Author Topic: Motto-uri, maxime, citate preferate, sarcastice, amuzante sau profund filozofice  (Read 68366 times)

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
"Anul asta de Craciun, o sa stau intins sub brad pana cand familia si prietenii mei vor realiza ca sunt un cadou in viata lor!"
Anonim

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
Foarte frumos Hil  :aplauze:
I have lived with many Zen masters, all of them cats

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Foarte tare :lol: :indragostit:

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Copiat de pe Twitterul lui Alain de Botton:

Christmas provides the perfect excuse for that otherwise forbidden wish: to be kind to complete strangers.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
Well put! Foarte subtila observatia. Chiar si in aceasta lume individualista mai exista aceasta nevoie.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
Iar în lumea asta mare, noi copii ai lumii mici,
Facem pe pământul nostru muşunoaie de furnici;
Microscopice popoare, regi, oşteni şi învăţaţi
Ne succedem generaţii şi ne credem minunaţi;
Muşti de-o zi pe-o lume mică de se măsură cu cotul,
În acea nemărginire ne-nvârtim uitând cu totul
Cum că lumea asta-ntreagă e o clipă suspendată,
Că-ndărătu-i şi-nainte-i întuneric se arată.

Eminescu Scrisoarea I si noi care am ramas aceleasi musuroaie de furnici pline de sine.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
 :indragostit:

In ultima vreme tot dau peste texte si clipuri al caror mesaj se rezuma la 'cu ce scop suntem aici? sau 'cum definesc fericirea?'

un TED talk de ex "what makes a good life?" https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness
Studiul se intinde pe 75 de ani, e facut la Harvard, se continua de fapt si aduna date despre 'true hapiness & satisfaction"

Revenind la Scrisoarea I, suntem aici o clipa si de multe ori concluzionam ca am irosit mult din ea, alrgand dupa ceva ce nu are importanta.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
Am vazut si eu prezentarea de pe TED de care zici tu Hil. Sunt lectii bune de invatat de acolo.
In legatura cu Scrisoarea I, ar fi minunat daca am avea cu totii o perspectiva mai cosmica, mai filozofica. Dar nu se poate, nu toata lumea are o asemenea inclinatie si in afara de asta, viata de zi cu zi e mult prea mundana si punem multa energie in simplul fapt de a supravietui.

Frisky

• fabulous
Si eu am vazut prezentarea asta.  :indragostit:

"Viata nu are nevoie de justificari. Viata se-ntampla pur si simplu si noi suntem aruncati in ea." Irvin Yalom
Faptul ca ne angajam in evenimentele de zi cu zi, "exersandu-ne" rolul cu respect si iubire, ne da un sens sau cel putin o alinare pentru scurtimea vietii.  :)

Hil

• Membru fondator
  • fabulous

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
„În adâncurile iernii, am învăţat că în mine este o vară invincibilă.” — Albert Camus
#rezista
:)

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
So true! Poate ca e singura care exista cu adevarat :)

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
'Cand iti ploua in suflet fa-ti umbrela dintr-o bucurie' - Emil Cioran.

Frisky

• fabulous
"Determinismul este unitar în a afirma că suntem într-o conexiune strânsă şi neproblematică cu natura.
In termenii teoriei determinismului am considerat că această conexiune are de-a face cu relatia minte-creier si
cu cauzalitatea existentei noastre mentale. Nu suntem eliberaţi de natură, ci incluşi mai mult sau mai puţin în ea.
A accepta o perspectivă care ne pune în strânsă şi neproblematică relaţie cu natura înseamnă a uşura apariţia sentimentelor recomandabile de echilibru. Determinismul este o cale spre linişte, el ne oferă compensaţii la auto-negarea din atitudinile ce ne ameninţă echilibrul." Ted Honderich - Cat de liber esti?

Sub perspectiva asta, determinismul are sens. Integrarea in natura si acceptarea limitelor duc la un echilibru. Chiar si asa, omul si-a impins limitele folosindu-se de puterea sa de creatie si de imitatie a naturii. Ma gandesc ca, daca toti oamenii ar fi fost conformisti si s-ar fi supus tuturor regulilor scrise si nescrise, nu ajungeam aici. In acelasi timp, constrangerile au dus la evolutia si adaptarea speciilor.  :think:

Frisky

• fabulous
'' Şi atunci, ce să faci în aşteptarea catastrofei, în afară de a te gândi cât mai puţin la ea?
Poate că, într-adevăr, nimic; sau poate că, totuşi, fără vreo iluzie, să dezvolţi în tăcere, doar pentru fel de "înţelepciune a iubirii" . De exemplu, ştim cu toţii că trebuie să te împaci cu părinţii - aproape inevitabil, viaţa aduce cu ea tensiuni - înainte ca ei să dispară . Căci după aceea, orice ar spune creştinismul, e prea târziu . Dacă ţii seama că dialogul cu cei dragi nu e fără sfârşit, trebuie să procedezi în consecinţă.
...
Nu mai insist - am spus că o astfel de înţelepciune a iubirii trebuie s-o cultivăm fiecare pentru sine şi, mai
ales, în tăcere . Mi se pare că, distanţându-ne de budism şi de creştinism, ar trebui să învăţăm, în sfârşit, să trăim şi să iubim ca nişte adulţi, gândindu-ne la moarte în fiecare zi, dacă trebuie. Nu din atracţie pentru morbid,
ci, dimpotrivă, pentru a afla ce e de făcut aici şi acum, cu bucurie, împreună cu cei pe care-i iubim şi pe care îi
vom pierde, dacă nu ne vor pierde ei pe noi mai înainte.''

Luc Ferry - A Brief History of Thought: A Philosophical Guide to Living din paragraful Experienta Doliului - pierderea unei persoane dragi