Author Topic: Les belles choses de la vie  (Read 1729 times)

galisia

• copacel
Les belles choses de la vie
« on: December 01, 2017, 21:45:44 PM »
Trec printr-o perioada in care am nevoie de reconectare la "chestii pozitive".
Poate parea stupid, sau cliseu, dar am sentimentul ca antidotul universal  se afla in actele banale ale vietii.
Asa ca m-am gandit sa impartasesc cu voi, si sa mpartasim impreuna, momente de inspiratie care pot schimba cotidianul din gri in roz, care aprind in noi o scanteie, un chef nou de viata.

So, cum pe mine cel mai mult ma inspira oamenii, in ultima vreme am tot explorat universul vlogger-itelor.

Preferata mea in acest moment e Georgia Horackova. Tot mai des, cu ea imi beau dimineata, cafeaua.
https://www.youtube.com/watch?v=mgjI8rZvpCo

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Les belles choses de la vie
« Reply #1 on: December 01, 2017, 22:18:12 PM »
Oh si eu ma uit la tot felul de vloggerite nu doar de beauty sau skincare. Asa, la oameni care par ca au their shit together, dar nu stiu daca nu cumva asta ma deprima mai rau ca ma simt eu cu atat mai incompetenta  :hihi:

Pentru mine dog cuddles are kind of the best thing happening right now: https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/23844710_10155366244484563_1473412739684713791_n.jpg?oh=223d4ea9067d812fd7038d3196119159&oe=5A92C352

galisia

• copacel
« Reply #2 on: December 01, 2017, 22:56:17 PM »
Oh si eu ma uit la tot felul de vloggerite nu doar de beauty sau skincare.

De la noi iti place vreo una?
In afara de Andreea, pe care o urmaresc nu atat pentru stil, cat pentru felul ei de a fi, eu n-am descoperit nimic care sa ma inspire. Numai exemplare....horror pe beauty-fashion.

https://www.youtube.com/watch?v=i1KtPcfempo

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #3 on: December 04, 2017, 20:28:54 PM »
Orice nimic devenit ritual poate sa ne faca bine. Nu conteaza ce e, important e sa aiba semnificatie pentru noi, semnificatie venita fie din vreo aducere aminte fie din incantarea de a gasi ceva nou.
Spre exemplu, in iarna asta am cateva lucruri pe care le-am transformat in ritual: ceaiul (cat mai simplu, de tei, de musetel, de macese - asa incat sa-mi aminteasca de copilarie), lumanari de ceara intr-un bol cu pietricele si niste betisoare parfumate. Nu mi-au placut niciodata betisoarele parfumate, mi se pare inecacios fumul de la ele. Dar acum am gasit unele numite India, care miros neasteptat de frumos. Le ard, aerisesc numa un pic, cat sa iasa fumul si ramane un miros divin  :indragostit: . E numai buna atmosfera pentru vazut un episod dintr-un film. Facem asta in fiecare seara, dupa masa de seara. Ora asta de lumanarele, mirosuri si ceai pune un buffer intre servici si viata de acasa.

L.E. E o idee buna si sa-ti pui deoparte o zi pe luna sau la cateva luni in care sa-ti iei concediu ca sa fii singura acasa si in care sa-ti organizezi si sa comprimi toate aceste placeri. Eu am facut chestia asta de 2 ori in toamna asta. Mi-ar place sa impartasim experientele daca mai e si altcineva pe aceeasi lungime de unda si vrea sa faca asa ceva.
« Last Edit: December 04, 2017, 20:38:13 PM by RedDeer »
I have lived with many Zen masters, all of them cats

galisia

• copacel
« Reply #4 on: December 05, 2017, 21:15:49 PM »
Red, ce tablou frumos ai schitat :pup:

Si eu am trait astfel de concedii cu placeri domestice si chiar m-am simtit regenerata.
O alta varianta cu aceleasi rezultate de reconectare la eu-ul intim ar fi experimentarea unei calatorii de una singura. Stiu ca pare socant, dar eu am fost cateva zile cu un grup, fara sa cunosc in prealabil pe nimeni si a totul a fost foarte interesant si placut, mai ales senzatia de libertate. Am avut momente de interactiune , dar si de singuratate in care am explorat  fel si fel de chestii.

Ma gandesc serios sa plec undeva, 2-3 zile, complet singura.
Apropo de calatorii pe cont propriu ma impresioneaza foarte  mult ce face fata asta:

http://www.oviatabuna.ro/singura-in-calatorie/