Author Topic: Dileme existentiale  (Read 28391 times)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Dileme existentiale
« Reply #180 on: July 26, 2016, 08:29:35 AM »
Mda, vad ca unii oameni sunt ingrijorati cel mai tare ca nu le sunt respectate diverse drepturi dar EU nu contez nicaieri in ecuatia asta, pentru ca desigur eu am doar obligatii fata de toata lumea si niciun fel de drept. Faptul ca niste oamenii pe care ii consideram apropiati ne-au facut ( ca nu doar pe mine) sa ne simtim complet aiurea este nesemnificativ pentru ca evident este doar vina noastra ca ne simtim asa. Ceva de genul "pai voi chiar ati pus botul ca am fi asa prietene pe aici? cata naivitate!pai va meritati soarta!".

Nu stiu dar argumentele voastre nu m-au convins deloc ca mie ar trebui sa imi fie rusine cu ceva si nu voua. Ca o chestie care e buna si vine dintr-un loc bun nu o faci niciodata pe ascuns furisandu-te de oamenii cu care ai participat 10 ani la o chestie similara. Daca e ceva cu care te mandresti si ti se pare asa grozav vrei sa afle toata lumea, inclusiv prietenii tai virtuali pe a caror potentiala reactie nu dai doi bani oricum.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #181 on: July 26, 2016, 10:52:40 AM »
Althe, te rog frumos calmeaza-te pentru ca deja nu mai faci deloc sens cu afirmatiile si concluziile pe care le tragi si tot ce faci e sa jignesti in stanga si dreapta. Ori continuati sa refuzati sa chiar cititi ce s-a tot scris pe aici si va legati de intrebari retorice si expresii mai putin importante pe care tot insistati sa le luati mot a mot evitand adevarata problema ori poate eu vorbesc chineza.

Doc, imi pare rau ca te-ai simtit jignita, dar cred ca daca chiar ai vrea sa te uiti la ce s-a intamplat ai putea sa intelegi si punctul nostru de vedere. Asta daca chiar are vreo valoare pentru tine aceasta comunitate. Daca de exemplu si-ar fi facut .. nu stiu, Hil un forum culinar si ai fi scris si pe acolo pur si simplu crezi ca ar fi avut cineva cea mai mica problema? Are cineva vreo problema ca x sau y mai discuta in particular cu fete care inca mai scriu sau altele care nu mai scriu? Doamne iarta-ma ar fi ciudat rau. Sa scrii tot mai rar pana cand sa nu mai scrii mai nimic din lipsa de timp sau pentru ca nu mai gasesti ce sa scrii iarasi e ceva super normal. Dar sa dispari pur si simplu si sa mergi catre o persoana care a plecat cum a plecat de aici si care are vedem ce parerea are despre noi si mai si scrie magariile alea pe forum, magarii la care absolut nimeni nu reactioneaza nu pot sa inteleg decat ca i se impartasesc parerile. Si ca dupa atata amar de vreme la parerea asta ai ajuns poate si tu ca suntem niste mahalagite si niste samantare. Oare chiar nu poti sa-mi intelegi supararea? Sa confirmi apoi si sa spui ca forumul nostru e fundamentat pe balacareala si misto si sa te duci cu Daria care a balacarit mai rau ca toata lumea pe aici, din cauza careia fete precum Hil, Red, Daisy (care chiar nu au avut nimic vreodata cu cineva dintre noi) au plecat, Daria care a spus de Roxa cand trecea printr-o perioada foarte dificila ca e drogata si alcoolica. Serios, Doc? Sau sa inteleg ca tie ti-au picat bine toate astea? Sper din toata inima ca nu, dar cum sa inteleg eu faptul ca tu ai intors spatele lui Hil, Red, Daisy, Roxa, mie lui Angel si altor fete si te duci sa povestesti cu Daria, sa iti explice ea cine ii magalagita? iarta-ma, dar efectiv ... in fine ... Nu sunt eu nimeni sa iti cer cont de ce faci si cu cine, dar sunt libera sa trag propriile mele concluzii din asta.
« Last Edit: July 26, 2016, 14:40:07 PM by scorpirescu »
Putin mov nu strica.

