*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #750 on: April 05, 2018, 21:08:54 PM »
Angel, aici este atat de acuta problema locuintelor, incat au bagat o lege noua care interzice persoanelor fizice inchirierea propriilor locuinte prin airbnb sau alte platforme. Firmele pot face. Persoanele fizice mi se pare ca au voie sa inchirieze o camera sau asa ceva (nu m-a interesat in mod special subiectul, ce-am auzit, vazut si citit pe la stirile serioase).
La Belgrad mi-a placut in general, binenteles si ca inca se mai fumeaza. Mi-au placut chelnerii cu scoala, mancarea, au vinuri bune, nu mai zic de prajituri. Si-mi place mult si teamul pe care-l am acolo, cu toate ca am tras tare cu totii (si eu mai ramaneam cel putin vreo 2 ore la birou dupa ce ei plecau), m-am simtit cumva ca in concediu. Si am stat ceva acolo, 11 zile.
Bravo, albina, arata-le ce poti!

*

Conchita

• 8106
« Reply #751 on: April 06, 2018, 15:45:16 PM »
Neata.  :coffee:
Ne-am intors si noi ieri noapte. Super a fost. Am ajuns la concluzia ca toti est europenii sunt nebuni.  :lol: Am fost cu prietenii nostri cehi, acolo ne-am mai intalnit cu 2 familii de slovaci, prieteni de-ai lor. Si a aparut si fratele lui, surprise -surprise! (nu prea placuta pentru el  :hihi:) Am ras de ne dureau burtile si falcile in fiecare zi. Plaja si apa sunt superbe. Am luat 2 excursii, una cu catamaranul in jurul insulei  :indragostit: iar cealalta, a fost de fapt un taxi pe care l-am inchiriat pentru o zi sa vedem ce e de vazut pe insula. Prea multe nu sunt, in afara de 2-3 obiective turistice si plajele superbe nu prea ai ce vedea. Nu mi-a placut sa vad opulenta actorilor, bogatasilor (am vazut casa lui Eric Clapton, a patronului de 2 cazinouri, am inteles ca si Berlusconi are vila acolo), in comparatie cu saracia lucie a omului de rand. Macar Eric Clapton a construit un drug rehab, l-am vazut si pe ala, bineinteles de la departare. In afara de turism nu se ocupa cu nimic pe insula aia. Terenurile sunt lasate in paragina, aruncate tot felul de gunoaie pe ele.
Problema pe care o vad eu cu AirBnb este ca le face concurenta lanturilor hoteliere si de aia se dau legi peste legi, taxe peste taxe, sa le dea in cap. Am fost de 2 ori cu AirBnb si este super fain. Il prefer de departe hotelurilor.
RD, eu am citit ca le baga ceva taxe in plus, dar nu interzic AirBnb in Toronto. Dar parca trebuie sa plateasca la City $1/zi pentru fiecare zi inchiriata, sau asa ceva. Nu mai stiu exact.
Albi, ma bucur ca-ti place noul job. Succes si sa fie intr-un ceas bun!
Ka, suna bine Belgrad, mi-ar place sa-l vad si eu.
Frisky, sa fiti fericiti in noul cuib.  :pup:
Fug, ca am un meeting la 10. Back to real life.  :mhm:
Maine nu mai apuc sa intru ca vin prietenii nostri de departe sa mergem impreuna la Inviere si raman pana duminica la noi, asa ca va doresc de pe acum sa aveti un Paste Fericit, imbelsugat si cu liniste sufleteasca!
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

RedDeer

• *
  • 3297
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #752 on: April 16, 2018, 05:55:32 AM »
Conchi, sa-ti fie de bine excursia  :pup:
Eu am invatat sa fac paine sourdough. Me happy  :happy: . Am prestat azi a patra productie (una pe weekend, ca e al naibilui de time consuming). Invat pe parcurs si iese din ce in ce mai bine. V-am zis ca mie imi trebuie mai multa vreme sa fac ce mi-am pus in minte, dar de intamplat, se intampla pana la urma.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

« Reply #753 on: April 16, 2018, 21:09:01 PM »
Nu o sa iti vina sa crezi dar ma gandeam si EU sa invat sa fac paine sourdough. Am auzit ca e tolerata mai bine de persoanele cu IBS ca si mine, asta ar fi motivatia. Insa momentan nici de research nu m-am apucat, insa daca ai o reteta verificata, zi si mie pls!

