Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 61599 times)

galisia

• copacel
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #300 on: October 18, 2016, 00:03:28 AM »
 :aplauze:, ai dreptate cu Eminem,am ras cu lacrimi.
Si destul de probabil si cu Ronaldo, desi ceva  veleitati artistice manifesta, ca si-a tras parfum ;)

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #301 on: October 18, 2016, 22:25:13 PM »
Mi se pare ca Galisia a pus punctul pe i: au demonezizat premiul asta! Eu una nu pot sa-i mai iau in serios. S-a petrecut aici ce se petrece de cativa ani buni si la Oscaruri, nu ma mai intereseaza in postura de consumator ce zic ei. :nustiu:
Sunt curioasa cata lume da navala in librarii sa si-l cumpere pe Dylan :hihi:
Apropo de librarii, m-am intors cu tolba plina de carti romanesti, de-abia astept sa dau iama-n ele.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #302 on: October 18, 2016, 22:28:42 PM »
Ce ti-ai luat? Chiar ma gandeam ca ar trebui sa mai cites si eu ceva si pe romaneste ca simt ca imi pierd din vocabular.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #303 on: October 19, 2016, 20:47:54 PM »
Ba s-avem pardon, Bob Dylan are la premii luate de-am ramas cu gura cascata, pana si un Pulitzer. Chiar ca numai Nobelul ii mai lipsea :hihi:
Astea mi le-am luat

Am inceput Amintiri din casa scarii de Laura Aprodu, proza scurta (mie imi place genul), o savurez la maxim.
Volum câştigător al Concursului de Debut Literar UniCredit (proză scurtă), ediţia a V-a, 2012

Construite minuţios în jurul unui „ierbar de întâmplări nefolositoare“ din existenţa cotidiană a câtorva personaje pe care (avem impresia) le-am putea cu toţii întâlni „prin cartier“ sau... „la bloc“, povestirile din Amintiri din casa scării ne poartă de fapt către un dincolo al vieţii obişnuite: o lume unde, printr-o întorsătură comic-absurdă, printr-o minimă alienare, personajele îşi pierd identitatea, minţile sau chiar mor taman înainte de a-şi atinge mărunt-semnificativele scopuri. Alura de reportaje spumos dramatizate (deşi una dintre povestiri se intitulează, ironic, „Reportaj de la spatele locului“), numeroasele trimiteri intertextuale (mai ales la marea literatură rusă), umorul şi, pe alocuri, poezia inimitabilă a lucrurilor şi fiinţelor uşor de trecut cu vederea fac din prozele Laurei Aprodu, odată ce depăşim consternarea pe care ne-o provoacă, o lectură de un farmec foarte aparte.

galisia

• copacel
« Reply #304 on: October 19, 2016, 21:43:11 PM »
Ka, frumoasa captura de carti,si foto :)
Sa te bucuri de lectura lor.
Mie imi face cu ochiul de acolo: "Amarate si vesele vieti de de jupanese si cucoane" ( cred ca-i faina) si "Fotograful Curtii Regale" ( din ce-am citit, e plina de parfum si reconstituie destul de inspirat epoca, prin detalii interesante de viata privata).
Cand vei avea dispozitie sa ne spui cum ti s-au parut.

Roxa, iti place Falcones? Ariana ,daca nu gresesc,parca spunea ca o captiveaza romanele lui.

Si eu sunt la literatura vintage.Cu multi ani in urma mi-a placut "Sfarsit de veac in Bucuresti".
Asa ca acum fiindu-mi parca dor de ceva de acelasi gen, m-am apucat de continuarea ei, respectiv - "Ion Sintu".
E ceva mai diluata ca "Sfarsitul de veac",dar Ion Marin Sadoveanu nu ma dezamageste nici de aceasta data ca povestitor.S-ar face niste seriale de epoca reusite dupa istoriile acestea de familie si societate, daca s-ar pasiona cineva.
Deci citesc si ma simt ca intr-un serial pedant, citesc incet,in doze mici,merge bine indeletnicirea asta cu frigul de afara si cele cateva zile mai libere pe care le am.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #305 on: October 19, 2016, 22:16:36 PM »
Da chiar ca ai inhatat ceva carti nu gluma. :)
Eu trec iar printr-o perioada dificila legata de citit, parca nimic nu ma atrage suficient incat sa ma apuc. As citi ceva non fiction, ceva filozofie dar nu clasicii, sau ceva thriller gen Gone Girl care sa ma tina in priza. Habar n-am ce vreau, am o ditamai lista kilometrica pe Goodreads si nimic nu imi face cu ochiul din ea.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #306 on: October 20, 2016, 06:36:43 AM »
Angel, daca te tenteaza filozofia, citeste Consolarile filozofiei de Alain de Botton sau In cautarea fericirii de Bertrand Russel. Usurele si faine amandoua.  :friends:

Eu citesc acum vol.III din trilogia napoletana a Elenei Ferrante, Eseu despre orbire de Jose Saramango, Omul care isi confunda sotia cu o palarie de Oliver Sacks si Psihoterapia existentiala de Irvin Yalom.