madampix

• puiut
« Reply #182 on: July 27, 2016, 12:14:33 PM »

Buna ziua in biserica! Imi dati voie sa scriu si eu o postare dupa ani de existenta in tacere (mai am un cont pe la voi, dar de mult ce l-am folosit nu ii mai stiu parola), daca nu e nici dreptul la replica al persoanei infierate aici si nici lugu-lugu pentru doamnele admin? :D

Eu zic ca sunt totusi in masura sa am o parere obiectiva in conditiile in care am fost si pe eva, si pe testaholic, iar acum sunt si pe ombra. Da….ombra, asa se numeste locul cela de pierzanie, care apartine celei infierate in ultimele cateva pagini si nu ca mi-as face probleme ca nu l-ati gasi, dar zic sa va usurez munca: EDIT

De ce am rarit-o cu eva si am vrut sa incerc testaholic? Pt ca pe eva incepuse sa fie urat - urat, si se dovedeste ca a fost o decizie inteleapta sa renunt la eva acum cativa ani pt ca uitandu-ma acolo am vazut ca azi este si mai urat….este de-a dreptul sinistru! De ce nu am fost activa pe testaholic? Pt ca nu am gasit animatia de pe eva, dialogul natural si conversatiile care decurgeau normal, asa ca initial mi s-a parut plictisitor, atat de plictisitor incat uitam sa intru, deci ca ce rost avea sa ma bag in discutii pe care nu le-as fi urmarit in timp real? De ce plec de pe tastaholic pe ombra (unde am ajuns pt ca le stiu pe cateva dintre fetele de acolo si ele mi-au recomandat ombra, asta ca sa nu avem discutii ca am avut invitatie VIP de la infierata daria)? Pt ca pare mult mai misto decat pe testaholic, asta dupa doar cateva saptamani de activitate si pt ca are multe plusuri comparativ cu eva si cu testaholic.

Da … stiu, suna naspa, dar asta e! Adminele ar trebui sa isi asume realitatea si criticile, asta daca vor sa mai aiba forum, pt ca pare in cadere libera :D, desi pt mine e la fel de ok daca se aseaza intr-un colt si plang sau imi arunca un “hai sictir, noi suntem prea bune si sigur nu la noi e buba, deci nu stim despre ce vorbesti”!

Pai pe ombra (a se citi locul de pierzanie) sunt urmatoarele lucruri misto care nu erau pe eva si mi s-a confirmat ca nu sunt nici pe testaholic:

1.         Userii pot veni si pleca cand vor, pot scrie unde vor, cand vor, cat vor si ce vor, fara ca o admina usor isterica sa ceara explicatii: vai draga, dar scrii pe forumul meu si iti permiti sa mai scrii si in alte parti? Oh, vai….tradare, tradare, aduceti sarurile ca lesin!!!!!

2.         Userii isi pot sterge singuri conturile si toate postarile, fara sa se milogeasca de o admina sa faca ceva ce e obligata chiar si legal. Yep!!!! Surprise!!!! Nu numai ca nu este fair play, dar nu este nici legal sa tii un utilizator legat de platforma ta, nici macar din asa zisul motiv nobil de a nu aparea in arhiva ca utilizatorii care au ramas vorbesc de unii singuri pe unele subiecte :D. Sa trecem la punctul 3, sa nu ziceti ca dau idei :P.

3.         Nu pare sa existe acolo o admina care sa pretinda ca ea s-a straduit sa socializeze cand cu X si cand cu Y, de a sarit camasa pe ea, totul in numele armoniei forumistice si … revenind la punctul 1, cand si cand, amindu-si stradania ei fara margini (de parca nu a facut-o pt interesul comercial al site-ului ei :D) pretinde fidelitate informatica. OMG!!! :))

De ce cred eu ca va asigurati esecul forumului si de ce se va intampla ca multa lume sa va fluture batista in semn de adio de acum incolo? Pai pt ca nu intelegeti niste chestii simple si continuati sa va arati oripilate de “tradare” cu niste argumente de te strici de ras:

