Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 61600 times)

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #75 on: April 22, 2015, 15:22:58 PM »
Deedee, ce repede te-ai miscat  :hihi: Ma bucur ca ti-a placut  :pup:

Scorpi imi aduce aminte de prietena mea cea mai buna.  :hihi: Am inceput in ultimul timp sa avem certuri tot mai mari si mai dese pe tema acestei incapatanari: anti-TOT.
Nu m-as certa insa cu ea daca nu tot ea s-ar oftica ca de ce alte prietene afla inaintea ei chestii. Pai nu o sa stau acum sa dau bani pe mms-uri si roaming la greu, cand am whatsapp, mess-ul de la FB etc.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #76 on: April 22, 2015, 16:20:51 PM »
Conchi, uita-te daca nu ti-ar fi mai util varianta Paperwhite.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #77 on: April 22, 2015, 16:24:26 PM »
Ka, sa stii ca le tot sucesc pe toate partile si inca nu m-am hotarat pe care sa-l iau.  :doh: Paperwhite e $60 in plus si are doar built-in light in plus fata de ce are celalalt. Ma gandesc ca poate mi-ar fi util la un moment dat, dar apoi ma gandesc ca daca il abandonez pe undeva (cu mine e posibil orice  :lol:) nu mai bine iau unul mai ieftin? Grea decizie.  :hihi:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #78 on: April 22, 2015, 16:46:48 PM »
Eu am Kindle Voyage-ul de vreo 2 luni si mi se pare ca si-a meritat si ultimul banut.
http://www.amazon.com/High-Resolution-Display-Adaptive-PagePress-Sensors/dp/B00IOY8XWQ

Lumina nu este obositoare absolut de loc si se adapteaza in functie de luminozitatea camerei. Pentru mine asta e un mare plus pentru ca citesc f mult seara tarziu si pe mister il deranjeaza veioza.
I-am dat lui mister kindle-ul vechi dar nu s-a obisnuit cu el. Tot cu cartuliile dupa el este  :hihi:

Conchi, poate ar fi o idee buna sa imprumuti un ebook reader de la cineva, sa vezi daca ti se potriveste si daca poti citi.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #79 on: April 22, 2015, 16:57:15 PM »
Conchi, daca citesti mai mult seara in pat si n-ai veioza, merita sa iei Paperwhite.  :friends:
Pentru mine e foarte comod Kindle-ul, pentru ca drumul cu metroul dureaza in medie o ora si jumatate pe zi si pot citi in orice conditii...Sunt pro-tehnologie desi nu ma descurc atat de usor, cum se descurca cei mai tineri ca mine. Asta e pana la urma viitorul si oricum cartea in forma ei tiparita n-o sa dispara niciodata. Va exista in biblioteci, in librarii, in anticariate... :) Viitorul pentru mine pare ca se-ndreapta spre ceva frumos.  :D Nu dati cu rosii! :giveup:
« Last Edit: April 22, 2015, 16:59:10 PM by Frisky »

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #80 on: April 22, 2015, 17:30:33 PM »
Dac-as avea de mers cu metroul, sigur as citi si eu numai de pe kindle in el, unde sa tabarcesti ditamai cartoaiele dupa tine?

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #81 on: April 22, 2015, 17:55:03 PM »
Multumesc, gagici.  :grouphug:
Pai da, in metrou cred ca e foarte comod sa ai un e-reader, dar nema metrou.
M-am uitat si la Kindle Voyage, dar vad ca nu se vinde pe amazon.ca.  :doh: Amazon.com nu livreaza in Canada.
De citit citesc cu veioza seara, eu sunt de-aia care se uita la TV si la calculator numai cu lumina aprinsa.  :lol:
Daria, am sa incerc deseara sa citesc de pe-al lui fiu-meu, ca ieri cand ne-am uitat la al lui, numai cartea pe care o citisem eu se deschidea foarte greu, in rest, toate mergeau rapid.  :zapacit:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #82 on: April 24, 2015, 17:53:20 PM »
Am terminat Cum sa uiti o femeie a lui Dan Lungu si mi-a placut tare mult  :like: Poate pt ca mi-a adus aminte de multe chestii pur romanesti pe care acum le privesc cu simpatie si de care ma amuz.

Am inceput Cartea de la San Michele de Axel Munthe care pare interesanta deocamdata.

