*

albinuza

• *
  • 2754
Re: Palavrageala #rezista
« Reply #420 on: June 19, 2017, 09:23:58 AM »
Buna dimineata ma fetelor!!

Rox, ma bucur ca esti bine!
Io va jur ca azi dimineata era sa-l arunc pe baby pe geam!
Iaurt expirat. Biscuiti expirati. Cornuri expirate. Crema de ciocolata expirata. Toate cumparate de el gen ca sa aiba si el ce sa manance dimineata. El nu mananca dimineata, dar cica ar vrea. Aparent lenea e mai puternica decat vointa. Si stie ca nu imi place sa arunc mancare. Si m-am luat de el, si tot el cu gura mare. Caa daa bineee nu imi mai cumpar nimic. Foarte buna idee!! Sa mergem pe asta.
Si pe langa asta, de ce oole mele aceste alimente sunt inca in frigider dulap....pana mea??
Il omor! Va jur ca il omor!!

Saptamana buna :D :kiss:
"Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit de mult."
                                        Constantin Brancusi.

« Reply #421 on: June 19, 2017, 09:37:05 AM »
Ahh Albi ...astea sunt doar asa parte din farmecul traiului la comun  :lol: Alt rau sa nu fie!

Eu incerc sa savurez o cafea ce a adus-o Mr.de la Cluj de pe la ceva hipsteri din astia ce vand cafea smechera. Cica le-a explicat exact ce esspresor avem si i-au dat doua variante potrivite care costa de 4 ori cat cafeaua ordinara ce o cumpar eu in general.
Si ma gandesc ca probabil nu am eu deloc gusturi la cafea pentru ca mi se pare ca e ACRA!  :tafnos:

In alta ordine de idei vreau si eu masina noua sa imi iau in iarna, dar nu prea gasesc nimic sa bifeze tot ce vreau. Pana acum Renault Captur varianta pe motorina se apropie cel mai mult si sincer imi si place cum arata.

*

Frisky

• 3108
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #422 on: June 19, 2017, 10:36:32 AM »
Buna dimineata!  :) Albi, nu exista trai in comun fara sare si piper si...alimente expirate.  :lol:

Multumesc, Roxa. Sanatate in continuare iti doresc.

Eu am fost acasa si-am facut pomenirea de 20 de zile a tatei. Sunt o gramada de ritualuri la ortodoxi. Desi nu sunt de acord cu ele, recunosc ca-i dau mamei o consolare si-o ocupatie pentru zilele lungi de singuratate. As vrea sa vina la noi sau la frate miu, dar la momentul asta nu prea accepta ideea. O sa treaca... apropos de "o sa treaca", Angel pot sa sterg topicul pe care l-am deschis sau sa mi-l stergi, nu stiu care-i procedura?! Am realizat ca e un subiect mult prea personal. Pot sa-i spun in gand ce am de zis si astfel il voi simti alaturi de mine. Multam fain anticipat.  :friends:

O saptamana usoara tuturor!  :pup:

*

kalua

• *
  • 22750
    • Soapte culinare
« Reply #423 on: June 19, 2017, 11:37:43 AM »
Frisky, asa ma gandesc si eu, ca-i bine pentru mama ta.
Albi :lol:
Angel, poate cafeaua e prajita prea usor pentru gustul tau :nustiu: (atunci mai ramane din acidul fructic in ea). S-o bea el atunci (saracul :hihi: ). Sper sa nu-ti provoace ceva nasol la stomac.
Roxanici, bine ca esti bine! :cheer:
Conchi, felicitari lui Vlad! :cheer: Sa fie intr-un ceas bun cu jobul! Ce job e? Ramane acasa sau trebuie sa se mute pentru el? Gata, copiii isi intind aripile bine de tot.
Eu am fost sambata in oras, a trebuit sa merg la Missha, care nu-i in centru. De acolo am luat-o pe jos, pe strazi laturalnice, spre centru. Nu prea erau oameni pe strada, cladiri frumoase, mult verde, ciripit de pasarele... :indragostit: M-a apucat asa un sentiment de bine, de implinire, de multumire pentru toate celea :indragostit: L-am vazut si pe un actor bavarez renumit. Apoi am fost prin centru, mi-am luat o tigaie de-aia grea si o sticla de dus de gel de-un kil :hihi: si-nca cateva flecustete si cu tot bagajul ala am mai mers hat bine inca cativa kilometri buni :hihi: Si seara m-am uitat la primul episod al lui Sherlock (BBC) din noul sezon.
O saptamana frumoasa!

*

Roxa

• 9135
« Reply #424 on: June 19, 2017, 11:51:53 AM »
Neata, la pranz.
Am venit de la 8 la birou, ca sa trimit bugetul la 10. In drum spre birou, am trecut pe la florarie si mi-am luat un bonsai si 5 floarea-soarelui. Biroul meu s-a animat.
Acum ma bate gandul sa-l abordez pe sarb sa facem team building anul asta. :D
Abia astept sa ma duc in parc la copii si sa ascult pasarile. Apropo de pasari, s-au inmultit porumbeii si pescarusii in Buc de zici ca nu-i adevarat. Isi facusera cuib la noi pe balcon, care-i inchis. Si cand am iesit o data pe balcon si era plin ganiat si-am renuntat imediat sa-i mai gazduim.
Albi  :hihi:, eu mi-am luat azi din frigider iaurt expirat de 2 zile, ca nu l-au mancat fetele. N-am nicio problema in a-l manca. De altfel, fac curatenie periodic sa arunc ce expira la mancare, la medicamente. Aveam niste seringi cu nu stiu ce substanta sa-ti albesti dintii si-am neglijat sa ma duc la dentist sa-ncep operatiunea. Ieri am aruncat-o, fiind expirata din februarie. Mi-o daduse cadou o prietena.
Un plan bun azi, e mai bun decat unul perfect maine.

