Author Topic: Sunt gravida si sunt mandra  (Read 151037 times)

strumfita

• nazdravan
Sunt gravida si sunt mandra
« Reply #1545 on: July 23, 2010, 14:39:09 PM »
In cazurile astea te primeste la spital, daca nu ar fi cabinete particulare nu la spital am merge toate? sa mearga la spital cat mai repede, ca te primeste fara nici o programare, doar sa faca un eco. Eu nu as mai sta in locul ei, in caz de ceva....sa nu zicem nimic rau, consecintele asteptari pot avea urmari de nedorit.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #1546 on: July 23, 2010, 14:42:34 PM »
Angelu daca tipa nu are chef de spitalele de stat poate sa mearga si la clinica Athena pt control.Stiu ca ei au serviciul asta deschis la orice ora.
Nah eu personal as inebuni sa stau un weekend cu emotii.

moto_m

• important
« Reply #1547 on: July 27, 2010, 08:05:34 AM »
Strumfi, cred ca am gasit pe net producatorul de patuturi, cel de la tine din oras si de acolo il voi comanda.  Ma costa curierul cam 40 de lei si tot ies bine la pret plus ca e "sanatos" fata de ce am vazut eu prin oras.Iar salteluta iau de la materna, relaxa si aparatorile - pernute tot de la materna.
 Hainutele de la nenea de pe net de unde au luat fetele, restul (sterilizator, pompita etc. din Carrefour sau farmacie).
In rest ma rog sa fie totul bine, sa treaca timpul si sa ma pot bucura de venirea pe lume a lu' vuvuzelu'.

Sper ca esti bine, mai ai putin :)
Vad ca nu a mai aparut nimeni sa predau stacheta  :lol:

strumfita

• nazdravan
« Reply #1548 on: July 27, 2010, 14:11:48 PM »
Moto ma bucur ca ai gasit patut, e f bun si desi e culoarea lemn natur noua ne place, acum astept un pachet in care primesc turul de patut, o sa pun poze. Mi-a venit caruciorul este f fain, nu am landou, nu stiu cum va sta bebe in scoica, mi sa pare ca e asa de indoita, dar vom vedea.

Caruciorul e cu scoica pe el, numai acasa am poze mai multe si eu sunt la munca acum, dar sunt f multumita de el si pretul a fost mai mult decat ok.

moto_m

• important
« Reply #1549 on: July 27, 2010, 14:29:32 PM »
Ptiu, ptiu sa nu te deochi, din pozitia asta si daca nu esti atenta la burtica nici nu se vede ca  :pregy: :)
Strumfi, imi place carutul, eu ce am mai vazut prin oras, asa in fuga dar ma gandesc ca ar trebui sa-i cumpar si cu landou, prind perioada friguroasa si zic eu ca ii asigura si ceva protectie impotriva vantului, ploii etc.
 Inca nu m-am hotarat ce sa cumpar, mai citesc ce au scris fete, asa imi fac o idee mai ampla.
Oricum astept poze, cand ai timp....  :pup:

veruskin

• fabulous
« Reply #1550 on: July 27, 2010, 14:29:40 PM »
Eu am avut saltea din fibra de cocos la patut si am ales un patut sport GRACO ca sa il pot lua cand plecam in concediu si nu numai.
Acum pot sa spun ca am fost foarte multumita de el si de saltea.

LE: moto: eu am ales fara landou pentru ca mi se pare scump si nu prea merita din punctul meu de vedere, il folosesti doar 4 luni si atat. Daca bate vantul si e prea frig oricum nu iesi afara cand e asa mic.
« Last Edit: July 27, 2010, 14:31:30 PM by veruskin »

moto_m

• important
« Reply #1551 on: July 28, 2010, 07:59:40 AM »
Veru, oscilam intre salteaua relaxa si cea din fibra de cocos. Referitor la landou, ma gandeam ca fiind vreme rece, e mai ferit de vant. Stiu ca nu il pot folosi mult timp dar trebuie sa gasesc unul in care poate fi pus (si sa stea comod) fara probleme ca e micut. Si da, stiu ca astea 3 in 1 (scoica, landou, carut) sunt foarte scumpe si sincer nu imi permit sa arunc banii aiurea. Trebuie sa mai studiez piata.
 Am dileme :) noroc cu voi care aveti experienta.

