Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 61595 times)

albinuza

• Core Team
  • fabulous
  • *
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #120 on: August 04, 2015, 10:02:38 AM »
eu citesc Blandetea noptii - f. Scott Fitzgerald

Si am citit si Alchimistul intre timp.
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #121 on: August 04, 2015, 11:41:10 AM »
Eu trebuie sa ma mut din nou si remarc ca desi folosesc Kindle-ul la greu tot cumpar carti in disperare. In jumatate de an am reusit si mister sa umplem doua rafturi de carti  :doh:
Deci kindle-ul nu exclude aglomerarea rafturilor  :hahaha:

Philip Roth "American Pastoral" - nu stiu cum de nu am descoperit cartea asta mai devreme. Mi se pare ca are oaresce influente de Ayn Rand. Oricum e un manifest social f puternic iar personajul principal mi se pare ca aduce cu Stoner.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #122 on: August 04, 2015, 11:45:45 AM »
Exact cartea asta de Philip Roth e si pe lista mea de to do. Nici nu mai stiu daca mi-am cumparat-o deja si e in asteptare sau nu :doh:

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #123 on: August 04, 2015, 11:54:53 AM »
Eu am trecut la The Ice Princess- Camilla Lackberg pe care mi-a sharuit-o Bulina   :mersi:
Deci daca mai are cineva nevoie de ea o am epub si mobi.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #124 on: August 04, 2015, 12:01:26 PM »
Ka, si mai sunt doua carti in seria asta. Oricum sa o citesti daca dai peste ea. Primele pagini merg mai greoi pana te obisnuiesti cu stilul lui dar apoi totul capata cursivitate.
O sa le iau si pe alea la puricat  :hihi:

deedee

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #125 on: August 04, 2015, 12:02:52 PM »
Am citit si eu The Ice Princess.  :like: Aveam nevoie de lecturi usoare, de vacanta si am dat peste cartea asta. Foarte faina, am citit-o repede si cu placere. Finalul se intuieste, eu am reusit sa ma prind de cam 80% din el, dar tot te tine captivat.
Acum, la recomandarea Dariei, am inceput Nesbo, The Son si, so far, imi place. Doar ca sunt atat de obosita seara ca nu prea reusesc sa citesc cine stie ce.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #126 on: August 04, 2015, 12:53:15 PM »
Nici eu n-am renuntat la cumparat carti.  :doh: Am un raft intreg in asteptare. Adevarul e ca-mi place si mie sa le vad, sa le miros...

Sunt acum la "Conjuratia imbecililor" de J.K.Toole. O satira cu multi prosti adunati la un loc. Se-ntampla si se povestesc multe si uneori chiar iti vine sa exclami: ba, ce imbecil! :hihi:

Am notat recomandarile voastre.  :pup:

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #127 on: August 04, 2015, 14:28:34 PM »
Angel, vreau eu The Ice Princess.  :pray:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

abulinei

• Membru fondator
  • important
« Reply #128 on: August 05, 2015, 18:48:28 PM »
Mai am un zip cu 1001 carti de citit pana mori cica, in caz ca avem doritoare il pun la bataie.

In alta ordina de idei am nevoie de niste carti no brainer asa de vacanta, cu care neuronul meu zdrentuit sa nu depuna efort prea mare dar sa se lase gadilat si amuzat?!
A person who never made a mistake never tried anything new.
Albert Einstein

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #129 on: August 05, 2015, 18:54:29 PM »
Abulinei, mi-a venit asta in minte:

https://www.goodreads.com/book/show/33600.Shantaram?ac=1

Mi se pare numai buna de vacanta pentru ca nu este greoaie dar in schimb te tine in priza. E cam groasa intr-adevar dar poate asta nu ti se pare un dezavantaj.

Ce am mai citit recent si mi-a placut la nebunie, asa usurica, a fost biografia lui Andre Agassi.

https://www.goodreads.com/book/show/6480781-open?from_search=true&search_version=service_impr

abulinei

• Membru fondator
  • important
« Reply #130 on: August 05, 2015, 19:06:21 PM »
aha merci frumos, groasa e de bine :))) dar cultural india nu stiu daca am acum pofta.
agassi notat

A person who never made a mistake never tried anything new.
Albert Einstein

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #131 on: August 05, 2015, 21:49:23 PM »
Bulina, probabil ca nu-ti spun  nici o noutate (eu sunt mai ramasa in urma cu cartile  :doh:), dar mie imi plac cartile lui Stephen Clarke pentru vacanta, uosare si distractive. Mi-a mai placut Eat Pray Love (care s-ar preta la vacanta, dar probabil ca nu ti-a scapat), Memoirs of a Geisha. The Cairo Trilogy a fost interesanta si e usor de citit, dar cam lunga.  :zapacit:
Eu mi-am propus The Book Thief pentru vacanta, o am "pusa bine" de vreo 2 luni.  :hihi: In rest, daca o termin, mai vad eu, ca am acum carti destule.
V-am mai spus ca va iubesc?  :hihi: Noroc cu voi ca mi-am luat kindle si nu trebuie sa ma gandesc care carte, sau cate sa duc cu mine.  ranjet
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

doctoreasa

• Guest
« Reply #132 on: August 06, 2015, 08:27:34 AM »
Buli, tot pentru Stephen Clarke votez: A Year in the Merde si Talk to the Snail. Usurele, haioase, light.
« Last Edit: August 06, 2015, 08:29:08 AM by doctoreasa »

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #133 on: August 06, 2015, 08:52:59 AM »
Mie romanele politiste mi se par usurele de vacanta  :hihi:  The Ice Princess se incadreaza perfect pana acum, e scrisa asa foarte light si merge repede lectura, te tine in priza.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #134 on: August 06, 2015, 11:23:53 AM »
Conchi, daaa… Kindle-ul asta e o minune. Acum ca mi l-am luat si cu lumina si pot citi noaptea cat vreau e o comoara  :hihi:

Abulinei, mi-am mai adus aminte de cateva carti mai usurele pe care le-am citit f repede si care mie mi-au placut:
The Miniaturist https://www.goodreads.com/book/show/18498569-the-miniaturist?ac=1
The Book of You https://www.goodreads.com/book/show/24516182-the-book-of-you
May We Be Forgiven https://www.goodreads.com/book/show/16061734-may-we-be-forgiven
Girl With a Pearl Earring https://www.goodreads.com/book/show/2865.Girl_With_a_Pearl_Earring