Author Topic: Despre sanatatea picilor  (Read 55290 times)

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #345 on: March 21, 2012, 09:59:07 AM »
Moto, ai incercat mucilagiul de orez? Asta se face cu orez si cu zahar, se fierbe foarte mult, gasesti reteta pe net. In el puneam si HN25 si-l aromam cu putina coaja de lamaie, asa il manca foarte bine. Mucilagiul se recomanda in enterocolite si mi-a zis prietena mea ca in spital tot asta le dadea cand a fost cu fetita internata.

moto_m

• important
Despre sanatatea picilor
« Reply #346 on: March 21, 2012, 10:11:36 AM »
Am incercat dar nu il vrea nici cu morcov fiert. I l-am facut fara zahar. Si ceaiul de menta tot fara zahar.

veruskin

• fabulous
Despre sanatatea picilor
« Reply #347 on: March 21, 2012, 10:24:11 AM »
Moto : vezi retetele care le-am pus eu cand sunt deranjati la burtica poate ii place ceva de acolo.

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #348 on: March 21, 2012, 10:26:10 AM »
Pai fara morcov il faceam, doar orez si zahar.Inainte sa i-l dau, cand era caldut, ii puneam si doza de HN25, formula fara lactoza. Ai zis ca nu vomita, asta e bine, la David aparuse si voma, si apa o dadea afara.l

lastborngoddess

• nazdravan
Despre sanatatea picilor
« Reply #349 on: March 21, 2012, 11:43:32 AM »
multa sanatate burticii mici si suferinde! eu nu stiu sa va sfatuiesc, iertati-ma, Carla mea nu a fost deranjata pana acum la burtica, slava Domnului. Smecta nu e bun?

moto_m

• important
Despre sanatatea picilor
« Reply #350 on: March 21, 2012, 12:25:17 PM »
I-am dat si Smecta si degeaba. A mancat o banana, ceai nu a vrut si acum doarme. I-am facut mucilagiu cu un pic de zahar si ceaiul de menta, la fel, am lasat sa fiarba apa cu zahar. Sa vedem, pana acum e binisor cu burtica fata de ieri. Nici Stefan nu a avut probleme pana acum si chiar nu ma duce mintea, de la ce sa fi facut sau cum de a luat microbul.

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #351 on: March 21, 2012, 14:12:33 PM »
Se intampla, Moto, nu te mai gandi de unde, o fi atins ceva pe afara. Bine ca mananca putin si ca nu da afara.  Ma bucur ca se simte mai bine Stefanut, poate va vindecati repede.  :kiss:

Bleky

• Core Team
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #352 on: June 08, 2012, 15:02:28 PM »
Daca tot am vorbit la palavrageala de lovituri la copilasi, scriu aici ca sa ramana la "catastif"  :hihi: in caz ca aveti nevoie de un tratament pentru lovituri/echimoze, asta folosesc cu succes pe genunchii/coatele lui Alice care sunt mereu in reparatii sau la lovituri de tot felul (inclusiv ultima patanie la cap acum cateva zile)

Am mereu in geanta un gel arnicangel, pentru lovituri, cucuie, vanatai, e de la 12 luni in sus - substanta activa este arnica

o pomada f buna si care actioneaza f rapid, in acelasi scop ca si gelul, tot cu arnica

pentru cicatrizare rapida recomand calduros : Cicatryl, EPITHELIALE A.H de la A-DERMA, Ciclafate de la Avent toate sub forma de crema.

Pentru a grabi vindecarea din interiorul corpului am folosit si pastilute homeopate Arnica Montana ch 15 timp de 5 zile.

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #353 on: June 08, 2012, 15:04:51 PM »
Bun de stiut, uitasem de arnica. Eu mai folosesc gel de aloe sau unguent cu catina.
 :mersi:

strumfita

• nazdravan
Despre sanatatea picilor
« Reply #354 on: June 12, 2012, 22:36:56 PM »
Gelul cu Arnica, Arnigel se gaseste si la noi la farmacia Catena, este 9 lei. Este exact ca cel din Franta, la fel cum a zis Bleky este fff bun.Il folosesc des.

moto_m

• important
Despre sanatatea picilor
« Reply #355 on: June 22, 2012, 13:57:59 PM »
Roxa, am trecut pe lista produsele cicatrizante, azi merg la farmacie sa vad ce gasesc. Dupa ce si-a zdrelit miercuri seara genunchiul, seara a alunecat din cosul de jucarii cu obrazul pe o jucarie si s-a invinetit, asta sa fie in ton cu picioarele pline de vanatai. Apoi vine dimineata iar a cazut pe strada, pentru ca nu stie cum sa fuga de langa mine si a picat fix cu nasul pe asfalt. S-a ales cu nasul julit rau si partea de sub nas si buza zdrelita bine. Asa ca, mi-ar prinde bine ce ai scris tu.