1.         Pretindeti ca nu va intereseaza daria si forumul ei, dar continuati sa cereti socoteala celor care scriu acolo sau scriu mai mult acolo de parca aveau legamant cu voi! Scria cumva in regulamentului forumului vostru despre interdictia de a utiliza si un alt forum sau se prevedea ca daca scrii si in alte parti, pe testaholic tre sa scrii cu minim 50% mai mult decat in alte parti? Aveti cumva vreun contract de confidentialitate cu privire la continutul forumului in care scrie ca nu poti vorbi prin alte locuri despre ceea ce s-a vorbit pe la voi? Pe bune….voua chiar vi se pare normal sa trageti niste useri de maneca si sa le bateti obrazul virtual, pretinzand ca le-ati prins voi cu alte ID-uri, pe un alt forum? De ce ar continua sa scrie aici cineva dupa ce a avut revelatia ca e obligat sa scrie numai aici, daca scrie in alte parti fiind luat la ochi si acuzat de tradare, mai ales ca e clar, avand alt ID, ca se ascundea si daca cumva a indraznit totusi sa o faca….tunete si fulgere se vor abate asupra lui si banul ii va fi asigurat pe veci daca indrazneste sa vorbesca despre forumul vostru altfel decat laudativ :))

2.         O tineti una si buna cu vaaaaai, dar ce ati gasit draga acolo….auzi la ele, loc de lume elevata! Aduceti repede sarurile….uitati link catre postari in care se foloseste cuvantul kur!!! Halal doamne!!! Sarurile am zis!!!! Pe bune mah? Asta este ideea voastra de forum? Daca iti prezinti forumul ca un loc unde se poarta discutii civilizate inseamna ca dupa aia stai cu dictionarul in mana si nuielusa de alun sa educi domnisoare de pension? Zau de as vrea sa fiu la voi in pension :D. Si nu, un forum nu este nici locul in care “ma retrag dupa munca pt companie si solidaritate feminina si unde se vorbeste frumos si delicat” {va rog sa imi dati voie sa… =)) =)) =)) =))}. Forumul este locul in care esti liber sa interactionezi in legea ta, la nivelul la care vrei, cu cei cu care rezonezi (nu musai cu toata lumea precum ciorile pe o craca), in limbajul in care vrei, cat timp nu injuri de mama, nu iti bagi si nu iti scoti in si din persoanele cu care interactionezi virtual. Nu vii pe forum sa faci frumos ca sa o bucuri pe Maricica care a avut o zi grea la job si nici sa respecti tipare impuse.

Acestea fiind spuse, va urez de bine, desi daca o tineti asa ….o sa fie nevoie sa urati voi multora “vaya con dios” :D.

PS: nu….nu doresc sa imi stergeti contul. Ma multumesc cu a ma auto-felicita ca nu l-am folosit, plus ca oricum nu ii stiu parola, iar pe asta de acum ti-l fac cadou :D

« Last Edit: July 28, 2016, 10:38:19 AM by Testaholic »

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #183 on: July 27, 2016, 13:02:07 PM »
Din seria 'that awkward moment when ...."  :lol:
O, doamne, cata rabdare sa scrii un roman fara sens, cap, coada sau continut pe marginea unui subiect care este clar ca o depaseste din toate punctele de vedere.

