Author Topic: Palavrageala #rezista  (Read 116506 times)

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #735 on: March 16, 2018, 17:34:04 PM »
Eu cand ma gandesc la traditii mai "pagane" la care am asistat eu in copilarie fix asta imi trece prin cap: priveghi, descantec de deochi, ghicit in cafea si boabe de fasole :))

scorpirescu

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 7705
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #736 on: March 17, 2018, 00:34:46 AM »
da' dezgropatul mortului dupa 7 ani sa ia aer?  ranjet

De Anul Nou este 'Plugusorul'. Apoi obiceiuri de genul 'furatul miresei', 'taiatul motului'.

Pentru chestii culinare nu stiu pana unde vrei sa te intinzi: cozonac, salam de biscuiti, gomboti, cornulete, poale-n brau, mucenici. In magazin poate gasesti eugenii, turta dulce, cornulete. Sau poate ai sa le dai niste palinca.  :hihi:

Mi-am amintit ceva ce am auzit de dimineata: dragostea e un lucru minunat, dar nici palinca nu-i rea  :hihi:
Putin mov nu strica.

albinuza

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 2788
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #737 on: March 22, 2018, 09:11:16 AM »
Buna dimineata!!

Mai e si aruncatul unei gaini vii peste groapa!! Asta e maxima!

Ultima zi aici! La pranz imi iau calculatorul sa il pregateasca pentru cel care va veni in locul meu.
Is usor tristuta. O sa-mi fie dor de colegi. Mai rar asa.

Maine stau acasa, si am o groaza de treaba. Mi-am facut bere acasa. Maine tre sa o imbuteliez. Si nu am sticle!! Nu stiu ce ma fac!!!
O sa ma duc pe la magazine sa vad daca au sticle goale. Sper sa aiba....

Voi ci mai faciti??



"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

Frisky

  • fabulous
  • Posts: 3173
  • Looking at the autumn shade.
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #738 on: March 22, 2018, 10:38:10 AM »
Salutare lume :hi:

Vezi ca la Ikea ca au asa ceva:



Iti urez tranzitie usoara la noul loc de munca si sa gasesti un  colectiv la fel de fain. :friends:

Si eu sunt in febra mutarii, dar cea de domiciliu.  :D Azi sosesc electrocasnicele si vin sa ne monteze si mobila de bucatarie. Mr. este diriginte de santier, iar eu imi rod unghiile in campul muncii (aka birou).




albinuza

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 2788
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #739 on: March 22, 2018, 10:41:42 AM »
Pai spor!!
Is grele dar dragute mutarile in cuib nou! :D

Imi trebuiesc inchise la culoare....
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #740 on: March 22, 2018, 10:54:20 AM »
Ohoooo Frisky, gata, va mutati? Sa ne tii la curent!

Eu m-am bagat cu o prietena in short term rental business, adica Airbnb si Booking. N-am de lucru  :hihi: Vedem ce iese.

RedDeer

  • Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Posts: 3297
  • Truth is only as real as our delusion allows
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #741 on: March 24, 2018, 22:47:04 PM »
Mai, nu-i bag in chestii din astea ciudate cu dezgropatul mortului si cu gaina peste groapa  :hahaha: ca mi-am dat seama ca trebuie s-o iau foarte pe departe. Adica au venit catava la mine si m-au intrebat de prezentarea asta si mi-au sugerat sa incep prin a arata unde e Romania pe harta  :lol: . Si sa le arat cum arata peisajul, portul national, etc. Adica sa fac o prezentare gen reclama turistica  :mhm: . Bineinteles ca n-o sa fac eu ceva atat de conventional, ma gandesc ca mai sunt si altii carora le insult inteligenta (sau sper ca sunt), dar mi-am dat seama ca trebuie sa tone down prezentare asta, ca e audienta prea pestrita.
Albinutza, bafta la noul job! Sa fie cu noroc!
Frisky, how exciting! Intodeauna mi-au placut inceputurile. Si noi suntem in schimbari. Va aduceti aminte ca pe la sfarsitul lui 2016 ziceam ca vreau sa schimb family room-ul si nu aveam idee cum, pentru ca e o camera 'complicata'. E, in sfarsit, se face! Nu ne-a trebuit decat un an si cateva luni  :lol: . Iese ceva destul de frumos. Mai trebuie cumparate o oglinda, covor, masuta, dar in mare am gasit solutia.
Si pe noi ne-a batut fiica-mea la cap sa investim intr-un apartament pentru short term business, dar n-am avut elan si energie pentru asa ceva. Poate acum 10 ani am fi facut-o. Bine ca nu ne-am aruncat, they are cracking down on this business now, cel putin la noi in Toronto.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

