Author Topic: Cosmetice sau ingrediente pentru cosmetice de pe iherb  (Read 35438 times)

Maria

• important
Re: Cosmetice sau ingrediente pentru cosmetice de pe iherb
« Reply #150 on: September 25, 2016, 08:44:45 AM »
Angel ai un update pentru pachetul de la iherb? :)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #151 on: September 25, 2016, 14:11:11 PM »
 da da am primit prin ups in 5 zile si am mai platit doar 9% tva. Zilele astea pun si o postare detaliata pe blog cu toate schimbarile si ce am mai aflat.

Maria

• important
« Reply #152 on: September 25, 2016, 14:54:09 PM »
Ok, merci, astept atunci postarea detaliata.
Vreau si eu sa comand ovazul si as lua o cantitate mai mare încât sa fie mai eficient la transport si sa nu mai comand lunar, ca pana acum.

Maria

• important
« Reply #153 on: September 25, 2016, 15:08:41 PM »
Angel dar cum de te costa atat de putin UPS-ul cand mie imi taxează $30-50 cand pun ovaz 😬, scade pe măsura ce creste suma dar nu greutatea?

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #154 on: September 25, 2016, 16:30:40 PM »
ah pai am platit si transport 40 lei.
Am obs ca peste suma de 160 lei devine convenabil transportul.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #155 on: September 25, 2016, 22:07:12 PM »
Mi-au venit produsele comandate. Masca de la Alba Botanica si cu leave in conditionerul tot de acolo sunt to die for  :indragostit:, cel putin pentru parul meu.
Am facut prostia in iunie sa merg sa-mi fac o culoare mai deschisa (un saten deschis) si rezultatul a fost ca parul meu nu a rezistat (sau ma rog, tipa care mi l-a facut n-a stiut ce face) si parul e damaged. Nu s-a facut chiar ca o matura, dar nici pe departe. Aseara am folosit mai intai masca si apoi si leave in conditionerul (sa fie acolo  :lol: ) . Nu l-am mai indreptat ca mi-a fost lene si nu i-am mai facut nimic altceva si de dimineata parul avea bucle bine definite si era bouncy. Nici nu-mi vine sa cred ca-m nimerit-o asa de bine, la cum nu ma pricep eu la chestiile astea.. Ma gandeam sa ma duc la tuns sa mai scap macar de varfurile arse dar ce i-am facut aseara e mai mult de ok. E incredibil cum lucrurile astea marunte au efect asupra starii de spirit!
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Maria

• important
« Reply #156 on: September 26, 2016, 09:35:04 AM »
M-am tot jucat cu suma si cel mai bun pret pe care l-am putut obține cu ceva ce chiar ma intereseaza a fost $18.
Oricum mi se pare ok pt ca prin UPS as putea comanda mai mult ovaz decat imi permite greutatea maxima la transportul ieftin si vine si acasa.

Red, eu doar Leave in folosesc la balsam pt ca sunt leneșa cand vine vorba de inca o limpezire, sa caut si eu produsul de care zici.
Pe care l-ai comandat tu, cel fara parfum?

Si ar fi bine sa tai macar vârfurile parului daca zici ca e ars, nu ar lua din lungime insa ar face o mare diferenta la cum arată parul tau overall.
In plus, tuns des chiar creste mult mai repede :)
« Last Edit: September 26, 2016, 09:38:09 AM by Maria »

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #157 on: September 26, 2016, 14:11:51 PM »
Maria asa e, ovazul este f greu, deci nu prea ai cum sa ajungi la 40 lei transport pentru ca are un kil per bucata.
Dar daca comanzi de exemplu 3 pungi de ovaz si alte chestii ca sa depaseasca valoarea totala 200 lei ajungi la 67 lei transport.

Acuma vezi si tu, ca pe de alta parte, prin Global Mail poti sa comanzi doar cate o punga per transport si costa 31 lei transportul daca e sub 160 lei comanda sau 16 lei daca este peste.
16 X 3 =48

Deci eu daca as avea destule adunate sa dau o comanda mai mare tot UPS as alege. Daca nu, as da tot cate o comanda prin Global Mail. Sa stii ca au fost fete care au zis si ca au primit super repede cu Global Mail, depinde cum ti-e norocul, poate merita sa incerci macar o data.

