Author Topic: Aparat dentar, Brackets, Braces, Tratamente Ortodontice  (Read 54141 times)

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Aparat dentar, Brackets, Braces, Tratamente Ortodontice
« Reply #210 on: July 11, 2016, 07:58:02 AM »
Da, asa e, pare o diferenta enorma intre cele doua, chiar ca zici ca una e de copil si una de adult. Ca sa nu vorbesc nici eu in dodii, chiar sper sa nu uit sa o intreb pe ortodonta mea de procedeul asta ce parere are, ca ea oricum e mega deschisa la tot felul de chestii ce eu le consider alternative bullshit  :hihi: gen ca de curand a fost intr-o tabara de Reiki si alte minuni din astea.  :hihi:

Sunt curioasa si care sunt costurile la voi la o schema din asta. Ca ma gandesc ca dentista ta pune si braces din astea cum am eu nu? Ti-a zis la inceput cat ar costa asa traditional si cat costa cum iti faci tu? Ca asta tot n-am inteles pana la urma, tipa e ortodont sau doar stomatolog? Sau osteopat? Sau sunt 2 persoane diferite?

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #211 on: July 11, 2016, 14:20:02 PM »
Prietena mea e stomatolog. Initial a fost la cursuri de orthodontist dar nu i-a placut si s-a lasat destul de repede. A fost mai interesata de o metoda holistica.
Exista si cursuri in metoda asta alternativa pe care le-a facut timp de 2 ani inainte de a se apuca de treaba.
Am mai zis inainte, am de fapt o echipa de 3 oameni: dentista, medicul osteopath care imi face masajul facial si cranial si tipa care ma ajuta cu exercitiile myofunctionale (e de fapt medic stomatolog cu studii in Romania, dar aici e mai greu sa ajungi sa lucrezi ca dentist).

Tratamentul cu Alf costa la fel de mult ca si tratamentul cu braces. Am de la insurance 1500$ pe an pentru orthodontics, ceea ce usureaza costul destul de mult, pentru ca platesc de-al lungul a celor 2 ani, deci beneficiez de doua plati de la insurance. Tratamentul la osteopath e complet acoperit de insurance daca ma duc de 9 ori pe an (ceea ce se cam potriveste cu schema). Exercitiile de myofunctional mi-au fost date de prietena mea gratuit odata ce am inceput tratamentul (altfel ar fi 70$ sedinta si merg odata la 2 saptamani sau la o luna, depinde daca imi pot face timp). Mai facusem eu cateva sedinte inainte pe care le-am platit din buzunar pentru ca am descoperit prea tarziu ca insurance-ul nu le acoperea. But not a biggie.

Tratamentul cu braces nu m-a preocupat prea mult cand am inceput. Dupa cum pare o sa fie nevoie doar de ceva minor (ea mi-a zis ca si daca e nevoie o sa fie 3-6 luni). Pana la urma pot sa las asa pana in urmatorul an cand beneficiez din nou de cei 1500$ care sa acopere o buna parte din aparat (sper). Deci nu, nu mi-am facut calculele atat de departe cu brace-urile. Mai important decat costul este sa merite.

A, si eu de fapt trebuie sa fac si implanturi, pentru care asigurarea mea nu da nici un ban (n-am din aia cea mai cea, ar tebui poate sa-mi schimb locul de munca). Asa ca oricum trebuie sa ma gandesc la cheltuieli serioase. But it's a must, nu vreau sa ajung baba de acuma  :lol:
« Last Edit: July 11, 2016, 14:26:39 PM by RedDeer »
I have lived with many Zen masters, all of them cats

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #212 on: July 11, 2016, 17:14:05 PM »
Ok, m-am lamurit acum. Te-am intrebat si pentru ca ai zis tu ca nu stii care ar fi ratiunile economice ca ti se pare ca aproape nu merita sa faca asta. Si imediat m-am gandit la asta, ca stiu de la un amic de al meu care e ortodont ca mai ales in US sau Canada ajungi destul de greu ortodont si in plus toate cursurile astea pentru fiecare tip de braces dureaza si costa. Deci este posibil ca unii, nu zic neaparat ca prietena ta sau dentista, sa se fi axat pe treburile astea holistice pentru ca le-a fost mai la indemana decat sa urmeze nustiucate cursuri foarte grele ca sa puna braces traditionale. Si pe nisa asta cu myofunctional sau osteopatie nici nu cred ca e asa mare concurenta. Iar daca spui ca e la fel ca si costuri cu braces-urile, mie mi-e destul de evident rationamentul economic.
Acu probabil ca prietenei tale cu myofunctional nu ii renteaza ca tie ti-a dat pe gratis dar na, asta e o exceptie.

