Author Topic: Cu si despre bebelusi  (Read 86111 times)

strumfita

• nazdravan
Cu si despre bebelusi
« Reply #195 on: September 05, 2010, 15:21:24 PM »
Mersi de sfaturi !!!
Am o intrebare, bebe a inceput sa vomite de 2 zile, nu mult dar dupa ce manaca dupa o jumatate de ora, vomita laptic si mi se pare cam mult.
In rest suntem bine, dar cand bebe nu doarme voi ce facetai cu ei? stati langa ei? ii luati in brate? ii lasati singuri?

clara

• nazdravan
Cu si despre bebelusi
« Reply #196 on: September 05, 2010, 21:10:04 PM »
Ma bucur ca sunteti bine strumfi, bebeii asa mici de obicei dorm f mult mai ales in primele 2 luni si daca puiul tau nu are colici poti sa te consideri o proaspata mamica fericita. Eu cand nu dormea anna daca nu plangea o lasam si singura, dar a mea e mai speciala asa de felul ei si cam trebuia sa auda voci si zgomote pe langa ea, sa ne simta aproape, dar daca bebe sta cuminte si nu plange, e hranit si schimbat poti sa faci diverse activitati prin casa si sa il controloezi pe el sa vezi ce face.

lastborngoddess

• nazdravan
Cu si despre bebelusi
« Reply #197 on: September 06, 2010, 13:23:54 PM »
Strumfi, cel mai bine intrebi pediatra in legatura cu vomitatul. Eu stiu ca daca se intampla imediat dupa masa, nu-i ingrijorator. Ideea e sa nu-i dai lapte ff des, ca nu are timp sa se digere anteriorul si se amesteca cele 2 serii de lapte si de aici o posibila cauza.

In legatura cu a 2 a intrebare, am mai spus si-o repet: e bine sa-i pui un radio cu muzica langa el, in surdina, ca sa se obisnuiasca cu zgomot. Deocamdata e mititel, dar pe la 3 luni sa ai grija cum il obisnuiesti, ce de asta depinde totul. Adica, eu la bebe 2 n-o sa mai fac aceleasi greseli pe care le-am facut cu Sara. O puneam in patut la ea, plangea un pic si imediat o luam cu mine in pat in sufragerie. Si uite asa, Sara nu a stat decat cand dormea in patut. Probabil unele mamici nu-s de acord cu mine, dar eu iti spun parerea mea...deci nu-i musai s-o urmezi. F multi pediatri zic sa-l lasi sa planga ca dureaza episoadele 2-3 zile si apoi se obisnuieste si singurel.

Rox, cu tot dragul, dar stii ca-s de parere fix pe dos fata de tine la ambele paragrafe.
Cel mai bine intrebi pediatrul daca are reflux sau nu, in Romania oricum nu prea se trateaza medicamentos nici daca ar avea. Insa daca vomita la juma' de ora dupa nu e prea grav zic eu, rau e daca vomita des, daca vomita si in somn, daca vomita in jet. Ai grija sa ii scoti aerul din burtica dupa ce papa, adesea vomita din cauza asta. Si Carla a tot vomitat asa dar nu cantitati f mari si nu la interval mare de timp dupa masa. Insa treaba cu amestecatul laptelui e un mit, e valabil la laptele praf pt ca ala e greu de digerat, insa laptele de mama se digera ff repede deci poti alapta cat de des vrei, citeste pe lalecheleague.com sau alte siteul cu experienta in ale alaptatului.

Cand nu doarme ziua sau noaptea? Daca e noaptea de regula nu doarme pt ca plange, caz in care nu as lasa copilului sa urle in legea lui. Abia aterizati in lumea asta straina sa le dam impresia ca nu suntem acolo pt ei? Eu nu mi-as lua riscul inteleptilor pediatri care sfatuiesc CIO (cry-it-out, asa se cheama metoda asta barbara, e asa numita metoda de a-i "invata sa adoarma singuri", am mai scris eu de asta cred), nimeni nu stie ce se formeaza in subconstientul si in sufletul copilasilor abandonati asa. Pentru ca asta e perceput ca abandon de un bebelus; nu te poti ascunde dupa deget, nici la 9 lui ei nu inteleg cu adevarat ca mama se intoarce, nu dispare de tot, atunci cand pleaca.

