*

Lilisor

• *
  • 2708
Re: Ce am bucatarit azi - Montignac - 2
« Reply #255 on: August 26, 2014, 20:30:24 PM »
Mda, eu nu tin monti, dar tot intru aici regulat sa ma inspir sa mananc si eu mai sanatos putin si azi bineinteles ca am balit de nu stiam cum sa ma adun la munca  :pofticios:, dar cum nu am faina de aia smechera am facut acum cand am ajuns acasa un chicken curry si niste orez basmati cu lapte de cocos sa-mi potolesc putin poftele 0-).

Leea, poti sa pui totusi link-ul, poate apuc eu sa dau comanda inainte ca-mi trebuie musai musai sa gust si eu boondi :hihi:.
Carpe diem quam minimum credula postero!

*

Leea

• 989
« Reply #256 on: August 26, 2014, 22:56:15 PM »
Lilisor, acum mi-ai facut tu pofta de curry  :yum:
Am pus si linkul cu papici indiene. Preturile mi se par ok, dar inca n-am facut comanda.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #257 on: August 26, 2014, 23:32:24 PM »
Asa, ca vroiam sa zic de boondici: nu stiu ce ai, mie mi se pare ca ti-au iesit minunate. :indragostit: Si mi se pare normal sa nu-ti iasa toate la fel.
Apropo de haleala indiana, am fost azi la film si-a venit si trailerul asta (auzisem de film, dar nu vazusem inca trailerul). Am zis cu toatele ca trebuie sa-l vedem si apoi sa mergem sa mergem sa mancam la indian. Si-am zis ca daca nu se intampla nu stiu ce, ce sa mergem la indian, venim dupa aceea la mine si le dau eu pe indiana :D
The Hundred-Foot Journey Official Trailer (2014) HD

*

Leea

• 989
« Reply #258 on: August 27, 2014, 10:09:52 AM »
Sa declari neaparat aici ce le-ai gatit (cu poze, bineinteles!  :pray:).
Nu vazusem trailerul, dar stiam de film si-l asteptam. Helen Mirren si Om Puri (ce voce are omul asta!), doi dintre preferatii mei ever  :inlove: Si inca intr-un film cu mancare indiana  :panic:
Am ras de m-am indoit cand am vazut sparanghelul ala in mana lui Helen Mirren  :hahaha:  Si mutra pe care o trage cand zice:  "A funeral - the death of good taste"  :hahaha:
Trebuie sa-l vad si eu, dar iute-iute!

Cu boondi tot mai am eu o rafuiala: ai lui auntie Manjula parca erau toti gemeni monozigoti, si mai dadeau si din coada cand ajungeau in uleiul incins. Abia asteptam sa vad faza asta pe viu, si cand colo, nema monozigoti, nema coada!   :scandal: :doh:
Poate cand oi face a sapte sute mia oara, ca ea sa ma prind si eu cum functioneaza  :think:

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #259 on: August 27, 2014, 10:42:55 AM »
Eu ma gandesc c-o fi cam ca la Spätzle: candva te prinzi cum trebuie sa fie fix exact aluatul, apoi cat de fierbinte uleiul etc. Anyway, mie mi se par boondsii tai tare apetisanti :pofticios: Dupa cum am spus, de-abia astept sa fac si eu (azi am musafiri si am planuit alte cele, maine si poimaine sigur va trebui sa stau mult si bine la serviciu si nu voi avea timp de asa ceva, in weekend sunt plecata), sper ca saptamana viitoare sa ma pot ocupa de proiectul asta :hihi: :cheer:
Si apropo de filme indiene :hihi: , pe Lunch Box l-ai vazut?

*

Leea

• 989
« Reply #260 on: August 27, 2014, 11:09:23 AM »
Ala de la Cannes? Parca am vazut un trailer, dar un film intreg n-am mai vazut nu stiu de cand. Nu-i vine  :( nus' de ce. M-oi fi scarbit de filme americanesti cu cliseele lor (tre' sa dau vina pe cineva, nu?). Da-mi revin eu. Tu mai da-mi idei insa, ca-mi vine ea si pofta inapoi la un moment dat. Cat de curand, sper  :pray:

