Author Topic: Iepurasul meu de anul acesta...  (Read 154780 times)

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
Iepurasul meu de anul acesta...
« Reply #495 on: January 15, 2012, 23:18:37 PM »
Politica
Nu ma pricep la politica si mi-e scarba de ce se intampla.
Cu cativa ani in urma ma uitam cu admiratie la Raer Arafat si la echipa dansului.Vedeam un om care a reusit sa stranga in jurul lui oameni frumosi.Asa se vedeau din reportaj.Imi placea sclipirea din privirea omului Arafat,pasiunea dansului.Era ceva dincolo de ecranul televizorului.
Niciodata nu mi-a fost simpatic Basescu.Fara sa stiu prea multe despre politica repet.Mi se pare un om prost crescut,rade a proasta si mi se pare ca efectiv ne face de ras tara asata si asa incercata plus ca tot timpul ne sfideaza.Ca el e acolo sus si face efectiv ce are el chef si i se rupe de noi.Care noi?Noi astia multi si marunti si prosti care muncim.
Odata il felicita pe domnul Arafat ,peste catva timp il sfideaza si mai are nesimtirea sa insinueze ca e dusmanul unei legi de cacat.
Azi m-am trezit cu ura semnand pe siteul uslonline.ro ca nu il mai vreau pe caraghiosul ala presedinte.
Cand am terminat Liceul Pedagogic acum ...15 ani (acusi se fac 16  :panic:) am fost mandra ca am putut in urma celor 5 ani sa devin educatoare.De acasa si din carti am deprins un respect vis-a-vis de dascalii mei.Ca nu am intrat la arhitectura prima oara...ok am mai avut o sansa.Dar pentru mine adevarata reusita in viata a fost intrarea la liceu iar mai apoi in randul dascalilor.Am asistat in cei 15 ani la declinul profesiei de dascal.Liceul Pedagogic nu mai pregateste invatatoare si educatoare.Acum exista o facultate intitulata pompos Stiintele educatiei (cu doi de i pe care eu uneori omit sa ii pun la locul lor spre rusinea mea acolo unde trebuie...vezi Liceenii  0-) ).Educatoare si invatatoarele nu isi mai spun asa ci se prezinta profesor in invatamantul prescolar sau primar.Si intr-un fel le inteleg dar nu pot sa nu sufar efectiv pentru ca in viata mea cel mai important dascal a fost invatatoarea.
Dupa ani am devenit si eu profesoara de liceu.Si mi-e draga titulatura asta.Ma sperie responsabilitatea dar am o profesie care, cu regret o spun ,a cazut e undeva atata de jos...Si imi simt sufletul macinat de temeri si tristeti.
Si cum dracu sa nu fie asa cand primul om al tarii cu ranjetul ala belit ne trimite sa emigram?!Nu am chef sa emigrez.Imi iubesc tara,iubesc pamantul asta,iubesc oamenii,iubesc portul popular,iubesc atat de mult colindul nostru strabun si intaiul de martie cu firul rosu si alb,casul,colacii,cozonacii moldovenesti.Uite ca nu am chef sa fug nici de dragul de a-i oferi un destin mai frumos copilului meu.
M-am saturat de reforme prost facute.M-am saturat de idioti care isi pun in practica idei cretine si le experimenteaza pe pielea mea.Io ala prost care muncesc,platesc impozite si sunt corect.
A da ma mai enerveaza aschilobatul ala de ministru al invatamantului si nu pricep pur si simplu nu pricep de ce un om care si-a dat bacul prin nu stiu ce tari e ministrul meu?!Da a facut un lucru bun cu ultimul bac dar...atat.In rest...varzaaaaaa!!!!
Eu m-am saturat!

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #496 on: January 15, 2012, 23:31:05 PM »
Va rog sa imi iertati iesirea si expresiile!Dar simteam nevoia sa rabufnesc...Si dupa asa o iesire imi doresc sa revin la starea de bine!

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #497 on: January 21, 2012, 23:54:29 PM »
Hmmm nu o sa imi mai astern furiile in scris pentru ca nu e bine...

