Author Topic: Cum sa nu iti lasi afectata viata de cuplu atunci cand nu te intelegi cu soacra?  (Read 13325 times)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
E firesc sa iti ajuti familia, dar nu e firesc sa fim atat de saraci ca natie incat asta sa fie norma, un salariu la 5 membri ai familiei. Mie mi se pare revoltator si frustrant chiar si numai sa ma gandesc la asta, daramite daca ar fi necesar sa traiesc asta.

Lilisor

• Core Team
  • fabulous
  • *
Sincer, cred ca de asta ma si simt atat de frustrata, ca asta e singurul lucru care poate sa ma aduca in pragul disperarii, sa simt ca muncesc degeaba, pentru ca ai mei n-ar veni niciodata la mine sa imi ceara bani si daca a fost cazul vreodata au fost doar imprumut ca nu aveau atunci pe moment cash.

Oricum momentan subiectul e abandonat ca sa zic asa, lasam un pic de perioada de racorire si profitam ca ea nu e acasa :hihi:. Probabil peste vreo cateva luni o sa trebuiasca sa ajungem la o solutie, dar pe moment o sa mai rumeg parerile de pe aici si gandurile mele si trebuie sa ne asezam la o masa rotunda sa ajungem la o solutie comuna, care sa ne impace pe toti 4.
Carpe diem quam minimum credula postero!

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
De curiozitate am intrebat-o acum pe mama mea la telefon de o situatie din asta cu parinti care iau bani de la copii si reactia ei a fost ceva de genul: 'doamne fereste! cum sa ceara mama  bani de la copii? o mama rupe de la gura ei ca sa dea copiilor.' Si sincer sa spun, desi na.. nu stiu ce imi rezerva nici mie viata si poate candva o sa ma contrazic, dar in momentul asta asa e si parerea mea. Ca si parinte, cata vreme poti munci trebuie sa te gandesti ca copii tai sunt la inceput de drum si au ditamai viata inainte, trebuie sa construiasca o familie, sa le ofere propriilor lor copii un viitor si datoria ta e sa facilitezi ca aceasta sa se intample. Ca de aia ai facut copii, nu ca sa tragi de pe ei.
Nu stiu altii cum sunt dar pot sa ma uit la exemplele din familia mea. Bunica dinspre mama, femeie simpla de la tara cu 4 clase care a muncit toata viata la CAP a crescut practic singura 7 copii. Nu a avut niciodata mai mult decat cat sa manance sa nu moara de foame, nu a fost nici o zi in concediu sau sa iasa la o cafea undeva, nu a cerut niciodata nici macar un leu de la copii ei, nici imprumut. Si inca si-a mai si tinut nepotii care nu au fost putini. Sora mamei mele a crescut tot asa singura (dar cu un sot alcoolic si bataus) doi copii si acum cand are o pensie de 700 de lei inca se strange si aduna si incearca sa ii ajute cu ce poate, chiar daca asta inseamna cateva borcane de dulceata. Si normal ca nu cere nimic de la ei.
Eu ca si Angel am norocul ca parintii ma ajuta ei pe mine si la fel as fi foarte deprimata sa trebuiasca sa intretin eu pe careva.
Bine, pot sa inteleg cazurile grave cand respectivul nu poate munci si nu are venit, o boala grava, o problema neasteptata, o operatie mai scumpa sau ceva, dar nu cand pur si simplu nu mai are chef sa munceasca.
Eu cred ca as face scandal.  :hihi: Adica si daca as incerca sa nu fac sigur as aduna o gramada de frustrari in mine care le-as refula in alte probleme poate mult mai putin grave. Deci as risca practic sa par a complete bitch in chestii in care poate nici nu am dreptate.  :|
« Last Edit: September 16, 2014, 00:42:41 AM by scorpirescu »
Putin mov nu strica.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
Cheful asta de muncit poate fi explicat de problema psihica de care a povestit Lili. Iar problema psihica intra tot la categoria boala. Mie personal nu mi se pare chiar lucru usor si nu as da un sut in fund pe aceste considerente.
Chiar nu mi se pare nimic anormal si in neregula sa ajuti un parinte cu bani fie si pentru simplul motiv ca "nu are chef" - acest neavut de chef se poate traduce f usor printr-un sindrom anxios depresiv sau orice alta problema psihica.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Ii tare complicat cu bolile astea psihice, cine nu s-o confruntat direct nu poate intelege, apoi mai sunt si altii care mimeaza bine de tot diverse probleme, altii care au niscaiva probleme dar se si folosesc de ele,etc. Oricum o problema de fond exista acolo, nu toti sunt construiti pe modelul asta de parinte care se jertfeste pentru bunastarea copiilor. Unora li se pare perfect normal sa ii ingrijeasca copiii la batranete, tot la fel cum altora li se pare normal sa isi manance de sub unghii decat sa ceara de la copii. Problema apare cand ideile astea se bat cap in cap in cadrul aceleiasi familii si e greu de ajuns la un consens.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
Mda, din pacate sunt si f multi care au impresia ca un copil este bun de muls la nesfarsit.
Trebuie vazut cum se poate pensiona, cum poate sa isi rotunjeasca veniturile aproape de casa etc. Eventual poate sa se apuce sa faca curat, sa calce pe la diversi corporatisti, sa gateasca etc