Conchi, acum ti-ai luat deja Kindle Paperwhite, dar voiam sa spun ca desi nu inlocuieste feeling-ul pe care il ai rasfoind o carte, este extrem de practic si prinde bine sa-l ai. O sa vezi ca o sa-ti placa mult si o sa citesti bine mersi si de pe el  ;)
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

deedee

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #83 on: April 25, 2015, 15:36:13 PM »
La cat mai multe e-books citite, Conchi. 😊

Eu citesc acum Carlos Ruiz Zafon. Am terminat Jocul ingerului si acum sunt cu Umbra vantului. Imi place mult cum scrie, felul in care isi face loc fantasticul in roman, suspansul. Mi-ar fi greu sa il citesc in original, dar si in romana e uneori savuros, comic, curge foarte bine istorisirea. O lectura care te captiveaza.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #84 on: April 25, 2015, 15:57:09 PM »
Am citit si eu candva Umbra vantului si mi-a placut, e o lectura usoara curgatoare.
Nimphe, mi-ai adus aminte de Cartea de la San Michele, de locul ei in biblioteca din tara :indragostit: Am citit-o acum mai mult 3 decenii, nimic nu mai tin minte din ea :doh:
Am inceput Marturia unei vieti - Memorii de Natalia Manolescu-Dinu. O fi un om de specialitate foarte bun, dar pentru beletristica n-are har :nustiu: Sa vedem cat citesc din ea, nu ma vad terminand-o.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Daily Pleasures
« Reply #85 on: April 25, 2015, 20:05:13 PM »
Ka, banuiesc ca aveai acelasi exemplar pe care-l citesc eu, ca e de pe vremea lui Ceausescu  :hihi: Cartea mi-a imprumutat-o o prietena care ma alimenteaza mereu cu carti bune, in limba romana si engleza. Daca vrei, ti-o pot imprumuta, nu cred ca s-ar supara prietena  ;)

Am ajuns la jumate, merge foarte repede, pt ca ma captiveaza povestile lui.  :like:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Daily Pleasures
« Reply #86 on: July 11, 2015, 22:38:54 PM »
Am devorat in cateva zile The Girl on the Train - Paula Hawkins (Daria,  :mersi: :kiss:) Am citit tot felul de review-uri, mai mult negative. Mie mi-a placut mult, m-a tinut in suspans si am trait intens actiunea. Din cand in cand ma trezeam ca scot tot felul de sunete de mirare sau nervozitate, ceea ce e clar un semn ca-s foarte absorbita de actiunea cartii  :hihi:

Acum citesc alt roman care ma tine lipta de Kindle: Dark Places - Gillian Flynn pe care o stiti deja din Gone Girl  ;) Tipa asta are imaginatie, nu gluma. La fel ca GG, toate personajele sunt dark & twisted. Il devorez de cateva zile si am ajuns deja la jumate.  :like:

Am mai citit:
- o colectie de povestiri scrise de un coleg tulcean: Soricelul din Kitej-Grad, foarte simpatice  :like:
- Acorda-mi acest vals - Zelda Fitzgerald, un roman scris in ospiciu  :sarcastic: Pare fara cap si fara coada, greu de urmarit, cu f m detalii si descrieri, cu actiune dezlanata  :tafnos:
- Prea multa fericire - Alice Munro, o alta colectie de povestiri ciudate, dar foarte frumoase  :like:
- Printesa gheturilor - Camilla Lackberg, un roman  pe care l-as include in aceeasi categorie cu Dark Places, GG sau Fata din tren. Politist, mistery, thriller. M-a tinut in priza si se pare ca mi-a starnit interesul pt acest gen de literatura  :like:

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #87 on: July 12, 2015, 14:21:16 PM »
- Printesa gheturilor - Camilla Lackberg, un roman  pe care l-as include in aceeasi categorie cu Dark Places, GG sau Fata din tren. Politist, mistery, thriller. M-a tinut in priza si se pare ca mi-a starnit interesul pt acest gen de literatura  :like:

Deci e timpul sa incepi Jo Nesbo  :hihi: Ai citit ceva vacanta asta  :aplauze:

Eu sunt ca de obicei prinsa intre mai multe carti. Dar mi-am adus aminte sa va zic de cea mai tare descoperire: Revista DOR. Mai citisem pe internet dar niciodata nu am avut ocazia sa imi iau revista. Mi-am luat ultimele doua numere de la Carturesti si citesc doar cate putin ca sa nu se termine.  :hihi:

doctoreasa

• Guest
« Reply #88 on: July 12, 2015, 19:39:43 PM »
Eu sunt in perioada in care apreciez cartile tiparite. Se potrivesc de minune cu linistea pe care ti-o ofera zilele de vacanta petrecute pe plaja  :indragostit:.
In ultima vreme am citit si mi-a placut:
Elif Shafak - Cele 40 de legi ale iubirii  :indragostit: :indragostit: :indragostit:
Evgheni Vodolazkin - Laur  :|
Maria Duenas - Iubirile croitoresei  :indragostit:
In curs:
Paula Hawkins - Fata din tren (mi-ati atatat curiozitatea)
Urmeaza:
Helene Gremillon - Confidentul
Rene Knight - Avertismentul
Peter Mayle - Lectii de franceza
Ma simt ca-n vacanta la bunici!
« Last Edit: July 12, 2015, 19:41:49 PM by doctoreasa »

doctoreasa

• Guest
« Reply #89 on: July 12, 2015, 19:46:49 PM »
DD, Carlos Ruiz Zafon a fost o descoperire placuta si pentru mine. :)