Saptamana asta m-am bucurat si atat

Sa ma intorc la bucurii.Saptamana asta m-am bucurat.M-am bucurat uitandu-ma la Bogdan cel mic.Atata de mare e dragostea pentru el ca numai gandul la el ma face sa simt dragostea fizic in gat,in stomac...Din nou le-am inteles pe toate mamele din lume la care altadata ma uitam ciudat.
Abia acum o inteleg din tot sufletul pe mama...M-am mai bucurat sa vad acelasi fel de dragoste la ambii Bogdani ai mei.M-am bucurat sa pot sa o imbratisez din tot sufletul pe cea mai minunata mama din lume,MAMA MEA.Daca e adevarat ca bebelusii isi aleg parintii eu ma felicit. :) Tare bine am ales!
Imi dorm puiul cu rugaciunea copilariei mele...ingerasul.
Am mai impletit doua brose si din nou m-am bucurat sa pot sa ofer cuiva ceva in care am pus dragoste.
Am incercat sa ma incadrez in termene...aici a fost mai mult obligatie si mai putina bucurie. :) Dar...m-am bucurat din nou pentru ca in final m-am incadrat in termene.
Si la final de ganduri nu pot sa nu ii multumesc cuiva...acolo sus pentru bucuriile din viata mea!

Sa fie zambet,soare si liniste!

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #498 on: January 24, 2012, 00:04:36 AM »
Experiente frumoase

Pana azi pufaiam cand auzeam mamici de piticuti , pe care le clasificam din start drept "obsedate", dornice sa isi duca piticutii la tot felul de activitati.Intamplarea face sa am la master un coleg care este un domn invatator de exceptie.Nora dansului este psiholog si impreuna cu o prietena au deschis un cabinet unde se ocupa si cu activitati pentru piticuti.
Din simpatie pentru domnul invatator si din respect si admiratie pentru modul in care vorbeste despre nora dansului azi am fost cu bebe Bogdan (care nu mai este bebe) la un atelier de dans.
"Atelier de dans la un an si 9 luni!"...as fi pufait eu ca babele ce stau si pierd vremea pe banca in fata blocului...Am primit insa o noua lectie frumoasa de la viata.

Am fost cu bebe la atelier si ne-am simtit fabulos.Anamaria ne astepta costumata in Mickey Mouse,toata numai un zambet venit din tot sufletul ce se descoperea in fata noastra frumos.Anamaria e colega norei domului invator,nu are copii dar iubeste din tot sufletul copiii.Un baietel (Bogdan al meu) si patru fetite impreuna cu noi mamicile ce ne sorbeam din ochi puiutii.Privindu-l pe Bogdan intr-un mediu strain lui,un pic derutat mi-a venit sa plang.Mi-a zburat gandul la mamicile mele de pe vremea cand eram educatoare.La modul in care imi incredintau ceea ce aveau mai de pret.M-am mai gandit la puiutii mei de la gradi...M-am gandit cat de greu ii este unui copil ce primeste multa iubire acasa sa zboare brusc din bratele mamei intr-o sala cu multi copilasi si un adult de multe ori dezorientat ,poate fara chef...la grupele acelea unde sunt inscrisi peste 30 de copilasi la cei numai 3 ani ai lor...M-am bucurat in gandul meu pentru ca obisnuiam sa imi alint copilasii.Eu mama de acum daca m-as intoarce din nou la gradi ca educatoare as fi tentata sa ii rasfat poate si mai mult.Pentru ca nu o sa uit niciodata ziua de azi.

Si cu sufletul le multumesc tuturor mamicilor mele care au avut incredere in mine...Gandurile mele bune merg spre ele acum...
Iar la atelier vom continua sa mergem pentru ca eu mamica de Bogdan sa invat despre viata,pentru ca bebe Bogdan sa paseasca mai increzator in viata si ca sa ne bucuram amandoi de oameni frumosi.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #499 on: January 24, 2012, 00:20:26 AM »
 :(( Mi-ai adus aminte, prin vorbele-ti mai mult decat frumoase, de primele zile de gradinita ale Ninei. A avut parte de educatoare si ingrijitoare exceptionale si tare ma gandesc cu drag, respect si admiratie la ele. :indragostit:
Le doresc lui Bogdan si mamei lui :D ore minunate la orele de dans.

