Author Topic: Sunt gravida si sunt mandra  (Read 150290 times)

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Sunt gravida si sunt mandra
« Reply #1560 on: August 02, 2010, 15:04:52 PM »
Strumfel, este foarte ok cezariana. Iti poti tine copilul de a doua zi, in cele cateva zile cat stai in maternitate iti revii destul de bine, in sensul ca pleci pe picioarele tale si cu bebe in brate. Vor mai fi dureri dar nu de speriat iar in 2-3 saptamani uiti ca ai fost operata. Mie mi-a venit laptele foarte repede, in special la Robert, mi l-au adus la san la 4 ore dupa operatie, eram in post operator. Burta isi revine si ea chiar daca un pic mai incet. Dupa David aveam abodmenul plat la 8 luni de la nastere, acum am ceva burta dar au trecut abia 2 luni.
Operatia va fi foarte mica, fina, foarte joasa..adica vei putea purta si cei mai decoltati bikini si nu se va vedea  :D
Iar cu kilogramele...incluzand nasterea se duc cam 15 in prima luna, este o scadere naturala. Cu restul tre sa te lupti dar ai tot timpul pana vara viitoare  ;) Nu-ti face griji, esti o frumoasa :kiss:
Eu aveam 82,7 kg inainte de nastere, acum am 66 kg si m-am cam blocat aici. As fi multumita sa dau cam 2-3 kg pe luna :snif:

moto_m

• important
« Reply #1561 on: August 02, 2010, 15:05:03 PM »
Strumfi, totul difera de la persoana la persoana, fiecare are un mod diferit de recuperare. Daca unele fete iti vor spune ca in 2 zile erau pe baricade cu bebe in brate altele iti vor spune ca in aprox. o saptamana au reusit sa se dea jos din pat fara a tipa de durere.
Si eu am fost operata pt. un chist destul de mare si mi-am revenit cam intr-o saptamana dar iti pot spune ca in primele 2 zile muream de durere, nu puteam merge dreapta, imi tremurau picioarele de slabita ce eram si faceam eforturi de a face cativa pasi pana la toaleta. Eu m-am recuperat greu si eram la clinica privata unde toata lumea ma ajuta fara discutii. Plus ca in ultima zi de externare mi-a pus o perfuzie cu Fe pentru ca eram foarte ametita si slabita (anemica). Abia aveam grija de mine.....nu vreau sa ma gandesc cum imi va fi acum. Vor trece si momentele astea,stiu  dar pana atunci tot am o strangere de inima.

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
« Reply #1562 on: August 02, 2010, 15:22:50 PM »
Moto, asa am suferit eu dupa banala apendicita, mi s-a parut mult mai usoara cezariana! Nu stiu, poate faptul ca faci un bebe te face sa treci mai usor peste durerile operatiei :nustiu:
Eu mi-am dorit la David sa nasc normal, nici nu acceptam ideea operatiei, dar dupa cateva ore bune de chin si dilatatie 2, cand mi-a spus medicul ca intram in operatie am rasuflat usurata.
Voi nu trebuie decat sa va ganditi ca va fi bine, indiferent de modalitatea nasterii. Sa fiti sanatoase si copiii la fel, cand ii veti tine in brate o sa uitati de toate durerile, promit eu  :kiss:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #1563 on: August 02, 2010, 15:34:46 PM »
Strumfi asa cum spun fetele, recuperarea depinde de la o persoana la alta. Din ce-am vazut eu la fetele care au nascut in aceeasi perioada cu mine, eram toate alive and kicking, adica bine, dupa 36 de ore. Perioada imediat urmatoare este neplacuta, vei avea ceva dureri, insa primele 24 de ore cred ca vei sta la reanimare si acolo fiind pe perfuzii primesti algocalminul, imediat cum spui ca te doare.