kalua

  • Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
  • Posts: 22866
    • Soapte culinare
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #742 on: March 25, 2018, 17:38:29 PM »
Haha, RD!  :lol: Deci asa,  trebuie s-o iei incetisor cu prezentarea.
Albina,  sa fie de bun augur noul serviciu! Sa ne tii la curent cum e.
Frisky, yay! Multa putere si energie po, itiva si sa va iasa noul cuib mai bine decat vi-l imaginati!
Angel,  spor si succes in noul business!  In Muc nu mai e voie de facut asa ceva. De fapt in toata Germania.
Eu sunt de-o saptamana in Belgrad, imi place orasul si oamenii. Si am fost surprinsa ca toti vorbeac engleza, si tanti de la brutaria de cartier, de la supermarket etc. Jos cu palaria!

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #743 on: April 02, 2018, 11:26:41 AM »
De ce nu mai e voie in Munchen si Toronto cu Airbnb? Eu vad ca apartamente sunt de inchiriat pe Airbnb. E ceva legat de legislatie?

Karina ce iti place cel mai mult la Belgrad, ca se fumeaza in baruri nu?  :hihi: Lu al meu asta i-a placut. Eu am simtit ca ma intorc in anii 90, and not in a good way.

RedDeer

  • Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Posts: 3297
  • Truth is only as real as our delusion allows
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #744 on: April 04, 2018, 19:03:19 PM »
Nu stiu exact daca e mai dificil din punct de vedere legal. Ce am auzit e faptul ca 'asociatiile de locatari' de la condo-uri nu le mai dau voie proprietarilor sa inchirieze cu ziua. Daca legislatia le-a impus sa faca asa, n-am idee. Dar asociatiile astea de locatari au puteri mari de tot. Reglementeaza tot ce tine de health and safety. De exemplu la bloc nu ai voie cu brad natural de Craciun, numai cu artificial. Nimeni nu misca in front cand asociatia a decis ceva.
Poate alea care mai sunt available sunt la case? Acolo poti sa faci ce vrei. Sau or mai fi si asociatii mai delasatoare  :hihi:
I have lived with many Zen masters, all of them cats

albinuza

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 2788
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #745 on: April 05, 2018, 13:15:04 PM »
Hello ladies!

Treaba e buna la noul loc de munca.
The big boss m-a bagat pe un proiect in 3D pentru ca stiu inventorul. Nu asta o sa fac pe viitor. Si am reusit sa il termin in timpul in care am zis ca o sa fac asta :D Me happy!
Colegii is ok, mai putin 2 care au venit la o sapt dupa mine.
Vorbesc mult si prost frate. Intre ei ce-i drept da ii auzi.
Azi au vb despre google maps si wase.
Ea ii spunea lui ca google maps iti da timpul estimativ intre 2 orase, ca si cum intre acele 2 orase ar fi autostrada. De aia in realitate faci mai mult. Pentru ca nu este autostrada de fapt...
Mda...is grozavi oamenii...
Si el a zis ca nu gaseste options in autocad, pentru ca este in germana. I-am sugerat sa incerce optionen  :nehotarat:

In rest toate bune. Plecam la Galati in seara sa returnam copilul. A fost ficiorul baby ului la noi. Tare fericit copil a fost. L-am suflat din toate partile..