Spor la citit tuturor!  :pup:

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #307 on: October 21, 2016, 11:20:13 AM »
Frisky mersi de recomandari! Alain de Botton imi place si cartea de care zici nu am citit-o, deci chiar o sa o caut pentru Kindle ;)

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #308 on: October 24, 2016, 14:22:01 PM »
Eu acum am vazut cartile puse de Ka! Ce placut o fi sa le ai pe toate acolo asteptandu-te. De Constantin Cane am citit odata, demult Trecute vieti de doamne si domnite, in 3 volume. O mai am si acum pe undeva. Asta a lui Ka e altceva? Sau fac eu o confuzie?
I have lived with many Zen masters, all of them cats

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #309 on: October 24, 2016, 14:33:09 PM »
E alta carte de acelasi autor :)

Iepurica

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #310 on: November 01, 2016, 11:46:53 AM »
Eu in ultimele doua luni am citit mai mult decat in tot restul anului :lol: Ma impotmolisem intr-o carte care ma plictisea teribil si tot voiam sa o termin, pana la urma am lasat-o balta, o voi relua cand am mai multa rabdare :)
Am citit Anne Frank - Diary of a young girl si in rest Terry Pratchett - am terminat Sourcery pe care o incepusem acum ceva vreme, si-n rest am bifat Witches Abroad, Lords and Ladies, Maskerade si Carpe Jugulum. Iubesc stilul lui Pratchett, e usor de citit si are un umor atat de fain incat cred ca urmatoarele multe carti tot ale lui vor fi. Va las cateva citate dintre ultimele pe care le-am marcat :)
“Well, I wish you every success in your search,” he said, “I’d help you myself, only I’m not going to.”
"But it was miraculous, the dwarf bread. No one ever went hungry when they had some dwarf bread to avoid. You only had to look at it for a moment, and instantly you could think of dozens of things you’d rather eat. Your boots, for example. Mountains. Raw sheep. Your own foot."
"Anyway, I always heard you Omnians were keen on smitin’ and crushin’.” “Those were…different days. We use crushing arguments now.” “And long pointed debates, I suppose?”
"Granny Weatherwax had a primal snore. It had never been tamed. No one had ever had to sleep next to it, to curb its wilder excesses by means of a kick, a prod in the small of the back or a pillow used as a bludgeon. It had had years in a lonely bedroom to perfect the knark, the graaah and the gnoc, gnoc, gnoc unimpeded by the nudges, jabs and occasional attempts at murder that usually moderate the snore impulse over time.
In alta ordine de idei, mi s-a pus pata sa imi iau Kindle Oasis, motiv pentru care trebuie sa ma despart de Paperwhite, ca n-are sens sa am doua. Daca intereseaza pe cineva, e de vanzare :)
Dogs have owners. Cats have staff.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #311 on: November 16, 2016, 20:26:25 PM »
Am inceput My Brilliant Friend, de Elena Ferrante, am citit cam 2/3 din primul volum pana acum. M-a captivat, nu ma indur sa o las din mana. Este scrisa intr-o maniera simpla, usor de parcurs, eu o gasesc fascinanta. Povestea a 2 prietene, de mici, intr-o mahala din afara orasului Napoli, reda atmosfera anilor '50, cu toata saracia si agresivitatea caracteristice timpului si societatii "low class", sansa de a iesi din mediul respectiv prin educatie si scoala, si mai ales, prietenia celor 2 fete, cu tot ce implica, toate sentimentele, de la dragoste la invidie, gelozie, si bineinteles transformarile si framantarile aferente pubertatii si adolescentei.
Este una din cartile pe care nu astept sa o termin, dar sunt nerabdatoare in acelasi timp sa vad ce se mai intampla, si sper ca si urmatoarele volume sa fie la fel de bune.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #312 on: November 16, 2016, 20:47:57 PM »
Conchi, imi suna familiar,  pusesem si eu la un moment dat pe lista cartea asta. Imi amintesc review-urile si nu stiu de ca n-am mai citit-o.
Eu dupa Cracking the Aging Code citesc ceva mai usurel, mai de dragoste  :hihi: . Citesc Chocolat de Joanne Harris. Am luat-o intr-o doara de la biblioteca, dar vad ca imi place, e Ok. Am vazut si filmul acum mai bine de 15 ani dar nu-mi amintesc mare lucru.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #313 on: November 16, 2016, 20:54:07 PM »
Eu sunt la ultimul volum: The Story of the Lost Child.  :D Dupa parerea mea urmatoarele volume sunt mai captivante decat primul.

In paralel continui lectura cu Psihoterapia existentiala a lui Irvin Yalom. Desi este o carte voluminoasa si se adreseaza cu limbaj tehnic in special terapeutilor, are stilul propriu narativ care m-a incantat si la celelalte carti. Abordeaza pe larg tema mortii  dar si celelalte mari laitmotive ale vietii: libertatea, izolarea si lipsa de sens. E un bun instrument pentru o autoterapie cognitiv comportamentala.  :)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #314 on: November 16, 2016, 22:16:52 PM »
Eu l-am luat pe Alain de Botton in primire la recomandarea ta Frisky. Imi place optimismul lui temperat si argumentat, m-as putea molipsi cred. :D