Dar de ce te-ai obosit, draga ... (ai uitat sa ne spui cine esti) daca nu te intereseaza nimic de pe aici?
Si, serios, lasa-te de proza ca numai te faci de ras.
« Last Edit: July 27, 2016, 14:06:58 PM by scorpirescu »
Putin mov nu strica.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #184 on: July 27, 2016, 14:04:18 PM »
N-am vreme chiar acu (spre deosebire de tanti pix eu am un job care nu imi permite sa o ard chiar 100% din timp pe forumuri dandu-mi cu parerea fara sa ma intrebe nimeni despre chestii de care nu am deloc habar), dar promit ca o sa revin sa ii explic mai pe larg de ce e incredibil de proasta. Nu ca sa va lamuresc pe voi, ca stiu ca voi vi-ati dat seama deja, dar pentru ea asa, ca nu e bine totusi sa lasi prostul sa se creada foarte destept, ca uite asa se propaga prostia si devine boala nationala si internationala.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #185 on: July 27, 2016, 15:48:07 PM »
Draga althe,
malitiozitatea si aruncatul vorbelor goale nu ma reprezinta.
Acum scriu exclusiv din respect pt dialogul virtual pe care l-am avut cu Doctoressa atatia ani, dialog bazat pe respect si simpatie reciproca.
Interpretarea data de tine textului meu nu are cum sa strice ce am cladit eu cu Doc atatia ani, pt ca gandurile mele nu au venit din locul din care privesti tu.
Pt mine Doc va ramane mereu una dintre fetele pt care am o simpatie deosebita.
Simpatia mea a crescut constant in timp, pt ca noi doua am dialogat constant in felul in care am spus mai sus.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #186 on: July 27, 2016, 18:16:04 PM »
Eu vreau sa adresez doar aspectele legale aduse in discutie de individa de pe eva. Ca trebuie sa fii destul de batut in cap sa faci acuzatii grave de genul asta, cum ca eu as comite ilegalitati si abuzuri, fara sa stii practic ce vorbesti sau sa faci un minim de efort sa te informezi.

Asadar, nu exista absolut nicio lege care sa ma oblige ca eu sa sterg postarile de pe forumul unde vi-ati facut contul si ati postat in deplinatatea facultatilor mintale (sper). Aveti la dispozitie internetul, avocat.net si regulamentul altor forumuri romanesti consacrate pentru a studia problema. S-ar putea insa sa constatati cu uimire ca nici macar pe forumul avocat.net nu isi poate sterge oricine dupa cum i se nazare mesajele, a se vedea AICI. Imi imaginez ca nu ii da foarte des lumea in judecata din cauza asta.
Si daca o sa imi spuneti ca in "alte tari civilizate" este altfel, I beg to differ. Uite, la o simpla cautare pe net, ca nu am timp acum sa studiez legislatia altor tari imi apare ASTA.

Si daca pe madam ar duce-o macar putin capul si-ar putea da seama si singura ca ar fi aberant pe un forum sa stergi asa cand i se nazare oricui, pentru ca ti-ar rezulta un haos fara noima, daca si intr-o comunitate asa mica si populata cu oameni cu IQ peste medie ca Testaholic se mai trezesc din cand in cand unii ca si-ar dori sa faca asta. Sa permiti userilor sa faca asta inseamna pur si simplu sa iti bati joc de comunitate pe de-a intregul si sa nu ai habar cu ce se mananca.

Daca ne referim strict la sters contul in sensul ca userul sa nu se mai poata loga, asta o pot face relativ usor si am si facut-o acum atat pentru doctoreasa cat si pentru happycat. Nu vad cu ce le-ar putea incalzi actiunea astea, numele lor de user apare in continuare si toate mesajele pe care le-au scris vreodata asociat cu el, dar daca e asa o incantare ca acum le apare "Guest" la user, iaca am facut-o, ca nu ma doare mana. Initial am evitat sa fac asta pentru ca sincer am sperat ca poate dupa o vreme cand se vor calma vor vrea sa revina, cum s-a mai intamplat si in alte cazuri, iar actiunea nu este reversibila. Deci este cu divort final tura asta, pentru ca asa vi-ati dorit voi, sa fim intelese.

Referitor la restul tampeniilor debitate, cred ca si Daria s-ar lua cu mainile de cap daca le-ar citi, ca practic zice madama ca Daria a ars-o pe aici intr-o comunitate de plictisitoare penticostale atata amar de vreme. Si acum sa fim seriosi, nu era ca si cum "infierata" (hahaha ce ultra lame suna) era cea mai amuzanta persoana de pe aici si a plecat pentru ca noi nu ii intelegeam caterinca.
Nici macar nu imi amintesc acum ceva vag amuzant spus de Daria in decursul celor 7 ani cat a coabitat cu noi. Poate madam asta e mai amuzanta si de aia a chemat-o la ea pe forum pe post de clovn, asta e posibil, nu stiu, n-o cunosc. Dar umor fara inteligenta nu prea am vazut, deci ma indoiesc.