*

RedDeer

• *
  • 3297
« Reply #754 on: April 17, 2018, 00:06:56 AM »
Eu iti zic, cum sa nu. Sa stii ca nu e greu, dar trebuie sa-i cauti in coarne, adica incepi sa-i faci diverse chestii sambata dimineata si ajungi s-o coci duminca dimineata  :lol: .  Am o reteta asa scrisa mai fara grija pe telefon de catre cineva. Dar se intelege.
Asa e, de la painea asta nu te umfli in burta deloc si nici nu se face pietroi in stomac. La noi e bataie pe ea.

*

Hil

• 8378
« Reply #755 on: April 17, 2018, 00:23:48 AM »
Angel, incerca painea de la Codruta Popa (are si blog si FB si insta- apa, sare, faina- nu mai scrie demult, dar e multa informatie buna acolo).
Am sa-ti trimit pe Insta sa vezi, ea cu asta se ocupa, acum vad ca face si tarte, dulciuri etc
Mie mi-era tare draga. E arhitect de profesie, dar s-a reprofilat de cativa ani si are niste maini f maiastre.

Pana te apuci de paine, incearca-le pe ale ei ca tot sunteti din Temesvar. :)
 Si cozonac face exclusiv cu maia.

*

albinuza

• *
  • 2788
« Reply #756 on: April 18, 2018, 08:43:59 AM »
Buna dimineata!
Am racit ca un rahat!  :zapacit:
Luni plec in Germania. Cu munca. 4 saptamani. Sper sa manance si baiatul asta ceva sanatos cat sunt plecata. I-am zis sa cheme o fata sa ii faca o ciorba.  :hohot:
Noutati...
Eu sunt infertila.. mi-am facut control la trompe si una e infundata in totalitate si una 50%. Cand ma intorc din Germania ma duc sa imi fac laparoscopie sa vedem daca poate sa desfunde ceva. Daca nu....asta e...
Baby e in pioneze cu o masea de minte. De vreo 2 sapt. Sambata am fost la urgente, ieri pentru ca il durea mai tare decat inainte a fost iar la dentist si l-a mai curatat o data. E pe antibiotice si pe calmante. Si are o falca umflata care speram sa se dezumfle, ca daca nu ajunge la chirurgie sa il taie sa ii scoata infectia.
Sper pana luni cand plec sa se repare, ca asta moare in casa. Singur si amarat.
Atat :D

Va pup!
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #757 on: April 20, 2018, 09:21:30 AM »
Albina, unde in Germanica vii?  ranjet

*

albinuza

• *
  • 2788
« Reply #758 on: April 20, 2018, 10:57:59 AM »
La Neunkirchen. La vreo 100 de km de Frankfurt
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #759 on: April 20, 2018, 19:08:51 PM »
Pacat ca nu esti mai pe aproape

« Reply #760 on: April 24, 2018, 09:39:36 AM »
Ce fac fetele, toata lumea ok? Am vazut acum stirea cu nebunul ce a intrat cu masina in multime si a omorat o gramada in Toronto. :(

*

RedDeer

• *
  • 3297
« Reply #761 on: April 24, 2018, 22:19:05 PM »
Eu eram la 20 km distanta cand s-a intamplat. Vezi in alte parti si parca nu e real. Cand e aproape, atunci simti. Toata lumea e down astazi. E o atmosfera trista. Eu n-am putut dormi. Nu ca m-as fi gandit tot acolo, dar ceva s-a strecurat in subconstient si bine nu mi-a fost. O sa fie mai bine mai incolo, sunt convinsa. Primele zile sunt mai grele.