Cand m-au dus la salon nu eram chiar in forma, insa fata mea avut un icter sever si trebuia tinuta la lampa cu ulta-violete pt 12 ore, iar lampa asta era intr-un fund de hol, langa niste scari, nesupravegheat de nimeni :silent: Ba mai mutl au pus-o cu un alt bebelus pt ca nu aveau alta lampa in toata maternitatea si cum stateam pe ghimpi m-am silit sa merg incetinel pana acolo si cand am vazut in ce hal stau copiii (fii-mea era sleita de capacul lampii, asa urcata pe peretele lampii, bebelusul celalalt facuse kk si erau manjiti bine bine :lol:) m-am intors in fuga (!) la salon sa iau scutece, sa-mi iau fata de-acolo. Am curatat si bebelusul celalt, am facut taraboi la salonul asistentelor si uite asa recuperarea mea a durat cat o clipa. :)

Iti tin pumnii sa fie bine, luna asta pare cea mai lunga insa trece si zau ca uiti de toate cand iti tii puiul in brate. Garantat!

Moto_m tin pumnii si pt voi. :)

LE Strumfi, eu n-am avut burta deloc dupa cezariana. Lactatie ... Karli era la san la 48 de ore dupa cezariana.
« Last Edit: August 02, 2010, 15:53:15 PM by Hil »

Corina

• copacel
« Reply #1564 on: August 02, 2010, 15:43:08 PM »
Strumfi, verisoara mea la primul copil a zacut 2 saptamani dupa cezariana fara sa ia copilul in brate. I-l punea maica-sa la san. La al doilea in schimb, la 2 zile dupa iesirea din spital mergea la cumparaturi...Deci depinde nu numai de la persoana la persoana ci chiar de la o nastere la alta...Pe mine doctorul m-a ridicat de la reanimarea si m-a mutat la salon dupa doar 8 ore... Secretul cica ar fi sa te misti cat mai mult dupa operatie, eu de cand a inceput sa treaca efectul anesteziei am tot incercat sa ma mut pe o parte si pe alta... Si cum am avut copilul cu mine in salon, am luat-i in brate din prima zi... Dureri sunt, dar acum depinde si de rezistenta fiecareia la durere...Am avut in salon mame care nascusera natural si aveau burta mai mare ca mine dupa nastere, eu am avut lactatie din a doua zi  iar cele care nascusera natural nu... Eu la o saptamana dupa cezariana conduceam fara probleme. Nu mai zic ca am ajuns acasa de la spital si m-am apucat sa frec baile- cada wc ca aveam pitici pe creier cu curatenia :D

moto_m

• important
« Reply #1565 on: August 02, 2010, 15:43:48 PM »
:) Althe, eu sigur voi repeta povestea, stiu cum sunt, si o banala raceala ma pune la pat. Iar in cazul meu, dr. mi-a spus clar cezariana datorita varstei, sincer chiar nu-mi doream sa fiu lasata sa ma chinui.
Althe, stiu ca tu vrei sa ne incurajezi  :friends: asa mult conteaza starea psihica cand are cine sa te incurajeze.

moto_m

• important
« Reply #1566 on: August 03, 2010, 08:47:58 AM »
Eu am o nelmurire, cine imi da prenatalul? Medicul ginecolog sau medicul de familie? DPN mi-a fost calculat diferit de 3 persoane : 6 noiembrie, 9 noiembrie iar ultimul medic mi-a spus ceva de data de 13 noiembrie  :shock:.
Indiferent care ar fi data, eu imi facusem calculul ca de la mijlocul lunii august pot lua prenatal (cele 84 de zile maxime) si daca iau in calcul si zilele de concediu care imi revin pe anul asta, acum nu ar trebui sa mai fiu la job.

strumfita

• nazdravan
« Reply #1567 on: August 03, 2010, 13:42:36 PM »
medicul de familie da prenatalul.
Cum te simti? e mare burtica?
Daca totul e ok cu bebe voi opta pt cezariana.

