Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 67113 times)

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #45 on: April 15, 2015, 19:27:14 PM »
Daria ma ispitesti sa las iara asasinu orb si sa ma apuc sa o citesc pe asta  :hihi: Poate astept totusi sa o termini sa ii dai un review final.
Scorpi cum sa nu iti placa sa citesti in engleza? Eu urasc sa citesc in romana, se duce dracu jumate din farmecul cartii. Mai ales asta Girl on the Train ii foarte lesne de citit si pentru cineva care nu e english expert.

Frisky

  • fabulous
  • Posts: 3173
  • Looking at the autumn shade.
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #46 on: April 15, 2015, 20:11:32 PM »
Asasinul Orb nu e printre cele mai cele ale lui Margaret Atwood, dar eu am citit-o constiincioasa pana la sfarsit si n-am fost total dezamagita.
Cat despre cititul in engleza...ma consider departe de english expert, de multe ori subinteleg din context, dar am observat ca unele traduceri in limba romana chiar fura din farmecul cartilor sau sunt vulgare de-a dreptul.
Am avansat cu The Noonday Demon si pot sa zic ca era sa ma bufneasca plansul in metrou. Scrisa obiectiv, documentat, dar e de-o tristate sfasietoare descrierea unei stari de depresie.

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #47 on: April 16, 2015, 00:03:01 AM »
Frisky apropo de asta, am incercat sa citesc ceva de Apollinaire in romana (asta fiind ceva literatura erotica) si mi s-a parut extrem de comica din cauza limbajului si a expresiilor folosite in traducere. Ce ti-e si cu limba asta romana, cand ar trebui sa fie vulgara e comica de fapt.  :hihi: De aia orice sex talk suna mult mai bine in engleza ca altfel risti sa te bufneasca rasul in toiul pasiunii.  :sarcastic:

Wendo

  • Centura de aur in bucatarie
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5233
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #48 on: April 16, 2015, 00:22:27 AM »
Am citit si eu Stoner si m-am chinuit sa nu pis ochii in avion cand eram la finalul cartii. Banuiesc ca un regizor priceput si un casting de doamne ajuta ar face dintr-o ecranizare a cartii un film de Oscar.

Nici mie nu imi place sa citesc in romana, desi ar cam fi cazul pentru ca imi simt limbajul ruginindu-se. In afara de forum, hotnews si din joi in paste cate un blog, nu citesc nimic in romana si se simte :( Noroc ca avem o librarie foarte misto in oras, iar selectia de carti in engleza e chiar faina.
Mi-am luat din tara "dragostea dureaza 3 ani", ce porcarie de carte mai e si asta. Am impresia ca autorul era beat crita cand a scris-o, altfel nu imi explic cum sare de la un pasaj la altul intr-un stil asa de haotic. Pana mea, cred ca si ultimul netalentat al pamantului, dupa doza potrivita de alcool, poate veni cu ceva mai bun.
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

Conchita

  • Membru fondator
  • fabulous
  • Posts: 8106
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #49 on: April 16, 2015, 04:16:11 AM »
Mie mi-e dor sa citesc in romaneste, poate imi recomandati niste carti (de autori romani) si il rog pe mr. sa-mi aduca, daca merge in tara. Am incercat Fluturi, de Irina Binder  :doh: mai bine ma uitam la o telenovela. La pagina 100 de la primul volum am cedat nervos. Nu am putut sa ma obisnuiesc cu limbajul din carte, in primul rand. Expresiile folosite mi s-au parut triviale, chiar penibile in multe situatii. Apoi si plotul era unul de telenovela.
In ultimul timp  nu prea am avut stare, si nici timp sa citesc, asa ca pot spune ca n-am mai pus mana pe o carte de cateva luni.  :|
« Last Edit: April 16, 2015, 04:18:48 AM by Conchita »
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #50 on: April 16, 2015, 07:34:02 AM »
D-apai Wendo asta cu Dragostea dureaza 3 ani, 50 Shades si alte bazaconii gen "Fetele bune ajung in rai, fetele rele unde vor", eu deja la vizualizez toate pe un anume raft din librarie unde poti sa mergi la sigur pentru cele mai prost scrise carti din lume. :D

