Author Topic: Ce carti mai cititi? - vol.2  (Read 61353 times)

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #420 on: June 02, 2017, 10:57:50 AM »
Cred ca e mai mult. Bine, cu numai ce e in carte nu prea ai ce serial sa faci. Si uitandu-ma pe imdb are cel putin 2 sezoane, iar in descrierea episoadelor vad ca apare si Luke .. si ce a facut el. De aici m-am gandit ca au facut o poveste in jurul cartii.

Ca si cu The Man in the High Castle. Cartea aici mi s-a parut extrem de plictisitoare, insa. Serialul pleaca de la aceeasi idee, numele personajelor sunt, dar actiunea e cu totui alta.
Putin mov nu strica.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #421 on: June 06, 2017, 14:46:53 PM »
The Handmaid's Tale e foarte faina. Am citit-o ca fan al lui Margaret Atwood. Am vazut si primul episod din serial, dar imi vine greu sa cred ca va fi peste carte.

Angel, o sa ma uit la filmulet si voi citi si cartea. Multumesc.  :friends:

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #422 on: November 28, 2017, 17:01:34 PM »
Sesiune de shopping la Gaudeamus.  :)

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #423 on: November 28, 2017, 18:27:03 PM »
 :panic: Spor la citit Frisky! Deja visez la un weekend linistit (nu stiu cand se va intampla la mine  :hihi:) in pijama, foc in semineu, un ceai sau ciocolata calda si o carte in mana.  :indragostit:
E citesc acum Paris de Edward Rutherford. Am trecut de jumatate, e captivanta, se desfasoara pe parcursul a catorva secole, si imbina si un pic de istorie (unele lucruri stiute si uitate), cu romanta si actiune.
Dupa asta cred ca trec la War and Peace de Tolstoi. Am incercat in romaneste, dar din pacate nu mai sunt obisnuita si nu m-a prins, asa ca voi incerca in engleza, poate merge mai usor cititul.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #424 on: November 28, 2017, 20:27:59 PM »
Frisky, o sa ai ceva de citit, nu gluma! Sa te bucuri de fiecare in parte.
Conchi, ce coincidenta. Si eu m-am gandit la War and Peace dar in contextul in care 'daca n-am citit-o cand eram adolescenta nu voi mai avea rabdare niciodata'. Intre timp am citit ceva analiza facuta de Simone de Beauvoir in 'The Second Sex' si vad intr-o alta lumina modul in care Tolstoi portretizeaza femeile. Adica n-as mai avea multa intelegere pentru imagini de femei idealizate. Sunt curioasa cum o sa ti se pare tie, first hand.
Eu citesc Earth in Human Hands de David Grinspoon dar sunt numai la inceput.

I have lived with many Zen masters, all of them cats

galisia

• copacel
« Reply #425 on: November 30, 2017, 23:15:43 PM »
Frisky, ia uita-te ce avem noi aici:

http://www.vellant.ro/carte/calatoria-catre-sine-2327740#descriere

Nici nu se putea ca Yalom sa nu scrie si ceva mai personal.
M-am abtinut azi sa o iau pe loc din "Carturesti", unde am rasfoit-o putin. Astept o reducere pe online, desi, la ce fana Yalom sunt,  trebuia sa o inhat pe loc, fara sa clipesc.

Citesc niste amintiri pline de parfum, scrise de o doamna din aristrocratia de altadata: "Lumea toata era a mea. Amintirile unei printese", de Ana-Maria Callimachi.
Cei de la Corint fac treaba buna cu seria "Istoria cu blazon".

Red, si eu am avut o tentativa cu "Razboi si pace", acum vreo cativa ani, si m-am prabusit pe la pagina 100. Imposibil de parcurs capitolele cu razboiul.
Cu titlu de amuzament, raporta unul pe un forum la un topic de gen, ca a citit cartea asta pe telefonul mobil. Chestie care m-a lasat perplexa.