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #261 on: August 27, 2014, 11:28:49 AM »
da, da, ala de la Cannes. Eu am fost in iarna cu Nina la el si s-a potrivit atat de bine ca facusem mancare pe indiana cu o seara inainte si mai aveam niscvai resturi, altfel nu stiu ce faceam :hihi: Ei nu stiu, ba stiu, ma bagam in primul restaurant indian (si ala de langa cinemaul cu filme in limba originala la care ma duc eu de obicei e scump si deloc deosebit, nu merita de mers acolo :tafnos: ) :hihi:
Pune mana si te uita, ia-le ca documentare :lol:
Tot anul trecut am vazut si Der Koch (ma gandesc ca i-or fi tras macar o subtitrare englezeasca)
DER KOCH / OFFICIAL TRAILER

*

Leea

• 989
« Reply #262 on: August 27, 2014, 13:03:20 PM »
Grozav!   :mersi:  Am sa pun mana  :lol:
Dar sa stii ca pe indieneste eu am invatat de la mama lor, adica de la o Mrs Sharma mai in varsta (avea pe atunci varsta mea de acum  :hihi:), pe langa care am stat de multe ori si m-am uitat ce si cum face. Fascinant!  :panic: Aveam impresia ca deodata am redevenit incepatoare intr-ale bucatariei, cu toate ca gateam de multi ani. Ingrediente de care nu auzisem (tot ii dadea inainte cu gram flour, dal din asta si dal din celalalt, io habar nu aveam despre ce vorbeste; nici naut nu vazusem inca  :doh: ). Mancam si ma minunam  :hihi: si-i ziceam mereu ca gateste alien food. Si acum cred la fel.
In fine, am ramas setata pe mancarea indiana si nu mi-a mai trecut de atunci. Slava cerului, acum gasesc mare parte din ingrediente (inca nu am hing = asafetida si frunze de curry, dar sunt la magazinul pe care l-am descoperit  :cheer:).
Azi: curry de pui cu lapte de cocos  :D  Mi-a facut pofta Lilisor.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #263 on: August 28, 2014, 01:32:19 AM »
Eeee, apoi cine mai are asa oportunitate sa faca cunostinta cu bucataria indiana? Foarte, foarte misto :indragostit:
Eu m-am indragostit de bucataria asta abia in Emiratele Arabe (unde traiesc o gramada de indieni), inainte nu fusesem decat in vreo 2 - 3 restaurante indiene din München, dar nu ma flashuise nimic. Si apoi am invatatgateala lor dupa carti de bucate :lol: Si chiar ma tineam cu sfintenie dupa retete la inceput :hihi: , pana am bagat de seama cam cum si cat se folosesc.

*

Leea

• 989
« Reply #264 on: August 28, 2014, 09:38:51 AM »
Uite, eu intr-un restaurant indian inca n-am calcat. Chiar sunt curioasa daca mancarea gatita de un chef ar rezista comparatiei cu ceva gatit cu drag de o gospodina oarecare (las' ca avea gospodina mea 2 masterate  :hihi:). Care eventual iti mai si cunoaste gusturile  ;)

In aceeasi ordine de idei: azi sper sa gasesc The Lunchbox   :mersi:

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #265 on: August 28, 2014, 10:29:37 AM »
Dupa cum spuneam, in München sunt unele restaurante indiene care nu merita :tafnos: Sunt si unele foarte ok :D Totusi eu la indienii de la arabi mananc cel mai bine, chit ca se mai intampla sa nu ne intelegem :hihi: (stii faza cand eu am zis ca vreau ceva cu gravy si ce-am primit? no gravy! :lol: ) Si in India cand am fost m-am uitat si eu la ce restaurant se duc localnicii si era unul care la parter avea carne si la etaj vegetarian (si cu bucatarii diferite, sa nu spurce carnea tigaia vegetariana :lol: ) si sus erau numai indieni. Si-ntr-adevar :pofticios: , acolo am mancat cel mai des. Am mers si la unul care era plin ochi, mai ales de turisti (de UK), de trebuia sa astepti sa prinzi un loc, dar ala nu m-a impresionat deloc, la o singura vizita a ramas.
Foarte tare e si bucataria sri lankeza, doar e o varianta a celei indiene.
Si apropo de chef indian, am o prietena care a fost maritata cu un italian care a avut un restaurant fitos (italian) in München. Si cheful acolo era Johnny, indian :lol: si cica  le gatea pe italiana de nu-i adevarat :shock:

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #266 on: August 28, 2014, 20:08:41 PM »
Supa deasa de pastai (fasole verde) cu suncute :hihi: si omleta