Ne vedem in iulie, stii? :panic:

clara

• nazdravan
« Reply #500 on: January 24, 2012, 20:46:35 PM »
Ari , ce ma bucur ca ți-a placut! Poti sa incerci si track Fast kids, nu stiu daca sunt in Timișoara dar sunt f ok. Anna mea nu a fost prea deschis„ dar mie mi-a placut mult, si mamicile au voie sa stea cu copii.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #501 on: January 24, 2012, 23:46:44 PM »
@Ka multumim de urare!  :pup: :indragostit: Si da am auzit de la Roxa de luna iulie si sunt ...  :happy: :happy: :happy: Ma bucur din tot sufletul.Ii iei si pe Nina si Robert? (apropos sa ii tzuci asa ca din partea mea cu mult drag pe amandoi).

@Clara noi nu avem in Timi Fast kids.Citisem intr-o revista...Tango parca o reclama din aia sub forma de articol.Si la activitatile organizate de cele doua fete inimoase avem voie sa stam cu piticutii.Mie cand am citit despre asta mi s-a parut asa un pic exagerat modul de abordare si asta amintindu-mi in special de activitatile practice pe care le faceam in liceu aplicate la grupa mica.Ne-o luam cel mai tare in freza cand depaseam cele 15 minute care trebuiau alocate activitatii frontale.Noi tinere cu mult avant i-am fi tinut pe piticuti o ora sa demonstram ce bine predam noi.(Am mai pove eu despre asta).Ori ma gandesc eu ca pana sa se ajunga la cele 15 minute s-au facut oaresce studii...
Dar sunt de acord ,le prind bine bebeilor iesirile de genul celei de ieri...si nu numai lor :) .Desi nici Bogdan nu a interactionat asa cum poate as fi sperat.
Clara asa de drag mi-e de piticuta ta! :indragostit: Va tot admir pozele de pe facebook.

Acum stand si gandindu-ma asa un pic inapoi...sunt foarte fericita pentru ca mi-am petrecut cei doi ani alaturi de bebe.Asa ocupata sau nu, am fost mereu langa el.Simpla mea prezenta simteam ca il protejeaza.Perspectiva intoarcerii la lucru mi se pare atat de sumbra si ma ingrozeste desi ramane cu mami mea si nici ca se putea persoana mai potrivita...dar...bebe e prelungirea mea,a sufletului meu.  :indragostit:
Ma uitam zilele trecute asa cu jind la fotografiile unor cunoscuti ce calatoresc prin locuri de vis.Dar nu as da pentru nimic in lume viata de acum pe una plina de calatorii dar fara bebe meu.Poate am sa mai ajung in vreun loc din ala plin de culoare...poate nu...dar...cand zambeste bebe meu cateodata ajung in Kenya,ma reintorc in Filipine,aterizez in Vietnam sau pe vreun elefant din Tailanda. :)

lastborngoddess

• nazdravan
« Reply #502 on: January 25, 2012, 12:31:36 PM »
Ai un suflet frumos tare, Ari. Esti facuta sa fii mamica. Si eu acum sunt mai hotarata ca niciodata sa stau mai mult acasa cu bebe2 decat am stat cu Carla. M-am intors la 7 luni ale ei dar am lucrat mereu 60% de la birou, si totusi la al doilea vreau sa stau macar 1,5 ani daca nu 2. Si apoi tot part time, nu concep sa-mi vad copilul o ora pe zi dupa ce revin franta la 6-7 seara acasa.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #503 on: January 25, 2012, 17:40:36 PM »
Multumesc pentru cuvintele frumoase.  :pup:  :mersi:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #504 on: January 25, 2012, 21:39:25 PM »
......bebe e prelungirea mea,a sufletului meu.  :indragostit:
Ma uitam zilele trecute asa cu jind la fotografiile unor cunoscuti ce calatoresc prin locuri de vis.Dar nu as da pentru nimic in lume viata de acum pe una plina de calatorii dar fara bebe meu.Poate am sa mai ajung in vreun loc din ala plin de culoare...poate nu...dar...cand zambeste bebe meu cateodata ajung in Kenya,ma reintorc in Filipine,aterizez in Vietnam sau pe vreun elefant din Tailanda. :)