Deci fiecare face cum simte, eu nu mai dau sfaturi ca stiu ca si mamicile si bebelusii sunt diferiti, unii au mai multa nevoie de siguranta decat altii. Dar oricum Luca e mic mic de tot deci acum ar fi totusi imperativ sa ii fii alaturi de cate ori are nevoie. Limitele i le poti testa mai tarziu. Cine stie, poate e cooperant.

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Cu si despre bebelusi
« Reply #198 on: September 06, 2010, 14:40:15 PM »
Si Robert regurgita si vomita cand era asa mititel, cam de la 2 luni s-a linsitit. Nu m-am agitat pentru ca in jeturi a vomitat de max 3 ori si nici de reflux nu era vorba (asta din ce am citit). L-am tinut mai mult sus sa dea aerul afara si a fost ok. Pe amandoi i-am alaptat la cerere.. si cum au cerut destul de des  :hihi: mai tot timpul erau la san.

Nici eu nu's de acord cu lasatul copilului singur, mai ales atat de mic.
Roxa, nu inteleg ce greseli zici tu ca ai facut cu Sara, ea a dormit de bebelus in camera singura, nu? Sau tu vroiai si cand era treaza sa stea singurica acolo? Sigur ca ar fi mai comod asa dar din pacate copiii se simt abandonati cand sunt lasati singuri si tre sa ne gandim in primul rand la ei si apoi la confortul nostru.
Robert doarme in patut, dar patutul lui este lipit de patul nostru la acelasi nivel si cu laterala data jos, apoi eu, David si tati. Si in fiecare seara adorm zambind ca imi simt sufletelele respirand linistite langa mine. Iar dimineata la trezire avem portie de rasete si gadileli  :indragostit:

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
Cu si despre bebelusi
« Reply #199 on: September 06, 2010, 15:30:09 PM »
Pup ambii Strumfi.

Roxa mitul amestecarii celor doua mese este rasturnat de medici.
Stiti ca eu am avut probleme mari cu bebe Bogdan cu stomacul si regurgitarea.La inceput ii dadeam sa pape cand vroia el.Uneori dupa o ora alteori dupa 3 sau 4-5 ...cum se trezea el.
Nasa lui cand i-am povestit a spus sa incerc sa ii regularizez mesele si sa nu ii dau  sa manance mai devreme de 3 ore pe principiul ca laptele de la vechea masa se imbina cu cel de la aIIa masa si e nasol.Am intrebat medicii(nu unul doi :) ca eu is mai dilie) si amandoi mi-au spu ca nu e reala explicatia vis-a-vis de cele doua mese.
Am inteles ca bebeii hraniti la san manaca insa intr-adevar mai des.
Eu ram pe post de vacuta Milka si puneam pompa electrica la treaba.

Stiti ca si eu am avut la inceput dileme cand si cum sa il iau in brate.Pt ca aveam la lucru o tzacanita ce m-a terorizat sa nu iau copilul in brate ca se obisnuieste asa ca ea pe a ei o adormea doar leganata bla bla bla.
Ei in primele  saptmanai nu stiam nici eu cum sa fac mai bine.Ma gandeam ca bebeii astia ar trebui insotiti de un prospect de folosire. :)

Acum la 5 luni parerea mea este urmatoarea: fiecare mamica simte cat si cum sa isi indrepte atentia asupra puiului ei.Nu exsta retete, nu exista sfaturi, nu avem voie sa ne judecam unele pe altele dupa cum alegem sa ne crestem copilasii.

Bogdan e un bebe cuminte.
Pana la 2 luni ne trezea odata pe noapte sa il hranim maxim de doua ori.Uneori il mai trezeam noi sa ii dam "doza" de lpate.Iar dupa doua luni si-a scos si mesele de noapte si dormea de la 22 la 5-6-7 .Cum avea el chef.Habar nu am cum e sa ai pana la 5 luni un bebe care sa planga tot timpul.M-a binecuvantat Dumnezeu ca e asa.
Insa sunt convinsa ca si daca era un bebe nazdravan cu mult plans tot l-as fi luat in brate pt ca ma gandesc eu ca viata asta e asa tampita ca eu personal imi doresc sa il rasfat atat cat pot pt ca asta am primit la randul meu de la parintii si bunicii mei.
« Last Edit: September 06, 2010, 15:31:54 PM by Ariana »

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Cu si despre bebelusi
« Reply #200 on: September 06, 2010, 15:32:44 PM »
Ari  :friends: Ce frumos spui tu  :indragostit:

M...

