Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 61601 times)

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #150 on: January 26, 2016, 23:17:27 PM »
Io tocmai ce am dat gata 'In cautare cornului', a doua din seria Roata Timpului. Inainte sa ma apuc de 3, voi face o pauza in care sa citesc alte bazaconii incepand cu Fata din Tren.   :D
Dune chiar am recitit si eu a doua oara anul trecut. Nice one.  :D
Putin mov nu strica.

doctoreasa

• Guest
« Reply #151 on: January 30, 2016, 11:23:24 AM »
Tocmai ce am terminat de citit "Zilele regelui"/ Florian Filip.
Usurica, lectura curge frumos, e taman buna de omorat timpul petrecut zi de zi in metrou.
Multumesc, Frisky!  :pup: Pe cand o vizita impreuna intr-o librarie?
Amu sunt in pana de carti. Ar fi de terminat "We are our brains"/ Dick Swaab, dar nu ma simt in stare.
Vreau ceva usurel, de ras, sau de bagat in sperieti  :lol:
Sa caut in librarii "Splinter". Ai reusit sa o citesti, Ka? Merita atentia?

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #152 on: January 30, 2016, 12:24:07 PM »
Mergem cand se va simti miros de primavara, Doc.  :pup:

Eu citesc acum A Short History Nearly Everything de Bill Bryson, recomandata de RD ( informatiile nu sunt chiar la zi in unele capitole, pentru ca intretimp telescopul spatial Hubble a mai descoperit cate ceva, dar cartea e presarata cu tot felul de picanterii biografice ale cercetatorilor si e amuzanta ), The Book of Happiness de Nina Berberova (povestea unei sinucideri)  si Autovindecarea si personalitatea de dr.Howard S. Friedman (o carte scrisa pe fundamente stiintifice si care-si propune sa explice de ce unii reusesc sa se insanatoseasca, iar altii se lasa doborati de boala).

P.S. Ati citit Fahrenheit 451? E o nuvela clasica SF foarte frumoasa, mai actuala ca niciodata (mi s-a parut mie), pe care o recomand din toata inima.  :D

rozy

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #153 on: January 30, 2016, 12:30:41 PM »
Eu am reusit sa termin "Idiotul". Nu stiu daca exista lectura mai greoaie,si am mai citit-o in engleza, ca sa-mi fac viata si mai grea. 
Acum am zis sa ma intorc un pic la origini, si citesc Marin Preda "Cel mai iubit dintre pamanteni". Imi place! Desi ma epuizeaza emotional...omul iubea foarte intens...si eu sunt genul care simte lectura :))
We avoid risks in life so we can make it safely to death...

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #154 on: January 30, 2016, 14:45:59 PM »
Frisky, Fahrenheit 451 e printre ultimele carti cumparate. E urmatoarea la rand la citit  :hihi:
Ma bucur ca ti-a placut. Abia astept sa o incep.

Mie scriitorilor rusi mi se pare ca le merg cel mai bine traducerile in limba romana decat cele in engleza. Probabil si pentru ca avem multe cuvinte imprumutate, multe arhaisme si regionalisme. Am incercat sa citesc in engleza Razboi si Pace si nu a mers de nici o culoare.
Insa si traducerea in romana trebuie sa fie buna, pentru ca am mai dat peste niste rateuri de toata frumusetea.
Idiotul si mie mi s-a parut o carte tare greoaie.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #155 on: January 30, 2016, 20:34:34 PM »
Am citit si eu Fahrenheit 451. E descrierea unei societati distopice, foarte actuala, intr-adevar.
Acum citesc (cu viteza melcului) Paris, de Rutherford.
Chiar mi s-a facut si mie dor de carti scrise de scriitori rusesti, dar sunt de acord cu Daria: traducerea in romaneste mi se pare ca se potriveste mai bine. Sa vad ce mai gasesc prin biblioteca la parinti cand ma duc in Romania.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #156 on: January 30, 2016, 21:20:52 PM »
Si eu citesc pe planul 2 A Short History Nearly Everything de Bill Bryson, recomandata de RD, de vreo luna. :like: Si trebuie sa i-o fac cadou si nasului Ninei, e fix pe gustul lui, o s-o iubeasca.
Doftorici, eu n-am citit Splinter si nici n-am de gand s-o fac (nu ca n-ar fi buna, dar nu-i genul care ma intereseaza), dar stiu lume carora le-a placut foarte mult (in germana, sper ca traducerea in engleza sa fie buna).