Tu inainte ce puneai de regula in cos pe langa ovaz si cat te ajungea transportul?
« Last Edit: September 26, 2016, 14:13:22 PM by Testaholic »

Maria

• important
« Reply #158 on: September 26, 2016, 15:31:36 PM »
Da da Angel, you are right :).
Ovazul meu cantareste aproape 700 grame iar cu transporul Global Mail pot lua maxim 2 bucati.
La UPS pot lua usor 4 daca mai adaug ceva mai usor dar mai scump gen probiotice.
Pai de obicei luam un ovaz + probiotice sau 2 bucati de ovaz si plateam fie $4 cand exista oferta speciala la pret transport sau cel mult $8 (daca nu ma insel, cat era pretul standard pt transportul cel mai ieftin).

Asta e cam ce cumpar eu in mod regulat de la iherb, restul sunt de umplutura sau in functie de ofertele speciale insa de obicei ma pot lipsi de ele :)

Ultima mea comanda cred ca a venit prin global mail pentru ca a mers la posta vamala si a durat vreo 4-5 saptamani sa ajunga.
Deci cam stiu cum e... si nu imi place.
Daca nu mai ai tu ceva nou nefavorabil de adaugat despre UPS, cel mai probabil asa voi comanda si eu.
Imi poti spune daca atunci cand comanzi prin UPS trebuie sa coincida adresa din buletin cu cea la care comanzi?
In America nu conta insa nu stiu daca aici e la fel.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #159 on: September 26, 2016, 17:01:30 PM »
Nu conteaza adresa, eu am comandat pe adresa de la job. La vamala s-ar putea sa conteze, unii de acolo fac figuri daca nu corespunde.
UPS-ul nici nu mi-a cerut buletinul dar na, poate alti curieri de la UPS cer.

Maria

• important
« Reply #161 on: September 26, 2016, 21:12:01 PM »
Merci frumos Angel, super organizata si clară analiza ta!
UPS it is then!
Pana la urma cred ca e chiar mai bine asa, o sa comand mai mult o data si cumulat o sa ma coste la fel transportul cu diferenta ca vine acasa si mult mai repede :))

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #162 on: September 27, 2016, 10:46:32 AM »
Intre timp investighez mai in amanunt si DHL-ul, ma intreb daca se poate obtine acel cod EORI inainte de a primi pachetul, ca atunci nu ar fi parca asa complicat.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #163 on: October 07, 2016, 19:56:36 PM »
Mi-ati zis sa va zid despre colagen cand reusesc sa ma tin de el o vreme.
Ei bine....am luat aproape o luna in fiecare zi cate o pastila.
Parul imi cade in continuare in draci pentru ca am ceva eczema pe scalp de care nu reusesc sa scap cu niciun tratament :(
Unghiile in schimb.....OH MY GOD! Nu exagerez, cred ca nu am avut niciodata unghiile asa tari. Aproape nici nu mai pot sa le rod  :sarcastic: Si le aveam extrem de moi inainte, nu reuseam deloc sa le las nici macar putin lungi. Ma mai dau o data pe saptamana si cu intaritorul de pe iHerb de care am scris pe blog, deci nu stiu, s-ar putea sa fie o combinatie de efecte.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #164 on: October 18, 2016, 10:50:43 AM »
Roxa dermatologul a zis ca nu e dermatita seboreica. Acum cu samponul asta nou AlphaKeptol parca e ceva mai bine dar tot nu mi-a trecut de tot, nici vorba.

Maria, revin cu detalii ca am dat o noua comanda prin UPS!
Deci mi-a ajuns in 2 zile lucratoare coletul, am fost socata! Tot 9% am platit TVA. Transportul tura asta a fost 56 de lei ca am avut chestii grele.
Ca sa stii cum se calculeaza TVA-ul in vama. Se ia fiecare produs in dolari, se face suma si apoi totalul se transforma in lei, la cursul zilei. Si pe suma aia se aplica TVA. Deci nu iti baga transportul in valoarea aia si nu ii intereseaza cat ai platit cu Rewards si cat nu.