• Fashion Editor
  • fabulous
  • looking for the summer
Cu si despre bebelusi
« Reply #201 on: September 06, 2010, 15:32:49 PM »
viata asta e asa tampita ca eu personal imi doresc sa il rasfat atat cat pot pt ca asta am primit la randul meu de la parintii si bunicii mei.

:aplauze: :pup: Ari, mi-ai pus un zambet pe fata.
"The average dog is a nicer person than the average person."

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
Cu si despre bebelusi
« Reply #202 on: September 06, 2010, 15:33:58 PM »
Si eu ii pun lui bebe Bogdan de cand era bebe muzica in surdina si il mai las sa adoarma in sufragerie in timp ce eu lucrez si pe fundal e televizorul.Nu vreau sa mergem in varful picioarelor mai tarziu sau el ca adult sa foloseasca dopuri de urechi. :)

Pai nu Moni?  :pup:
Parca nu am iesit asa nasoala cu tot rasfatul primit! :)

Althe si pe tine te tzuculesccccccc. :pup:

veruskin

• fabulous
Cu si despre bebelusi
« Reply #203 on: September 06, 2010, 16:42:03 PM »
Ari ai spus exact ce voiam si eu sa spun, fiecare mamica trebuie sa isi alinte puiul cum simte ea nu dupa reguli :)

Si eu am fost foarte reticenta la inceput cu luatul in brate, cu mancarea si apoi mi-am dat seama ca de fapt trebuie sa faci cum simti.

M...

• Fashion Editor
  • fabulous
  • looking for the summer
Cu si despre bebelusi
« Reply #204 on: September 06, 2010, 16:45:03 PM »

Pai nu Moni?  :pup:
Parca nu am iesit asa nasoala cu tot rasfatul primit! :)

esti chiar misto if you ask me ... or the rest of the world. :hihi:
p.s. scuzati ca ma trezesc si eu vorbind aici. :sorry:
"The average dog is a nicer person than the average person."

Tinkerbell

• important
Cu si despre bebelusi
« Reply #205 on: September 06, 2010, 18:39:17 PM »

Strumfi sa cresteti mari si sanatosi.

Asa-i si eu am trecut prin cosmarul alaptatului din 3 in 3 ore si pot sa zic ca de alaptat, alaptezi cand ii e foame copilului. Eu ii dadeam completare pana la 3 luni jumate,  ca asa m-a povatuit  doctorita de familie si  privind in urma n-a fost in regula. Apoi alta doctorita mi-a spus s-o alaptez cand vrea si cat vrea si sa nu-i mai dau nici o picatura de lapte praf daca nu vreau s-o intarc si eram pe drumul intarcarii ca incepuse sa prefere biberonul in locul sanului, pana am oprit brusc laptele praf si alaptatul a decurs de la sine, pana la 6 luni alaptam cam din ora in ora dar am preferat asta decat s-o intarc. Nici eu n-am lasat-o sa planga deloc si o luam in brate, asa s-a invatat, dar mi s-a parut firesc.
Si eu stiu la fel ca si lastborngodess despre laptele de mama si tot ce a scris.
Si eu la fel am luat-o cu mine in pat si asa linsitita se simtea. Pt. ei e f. importanta siguranta cand sunt mici.
Asa-i cum zice Ari cred ca viata e destul de grea sa mai si simta ca nu esti langa el cand are nevoie de tine, e super nasol pt. un bebe.
Fiecare mamica isi creste cum simte copilul si chiar cred ca nu judeca nimeni pe nimeni, doar ca ma gandesc ca prea multa severitate si rigoare poate la un mom. dat se refuleaza pe undeva.
Asa mi-e dor de vremurile alea.
Ari e asa un suflet cald si asa parca te incarci cu energie pozitiva stand in preajma ei, deci n-ai avut decat de castigat de pe urma rasfatului.
Love is a bird, she needs to fly.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
Cu si despre bebelusi
« Reply #206 on: September 06, 2010, 20:59:56 PM »
Fetele va pupicesc si chiar va iubesc tare tare.  :indragostit:

