Author Topic: Iepurasul meu de anul acesta...  (Read 154784 times)

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
Iepurasul meu de anul acesta...
« Reply #60 on: April 10, 2010, 14:26:25 PM »
Roxa te rog din tot sufletul sa imi mai dai sfaturi.Si le rog pe toate mamicile.
Incerc sa nu il rasfatam f tare.
Azi insa de exemplu nu am rezistat si l-am luat cu mine in pat l-am pus pe burtica mea si a dormit dus si era superfericit.
Deci tu zici sa nu mai fac din astea!?Da asa una pe saptamana pot? :)

Last...nici nu stiu ce sa fac la faza cu alaptatul.Oare exista cineva pe care sa chemi acasa sa te ajute sa inveti?Eu am zis sa mai creasca putin sa poata apuca mamelonul.Eu singura nu o sa reusesc aia e clar.

Fetelor va multumesc din suflet pentru urari si ca mi-ati fost si imi sunteti alaturi.Ma tot repet cu unele faze dar asa ma emotioneaza legatura care s-a creat intre noi aici....!!!

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #61 on: April 10, 2010, 15:21:31 PM »
Ari chiar dragoste cu nabai. Bine ca s-a terminat cu bine :)

Pt cum sa alaptezi, in mod normal la clinica unde ai nascut te-ar putea ajuta doamnele acelea care te-au terorizat :)
Pe mine m-a mai ''supravegheat'' moasa de la policlinica de cartier. Venea acasa.

Prima luna am alaptat-o din pozitia culcat, apoi mi-am luat inima-n dinti s-o tin in brate. Ma apuca un ras nostalgic cand imi amintesc cat de mic ii era capsorul pe langa sanul meu... mingea de tenis cu mingea de handbal :lol: ... si cat de speciale erau momentele acelea.

clara

• nazdravan
« Reply #62 on: April 10, 2010, 15:27:49 PM »
ari ma bucur ca ai asa sentimente pentru junior, de altfel nici nu ma asteptam la altceva decat la mega iubire din partea ta, azi noapte am recitit topicul de gravidute, si chiar ma gandeam cum o sa il recitesti si tu candva, cum o sa privesti ceea ce ai scris pe acolo....
cat despre alaptat, daca apuca sa se invete cu biberonul din pacate nu o sa mai vrea sa suga mai incolo,a mea de exemplu nu accepta biberonul, a stat nemancata pana am ajuns eu acasa, cum vedea biberonul cum urla. cat despre rasfat, eu zic ca in primele 6 luni de viata nu prea stie de el, dupa 6 luni ,cand incep sa aibe constiinta sociala atunci e problema, eu deja ma confrunt cu rasfatul, la modul ca daca dispar din aria ei vizuala plange pana ma duc la ea, sau daca vrea in brate musai trebuie sa o iau ca se pune pe urlat, dar asta e o consecinta ca am stat si stau non stop cu ea.....
de-abia astept sa iti citesc experientele de mamica, si sa faci cu simti tu ca e mai bine pentru el, sa iti asculti in primul rand instinctul...
pupici multi mamicii si puiului ei

Bleky

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #63 on: April 10, 2010, 21:47:29 PM »
Ari, multe peripetii ai mai avut, lasa, bine ca a fost cu happy end si aveti o mandrete de baiat sa stearga cu zambetele lui tot ce a fost dureros la un moment dat.  :pup:
Mai eu cu alaptatul nu am avut probleme prea mari, a mea a luat sanul rapid chiar in seara in care s-a nascut, m-a durut intr-adevar f tare cand moasa mi-a strans sfarcul fara mila dar asa e cel mai bine ca eu nu as fi avut curaj sa strang atat de tare; atat am tinut-o la san in primele 2 zile (ca asa mi_au spus in spital sa se deprinda ea cu suptul) ca am avut rani adanci, curgea sange deja... dar am avut un unguient f bun, vitamina E solida si a fost super ok, febra laptelui a fost cam groaznica dar au trecut toate si acum fica-mea e o mare profesionista la supt, cand aproape a terminat, se alinta la san, gangureste cu el in gurita, zambeste si intr-un final se lipeste cu nasucul si e toata plina de lapte pe fata :lol:
Eu zic sa incerci singura, sa vezi poate reusesti, nu trebuie sa renunti, mai incerci, incerci ... ca daca se obisnuieste cu biberonul din care curge laptic fara efort... nu stiu daca va mai accepta sanul mai tarziu.