doctoreasa

• Guest
« Reply #157 on: January 31, 2016, 11:46:02 AM »
Eu trebuie sa ma mut din nou si remarc ca desi folosesc Kindle-ul la greu tot cumpar carti in disperare. In jumatate de an am reusit si mister sa umplem doua rafturi de carti  :doh:
Deci kindle-ul nu exclude aglomerarea rafturilor  :hahaha:
Subscriu  :hihi:.
Dar am gasit o solutie: de sarbatori incep sa le fac cadou prietenilor. Am scapat deja de doua.
Am fost ieri la Humanitas. Nicio revelatie. Poate doar "Jucatoarea de go". N-am gasit Sebastian Fitzek tradus in RO, in schimb am descarcat de la Daria "The Secret History"/ Donna Tartt si "The Son"/ Jo Nesbo
Sa vad care ma prinde.
Multumesc, Daria!  :friends:
M-ar mai interesa "Shantaram". Sa vad, poate o cumpar de pe amazon.com
« Last Edit: January 31, 2016, 11:48:08 AM by doctoreasa »

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #158 on: January 31, 2016, 12:09:02 PM »
Doc  :hihi: Lectura placuta!
Chiar zilele astea ma gandeam sa ma ocup sa mai trimit niste cutii in tara sa mai scap de ele.  :hihi:

Mi-a placut Shantaram f mult, desi spre sfarsit mi s-a parut un pic lungita. Oricum, eu zic ca merita citita.

doctoreasa

• Guest
« Reply #159 on: January 31, 2016, 12:14:19 PM »
 :mersi:
Super!
Amu chiar mi-ai starnit interesul.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #160 on: January 31, 2016, 14:29:05 PM »
Noah, am dat gata The Girl on the Train ... de mult nu m-am mai lipit de o carte sa nu o pot lasa din mana.  :hihi:  Acum astept filmul in octombrie  :hihi: desi probabil va fi ceva ca si Gone Girl (filmul). Chiar, eu as am aflat ca Justin Theroux (tipul din The Leftovers si care il va juca pe Tom) e casatorit cu Jennifer Aniston. Cute couple as putea spune  ranjet Si cica in film joaca si Lisa Kudrow ... ar fi Monica, but who the fuck is Monica? Ca eu tocmai am terminat cartea si nu imi amintesc nici o Monica.  :nehotarat:

Anyway, ma apuc de The Ice Princess.
Putin mov nu strica.

julsko

• nazdravan
« Reply #161 on: January 31, 2016, 20:05:54 PM »
"The Nightingale"  Kristin Hannah am terminat de citit si a fost dupa parerea mea , chiar mai faina decat girl on train , cine vrea cartea .. o am pe mail, primita, nu am cumparat  :oops:

acum astept sa primesc de la cineva pe mail  Go Set a Watchman ~ Harper Lee , am inteles ca e f comerciala :D
I loved the Titanic. My favorite character was the iceberg

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #162 on: February 03, 2016, 19:23:06 PM »
Am terminat in w/e Suita franceza de Irene Nemirovsky, un roman a carui actiune este plasata in 1940, cand nemtii au ocupat Franta. Actiunea se desfasoara pe mai multe planuri, dar nu este alerta si pe alocuri mi s-a parut cam plictisitoare, fara nerv.

Am inceput Rendez-vous cu lumea de Aurora Liiceanu, o colectie de texte cu povesti de viata privite din perspectiva psihologica.
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
« Reply #163 on: February 05, 2016, 15:40:48 PM »
Doc, am terminat de curand The Secret History, tot de la Daria descarcata  :mersi:, mi-a placut mult. Pe undeva mi-a amintit de The Magus

doctoreasa

• Guest
« Reply #164 on: February 06, 2016, 10:32:05 AM »
Multumesc pentru recomandare, Althe!
Eh, am descarcat doua e-books, dar nu m-am lasat pana nu am cumparat macar una printata recomandata de Daria  :hihi::