*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
Re: Cereri retete
« Reply #570 on: February 15, 2017, 20:06:48 PM »
Mie nu-mi iese maioneza asa cu blenderul vechi :nustiu: Cu ala nou iese perfect, ca la carte.

*

Iepurica

• *
  • 7962
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #571 on: February 16, 2017, 17:39:02 PM »
Ka, am citit pe seriouseats.com ca depinde cel mai mult de recipientul in care faci, adica sa nu fie nici prea mare, nici prea mic. Si mie mi se intampla aceeasi chestie cu blenderul vechi, pana am realizat ca era un pic prea mare cana aia cu care venise el si am incercat intr-un borcan. A iesit fara probleme :)
Apropo, nu stiu daca v-am zis. Am primit de Craciun un blender cordless de la Kitchenaid. E absolut bestial! L-am folosit o gramada de cand l-am primit si am incarcat bateria doar o singura data.
Dogs have owners. Cats have staff.

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #572 on: February 16, 2017, 18:35:53 PM »
Apoi am crezut si eu prima data ca asta-i problema, am incercat si intr-un recipient in care abia intra ala vechi, nimic :nustiu: Dar vreau sa spun ca-i vorba de-o unealta care are vreo 20 de ani, daca nu si mai mult :D
Ala nou e si la noi fara cablu, daaa, big love :indragostit: Al nostru-i Braun.

*

RedDeer

• *
  • 3193
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #573 on: February 16, 2017, 21:28:00 PM »
Deci ziceti ca e blenderul de vina?  :doh: . N-am mai scris aici, dar sambata a fost un fiasco cu maioneza. De la 30 de secunde am ajuns la 45 de minute  :lol:. Am tot inceput o alta maioneza, am mai dres-o cu niste veganese pe care o mai aveam prin frigider, am pus-o in Vitamix, apoi iar cu blenderul de mana si tot asa. Am insirat la tot felul de vase si vasute si linguri prin bucatarie.
Am zis mai intai ca e vasul (prea larg fata de video), apoi ca a fost oul de la frigider. Acuma voi ziceti ca e blenderul.... Se poate, blenderul meu de mana e foarte vechi.
P.S. Am reparat-o pana la urma  :lol:
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #574 on: February 16, 2017, 21:37:33 PM »
RD :hihi:
Eu pun la urma intotdeauna iaurt in maioneza, s-o mai degresez. Iaurt direct de la frigider si nu pus cate un pic sau alte complicaciuni. Leaga orice taietura de maioneza, in orice recipient si cu orice blender :D

*

RedDeer

• *
  • 3193
« Reply #575 on: February 16, 2017, 22:56:45 PM »
Iaurt, eh? Good to know  :mersi: , cu toate ca  nu stiu cand ma mai aventurez la alta maioneza (da asa zic de fiecare data  :lol: )

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #576 on: February 16, 2017, 23:44:11 PM »
Jur pe rosu ca mai mult de-un minut nu-ti trebuie, facu cu blenderul emulsia :hihi: de 30 de secunde, adaugi iaurtul, inca o data blenderul si gata.
Am facut si eu maioneza saptamana asta, pentru sandwichuri cu ton :pofticios: Imi place extrem maglavaisul cu ton, cred ca o sa urmeze o perioada cu asa ceva saptamanal.

*

RedDeer

• *
  • 3193
« Reply #577 on: February 17, 2017, 03:44:34 AM »
Sunt convinsa ca asa e, mai ales ca am vazut si in clipul pus de Hil - nimic nu pare mai simplu decat asa.
Cred ca era funny sa ma fi filmat pe mine incercand acelasi lucru, dar sa nu fi stiut, sa fi fost niste camere ascunse  :lol: . Cred ca spectatorii ar fi putut sa urmareasca clipul cu interes si sa se intrebe 'ia sa vedem ce mai face in continuare'. Si cum am spatiu destul de mare in bucatarie, m-am tot mutat dintr-un loc in altul, lasand urme. Dar asta am mai zis  :lol: .
Oricum, de cand ma stiu, asta e maniera mea de a face maioneza. Cred ca si maioneza simte ca n-am incredere c-o sa reusesc si de-aia nu merge  :p . Pe cand la voi, daca v-a reusit intotdeauna, asa o sa va mearga si in continuare. Nah, c-am dat-o in misticism. Dar poate sa-mi explice cineva logic? ( e retorica :) )

