problele mai interesante.
Aseara dau sa ma uit, era rugby  :doh:
Diseara vad ca e inot la 9pm.

Intru in vacanta pt 2 saptamani, staycation, poate apuc sa vad ceva mai consistent.

Cand e atletism? vad altceva pe google.

Ka, :lol:
Vorbesti f codificat.

Am si eu niste luciferi pare-se.
O fost colega, medic de profesie cu patalama si experienta din Maroc parca, a plecat de la noi acum cativa ani intr-o ultima incercare de a profesa ca medic in Canada. Trebuia sa urmeze un program de vreo 6 luni in spital, cu monitorizare permanenta la tot ce face, dar nu a reusit. Ea a mentionat de cateva ori ca simte ca e ceva rasial (e nascuta in Guinea). A vrut sa revina la noi si sefa de atunci nu a vrut-o.
S-a angajat pe acelasi post la unul din competitori, insa acum la noi se angajeaza pe meseria noastra si pt ca au adus inapoi doua tipe despre care sefa a spus ca vor reveni 'over my dead body' am contactat-o sa o intrebam daca vrea sa revina. Ea ar vrea, noi fostele colege am vrea, managerii ba. Cele 2 angajate sunt niste oarecare, cel mult average, tipa asta de-i medic are niste cunostinte exceptionale si talent si rabdare sa explice si sa sharuiasca cunstinte. Nu e cea mai mare producatoare, dar nici celelalte nu sunt. Care o fi logica manageriala de nu o vor?
« Last Edit: August 12, 2016, 15:56:22 PM by Hil »

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #355 on: August 12, 2016, 16:02:09 PM »
Scorpireasca asta, mare inteleapta  :hihi:
Evident ca nu e asta un motiv sa nu faci copii, eu doar expuneam asa plusuri si minusuri din feedbackul ce l-am primit de la lumea din jur.

Hil, eu am constatat ca cel putin pe unde am lucrat eu, logica manageriala numai "logica" nu e.  :hihi:

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
Putin mov nu strica.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #357 on: August 12, 2016, 23:55:06 PM »
wow! s-a schimbat  :D
ce pisoi mare am acum  :D
Putin mov nu strica.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #358 on: August 12, 2016, 23:57:18 PM »
Am pus o tema noua la forum, singura pe care am gasit-o sa fie cat de cat responsive si sa nu fie complet oribila.
Era nevoie de un update la tema, asta e cea mai buna pe care am gasit-o, deci dupa tendinta initiala de a respinge schimbarile pe care cred ca o avem toti, eu sper sa va obisnuiti cu ea, ca asta va ramane o vreme.
Migrari la alte platforme gen Discourse cum are Daria nu am de gand sa fac, chit ca arata mai modern, dar cand esti deja pe o platforma si vrei sa schimbi pe alta se pot intampla tot felul de probleme si nu renteaza bataia de cap. In plus nu imi place scrollul infinit specific platformei Discourse si mai vreo cateva detalii. Pe de alta parte, SMF s-au lasat pe tanjeala in ultimul hal, dar asta avem, cu asta defilam momentan.

Cu siguranta odata cu schimbarea temei vor aparea tot felul de bug-uri. Daca observati ceva va rog sa imi spuneti si la fel, daca nu va descurcati sa faceti ceva sa imi scrieti, va ajut cu cea mai mare placere.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #359 on: August 13, 2016, 00:07:44 AM »
Ohlala! Mie-mi place :D