*

Frisky

• 3155
  • Looking at the autumn shade.
Re: Discutii pe teme politice si sociale
« Reply #765 on: July 17, 2017, 10:18:17 AM »
Da, e trist si revoltator.  :( Nu inteleg de ce comportamentul lor este ignorat de catre politie. Legea trebuie aplicata indiferent daca esti cetatean cu drepturi depline sau emigrant. Cu toate astea, cred in continuare ca nu sunt bune generalizarea si stigmatizarea unei natii/rase/etnii/minoritati.

« Reply #766 on: July 18, 2017, 12:57:06 PM »
Nici eu nu as putea fi de acord cu generalizarea, sunt multi tigani care au stiut sa profite de egalitatea de sanse care li se ofera de ceva vreme si au facut eforturi sa se integreze. Dar majoritatea intr-adevar, nu fac niciun fel de efort si profita cum pot de sistem ca face oarecum parte din cultura lor. Dar zi-mi Frisky, tu de exemplu acum ca iti cauti casa, te-ai muta intr-un cartier plin de tigani? Sa ai vecini tigani stanga dreapta la casa? Poti sa fii open minded in privinta asta? Chit ca stii ca 99% o sa asculti zilnic manele si urlaturi si purdei zbierand cat ii tine gura?

*

Frisky

• 3155
« Reply #767 on: July 18, 2017, 13:32:28 PM »
Chiar mi-am cautat si gasit apartament intr-o zona rezidentiala noua. M-am orientat in primul rand dupa buget (de fapt posibilitatea de creditare), dupa accesibilitatea la mijloacele de transport si zone comerciale, dar si cunoscand zona, care este mixta, cu oameni de tot felul (de la corporatisti pana la etnii conlocuitoare). Nu stiu care-mi vor fi vecinii. Pot sa pariez numai pe grupa de varsta care va fi undeva intre 25 si 35-40 de ani. Si nu, nu m-as duce intr-un cartier plin de tigani pentru ca nu m-as putea adapta la stilul lor de viata, presupunand ca ar trebui sa fie o reciprocitate. Daca vreau liniste si aer curat, ma mut la munte. Daca vreau paranghelie si animatie/adrenalina, aleg tigania. Adica, daca te muti in cunostinta de cauza, nu poti sa strambi din nas. Zic si eu.

*

Conchita

• 8029
« Reply #768 on: July 18, 2017, 15:20:11 PM »
Asa e Frisky, incerc sa nu generalizez, pe cat posibil, dar cand stiu ca procentul celor care-si vad de treaba dintr-o anumita minoritate tinde undeva spre 3-5% chiar e greu sa nu fac generalizari. Sim cu totii, nu e un secret, de faima care ne-au adus-o in Europa. Stim ca toti vesticii care s-au batut cu pumnii in piept si ne-au acuzat ca nu-i integram, au renuntat si ni i-au returnat in avioane. M-a distrat antropoloaga asta americana, cu doctorat in stilul lor de viata, as vrea s-o vad dupa cativa ani in care ar avea de-a face cu ei, daca isi mai sustine punctul de vedere.
Asa cum am spus, nu am nimic cu nimeni si chiar lucrez cu multe natii, si atat cat incerci sa nu generalizezi, sa stii ca cei de o anumita natie/cultura chiar au anumite lucruri pe care le fac la fel (nu o zic neaparat in sensul rau), de exemplu, ma astept, ca sa nu zic ca stiu, cand vad o familie de indieni de exemplu, la incercari de negocieri din partea lor. Nu spun ca fac toti lucrul asta, dar o buna parte. Ma astept de la canadieni sa ceara cat mai putina munca pentru copii samd. Ce vreau sa spun este ca fiecare minoritate are trasaturi comune, care caracterzieaza cea mai mare parte a lor. De aici apar generalizarile si stereotipurile.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

