Author Topic: Ce mai bucatarim 6  (Read 154986 times)

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Re: Ce mai bucatarim 6
« Reply #315 on: July 16, 2013, 15:38:57 PM »
 :aplauze: :pofticios:
Eu nu-s asa ciorbareasa, mai ales vara. Am facut vineri seara o ciorba de verdeata (am primit de la ai mei leustean si alte celea) si n-am bagat-o la frigider ca era inca oleaca calduta. Iar sambata am uitat de ea si pe la amiaza, cand hai s-o bag la frigider, era oleaca inacrita deja :-s
Ai mei au o problema cu dovleceii anul asta (n-au mai avut asa ceva pana acum): cand sunt de max. 10 cm le iese floare si nu mai cresc :nehotarat: :nustiu:

Conchita

• Moderator
  • fabulous
« Reply #316 on: July 16, 2013, 16:09:35 PM »
Nici eu nu-s cu ciorbele, alea le face mama.  :hihi: Dar :panic: ciorba de varza mananc oricand, la orice ora.  :yum: Noi avem tufa de leustean in gradina, si eu daca nu fac ciorbe, sta degeaba acolo.  :nustiu: Cand sunt ai mei aici e mai folosita.
Pacat ca nu se fac dovleceii la ai tai, Ka. Asa e in agricultura, sunt ani in care nu si nu. Mie imi plac dovleceii la nebunie.  :pofticios:

L.E. Acum am vazut ce acord a la Becali am bagat. :doh:
« Last Edit: July 16, 2013, 20:27:22 PM by Conchita »
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #317 on: July 16, 2013, 16:32:50 PM »
Eu as manca numai ciorba  :d

Ka, eu cand gatesc spre seara, pun vasul in chiuveta cu apa rece si asa pot sa o bag in frigider. Nush cat de sanatoasa e metoda, dar macar nu se strica  :D
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

happycat

• Guest
« Reply #318 on: July 16, 2013, 16:55:49 PM »

Ai mei au o problema cu dovleceii anul asta (n-au mai avut asa ceva pana acum): cand sunt de max. 10 cm le iese floare si nu mai cresc :nehotarat: :nustiu:

Si la mine la fel, si la vecina la fel si ei de obicei au niste dovlecei super!  :nustiu: Foarte ciudat.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #319 on: July 16, 2013, 17:16:38 PM »
Ce chestie! :mhm: Dovleceii sunt in general robusti, anii trecuti pe vremea asta era o recolta super bogata (de cateodata nu mai stiam ce sa mai fac cu ei :hihi: )...
O sa le spun ca si la voi e asa, happy. Nu-i ajuta cu nimic, dar sa nu se mai simta singuri pe lume :hihi:

Wendo

• Centura de aur in bucatarie
  • fabulous
  • *
« Reply #320 on: July 16, 2013, 19:35:13 PM »
Si la noi a scazut productivitatea la gatit, dar de 3 ori pe saptamana tot facem ceva cald. Eu nu prea pot sa ma las de mancare calda seara, chit ca mananc mancare gatita si la pranz, la cantina.
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #321 on: August 28, 2013, 19:45:17 PM »
Grilled sandwich (cu afumatura de piept de pui, omleta cu ardei kapia, maturat si salata - sugar loaf, pain de sucre, chicorée sauvage améliorée)

Si de cateva ori facuta in ultimele 2 saptamani: prajitura cu prune si faramituri

Conchita

• Moderator
  • fabulous
« Reply #322 on: August 28, 2013, 20:33:09 PM »
 :pofticios:  :pofticios:
Tocmai mi-am amintit ca am cumparat prune din piata sa ne faca mama gomboti si am uitat de ele la copt.  :doh:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #323 on: September 08, 2013, 22:20:49 PM »
Salata bavareza de cartofi cu castraveti (i-am pus si leustean :yum: , dar dupa aceea; abia cand am facut poza mi-am dat seama ca uitasem de el :doh: :hihi: )

happycat

• Guest
« Reply #324 on: September 09, 2013, 13:08:17 PM »
 :pofticios: ce bine arata!!

Kary

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #325 on: September 25, 2013, 22:55:36 PM »

Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they conceal is vital

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #326 on: September 26, 2013, 11:07:40 AM »
Kary  :pofticios: ce bine arata!!!  :aplauze:

Conchita

• Moderator
  • fabulous
« Reply #327 on: September 26, 2013, 14:52:21 PM »
Subscriu.  :pofticios:
Eu am facut ieri o fasole frecata (aka blenduita  :hihi:) cu un sos de rosii cu busuioc si castraveti murati. Poze n-am ca am mancat-o la servici. A iesit o nebunie.  :pofticios:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #328 on: September 26, 2013, 15:00:02 PM »
kary :aplauze:
De-acuma, daca se raceste, incepe si la mine sezonul fasolei :pofticios: Mi-a adus si matusa-mea fasole din tara, si-o vecina de-a mamei din Croatia. Ma stie lumea ca-s fasolista :hihi:

Kary

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #329 on: September 26, 2013, 15:26:39 PM »
Fabs  :friends:

Am gatit trei zile la rand cu masinaria asta.  :sarcastic:
Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they conceal is vital