Author Topic: Lectura zilnica - Ce carti mai cititi?  (Read 158311 times)

abulinei

• Membru fondator
  • important
Lectura zilnica
« Reply #30 on: July 02, 2009, 16:33:02 PM »
Tocmai am achizitionat cartea: Julie & Julia de Julie Powell ca sa o citesc inainte sa apara filmul :)

JULIE & JULIA trailer
A person who never made a mistake never tried anything new.
Albert Einstein

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Lectura zilnica
« Reply #31 on: July 02, 2009, 21:10:11 PM »
Buli, am incercat eu s-o citesc, pe la jumatate m-am oprit, foarte americana si deloc pe gustul meu. Am si aruncat-o, sa nu tin loc ocupat in biblioteca cu asa ceva.  :silent:

abulinei

• Membru fondator
  • important
Lectura zilnica
« Reply #32 on: July 02, 2009, 21:11:56 PM »
pe mine m-a distrat foarte tare trailerul de la film si d-aia am luat-o :)

mai am un pic si termin Angel's Game apoi ii vine si asteia randul
Albert Einstein

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Lectura zilnica
« Reply #33 on: July 02, 2009, 22:46:09 PM »
S-ar putea ca filmul sa fie mai bun decat cartea, dupa mine tipa n-are talent la scris. Adica pentru un blog ajunge (ca asa a si inceput), dar pentru o carte...
Dar or fi numai pasarelele mele, pe amazon vad ca place la lume cartea. :nustiu:
Pe tema gatitului mie mi-au placut mult Garlic and Sapphires: The Secret Life of a Critic in Disguise de Ruth Reichl (fosta critic de restaurante al New York Times-ului), The Pedant in the Kitchen de Julian Barnes (asta-i scriitor de la mama lui), Kitchen Confidential de Anthony Bourdain.

Eu ma apuc azi de The Nasty Bits: Collected Varietal Cuts, Usable Trim, Scraps, and Bones de Anthony Bourdain, de-abia astept!

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
Lectura zilnica
« Reply #34 on: July 03, 2009, 03:47:04 AM »
Foarte simpatic trailer-ul bulina! Ai timp sa citesti cartea pana pe 7 august vaz.

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
Lectura zilnica
« Reply #35 on: July 03, 2009, 19:35:02 PM »
Nu va mai zic ca sunt in culmea extazului, sunt pe cale sa am un orgasm cred  :lol: Am primit azi multumita lu' Kalua  :indragostit: cartea pe care mi-o doream obsesiv, a lui Derren Brown - Tricks of the mind.  Vreau sa va spun ca e exact ce ma asteptam and more. Am citit doar prefata si o scurta introducere si deja m-am cracanat de ras. Tipul e genial, e un fel de Simona Catrina la masculin, are un stil asa sarcastic, arogant dar incredibil de amuzant. Abia astept sa o dau gata.

foxie

• Membru fondator
  • important
Lectura zilnica
« Reply #36 on: July 03, 2009, 23:06:09 PM »
Eu citesc "Fetele bune ajung in rai, fetele rele ajung unde vor". Mi se pare cam plictisitoare pana acum, n-am citit foarte mult din ea dar o sa vad cum e in continuare si va anunt. M-a atras titlul si mi-a placut ideea.
Meow. :rusinos:

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
Lectura zilnica
« Reply #37 on: July 04, 2009, 01:24:46 AM »
Sa ne spui si noua ce te invata in cartea asta, nu tine doar pentru tine da? :p

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Lectura zilnica
« Reply #38 on: July 04, 2009, 01:35:19 AM »
Daca nu ma insel am citit-o si eu acum cativa ani. Asa de buna o fost de nici nu mai tin minte. :D

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
Lectura zilnica
« Reply #39 on: July 04, 2009, 10:59:35 AM »
Eu cred ca o gasesti si in State mai mult ca sigur. Mie una imi place f mult pana acum, o sa revin eventual cu un minirezumat legat de ce scrie el efectiv in carte.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Lectura zilnica
« Reply #40 on: July 05, 2009, 13:41:19 PM »
Am uitat sa va spun de Până când m-a cunoscut de Julian Barnes: e a doua carte de acest autor pe care am citit-o si m-a cucerit iremediabil. Bine, povestea, ce spune, dar cum le spune, mai frate... :indragostit: Plus umorul englezesc. :d S-apoi am inteles ca asta nu-i printre cartile lui cele mai bune, va dati seama ce ma asteapta? :shock:
Sa traiasca walpu si sa-i dea Domnul sanatate, ea mi-a atras atentia asupra lui Barnes!
Tare mi-ar place sa-l citesc in original, dar la engleza mea simplista cred ca as pierde mult din savoarea cartilor lui. :((

Stateam si ma gandeam ca totusi niciun film, oricat de mult mi-a placut, nu-mi poate crea senzatia de extaz pe care mi-o poate oferi si doar o singura propozitie intr-o carte.

abulinei

• Membru fondator
  • important
Lectura zilnica
« Reply #41 on: July 05, 2009, 20:01:09 PM »
Am primit tocmai Cu manusi de Mihaela Nicola

Mark Levy a citit cineva? Pareri?
Albert Einstein

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Lectura zilnica
« Reply #42 on: July 05, 2009, 20:18:05 PM »
Bulina, sa-mi spui cum ti s-a parut Cu manusi.  Mie mi-a placut f m, si ce si cum a scris-o. Chiar are talent doamna asta si stie ce spune. :ok:

Eu am fost la ai mei si am mai luat ceva din biblioteca: Nerantula de Panait Istrati, Gran Canaria de A.J. Cronin, Calator in noaptea de ajun de Anisoara Odeanu si Frumosii nebuni ai marilor orase de Fanus Neagu.
Dupa cum vedeti, I'm in the mood for old stuff...

If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

gloriana

• copacel
Lectura zilnica
« Reply #43 on: July 10, 2009, 21:34:32 PM »
Si eu am citit cartile Mihaelei Nicola si mi se pare ca are un stil la moda. Nu stiu, dar parca nu e originala in modul in care scrie. Informatiile sunt intr-adevar un must read pentru orice femeie care se respecta dar maniera de prezentare imi este familiara.
Great works are performed, not by strength, but by perseverance.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Lectura zilnica
« Reply #44 on: July 10, 2009, 21:40:54 PM »
Foarte pertinenta observatia ta, dar tine cont ca Mihaela nu este scriitoare. Are mai mult talentul de a pune in scris ganduri pe care si noi le avem, dar nu le verbalizam. Am mai intalnit chestia/ darul asta si la altii care nu-s scriitori, dar au ceva de zis intr-un anumit domeniu.
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/