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
Poate este o boala din asta cu nume pompos si pentru cei care au o problema cu intretinutul celor care n-au chef de munca, nu?  :hihi: Poate si zgarcenia e o conditie medicala.  :hihi:
Putin mov nu strica.

julsko

• nazdravan
Nu exista cand te pensionezi pe caz de boala psihica extra $$ ?
Ma gandesc ca pe caz de boala tot sunt ceva bani , so d c nu se pensioneaza ca sa poate avea niste bani si pe deasupra sa mearga din ani in paste cand se simte okay, sa munceasca ca acum  3 luni in alta parte?   :confused: dar asa nu duce lipsa completa de bani ..

scorpi mi-au luat vb din gura lol
I loved the Titanic. My favorite character was the iceberg

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
Pot exista multe situatii, Scorpi, intr-adevar.
Insa, in cazul lui Lilisor e vorba de o problema psihica. A spus ca are o cumnata psihiatru care si-a dat seama ca exista anumite probleme.
Eu personal nu as lua niciodata in ras si nu as minimiza chestiunile acestea. Nu de alta dar personal am trecut si trec prin ele...si poate din exterior daca s-ar uita cineva ar spune "vaiiii, ce problema mah, sufera ma-sa de lene acuta".  ;)
Un pic mai multa toleranta si prezumtia de nevinovatie cred ca as usura mai mult viata noastra de familie si in general.

Lilisor

• Core Team
  • fabulous
  • *
Daria, de asta nici nu ma complic sa ma supar pentru unele lucruri pentru ca sunt perfect explicate de boala, dar indivizii cu boala asta sunt functionali in societate, atata doar ca sunt cam neplacuti cand e vorba de contrazis (ideea e ca nu sustine ca e Dumnezeu pe pamant, doar chestii gen e alba cand de fapt e neagra si e foarte convinsa de asta, dar nu sunt idei complet plecate de acasa - ex: niste alune pe masa care sunt alune de padure ea zice ca is alune de pamant si nu alune de padure orice i-ai spune) si chiar isi ascunde alte idei care sunt mai "deosebite" de restul lumii, numai noi apropiatii avem ocazia sa o prindem in momente de sinceritate (ex. mama mea ii fura din casa, cineva o urmareste prin televizor, etc).

Mda, sincer eu n-am nici o problema cu ajutatul familiei mi se pare ca face parte din cultura noastra, dar sa fie benevol si de bun simt, nu sa fie ceva impus si cu pretentii :tafnos:.
« Last Edit: September 16, 2014, 13:18:21 PM by Lilisor »
Carpe diem quam minimum credula postero!

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Este clar ca femeia are o problema si trebuie sustinuta. Chestia la care ma gandesc este de ce Lili trebuie s-o duca ea singura in spate? Primii care ar trebui s-o faca sunt baietii ei, amandoi. Daca nu le ajung banii din salariile lor sa dea in casa si sa dea si mamei atunci sa faca un efort, inca un job part time...whatever. Mi se pare injust ca aceasta problema sa devina a lui Lilisor in primul rand, pana la urma femeia aia ii este doar soacra, iar ea nu s-a maritat cu soacra!
Da, scandal as face si eu, clar.

Scorpi, exact cum spui, nici eu n-am vazut cazuri din astea si mentalitatea mi se pare de acum 150 de ani, cand isi faceau cate 7-8 copii sa-i trimita de la 4 ani la muncile campului.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
Althe, asa este. Asta nu trebuie sa fie doar problema lui Lilisor! Dar ma gandesc ca incet-incet vor reusi cu totii sa se puna de acord si sa gaseasca o solutie.
Doza de paranoia din capul mamei soacre se poate rezolva cu un tratament adecvat. De asta trebuie insistat pe mersul la doctor!