Conchi sa stii ca as vrea si eu sa citesc ceva autohton bun. In afara de colectia aia de poante Simona Tache& Mihai Radu n-am mai citit nimic de doamne ajuta care sa isi fi meritat banii.
Sa nu credeti ca doar voua va rugineste limbajul, ca si eu ma trezesc ca nu mai stiu cum ii zice la cutare lucru in romaneste si tre sa caut pe google de o gramada de ori.  :sarcastic:

kalua

  • Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
  • Posts: 22866
    • Soapte culinare
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #51 on: April 16, 2015, 10:50:04 AM »
Conchi, ai citit Cronica de familie? Mi se pare o carte (3 volume) romaneasca misto.
Normal ca orice carte e de citit preferabil in limba originala, cat o fi de buna traducerea tot se pierde ceva pe drum. Si eu citesc destul de rar in engleza, vreo 2 - 3 carti pe an :(
Chiar imi spunea Nina ca pentru ea sunt mai ales cuvintele/expresiile din limbajul sportiv pe care nu le mai poate folosi in germana pentru ca-s extrem de aiurea/comice/sunand arhaic/foarte lungi si le prefera pe departe pe alea englezesti.
up-down = Kniebeuge
push-up = Liegestütze
de ex :lol:

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #52 on: April 16, 2015, 11:47:46 AM »
Conchi, iti poti cumpara si ebook-uri cu cartile romanesti. Sa nu fie nevoie sa care mister la ele. Vezi pe elefant, dar ai grija sa fie device-urile compatibile sa nu patesti ca Doc ( :rusinos:  :pup: )

Asta cu cititul in engleza cred ca e vorba de obisnuinta. La noi traducerile de cele mai multe ori sunt ff proaste pentru ca e munca platita putin si atunci calitatea lasa de dorit. Lasand la o parte ca mi se pare ca nu mai exista notiunea de "traducere si adaptare".
Eu de exemplu nu as citi niciodata vreun scriitor rus in engleza. I-am luat lui mister editia in engleza de la Fratii Karamazov. Am recitit primele capitole si imi venea sa dau cu cartea pe geam. Am luat editia in romana, alta viata. Rusa mi se pare ca cel mai bine pentru noi este in romana si nu in engleza.

Cronica de familie mi-a placut cat de cat pentru poveste. Dar stiu ca desi am citit-o in liceu tot simteam de la o posta influenta si condeiul comunist. Acum chiar ca nu as mai citi-o.

Wendo

  • Centura de aur in bucatarie
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5233
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #53 on: April 16, 2015, 13:55:23 PM »
Ange, din cand in cand am chef de o lectura usoara ca sa ma destind. Iar dupa jalea din Stoner, am crezut ca Dragostea dureaza 3 ani e fix ce imi trebuie.
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

Nimphe

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 11872
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #54 on: April 17, 2015, 11:49:46 AM »
Am terminat The Goldfinch - tare mult mi-a placut, asa trista cum e fost, mai ales finalul.

Citesc acum Calatoria unei femei care nu se mai temea de imbatranire de Gabriel Osmonde, dar desi titlul m-a starnit, cartea ma plictiseste teribil. Inca n-am terminat-o, dar nu ma astept sa am vreo revelatie la final.

Mie mi-au placut f m Asasinul orb si Cronica de familie :like:

Gasesc Stoner in la topicul cu schimb de ebooks?
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

Frisky

  • fabulous
  • Posts: 3173
  • Looking at the autumn shade.
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #55 on: April 17, 2015, 12:21:09 PM »
Da.  :read:

deedee

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 4188
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #56 on: April 17, 2015, 13:08:11 PM »
Ti-o pot da si eu Nimphe. Daca doresti, da un mesaj. 😊
Pe mine m-ar interesa aia cu fata din tren 😁 daca e de imprumutat. Daca nu, chiar vreau sa o iau, ca mi-ati starnit curiozitatea 😊

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #57 on: April 17, 2015, 14:09:51 PM »
Pot sa o pun eu la topicul ala cand ajung acasa. Si Stoner.
Sau daca o are Daria mai la indemana....

Conchita

  • Membru fondator
  • fabulous
  • Posts: 8106
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #58 on: April 17, 2015, 15:41:45 PM »
 :mersi:  :mersi: fetelor. Am sa le notez.
Daria, eu nu am e-reader. Are fiu-meu unul, dar pe mine nu m-a prins, am citit o carte pe el, dar parca nu e acelasi lucru. Imi place sa ma bag seara in pat cu o carte, s-o rasfoiesc, asa mai de moda veche, desi daca stau sa ma gandesc, poate imi iau un e-reader pentru vacante.  :D
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #59 on: April 17, 2015, 20:01:19 PM »
Deedee, ti-am dat pe mail ebook-ul.

O sa ma ocup saptamana viitoare sa pun pe dropbox toate ebook-urile pe care le am.