*

Iepurica

• *
  • 7962
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #578 on: February 17, 2017, 09:49:08 AM »
Red, pe mine m-a ajutat articolul asta, poate gasesti info interesante: http://www.seriouseats.com/recipes/2011/10/two-minute-mayonnaise.html
Eu prima data cand am incercat mayo cu blenderul am ajuns la jumatate de zi pierduta, 6 oua si la sfarsit am aruncat tot :lol:
Mie cel mai mult imi place mayo doar cu galbenusuri, dar aia trebuie sa o fac la robot ca e prea putin continut pentru blender.
Dogs have owners. Cats have staff.

*

Frisky

• 3160
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #579 on: February 17, 2017, 10:15:57 AM »
 :lol: very funny aventura cu maioneza! Mie mi-a iesit de fiecare data, folosind mixerul si metoda clasica de a turna putin cate putin uleiul. N-am incercat cu mixerul vertical, dar pare mult mai simplu si o sa testez.  :like:

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #580 on: February 17, 2017, 11:15:58 AM »
Are cineva vreo reteta mortala de puffy tacos? Am mancat la Los Tacos in Chelseaarket, NY, minunatiile vietii, asa aratau

*

Conchita

• 8032
« Reply #581 on: February 17, 2017, 15:29:27 PM »
 :lol: N-am stiut ca maioneza poate fi asa o aventura.  :hihi: Mie imi iese in orice fel o fac. O fac si in mixer, si cu blenderul vertical (dupa metoda pusa mai sus) o faceam si de mana, nu stiu daca mi s-a taiat de mai mult de o data - de 2 ori de cand am invatat s-o fac. Dar mie mi se par alte lucruri complicate si nici macar nu m-as apuca de unele.  :hihi: Sa fac clatite de exemplu, pentru mine e un cosmar.  :panic:
Ka, eu n-am facut tacos niciodata, habar n-am sa fac painicile alea.  :nustiu:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

RedDeer

• *
  • 3193
« Reply #582 on: February 17, 2017, 16:02:48 PM »
Mersi Iepu  :mersi: it makes sense. Acuma cred din nou ca e vasul.
Chiar ca tacos aia arata  :pofticios: . Cine stie cum se fac  :think: Par prajiti ca o clatita. Am vazut de curand un episod cu Anthony Bourdain in Los Angeles in care a mancat niste tacos asemanatori cu astia din poza. Cred ca a aratat cum ii prajea dar reteta el nu da in filmele lui.

*

Hil

• 8285
« Reply #583 on: February 17, 2017, 17:57:25 PM »
Eu folosesc aceleasi recipient si blender de ani de zile si uneori ies emulsii, dar eu dau vina pe ulei.
La mine failproof e cu ulei de floarea soarelui (imi place marca Unico). Uneori 200ml si un ou ajung, alteori ba, la mine variabila este uleiul.

Cea mai gustoasa maioneza am facut dupa Ottolenghi (noi mancam extrem de rar) http://www.ottolenghi.co.uk/ruth-s-mayonnaise-shop
La o maioneza obisnuita otetul de mere in loc de zeama de lamaie e o subtitutie f faina!

Fluffy tacos sunt prajiti? Si mie-mi par un fel de langosi :)

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #584 on: February 17, 2017, 18:11:51 PM »
Da's cumva si mai fluffy decat langosii. Cred ca ma apuc de incercat diverse aluaturi.