moto_m

• important
« Reply #1568 on: August 03, 2010, 14:19:14 PM »
Voi face poze :) nu stiu daca chiar e mare, adica m-am obisnuit sa ma vad asa si mi se pare firesc.
 Azi am vorbit cu o colega, urmeaza sa nasca luna asta, peste vreo 2 saptamani si ce mi-a spus nu prea m-a linistit. De la spital, moasa (pe care o cunostea) i-a spus ce sa cumpere pentru nastere  :shock: (manusi chirurgicale, ata pt. operatie, perfuzoare, algocalmin etc).
E jale, din ce in ce mai rau la stat.
Si acum stau si caut informatii despre clinica Eva din Brasov ( a nascut o prietena a unei colege de serviciu si era foarte incantata, a platit cam 1000 euro) dar din ce am citit unele fete spuneau ca au platit cam 25 de mil. bine cred ca se adauga si mancarea. Ce e pentru bebe nu se plateste in plus.
Dar ce e inconvenient la maternitatea asta privata ca nu au aparatura pentru situatii de urgenta in caz ca copilul are nevoie. Cica au 2 incubatoare casate de la maternitatea de stat si cam atat, te fac pachet si te trimit la stat.
Zau de stiu ce sa fac. Pun in balanta partea financiara si confortul/atentia si situatiile de urgenta in caz ca apar. Stiti ceva detalii? Nu stiu ce sa fac, ce sa aleg...stiu ca mai este o clinica in C-ta. Dar nu am cautat detalii, stiu ca pretul sarea de 2000 de euro.

veruskin

• fabulous
« Reply #1569 on: August 03, 2010, 14:33:55 PM »
Eu prefer la stat, chiar daca confortul nu e extraordinar, mai ales ca nu stai decat cateva zile. 

Nici in Bucuresti la spitalele private nu au aparatura pentru situatii de urgenta.

moto_m

• important
« Reply #1570 on: August 03, 2010, 14:49:42 PM »
Am inteles, tot stau si ma gandesc  ce sa aleg. Bine, in Bucuresti ai de unde alege, sunt atatea spitale, pe cand intr-un oras mic, nu poti alege decat maternitatea.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #1571 on: August 03, 2010, 14:56:47 PM »
Medicul meu avea si cabinet privat si mergeam lunar la el, dar ecografiile, cerclajul si nasterea s-au facut la maternitatea din Buzau unde desi nu-s cele mai grozve conditii se nasc zilnic copii. In ziua in care am nascut eu, aveam bratara cu nr 27 presupun eram a 27-a proaspata mamica din ziua aceea.

Dr Constantinescu se numea si impreuna cu fratele lui, cardiolog, vroiau sa faca o clinica privata. Nu mai stiu mai multe detalii, dar uite ca l-am gasit listat cu cabinetul DR. CONSTANTINESCU MARIO Telefon: 0238-445 590Adresa: STR. MIORITEI bl. A9; Obstetrica-ginecologie. Au trecut peste 10 ani insa mie mi-a placut foarte mult cum s-a ocupat de mine.

moto_m

• important
« Reply #1572 on: August 04, 2010, 08:17:17 AM »
Multumesc pentru detalii, Hill!
De aseara am dureri, ca niste sageti in zona ovarelor si cumva in zona dintre ele. Sunt dureroase, de scurta intensitate si apar destul de des cam 10-15 min. O fi vuvuzelu' care se tot rasuceste si apasa pe vreun organ intern  :think: sau or fi contractii  :speriat:. Mai rau e ca am ramas fara doctor in perioada asta si chiar mi-e teama de ce s-ar putea intampla.
Acum tot citesc despre cum se manifesta contractiile.

Corina

• copacel
« Reply #1573 on: August 04, 2010, 08:19:52 AM »
Mie pentru dureri mi-a zis sa iau no spa.

moto_m

• important
« Reply #1574 on: August 04, 2010, 08:23:51 AM »
Da, le am pregatite, iau una, poate ma mai linistesc. Cel putin pana ajung la un medic.