clara

• nazdravan
« Reply #64 on: April 10, 2010, 22:41:51 PM »
Bleky, ce spui tu acolo imi suna ff cunoscut, eu si acum am o mica rana la sanul drept si ma cam doare cand papa, o am de vreo 4 zile, sper sa treaca.
Cat despre suzeta pe mine m-a ajutat, i-am dat-o de l-a 3 luni jum cand si-a facut programul de masa, cele de la Avent le-a refuzat in schimb ii plac cele de la Nuk. Cand o vad ca se joaca cu ea inseamna ca ii e somn, acum adormim cu suzi si vacuta, leganat in caz exceptional, in restul timpului nici nu se uita la ea.
Prima pediatra mi-a spus sa nu ii dau suzi ca nu mai papa bine, cea pe care o am acum mi-a spus ca o sa aleaga singura intre deget supt sau suzeta si sa o las cum vrea ea, cica suptul degetului sau suzeta ii calmeaza si ii ajuta sa si adoarma.

Bleky

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #65 on: April 10, 2010, 22:53:24 PM »
Clara incearca sa eviti sa ii dai sa suga de la sanul ranit ca eu am patit-o cu Alice, a vomitat tot saracuta ca stomacelul ei nu a suportat cele cateva picaruri infime cu sange...eu am VEA OLIO si e super bun, te dai cu el si ea poate sa suga linistita ca e ok nu e toxic absolut deloc e special pt aceste cazuri si cicatrizeaza super rapid e recomandat si pt cezariana si orice operatie pt efectele f rapide.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #66 on: April 11, 2010, 13:46:48 PM »
Nah azi l-am pus pe junior la san pt ca imi curgea f mult lapte.Dar se pare ca e puturos.A supt el ceva dar nu i-a convenit ca trebuie sa depuna efort.Am lasat-o balta cand a inceput sa urle ca nu mai avea chef sa stea acolo si ii era foame.
Am sa mai insist in speranta ca am sa il obisnuiesc.
Si mie mi-au desfundat sanii la clinica.A venit o tanti mai batrana si cand a inceput sa ma traga am zis ca sar si ma lipesc de tavan.
Laptic vad ca am destul de bine.In ultimele zile nu a mai trebuit sa ii dam deloc lapte praf in completare.
Beau insa la ceaiuri de imi ies pe nas.
Si eu ar trebui sa imi iau ceva crema pt dat pe sani pt ca mi i-a cam iritat pompa.
Garmasanul am citit ca e f buna.Am ceva crema dar e f lipicioasa si nu-mi place.

Si noi pana acum il culcam in patutul lui din camera cu povesti.Si asta e meritul seniorului pt ca eu as fi cedat si l-as fi luat cu noi in pat.Dar Bogdan cel mare nu se lasa.
O sa aplic si eu tactica ta Bleky.

Roxa noi tare semanam la modul in care suntem impresionate de aceleasi povesti.
Da, margelele Lolei sunt fenomenale.

Claritzi inca nu am curaj sa ma uit in urma la topicul de gravidute.Dar cred ca o sa ma amuz copios in timp cand il voi lua la puricat.

Carusel tot nu i-am luat bebelinului.Nu reusesc sa ma decid asupra modelului. :frustrat:

lotte

• Membru fondator
  • nazdravan
« Reply #67 on: April 11, 2010, 15:01:16 PM »
Draga Ari, felicitari tie si taticului!
Ii doresc lui Bogdan o viata plina de momente frumoase si pasionale.
E o placere sa citesc despre oameni entuziasmati si o viata noua alaturi de micul membru al familiei.
O sa fii o rasfatata cu doi barbati in casa :)
Va pup!
"If you don't know where you are going, any road will lead you there."

lastborngoddess

• nazdravan
« Reply #68 on: April 11, 2010, 18:08:01 PM »
Ariana, nu-i graba cu caruselul, parca dupa o luna-doua incep sa fie interesati de el.
Exista consultanti in lactatie care vin si acasa si te-ar ajuta sa-l pui la san cum trebuie. Mulsul cam duce la pierderea lactatiei, acum nu stiu cat vrei tu sa alaptezi, poate cateva luni te-o tine, dar e mult mai placut si pt mami si pt bebe sa il pui direct la san. La inceput sarmanul nu prea stie ce si cum, de aia renunta usor, dar macar daca-l pui de cateva ori pe zi, cat rezista el, poate se obisnuieste. Vorbeste-i cald, mangaie-l cat e la san, ai rabdare cu puiutul scump si sa speram ca va prefera sanul in curand.