In acelasi context,  despre cine si ce mai citeste, o urmaresc cu mare drag pe tipa aceasta, care e si librareasa, si care sporavoieste asa savuros despre lecturile ei.

https://www.youtube.com/watch?v=frz1KcDVZL4&t=47s

« Last Edit: November 30, 2017, 23:18:14 PM by galisia »

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #426 on: December 01, 2017, 05:40:25 AM »
Galisia, believe it or not, imi amintesc cand ai inceput tu sa citesti 'Razboi si pace' acum catava ani :) . Am vrut sa te intreb mai tarziu daca ai reusit s-o termini si nu te-am mai intrebat. Conchi, te-am incurajat, nu gluma  :teese:
Mi-a placut fata cu rutina ei de citit. Ce bine trebuie sa fie sa te poti izola asa de dimineata. Eu cred ca daca as face asa n-as mai avea chef de nimic altceva. As vrea s-o tin tot in citit, plimbat, facut yoga, mancat ceva bun, vazut un film.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #427 on: December 01, 2017, 15:36:01 PM »
Da. Thank you. Both of you.  :lol:
Sa vad de ce ma apuc, ca vreau ceva placut si nu prea greu in Costa Rica.  :hihi: Ati citit Mandarins de Simone de Beauvoir? O am si pe aia pe lista, dar e format clasic. Sa vad cum stau si cu bagajele.
Ma uit si eu acum la filmuletul de care povestiti. Nici eu nu pot citi dimineata, ca nu prea am timp. Cateodata ma trezesc la 6:00  :nehotarat: si mai citesc o ora, ca nu ma apuc asa devreme de lucru.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #428 on: December 01, 2017, 16:25:04 PM »
Si eu mai citesc dimineata cand ma trezesc prea devreme dar nu e cu placerea aia pe care o ai cand ti-ai stabilit o rutina. E mai mult cu frustrarea ca m-am trezit prea devreme. Reusesc sa trec peste, bineinteles, dar nu e momentul ala 'perfect'.
N-am citit 'Mandarins'. Am reusit sa termine 'The Second Sex' dupa ce am intrerupt-o de cateva ori sa citesc si altceva mai usor. Sa nu se inteleaga gresit, mi-a placut enorm 'The Second Sex'. Dar e o carte grea si e pacat sa o citesti prea repede.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #429 on: December 01, 2017, 21:20:56 PM »
Si eu citeam dimineata cate 15 minute pana imi beam cafeaua si mi se parea ca ma ajuta sa incep ziua bine. De cand o am pe Freya am inlocuit cititul cu scosul la pipi/caca, dat mancare, giugiulit si alte celea :) Nu ma plang, Freya clar e mai draguta decat orice carte, dar mi-ar placea sa mai am si timp si stare de citit.

galisia

• copacel
« Reply #430 on: December 01, 2017, 21:25:42 PM »
angel, mortala ca intotdeauna :aplauze: :hohot:

Eu citesc foarte bine la cafeaua de dimineata, pentru ca am energia aceea curata, intacta.
Numai ca, din pacate, nu o mai fac in mod constant, adica citesc dimineata, si in general, mai rar.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #431 on: December 01, 2017, 23:00:07 PM »
Am citit eu Mandarins, nu mi se pare o carte de vacanta, are dialoguri luuungi existentialiste. Mi-au placut ideile din carte, dar romanul nu m-a impresionat.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #432 on: December 04, 2017, 17:13:41 PM »
 :lol:
Tot cate una imi taiati de pe lista. Mersi Ka  :kiss:, atunci n-are rost sa o car dupa mine. Duc Kindle si vad la fata locului ce ma inspira, ca am pe el cateva pe care nu le-am citit inca.  :vacanta:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #433 on: December 04, 2017, 20:27:08 PM »
 :lol:
Am stat si-am cugetat ce mi-a facut mie mare placere sa citesc in concediu si as zice asa: (auto)biografii si Siri Hustvedt.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #434 on: December 04, 2017, 20:49:10 PM »
Chiar azi am dat peste o autobiografie a Paulei McLain care ma asteapta cuminte pe noptiera. Exact la asta ma gandeam cand am gasit-o, sa o iau cu mine.