Dar problema cu care ma confrunt acum e acea alergie/intoxicatie ce o are pe picioare, cateva pe maini, pe gat vreo 2 si pe fata. Au aparut ca bubite rosii care s-au marit, fiind tari la atingere. Nu au coaja, nu supureaza si nu da semne ca ar avea mancarime de la ele. Are un tonus bun, doarme, mananca, se joaca. L-am trecut pe regin de miercuri, lapte fara lactoza si ii dau Zirthec si Aerius.
Azi nu era dr la cabinet sa-l vada, pentru ca, dupa atatea zile nu-i trec, ba ii mai apar. Iar alta pediatra la care voiam sa-l duc azi, abia maine pot dat tel pt programare. La urgenta l-as duce dar cine stie peste cine dau si acolo.

Sper sa nu va supararti dar pun poza sa vedeti si voi, paote ati mai vazut sau v-ati confruntat cu problema asemanatoare. Ma gandesc sa nu fie ceva foarte grav, la ficat sau cine stie ce altceva....

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #356 on: June 22, 2012, 14:14:09 PM »
Dar cum sa ne suparam, moto?  :pup: O sa intreb o prietena, fetitei ei ii mai apareau blande.

Bleky

• Core Team
  • fabulous
  • *
Despre sanatatea picilor
« Reply #357 on: June 22, 2012, 15:31:23 PM »
Moto, a intrat in contact cu animale? cauta sa vezi daca nu are vreo muscatura de purece/insecte, poate fi o reactie alergica; a stat asezat sau s-a jucat in iarba proaspat taiata? ^poate fi o reactie alergica la pesticidele din iarba sau chiar la iarba. Gandeste-te nu ai schimabt detergentul de rufe, nu i-ai dat nici un aliment nou sau nu a facut recent vreun vaccin? chiar daca nu are mancarimi pot fi de natura alimentara. A fost sub tratament cu corticoide in ultima vreme?
tratamnetul cu zyrtec si aerius i-au fost prescrise de medic? i le dai amnadoua odata?
« Last Edit: June 22, 2012, 15:58:57 PM by Bleky »

moto_m

• important
Despre sanatatea picilor
« Reply #358 on: June 22, 2012, 17:25:31 PM »
Cu animale a intrat in contact de la distanta, adica nu a ciufulit cainele si nu s-a apropiat de el, in iarba nu s-a jucat, il mai duce sotul meu la curte, dar e ciment iar cainele traieste in casa....
Vaccin nu a facut, tot cu Dermalin ii spal rufele. Aliment nou nu a mancat sau cel putin nu imi amintesc eu, de regula daca nu stie ce e nu mananca. Nici tratament cu corticoide nu a luat. Cele 2 medicamente spuse de mine, le aveam in casa pe reteta luata de la medic si cand am sunat asta mi-a spus sa-i dau.

Am mai spus ca a facut cam la fel cand i-am dat salau fiert dar dimineata ii disparusera. Nu's ce sa mai spun.
Am memoria scurta  :hihi: si chiar nu-mi amintesc ce i-am dat sambata si duminica sa manance, cred ca ciorbita, cartof fiert cu cas de oaie...de duminica seara parca am vazut o banda asa mare pe picior, dar m-am gandit ca l-o fi ciupit un tantar sau o fi intrat prin sandaluta un gunoi ceva, ca nu avea sosete. Si apoi a mai aparut una pe gat iar de marti era plin pe picioare care s-au marit in cateva ore.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
Despre sanatatea picilor
« Reply #359 on: June 22, 2012, 18:15:19 PM »
moto sa stii ca a avut si Karli ceva asemanator, in 2-3 randuri cand am fost in vizita la ai mei. Ei stau undeva la tara peste vara, caini, pisici, gaini livada, gradina etc Felul in care a debutat ne-a dus cu gandul la vreun purice, apoi bubitele astea au inceput sa urce pe corp, era ciudat, am luat tot ce a mancat la rand si am concluziionat ca totusi nu de-acolo i se trage. Doctorita i-a prescris ceva despre care nu mi-amintesc din pacate ( cred ca tot un antihistamainic era) a fost o vreme ok apoi iar a aparut ''siragul''

Intr-un final am ajus la alt medic, la Buzau, care mi s-a parut alarma(n)t in exces (mai ales cand i-am spus ca locuim in Canada, a inceput sa-mi elaboreze o schema de tratament complexa si costisitoare) cert este ca ne-a prescris Prednisone si ala a functionat, in plus, nemaifiind la ai mei la 'alergenii' de acolo i-a trecut f repede.
« Last Edit: June 23, 2012, 01:03:03 AM by Hil »