Maine mergem la vccinl de 4 luni.l-am tot amanat din diverse motive.Adevarul e ca mi-e o groaza de mor.Absolut toti bebeii din jur au facut febra dupa el . :) Sa-mi tineti pumnii ca am mari mari emotii.

clara

• nazdravan
Cu si despre bebelusi
« Reply #207 on: September 06, 2010, 21:32:06 PM »
Bafta ari maine la vaccin, si anna a facut putina febra 37,6 parca dar i-am dat panadol baby, trece si la cel de 6 luni nu mi-a mai facut deloc febra. si eu alaptez inca si am alaptat la cerere pana la 6 luni, ba unde mai pui ca atunci cand a fost bolnava dupa ce a trecut boala pret de 2 sapt jum a vrut numai lapte si putin iaurt, facusem depresie ca nu mananca copilul mancare. a trecut,am reluat diversificarea de la zero la 8 luni jum , pot spune ca de abia acum a inceput sa manance normal la 10 luni jum. inca se mai trezeste noaptea de 6-7 ori sa suga, in noptile bune doar de 3 ori si o linistesc doar cand o pun la san, nu a dormit niciodata o noapte intreaga, nici macar la munte. nu a plans niciodata fara motiv, si de fiecare data am luat-o in brate, am stat cu orele cu ea in brate si nu imi pare au, daca ar fi sa o iau de la capat tot la fel as proceda, si cu dormitul in pat si cu luatul in brate la fiecare planset.
sunt mamici si mamici, si fiecare isi creste copilul cum crede ea ca e mai bine, dar totusi daca nu ii tinem in brate si alinam acum cand sunt mici si neajutorati atunci cand?

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
Cu si despre bebelusi
« Reply #208 on: September 06, 2010, 22:32:05 PM »
Mare dreptate ai Ari cu tot ce ai spus  :friends:
Eu sunt unul din copiii aia lasati sa planga cu orele in sir in patut si singuri in camera ca sa se invete cu greu :lol: Nici io n-am ajuns chiar rau, dar cine stie, poate eram mai putin speriata de bombe si mai putin anxioasa daca ma scuteau de schema asta  :hihi: Deh, oricum bunica-miu ma rasfata la greu dupa ce plecau ai mei asa ca pana la urma s-a compensat  :hihi:

lastborngoddess

• nazdravan
Cu si despre bebelusi
« Reply #209 on: September 07, 2010, 11:51:05 AM »
Bafta ari maine la vaccin, si anna a facut putina febra 37,6 parca dar i-am dat panadol baby, trece si la cel de 6 luni nu mi-a mai facut deloc febra. si eu alaptez inca si am alaptat la cerere pana la 6 luni, ba unde mai pui ca atunci cand a fost bolnava dupa ce a trecut boala pret de 2 sapt jum a vrut numai lapte si putin iaurt, facusem depresie ca nu mananca copilul mancare. a trecut,am reluat diversificarea de la zero la 8 luni jum , pot spune ca de abia acum a inceput sa manance normal la 10 luni jum. inca se mai trezeste noaptea de 6-7 ori sa suga, in noptile bune doar de 3 ori si o linistesc doar cand o pun la san, nu a dormit niciodata o noapte intreaga, nici macar la munte. nu a plans niciodata fara motiv, si de fiecare data am luat-o in brate, am stat cu orele cu ea in brate si nu imi pare au, daca ar fi sa o iau de la capat tot la fel as proceda, si cu dormitul in pat si cu luatul in brate la fiecare planset.
sunt mamici si mamici, si fiecare isi creste copilul cum crede ea ca e mai bine, dar totusi daca nu ii tinem in brate si alinam acum cand sunt mici si neajutorati atunci cand?

si eu exact la fel, clara. mi-esti tare draga cand citesc cum gandesti :kiss:. eu recunosc ca pe la 4 luni am incercat si metoda cry-it-out 2 nopti, am zis ca mor de durere cand o auzeam cum urla si eu o lasam ca "sa invete sa adoarma". a plans 2-3 ore in noptile alea pana a adormit de extenuare rozandu-si manutele si perpelindu-se sarmana, nu am sa uit niciodata cum am chinuit-o ca o ticaloasa atunci. de atunci nu o las sa planga decat daca e din ambitie ca nu ii dam cine stie ce prostie (bazaie 1 minut a protest asa, e f diferit de plansul de suferinta).