Vezi daca iti pui implanturi nu prea mai poti sa iti pui braces traditionale. Daca ai doar un spatiu de umplut sa zicem, cu braces traditionale uneori ti-l poate umple si sa nu mai ai nevoie de implant. Eu puteam sa optez pentru chestia asta dar mi s-a spus ca o sa dureze mai mult si am ales sa nu. Acum oarecum regret, dar asta este.
« Last Edit: July 11, 2016, 17:17:02 PM by Testaholic »

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #213 on: July 11, 2016, 19:45:38 PM »
Mai, tipa asta e o foarte bright si de invatat poate invata oricat, nu a ales ce era mai usor. Si la partea cu banii nu cred ca e o problema, are propriul cabinet de 15 ani la care mai are angajati inca 2 medici stomatologi si nu stiu cati higenisti.

E un medic foarte successful aici. A ales chestia asta din convingere si pasiune, nu neaparat din motive economice. Daca nu ii merge ei bine cu chestia asta, suporta costurile din ce fac ceilalti (ma rog, pentru o perioada, banuiesc). Dar obtine rezultate remarcabile la copii, lucru care o incanta foarte mult. Ea e chiar convinsa ca ceea ce face e metoda de a incuraja natura si nu de a o forta. Exista un anumit moment in viata pentru oricine (cred, sper) cand iti permiti sa faci un lucru in care crezi cu adevarat.

Da, si mie imi tot zice sa astept cu implanturile pana se defineste bine ceea ce o sa se intample si ce facem in continuare, cu toate ca eu as vrea sa le fac imediat. De cand mi-a dat jos lucrarea :(  si ma simt foarte aiurea.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #214 on: August 14, 2016, 11:23:47 AM »
Am postat un update pe blog legat de aparatul dentar:
http://www.testaholic.ro/serii/aparat-dentar/update-aparat-dentar-2-ani-si-3-luni-de-ce-nu-l-am-dat-jos-inca/

@RedDeer, am discutat foarte pe scurt cu doctorita mea despre procedura asta ce o faci tu, mi-a zis ca si in Timisoara sunt care pun, ca ea nu crede in ea, ca a citit studii, ca si daca reusesti sa largesti arcada nu se mentin rezultatele in timp la adulti si ca ea cand chiar e nevoie de asa ceva trimite la operatie la Cluj. Mai mult nu a vrut sa intre in detalii, am vazut ca o cam enerveaza ca eu tot insist asa ca am lasat-o balta.  Mi-a mai zis doar ca eu nu am avut oricum nevoie de asa ceva, ca largirea mea de arcada nu e chiar asa mare dar chiar si asa cat este, va trebui sa o mentinand purtand si contentie mobila noaptea cel putin cativa ani. Chestia asta ma cam enerveza ca eu visez la contentie fixa, cea mobila sigur o sa o uit si daca o sa am vreo recidiva cred ca efectiv fac cu nervii.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
« Reply #215 on: August 15, 2016, 00:05:35 AM »
Largirea arcadei prin operatie mi se pare cam scary. Mie mi s-au largit arcadele vizibil (mai mult cea de sus, cand de fapt aveam mai mult nevoie jos, but it's not over, deci inca mai sper).
Ce se intampla totusi si ma nelamureste e faptul ca incisivii centrali de sus nu mai sunt unul peste altul dar am capata spatii intre incisivii centrali si cei laterali  :shock: , ceea ce n-am crezut in vecii vecilor ca se va intampla. S-ar putea ca spatiile astea sa se umple, ca inca mai e nevoie ca cei centrali sa se deroteasaca. In schimb jos se largeste si aliniaza frumos in acelasi timp.
Nu stiu nici eu cum va fi cu mentinerea. Mi s-a spus ca nu trebuie sa port ceva, dar ca ma va tine sub observatie si va hotari mai tarziu si ca spera ca nu.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #216 on: August 15, 2016, 09:18:17 AM »
Pai daca nu se umplu singure spatiile probabil iti va recomanda sa iti pui aparat dentar ma gandesc.
Contentia dupa orice tratament ortodontic e obligatorie, eu am vazut recidive la cunoscuti care dupa vreo 2-3 ani nu au mai purtat contentie si cazurile lor erau simple.
Si mie mi se pare scary operatia de largire a arcadei, eu am zis de la inceput ca daca am nevoie chiar si de o extractie renunt cu totul la tratament. Dar mna....altii sunt mai curajosi vad ca isi fac proceduri peste proceduri numa sa aiba rezultate.

Iepurica

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #217 on: August 15, 2016, 13:56:38 PM »
Stai linistita, recidiva poate fi si cu contentie fixa :) mie mi s-a rupt de vreo 3 ori aia fixa pe arcada superioara. Pana la urma am renuntat la ea si port (cand imi mai aduc aminte :lol:) una mobila.
Pe arcada de jos n-am avut probleme cu ruptul, am contentie fixa de la inceput. Dar chiar si asa tot s-a deplasat putin un premolar.
Eu as alege contentie mobila, e mai safe.
Dogs have owners. Cats have staff.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #218 on: August 15, 2016, 15:36:17 PM »
Stiu ca se rupe des contentia fixa de pe arcada de sus, mi-a zis si ortodonta, dar depinde mult de muscatura fiecaruia.
Contentia fixa se pune intre canini deci practic maselele pot sa recidiveze cu tot cu ea, e clar.
Tu dupa cat timp nu ai mai purtat si cand ai observat ca ti-a recidivat? Si ce faci acu?Ma gandesc ca nu ti se arata sa iti pui din nou aparat :(
Eu ma gandesc cu groaza la faza asta ca stiu sigur ca nu o sa imi amintesc sa port aia mobila seara de seara si cel putin vreo 2 ani fara aia recidiva e ca si garantata.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #219 on: August 15, 2016, 15:42:22 PM »
wow! Nu suna  incurajator ce spuneti.  :-s
T, am citit si articolul, ce sa mai zic, iti tin pumnii sa se termine cat mai repde si mai bine toata procedura

despre invisalign a-ti facut investigatii?

fii-mea ar vrea asa ceva, eu am intrebat intr-o doara tehniciana dentara si spunea ca merge pt alinieri mai minore. Costul aici e identic pt cele 2 tipuri.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
« Reply #220 on: August 15, 2016, 15:55:37 PM »
Hil teoretic daca iti pui braces la varsta ei sansele de recidiva parca sunt mai mici nu stiu, asa am auzit, dar s-ar putea sa fie doar povesti. Ortodonta mea zice ca desi literatura de specialitate zice de multe ori ca e suficient sa porti contentia 2 ani dupa ce dai jos aparatul, ea a vazut mult prea multe recidive in practica sa mai creada asa ceva. Chiar si ea a avut recidiva la tratamentul personal ca nu a mai purtat contentia dupa nustiucati ani.

Invisalign mi se parea si mie fain la inceput ca am crezut eu ca e cel mai putin vizibil. Ulterior mi-am dat seama ca e o porcarie. Chiar si Iepu aici de fata stiu ca mi-a zis la fel. Da rezultate doar la cazuri foarte usoare si e incomod ca naiba, sa il tot dai jos si sa il pui la loc plus ca se aduna scuipat in el si poate fi foarte bleah. Si e vizibil oricum...cam la fel ca cel pe care il am eu. Sa se gandeasca bine inainte...sa vorbeasca cu cineva care are preferabil.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #221 on: August 15, 2016, 16:10:28 PM »
Merci
Am dus-o la o evaluare pe la 12-13 ani, atunci trebuia inceput cu o largire a arcadelor si-abia apoi pusul de braces. Mi s-a parut aiurea asa c-am spus ca mai bine asteptam sa lasam timpul sa-si faca treaba. Acum la 4-5 ani dupa, a cam terminat cresterea, am sa merg cu ea la o noua evaluare.

Invisalign nu-mi inspira incredere nici mie. Cine ar mai suferi procedura cu braces daca totul e ca-n reclama lor?

StefaniaM

• puiut
« Reply #222 on: March 08, 2019, 02:30:00 AM »
Nu stiu nici eu ce sa zic despre Invisalign, is niste gutiere practic...totusi am mai mare incredere in aparatele dentare traditionale, si ingrijirea acestora dupa finalizarea tratamentelor.
« Last Edit: March 09, 2019, 16:52:29 PM by Testaholic »