Hai o zi buna sa aveti :kiss:
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

kalua

  • Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
  • Posts: 22866
    • Soapte culinare
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #746 on: April 05, 2018, 21:08:54 PM »
Angel, aici este atat de acuta problema locuintelor, incat au bagat o lege noua care interzice persoanelor fizice inchirierea propriilor locuinte prin airbnb sau alte platforme. Firmele pot face. Persoanele fizice mi se pare ca au voie sa inchirieze o camera sau asa ceva (nu m-a interesat in mod special subiectul, ce-am auzit, vazut si citit pe la stirile serioase).
La Belgrad mi-a placut in general, binenteles si ca inca se mai fumeaza. Mi-au placut chelnerii cu scoala, mancarea, au vinuri bune, nu mai zic de prajituri. Si-mi place mult si teamul pe care-l am acolo, cu toate ca am tras tare cu totii (si eu mai ramaneam cel putin vreo 2 ore la birou dupa ce ei plecau), m-am simtit cumva ca in concediu. Si am stat ceva acolo, 11 zile.
Bravo, albina, arata-le ce poti!

Conchita

  • Membru fondator
  • fabulous
  • Posts: 8106
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #747 on: April 06, 2018, 15:45:16 PM »
Neata.  :coffee:
Ne-am intors si noi ieri noapte. Super a fost. Am ajuns la concluzia ca toti est europenii sunt nebuni.  :lol: Am fost cu prietenii nostri cehi, acolo ne-am mai intalnit cu 2 familii de slovaci, prieteni de-ai lor. Si a aparut si fratele lui, surprise -surprise! (nu prea placuta pentru el  :hihi:) Am ras de ne dureau burtile si falcile in fiecare zi. Plaja si apa sunt superbe. Am luat 2 excursii, una cu catamaranul in jurul insulei  :indragostit: iar cealalta, a fost de fapt un taxi pe care l-am inchiriat pentru o zi sa vedem ce e de vazut pe insula. Prea multe nu sunt, in afara de 2-3 obiective turistice si plajele superbe nu prea ai ce vedea. Nu mi-a placut sa vad opulenta actorilor, bogatasilor (am vazut casa lui Eric Clapton, a patronului de 2 cazinouri, am inteles ca si Berlusconi are vila acolo), in comparatie cu saracia lucie a omului de rand. Macar Eric Clapton a construit un drug rehab, l-am vazut si pe ala, bineinteles de la departare. In afara de turism nu se ocupa cu nimic pe insula aia. Terenurile sunt lasate in paragina, aruncate tot felul de gunoaie pe ele.
Problema pe care o vad eu cu AirBnb este ca le face concurenta lanturilor hoteliere si de aia se dau legi peste legi, taxe peste taxe, sa le dea in cap. Am fost de 2 ori cu AirBnb si este super fain. Il prefer de departe hotelurilor.
RD, eu am citit ca le baga ceva taxe in plus, dar nu interzic AirBnb in Toronto. Dar parca trebuie sa plateasca la City $1/zi pentru fiecare zi inchiriata, sau asa ceva. Nu mai stiu exact.
Albi, ma bucur ca-ti place noul job. Succes si sa fie intr-un ceas bun!
Ka, suna bine Belgrad, mi-ar place sa-l vad si eu.
Frisky, sa fiti fericiti in noul cuib.  :pup:
Fug, ca am un meeting la 10. Back to real life.  :mhm:
Maine nu mai apuc sa intru ca vin prietenii nostri de departe sa mergem impreuna la Inviere si raman pana duminica la noi, asa ca va doresc de pe acum sa aveti un Paste Fericit, imbelsugat si cu liniste sufleteasca!
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

  • Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Posts: 3297
  • Truth is only as real as our delusion allows
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #748 on: April 16, 2018, 05:55:32 AM »
Conchi, sa-ti fie de bine excursia  :pup:
Eu am invatat sa fac paine sourdough. Me happy  :happy: . Am prestat azi a patra productie (una pe weekend, ca e al naibilui de time consuming). Invat pe parcurs si iese din ce in ce mai bine. V-am zis ca mie imi trebuie mai multa vreme sa fac ce mi-am pus in minte, dar de intamplat, se intampla pana la urma.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #749 on: April 16, 2018, 21:09:01 PM »
Nu o sa iti vina sa crezi dar ma gandeam si EU sa invat sa fac paine sourdough. Am auzit ca e tolerata mai bine de persoanele cu IBS ca si mine, asta ar fi motivatia. Insa momentan nici de research nu m-am apucat, insa daca ai o reteta verificata, zi si mie pls!