Corina

• copacel
« Reply #1552 on: July 28, 2010, 08:13:15 AM »
Si noi am luat tot saltea din fibra de cocos. Iar referitor la landou, eu am ales varianta de carucior 3 in 1, deci si cu landou. Intr-adevar l-am folosit pana pe la 4 luni dar nu-mi pare rau ca l-am luat asa .

moto_m

• important
« Reply #1553 on: July 28, 2010, 08:38:45 AM »
Musai sa-mi fac bugetul si apoi vad ce aleg si mai ales ce gasesc. Oricum cat mai multe pareri ma ajuta (si cred ca nu numai pe mine) sa fac o alegere cat mai buna.

veruskin

• fabulous
« Reply #1554 on: July 28, 2010, 13:29:16 PM »
Noi am avut un carucior de la Peg Perego PlikoP3 care indeplinea toate conditiile (fara landou), se lasa la orizontala, era foarte comod pentru copil si pe cadrul lui si/sau peste "landou" se putea pune scoica/scaunul de masina.

Data viitoare cand o sa cumpar un carut o sa fiu atenta la:
- sa fie comod pentru bebe,
- greutate pentru ca trebuie sa il ridici la primele scari de la intrarea in bloc (cam 10-12 kg),
- sa fie usor de strans,
- sa nu ocupe mult loc strans (sa nu ocupe tot portbagajul masinii ca daca pleci in concediu sau .... nu mai ai loc de alte bagaje)sau desfacut (sa intre in lift+mami/tati cu el),
- materialul si culoarea sa nu fie pretentioase,
- sa poata fi montat usor pe cadru sau carut si scaunul de masina.

LE: eu am constatat ca unele chestii pot fi cumparate si second pentru ca sunt mai ieftine si nu merita sa cheltui asa multi bani ca nu le folosim o viata.

moto_m

• important
« Reply #1555 on: July 28, 2010, 14:19:22 PM »
Da, Veru, perfect de acord cu tine, astea sunt criteriile pe care le am in vedere (tot de la voi am invatat), numai sa-l gasesc la pret rezonabil. M-am uitat si pe ocazii, am gasit ceva chestii ce vreau sa-i cumpar dar nu acum (sper sa nu se vanda) ca's superstitioasa iar carucioare am gasit destule dar ce mi-a placut erau f scumpe. Voi tine minte brand-ul pud de tine.

veruskin

• fabulous
« Reply #1556 on: July 28, 2010, 15:34:19 PM »
Caruciorul, scaunul de masina si geanta eu le-am vandut cu 1200 ron asta iarna.

Corina

• copacel
« Reply #1557 on: July 28, 2010, 17:00:09 PM »
Pai eu anul trecut am luat Chicco trio Enjoy nou cu 1250 ron....Si are si landou, si scoica si varianta sport, si geanta... :D

strumfita

• nazdravan
« Reply #1558 on: August 02, 2010, 13:06:05 PM »
Fetele care au nascut prin cezariana, cum este? este grea recuperarea? cezariana afecteaza lactatia?
Eu am 36 saptamani, ieri am fost la dr., totul este ok, burta este jos, este mare, ma simt f obosita spre seara, parca mi se umfla si mie picoarele un pic:) sunt mai mult ofticata, am inceput sa iau kg. Nu stiu cum s anasc, cezariana sau normal? as vrea cezariana, astept sfaturi de la cele care au nascut, cum iti revii, cum este burta, il poti tine pe bebe? atatea ganduri am.
Va pup....luna aceasta este ultima !!!!!! :cheer: nu mai zic ca nasc luna viitoare.
« Last Edit: August 02, 2010, 13:32:51 PM by strumfita »

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #1559 on: August 02, 2010, 14:00:16 PM »
strumfi tinem pumnii, abia asteptam sa vedem bebelu  :cheer: