Re: Miscarea zilei - ce/cat sport ai facut azi? (2)
« Reply #435 on: March 28, 2017, 23:54:20 PM »
O ce tare e asta, de unde sa ii iau oare si lu taica-miu una? El tot incearca sa evite o operatie inevitabila pentru hernie de disc si elongatiile de coloana i-ar face foarte bine, pe langa terapia cu ozon si ce minuni mai vrea sa incerce acum.

« Reply #436 on: March 28, 2017, 23:57:26 PM »
Of, dar vad acum ca nu este recomandata deloc, ca el are si glaucom si tensiune si probleme cu inima :(

The Cons & Pros to Inversion Therapy for the Spine / Neck Pain, Back Pain, Pinched Nerve

*

Hil

• 8256
« Reply #437 on: March 29, 2017, 01:10:19 AM »
:(

La voi exista chiropractician?

*

RedDeer

• *
  • 3180
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #438 on: March 29, 2017, 05:40:07 AM »
Hil, ca sa-ti zic de ce esti all by yourself (din partea mea) este pentru ca din februarie am inceput sa am dureri la soldul/piciorul stang si mi-a fost teama sa fac exercitii de capul meu (tot am mai facut eu, dar fara prea mare convingere). Azi am reusit in sfarsit sa ajung la osteopath. Mi-a explicat ca e sciatica, o forma nu prea serioasa, pentru ca nu vine de la vertebre (ceea ce e bine) ci de la muschii fesieri  :rusinos: . Statul pe scaun, deh (ca nu vreau sa zic ca m-am babit  :lol:, cu toate ca sunt ceva indicatii, de durut spatele nu m-a durut la viata mea). Nu pot sa zic ca m-a durut de mi-au sarit ochii din cap sau ca era o durere permanenta, dar cand am vazut ca nu mai pot sta mai mult de 15 minute in picioare si apoi a trebuit sa stau jos, mi-am dat seama ca e serioasa treaba.
Mi-a arata ce exercitii sa fac, nu mai am voie sa stau picior peste picior si daca pot sa cumpar un scaun din ala cu minge dedesupt e si mai bine. Plus ca mi-a facut o sedinta de 45 de minute de tortura curata care m-a facut ca noua.

Sa stapaniti sanatosi scaunul ala si va fie de mare folos. Si mi-e mi-ar place sa-mi intind coloana asa!
I have lived with many Zen masters, all of them cats

« Reply #439 on: March 30, 2017, 10:51:45 AM »
Eu am gasit pentru taica-miu exercitiile astea despre care am citit de bine:

Spinal Health- ELDOA L5-S1 with Stefano Obregozo

*

RedDeer

• *
  • 3180
« Reply #440 on: April 02, 2017, 15:38:38 PM »
Hilu, am o intrebare in legatura cu mingea Bosu. Cineva mi-a sugerat ieri s-o cumpar si s-o pun pe scaun ca sa ma ajute cu durerile de care ziceam (btw, efortul de a nu mai sta picior pese picior da rezultate, dar ce greu e  :huh: ).
Vrei tu sa-mi zici daca e o idee buna? Adica se potriveste de marime pe scaun, ai putea sta pe ea? Thanks  :mersi:

*

Hil

• 8256
« Reply #441 on: April 02, 2017, 18:02:09 PM »
Red, am facut masuratori. Baza are 63/67 cm diametru (partea mai lunga a cercului e data de un soi de manere integrate in circumferinta). Scaunul meu de birou (clasic) are latimea de 50cm, deci pe el nu incape. Am un scaunel mic, pliant, de la IKEA, gen scaunel pt mers la pescuit, fara speteaza si fara 'manere' si am facut un test, nu e incomod, dar trebuie sa te concentrezi sa nu te debalansezi. Daca scaunelul ar avea suprafata mai mare,  cred ca ar merge, asta daca poti sa stai fara speteaza o zi intreaga.

*

RedDeer

• *
  • 3180
« Reply #442 on: April 02, 2017, 19:58:29 PM »
Mersi Hil de raspunsul prompt   :pup:
O sa masor scaunul de la birou, acolo as vrea sa actionez, ca doar stau acolo si cate 10 ore. Asa cum am eu scaunul in memorie acum, am impresia ca ar merge. As putea folosi device-ul asta cateva ore pe zi, ca imi dau seama ca nu e usor sa te balansezi asa, oricat as vrea eu sa un core de invidiat  :p pana mai build up si ma obisnuiesc.
Daca imi iau scaunul cu minge, atrag atentia si vorba lui Ka, cine stie cat ma tine, ca nici macar eu nu ma vad facand chestia asta si peste doi ani.
Daca imi iau pad-ul cred ca rezolv ce ma doare  :hihi:, nu atrag atentia, dar nema beneficiu din lucrat core-ul.
Off, decizii, deciziii.

*

Kyra

• 697
« Reply #443 on: April 03, 2017, 16:15:15 PM »
Eu folosesc bosu la sala si mi se par misto si funny exercitiile pe bosu. Inclusiv exercitiul acela pt oblici, pe care l-am mai pus eu pe forum, cu genunchii la cot, in diagonala si lateral, il fac pe bosu intors (lucreaza putin mai intens pt ca trebuie sa tii bosu in echilibru).
Dar daca stai efectiv pe el nu cred, sincer, sa aiba vreun efect. :-s cred ca e chiar confortabil.
Eficiente sunt exercitiile pe el, abdomenele sunt mai usoare pt ca nu te mai doare spatele fiind bosu moale, iar daca vreti mai multa intensitate, intoarceti bosu si puteti face genuflexiuni, bridges, climbers, si alte exercitii, cu greutatea corpului.