Despre rasfat eu nu ma lansez in dezbateri, sunt ferm convinsa ca raspunzand la nevoile de afectiune ale unui ingeras ce abia a venit pe lumea asta mare, haotica, necunoscuta, coplesitoare nu faci nimic rau, dimpotriva. La inceput nici eu nu eram sigura de limitele pe care e ok sa mi le autoimpun (gen dormit la ea in patut sau la mine?), si am facut si lucruri pe care acum le regret (de ex am lasat-o sa planga 2 seri ore in sir in ideea ca fac "sleep training" cu ea ca sa adoarme singura) dar in timp mi-am dat seama ca nu ma simt eu bine cu mine insami, asa ca m-am autoanalizat si mi-am dat seama ca stilul meu de parinte e sa ii ofer totul. In felul asta vad ca si ea e fericita, si eu sunt. Carla a dormit foarte mult timp in brate, pe noi, la san, in sling...daca ea are o nevoie de afectiune asa de mare, eu sunt bucuroasa sa i-o satisfac, sunt sigura ca beneficiile pe termen lung vor fi mult mai mari decat faptul ca nu apuc eu sa fac de mancare.

Fiecare face cum simte, eu te indemn doar sa faci ce-ti spune inima, nu ratiunea, familia, prietenii sau internetul. Cate capete, atatea pareri...

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #69 on: April 11, 2010, 21:57:45 PM »
Azi l-am luat iar la mine in brate la un pui de somn inainte de baita.Nu am mai rezistat...
Si eu am fost inconjurata cu dragoste din toate partile si...asa simt nevoia sa ii ofer acelasi lucru puiului meu.

Sa va intreb o chestie.La maternitatea unde am nascut eu nu i-a impachetat stil sarmaluta.Azi vorbeam cu o prietena ce a nascut si ea la privat dar la alta maternitate si povestea ca pe ea asa au invatat-o tantiile de acolo si cat a fost bebe mic il impacheta stil sarmaluta la culcare si ma sfatuia sa fac la fel.
Dar mi se rupe inima sa il pachetez asa...Voi ce parere aveti?

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #70 on: April 11, 2010, 22:03:02 PM »
Aici cred ca nu se mai fac sarmalute bebelusii de cel putin trei decenii. Eu nu mi-am infasat copilul niciodata.
Asa zic si eu, sa selectezi ceea ce auzi/citesti si sa pui in practica ce ti se pare tie bine.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #71 on: April 11, 2010, 22:06:19 PM »
De aceea am intrebat Kari.Chiar ma gandeam cum oare o fi pe dincolo.Dar mi-ai dat raspunsul. :pup:

clara

• nazdravan
« Reply #72 on: April 11, 2010, 22:22:27 PM »
Ari si mie mi-a impachetat-o asa la spital, acasa niciodata insa. Mi s-a intamplat insa in cateva nopti sa fie mega agitata pe la 2 luni, dadea din cap, din maini si picioare, atunci am luat o paturica si am infasurat-o in jurul ei, in 2 min a adormit.

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #73 on: April 11, 2010, 22:27:24 PM »
Ari ma bucur ca sunteti bine :)

Eu am o intrebare, m-o apucat si pe mine curiozitatea. Cand iei un bebelus in brate trebuie neaparat sa ii sustii capul? De ce?  :?:

clara

• nazdravan
« Reply #74 on: April 11, 2010, 22:36:33 PM »
Da angel, cand e nou nascut si in primele sapt de viata trebuie sustinut, bebe poate sa isi sustina capul dar fff putin mai dureaza pana prinde forta sa il tina drept pentru o perioada mai lunga de timp.