*

kalua

• *
  • 22750
    • Soapte culinare
« Reply #425 on: June 19, 2017, 13:30:34 PM »
Ah da, iaurt plain se poate manca si dupa un an de la data de expiratie.

*

albinuza

• *
  • 2754
« Reply #426 on: June 19, 2017, 13:46:29 PM »
Ce inseamna iart plain?
Si io mai mananc expirat. Da asta are 2 sapt.
Si nu vreau sa stau sa strang io dupa el mancare stricata.  :panic:
Sa arunce!!!
                                        Constantin Brancusi.

*

kalua

• *
  • 22750
    • Soapte culinare
« Reply #427 on: June 19, 2017, 14:10:12 PM »
simplu, fara nimic in el

*

RedDeer

• *
  • 3179
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #428 on: June 19, 2017, 14:28:54 PM »
Conchi, felicitari lui Vlad si bafta in noul job   :cheer: ! Am avut si noi parte de ritualul ala scotian la masteratul fiicei noastre, ca e aceeasi facultate si sunt de acord, e foarte frumos.
Roxa, multa sanatate! Ma bucur ca esti mai bine!
Ka, ce ai povestit tu acolo imi da senzatia ca te bucuri la maxim de viata  :indragostit:. Good for you girl!
Si mr. cand am fost in Ro a declarat ca mai toata cafeaua e acra, chiar si cand a cerut dark roast. Asta pentru ca nu mai putea el sa bea stacana de cafea cum era obisnuit   :lol:
Albi, the expiration date is just a marketing scheme  ;)
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

albinuza

• *
  • 2754
« Reply #429 on: June 19, 2017, 14:42:00 PM »
Aaahahaa atunci o ii zic sa il manance asa cum e  :hohot:
                                        Constantin Brancusi.

*

Conchita

• 8009
« Reply #430 on: June 19, 2017, 14:42:19 PM »
Neata.  :coffee:
Albi, inca o sa-ti mai vina sa-l omori.  :hihi: La un job de-al meu, intra intr-o zi plant manager la noi in departament si ne intreaba ca noi nu ne infuriem tare pe sotii nostri niciodata? La care, o colega zice: mie imi vine sa-l omor pe-al meu in fiecare zi.  :lol:
Mie mi-a placut cafeaua in Romania si in general in Europa.  :indragostit: :indragostit: Eu si aici beau espresso, nu pot bea cafea a filtru. Ieri le-am facut la copii cafea de Cuba la ibric (n-am mai facut de ani de zile). Azi cred ca-mi fac si eu una  :hihi: ca mi s-a facut pofta.
Multam fetelor. :mersi: E job de bilingual sales (dar am inteles ca va avea numai inbound calls) la Allianz. E o intrare in sistem, platit decent pentru un proaspat absolvent. Ma bucur ca-i va da experienta de sales/customer service, atat de necesara pe continentul asta si va avea timp sa se gandeasca ce vrea sa faca mai departe. Va avea 5 saptamani de training, am inteles ca au angajat destul de multi, probabil se extind in zona asta. A spus ca i-a placut atmosfera acolo, cel mai "batran" pe care l-a vazut in office a zis ca se apropie de 30 ani.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

kalua

• *
  • 22750
    • Soapte culinare
« Reply #431 on: June 19, 2017, 16:00:04 PM »
E chiar o intrare foarte buna in sistem si daca mai zici ca si salariul e bun, ce sa vrei mai mult de-atat?  :aplauze: Sa fie cu noroc si sa-i placa!

« Reply #432 on: June 19, 2017, 16:09:39 PM »
 :lol: deci este o problema universala asta cu aruncatul mancarii. Si eu urasc risipa, iar al meu mananca dupa cat logic  :doh: Si desigur, daca ma evervez face pe persecutatul si cicalitul.  :zapacit:

Eu la iaurt (ca si la restul, de fapt) nu ma prea uit la data expirarii ci il miros si gust sa vad daca pare ok. Inca nu mi-au aparut solzi.  ranjet
« Last Edit: June 19, 2017, 16:12:43 PM by scorpirescu »
Putin mov nu strica.

*

albinuza

• *
  • 2754
« Reply #433 on: June 19, 2017, 16:49:19 PM »
Aaaa pai m-am uitat doar ca sa pot sa ii scot in evidenta ca isi cumpara cu pasiune si nu mananca nimic.
Si al meu la fel...ca ce stau cu gura pe el???  :hohot:

I kill you!!!  :evil:
                                        Constantin Brancusi.

*

Conchita

• 8009
« Reply #434 on: June 19, 2017, 19:32:58 PM »
E chiar o intrare foarte buna in sistem si daca mai zici ca si salariul e bun, ce sa vrei mai mult de-atat?  :aplauze: Sa fie cu noroc si sa-i placa!

Multumesc Ka. Da, asa e, as vrea numai sa nu se opreasca aici, dar mai departe e chiar treaba lui. Jobul e aproape de casa, asa ca va sta cu noi (asa cum ne-a prevenit, la 30 ani se muta in basement  :hihi:) si isi poate strange ceva, ca si asa s-au dus preturile la case ca la nebuni in sus. Nu doar de cumparat, dar si chiriile.  :evil:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.