Acuzatia ca eu as fi cerut fidelitate informatica este iarasi aberanta, in conditiile in care pana si eu scriam pe alte forumuri/grupuri si am si spus asta de nenumarate ori si stiam ca unii useri activeaza si in alte parti de acum 100 de ani. Asta ati inteles din tot ce am latrat eu cu scorpi pe aici? Ma indoiesc.

Si referitor la interesele  comericale si beneficiile pe care isi imagineaza unii ca le am de pe urma forumului, dati-mi voie sa rad cu lacrimi. Dar mai bine o sa o las pe Daria sa va povesteasca dupa o vreme cata avutie a strans cu forumul ei LOL!

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #187 on: July 27, 2016, 19:33:55 PM »
P.S. Daca mai are cineva ceva de adaugat pe acest subiect, sa o faca acum sau sa ne scuteasca pe vecie ca am de gand sa inchid acest topic. Nu am timpul necesar sa tot dau explicatii la acuzatii aberante cred ca va dati seama. Eu zic ca s-a lamurit ce s-a dorit sa se lamureasca. S-au stricat niste prietenii, s-au reinchegat altele, asta e, mergem mai departe ca nu avem de ales.

Forumul in sine nu este "in cadere libera" cum s-a zis, traficul este chiar constant de cativa ani si nu e nustiuce trafic, neglijabil as zice, dar intr-adevar se posteaza semnificativ mai putin din motive independente de calitatea lui sau a utilizatorilor zic eu. Celor care isi imagineaza ca o sa retraiasca incepturile glorioase ale forumurilor de acum 20 de ani nu pot sa le spun decat "Vise placute!". Deci forumul asta mai are exact atatea zile cate vreti voi sa aiba, eu sunt dispusa si sa il intretin in continuare si sa il las sa moara de moarte naturala, oricare din astea doua optiuni pentru mine este ok. Eu zic ca inca are utilitatea lui, mai afli de o crema, de un serial, de astea.

daisy

• Membru fondator
  • important
« Reply #188 on: July 27, 2016, 19:57:19 PM »
Deci nu mai pot de ris  :hohot: Se mai trezeste cite una asa.
Eu ma intreb daca tot au un forum asa civilizat, usor de utilizat si cu o atmosfera placuta de ce le mai intereseaza ce se intimpla cu forumul asta  :nustiu: Mare e gradina!

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #189 on: March 01, 2017, 11:05:49 AM »
Zilele astea m-au apucat dilemele existentiale, asa cum era de asteptat. :D
Ma gandeam asa cat de nepregatiti suntem in general sa gestionam probleme de sanatate grave sau boli terminale ale oamenilor apropiati. Cred ca atunci cand aflam de o boala incurabila a cuiva cunoscut, ne afecteaza foarte tare in primul rand pentru ca o secunda doua nu mai putem sa fim "in denial" cu propria noastra moarte inevitabila. Si daca chiar suntem nevoiti sa acceptam o situatie de genul atunci avem cumva asteptari de la bolnavul in cauza sa se comporte ca un erou, sa abordeze cu demnitate problema, sa ne demonstreze cumva ca se poate, ca nu e chiar asa groaznic.
Citeam deunazi ca pe bolnavii de cancer in faza terminala nu prea ii baga in seama nici macar charity-urile care strang bani pentru boala respectiva. Ca nu ii lasa se vorbeasca la adunari ca sunt prea deprimanti si nu insufla pozitivismul de care e nevoie pentru strans bani.
Cred ca e de vina si media normal, pentru ca a tot glamourizat asa subiectul oarecum. Adica in filme apar doar "eroi" care fie isi revin miraculos in cele mai improbabile conditii fie mor cu demnitate dupa ce si-au indeplinit tot Bucket Listul si au avut niste existente super pline de insemnatate.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #190 on: March 01, 2017, 14:11:44 PM »
Da, de fapt chiar daca ne pregatim sufleteste pentru orice, chiar si pentru propriul sfarsit, tot suntem surprinsi de inevitabil. Suferinta face parte din proces si fiecare gestioneaza cum poate mai bine situatia. Nu cred ca este atitudine gresita in privinta asta. Sigur, ideal ar fi sa fim eroi si fiecare clipa sa insemne ceva pana la moarte si dupa ea, dar de fapt nu insemnam mai mult decat un fir de nisip.  :)