:indragostit:

Ari esti o zana!! :)
Eu zicalei: nu le putem avea pe toate, i-as face un amendament si-as spune 'nu le putem avea pe toate deodata' :)
Anii in care depind de noi sunt priceless si nici eu nu i-as schimba pe nimic, chiar daca uneori simt ca rutina ma striveste :)

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #505 on: January 25, 2012, 22:01:17 PM »
Hil...multumesc...
Si eu ma gandeam ca poate mai incolo o sa mai ajung prin lumile colorate.
Dupa m-am gandit la faptul ca ne planificam atatea si poate nu o sa mai apucam sa ne ajunga noua celor mari randul.Si ma gandeam aici la ce au sacrificat ai mei pentru mine...Mai apoi dupa ce am ajuns eu pe picioarele mele si mi-am dorit sa ii trimit pe ei doi impreuna intr-un concediu cu soare asa cum mi le aminteam pe cele petrecute in copilarie, nu le-a mai permis insa sanatatea...Asa ca asta e marele meu regret...
De cand am devenit mamica am ajuns sa o iubesc si mai mult pe mama.Iar dupa ce l-am pierdut pe tata o iubesc si mai mult ,daca exista un "si mai mult" in dragostea asta a mea pentru ea.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #506 on: January 25, 2012, 22:15:21 PM »
Ari :friends:
eu mi-as traduce 'si mai mult'-ul prin faptul ca ne maturizam,  vedem lucrurile din alt unghi, din unghi de parinte, reusim sa ne privim retrospectiv, pe noi insine prin ochii parintilor nostri si intelegem mai bine dragostea lor si-o apreciem si mai mult. Mama e prietena mea cea mai buna. :)

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #507 on: January 26, 2012, 10:43:05 AM »
Hil uite cum prin vorbe putine dar bine mestesugite m-ai facut sa zambesc si sa ma simt mai bine.  :mersi: Pentru ca imi faceam de multe ori mustrari de constinta ca nu i-am aratat mamei indeajuns in special in perioada 20-30 de ani cat de mult o iubesc si pretuiesc.Nu m-am gadit sa leg de maturizare schimbarea.Si ca o rezolutie pentru 2012 pe care nu am scris-o in ;ista as adauga-o si pe asta...sa ii arat mamei zi de zi cat o iubesc si pretuiesc.
Compar acum sufletul nostru cu un aluat de colaci. :) Eu sunt in stadiul in care am pus la final uleiul si nu se mai prinde coca de maini.Framanatatul dureaza mult,apoi vine dospitul...:)
Si pentru mine mami e cea mai buna prietena.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #508 on: January 26, 2012, 10:53:05 AM »
Ari, ce frumos scrii  :indragostit:, dar asta stii deja  ;)

Asa simt si eu cu mama, ca n-am pretuit-o suficient  :rusinos:vsi pe zi ce trece o iubesc tot mai mult :indragostit:. In primele zile aici si in continuare nu mi-a lipsit si nu-mi lipseste nimic si nimeni din tara, in afara de mama si de convorbirile telefonice zilnice si cu orele.
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

daisy

• Membru fondator
  • important
« Reply #509 on: January 28, 2012, 16:16:09 PM »
Si mie la fel, Nimphe, in primul an aici, tot zilnic am vorbit cu mama.  :D Si acum, imediat cum am timp sint cu ea pe internet sau la telefon.
Ari, ce mamica buna esti tu!  :indragostit: