Author Topic: Motto-uri, maxime, citate preferate, sarcastice, amuzante sau profund filozofice  (Read 68363 times)

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
A, pai nici eu nu ma gandeam sa tolerezi agresivitatea. Si ai explicat bine ca e nevoie ca parintii sa inteleaga ca sa poata sa actioneze. Dar e vorba numai de parinti (adica dragoste neconditionata) sau poti sa incerci sa ajuti si oamenii maturi pentru ca in fond sunt de compatimit? Ce ziceti, e o chestie grea si fara speranta? Si cat de puternic trebuie sa fii tu la randul tau ca sa parezi abuzul si sa mai si obtii rezultate?
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Poti sa incerci sa ajuti doar daca omul constientizeaza ca are o problema si e dispus si el sa faca ceva sa schimbe. Si chiar si asa e greu.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
Maybe what we think is all we got.
Mr.Robot (2015 -)

Mda...foarte aproape de adevar daca stam bine sa cugetam. :think:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
Dupa cugetare eu vad un aspect SF sau din teoria conspiratiei, un soi de Westworld. Ce avem e doar o iluzie si in contextul asta nici gandurile nu ne apartin.

Celalalt aspect, putin modificand sensul frazei, de data asta spre un aspect pozitiv, ceva gen "what we think is what we will get" . Crezand ca poti ajunge departe, iti adaptezi si eforturile in functie de dorinte si ca atare sansele sa reusesti cresc proportional.

Frisky

• fabulous
Eu am in minte si o a treia interpretare. Cea in care fiecare dintre noi are o lume interioara bogata, in care se aduna ganduri, se interpreteaza faptele proprii sau ale celorlalti dupa propriile experiente/masuri, se selecteaza informatii si se transforma in amintiri. Si cu asta ramanem, cu ce ne plasmuieste mintea pe marginea celor traite sau simtite.

Frisky

• fabulous

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
Imi place! Mai ales pentru faptul ca indeamna la relectie, ceea ce inseamna o deschidere spre orice, inclusiv spre faptul ca poate e ok sa faci parte dintr-o majoritate, deci nu exclude asta in mod automat. Dar, exact asa e, trebuie sa-ti pui intrebari daca esti prea des parte din acea majoritate.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
Eu o inteleg ca pe un indemn sa te pui si pe tine si toate ideile tale, mereu la indoiala. Adica exact opusul a ceea ce sunt invatati copiii in ziua de azi, sa aiba incredere in ei si in ideile lor orice ar fi. :D
Chiar asa, cum vi se pare treaba asta? Mai nou doar stilul asta de educatie il vad in jur, parintii traumatizati la randul lor de parinti foarte severi si care le-au subminat increderea in fortele proprii acum incearca sa compenseze prin educatia propriilor copii, ducand lucrurile in cealalta extrema. Doamne fereste sa ii spui copilului ca a gresit sau ca nu are dreptate sau ca nu e cel mai frumos si cel mai destept in orice situatie. Mie nu mi se pare chiar asa inteligenta schema asta.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
E ca la sistemele cu reglare automata prin feedback. Pana se stabilizeaza sistemul trece prin variatii mari de plus si minus fata de unde trebuie sa se ajunga, fata de linia de stabilitate.
E rau sa faci exact ce au facut parintii, pentru ca esti clar ramas in urma, dar nici sa faci totul pe dos pentru numai pentru ca nu ti-ai rezolvat traumele din copilarie, iar nu e bine. O doza de realism si adaptabilitate trebuie in orice.

Frisky

• fabulous
Incredere nu strica sa ai in tine, pentru ca altfel nu poti lua decizii si te supui permanent unei majoritati sau unei false autoritati (mama/tata autoritar, terapeut, sef etc.). Procesul prin care ajungi sa ai incredere in fortele tale este important. Trebuie sa fie unul critic si autocritic, analitic si reflexiv.
Parintii trebuie sa-si sustina copiii neconditionat, dupa parerea mea, dar impunand limite pana la o anumita varsta si explicand consecinte. O greseala mare mi se pare incurajarea copilului ca ar avea un statut special. Nu frate, viata e dura si niciunul dintre noi nu e pe un pedestal, iar din pacate, orice i se poate intampla unui om, ni se poate intampla oricaruia dintre noi.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
Mie mi-e teama ca daca fac copii nu o sa ma pot abtine. De fapt stiu sigur ca nu o sa ma pot abtine. Si o sa ii zic ca e prost cand mi se pare ca e prost. Sau ca e mediocru cand mi se pare ca e mediocru. Si nu o sa ii faca bine la capitolul incredere in sine, dar ma cunosc, nu o sa ma pot abtine.  :-s

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
Angelita eu de-abia astept sa aud ca ai un "bun in the oven" :)
Sunt sigura ca ai sa vezi destule lucruri altfel.

Drumul de mijloc e solutia ideala cred eu.
Nu extremele in care de-o parte ridici iti copilul in slavi cu gandul ca ii stimulezi increderea in sine, in alta dai cu el de pamant pt ca nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor tale intr-o anume situatie. In ziua de azi acessul la informatie, la multitudinea de exemple de relatii parinte-copil, trebuie folosit cu scopul de a gasit solutia ideala pt relatia unica pe care o ai cu copilul tau.

Mi-e dor de exemplu de Deedee si de cum povestea ea despre revelatiile de mamica vs cum credea ca va fi pana sa apara micutul.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
Ce zici tu Angel e mai mult pentru atunci cand e adolescent, cand din cea mai mica chestie apare o confruntare. Pentru ca atunci cand e mic copilul, depinde de tine si iti acorda incredere nu te lasa inima sa actionezi altfel decat cu frumosul. Stii ce e de indreptat si de obicei copiii mici sunt maleabili. Really, cand e mic, tot ce trebuie sa faci e sa fii tu insati si lucrurile curg de la sine cu mici ajustari. La adolescenta e cu totul alta povestea  :lol:

Frisky

• fabulous
Angel, parca vad ca te va "trada" chimia corpului si te va bombarda cu oxitocine si endorfine, de-o sa-ti vezi copilu' ca pe-un  un boț de aur, aducător de fericire.  :lol: Am auzit de cateva ori povestea asta cu principiile avute inainte si dupa nasterea copilului.  :hihi: Exista si reversul medaliei, cand femei care s-au crezut pregatite si dornice sa creasca un copil, puse in fata realitatii n-au mai facut fata sau chiar mai rau...dar asta tine deja de alt subiect de discutie.  :)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
Mie imi place ca imi dati f mult credit si ma sustineti neconditionat  :hihi: chit ca io poate chiar sunt genul ala de om care clacheaza :D