« Reply #762 on: April 26, 2018, 07:18:58 AM »
Cam asta mi-au povestit si prietenele mele de la Paris ca au simtit atunci cand a fost atacul ala acolo. Acum si-au revenit ca sunt niste fete foarte pozitive in general dar imediat dupa a fost groaznic pt ele. Au fost si la psiholog, faceau atacuri de panica,mna...nasol. Cand e aproape de casa si e recent resimti altfel, clar.

Eu ma uitam la noi si eram surprrinsa ca mai noua, cam jumatate din baruri si restaurante au lipit afisul ala la intrare ca nu respecta normele astea pt incendii, cum nu aveau nici cei de la Colectiv. Credeti ca asta opreste pe cineva sa intre in ele? Draci...e plin. Eh...daca vedeai un afis din asta imediat dupa Colectiv nu iti era tot una. Insa acum lumea a uitat se pare.

« Reply #763 on: April 26, 2018, 07:31:07 AM »
Ce ma socheaza in ultimul timp e cat de appealing sunt pentru tinerii rataciti din ziua de azi tor felul de grupari extremiste, ca e white supremacy sau male supremacy sau mai stiu eu ce dracu, ma gandesc ca toate raspund la aceleasi probleme de fond, inadaptarea la societatea actuala, lipsa unui scop in viata si lipsa vreunui ghid moral care nu vine nici din partea parintilor, nici a scolii, biserica avea rolul ei in acest sens pana nu demult dar mai nou si majoritatea bisericilor sunt tot mai extremiste si ele, etc.
http://www.newsweek.com/what-are-incels-violent-misogynist-subculture-referenced-toronto-van-attack-900291

*

RedDeer

• *
  • 3297
« Reply #764 on: April 28, 2018, 05:18:24 AM »
Mie frica nu-mi e, am fost doar deprimata. A fost, s-a intamplat, nu cred ca se mai intampla asa curand tot aici la noi.
Nu cred ca sunt lucrurile scapate de sub control. Daca vor incepe sa izbucneasca violente des si pe peste tot, atunci am bagat-o pe maneca.
Eu sunt acum si sub influenta lui 'Sapiens', dar cam asta e parerea mea si mai dinainte: Suntem desenati sa traim in comunitati mici si avem nevoie si de regulile si de suportul acestor comunitati. Pana de curand (ultima suta de ani) asta a insemnat sa traim dizolvati in acele comunitati.
Apoi a venit epoca individualitatii, o epoca de eliberare, dar care a adus cu sine si neajunsurile alienarii si al lipsei oricaror iluzii care au ajutat omenirea sa mentina cursul timp de milenii. Intreaga istorie a omenirii e istoria unor povesti inventate de oameni, povesti care le-au dat un tel. Comunitatile mici au fost inlocuite cu comunitatea globala, care e more than we can chew si care nu aduce alinare, nu uneste spre nici un scop, nu e ceva cu care sa te identifici si in care sa te pierzi, pentru ca mult prea diversa si pentru ca oricum cine  mai vrea sa piarda individualitatea atat de greu castigata?
Singura chestie care ar putea uni oamenii ar fi iminenta unui dezastru mondial - si nici asta probabil, pentru din start nu nu ai sanse sa-i convingi pe toti 1. ca e dezastru, 2. ca e mondial si 3. ca e iminent (vezi global climate change).
Ce vedem acum cu grupurile astea de tineri e o reactie, si vine poate tocmai din nevoia ancestrala si inconstienta de asociere la scara mai mica. E scarry si sa ai prea multa libertate, sa fii diferit de ceilalti sa nu-ti mai pese de nimeni si nimanui sa nu-i mai pese de tine.
Anyway, doar o teorie. Cand suntem prea aproape de momentul prezent putem interpreta lucrurile in mii de feluri.

« Last Edit: April 28, 2018, 05:20:18 AM by RedDeer »