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #191 on: March 01, 2017, 14:35:12 PM »
Mie mi-au ramas in minte cuvintele dintr-un blues care spun 'you have to do it alone'. Fiecare moare in termenii in care vrea/poate. Filmele si media cu glorificarea unor aspecte sunt niste prostii de cele mai multe ori, dar exista si morti pasnice.

Sunt culturi si religii in care spun ca pregatesc oamenii pentru o moarte usoara. Am citit o varianta a cartii 'The Tibetan Book of Death' (una transcrisa pe intelegere vestica) care mi-a luminat cat de cat aspectul asta. But again, ceea ce nu se intampla in imediata ta apropiere sau in cultura in care traiesti e o poveste care n-are legatura cu propria existenta.

Angel, nu te mai gandi la chestiile astea, ca n-ai de ce. Poti sa te gandesti intr-un singur context: sa pretuiesti fiecare clipa si s-o maximizezi. In urma cu 9 ani si eu asteptam rezultatul de la o biopsie si am trecut prin aceleasi stari. Cand am primit rezultatul negativ am avut un high care m-a propulsat pentru mai multi ani. Atunci am invatat sa nu ma mai bag in seama nimicurile si sa gandesc pozitiv. A fost ca un switch.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #192 on: March 01, 2017, 15:35:36 PM »
Interesant e ca m-am gandit si la maximizat fiecare clipa si iti spun sincer ca habar n-am ce sa fac in plus. Adica eu sunt foarte chill asa cu existenta mea de acum, nu e ca si cum am un bucket list cu chestii ce mi-as dori sa le fac da nu am putut pana acum din diverse motive. Sau chestii ce as mai vrea sa le experimentez, sau nu stiu....
Nu zic ca nu imi place viata, ca nu imi doresc sa mor fireste. Mereu se mai gaseste cate ceva de facut. Zic doar ca nu stiu cum as putea sa maximizez clipa.  :nustiu:

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #193 on: March 01, 2017, 17:34:59 PM »
Singura modalitate pe care o stiu eu este asta: cand te surprinzi ca astepti sa treaca ceva ca sa vina altceva spui 'stop'. In primul rand pentru ca ceea ce traiesti acum poate nu e chiar atat de rau si ce va veni nu va fi la fel de bun cum te astepti.
Eu incerc cateodata sa nu ma gandesc de exemplu ca e miercuri, luna februarie, anul 2017. Ma gandesc ca e 'acum', restul sunt niste impartiri arbitrare ale oamenilor care nu fac altceva decat sa ne reaminteasca ca suntem finiti si sa ne impinga inainte. Capat dintr-o data o alta perspectiva.
Daca nu gandesti in context de timp, esti cumva etern. Daca te eliberezi de gandirea celor din jur si de presiunea celor din jur, ramai tu cu tine insati si nu numai ca te simti linistit dar totul in jurul tau pare plin de noi posibilitati (de exemplu vezi amanunte pe care nu le-ai observat, gusturile au o alta intensitate, mirosurile, etc). Nu stiu daca ce spun are prea mult sens, trebuie sa experimentezi ca sa vezi.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #194 on: March 01, 2017, 18:37:47 PM »
Pai cred ca asta-i challengeul vietii: sa te simti fericit (bine, aici intervine alta dilema: ce inseamna a fi fericit?) din lucrurile mici, cotidiene. Mult mai important decat daca-ti aduce fericire/multumire numai nu stiu ce activitate extraordinara, de care ai parte o data-n an sau in viata.