Frisky

• 3155
« Reply #769 on: July 18, 2017, 15:59:03 PM »
Cred ca este in natura noastra (umana) sa catalogam/judecam, pentru ca asa ne functioneaza creierul. Ne facem niste harti mentale, un fel de tipare dupa care ne orientam si interactionam in consecinta. Toleranta este pana la urma un exercitiu cu limite bine definite, care ne ajuta sa ne suportam cat de cat unii pe altii.
« Last Edit: July 18, 2017, 16:17:19 PM by Frisky »

« Reply #770 on: July 18, 2017, 17:22:37 PM »
Particularitatile culturale chiar nu cred ca sunt o problema. Problema din punctul meu de vedere apare atunci cand anumite natii refuza sa traiasca dupa legile scrise si nescrise ale tarii in care au ales sa locuiasca. Si cand oamenii ok care respecta aceste legi se sfiesc sa fie radicali in privinta asta ca sa nu fie catalogati drept rasisti sau intoleranti sau nationalisti.
Ca si in exemplul tau, cum ai zis ca daca te muti in tiganie trebuie sa te astepti by default la paranghelie. Dar de ce? Daca e un vecin care e nu e de etnie rroma si nu respecta orele de liniste chemi politia poate. Daca e rrom si chemi politia o sa urle ca il persecuti ca e tigan si nu il lasi sa isi manifeste particularitatile culturale. Dupa care o sa vina sa iti dea foc la casa ca de ce ai chemat politia. :D

Imi amintesc perfect o faza petrecuta aici la 2 pasi de jobul meu, stiu ca a aparut si la TV, de la nunta unui membru al Clanului Carpaci. Cand au blocat tot trotuarul si a venit politia sa le dea amenda. Moaaaaaaaama ce de texte politice stiau, ziceai ca ii scalpeaza acolo de vii si ii persecuta in ultimul hal, ca le-a dat amenda ca au incalcat legea. Si btw....o buna parte din Centrul Timisoarei si zona Balcescu sunt considerate zone rau famate in care nimeni nu indrazneste sa se mute din cauza problemelor avute cu aceste clanuri. Cladiri istorice, zone importante si de altfel frumoase, in paragina si considerate rau famate. Sunt persecutati rau pe aici si marginalizati. NOT.
« Last Edit: July 18, 2017, 17:28:11 PM by Testaholic »

*

Conchita

• 8029
« Reply #771 on: July 18, 2017, 19:56:17 PM »
Particularitatile culturale chiar nu cred ca sunt o problema. Problema din punctul meu de vedere apare atunci cand anumite natii refuza sa traiasca dupa legile scrise si nescrise ale tarii in care au ales sa locuiasca. Si cand oamenii ok care respecta aceste legi se sfiesc sa fie radicali in privinta asta ca sa nu fie catalogati drept rasisti sau intoleranti sau nationalisti.

Absolut de acord. Cand am vorbit de particularitatile in functie de minoritati, am facut-o doar ca sa dau exemplu cum se ajunge la generalizari. Si mai ales, sa explic ca vrand nevrand, exista si vor exista generalizari, fara a incerca sau nu sa judeci.
Si la fel, ma deranjeaza enorm cand nu se respecta legile pentru unii, sau chiar ajung sa se schimbe legi ca sa-i "acomodam" si de teama de a fi numiti intoleranti, rasisti etc. Dar toleranta lor unde e?
Nici n-am pretentia ca as fi vreo toleranta.... astept si eu acelasi lucru din partea cealalta. Atata timp cat asta exista, impreuna cu respectul (bineinteles tot din ambele parti), chiar sunt catalogata o persoana placuta.  :D
« Last Edit: July 18, 2017, 20:00:06 PM by Conchita »
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

« Reply #772 on: August 04, 2017, 15:55:00 PM »
apropo de subiectul de mai sus.

Azi in orasul unde stau ai mei a fost un grav accident de masina care a blocat cateva ore un drum national. Un sofer de 17 ani fara carnet a intrat intr-un om pe care il stia maica-mea ce transporta paine, l-a omorat si inca 4 pasageri din masina tanarului impreuna cu el sunt in coma la spital. A aparut si in presa stirea. Nu scria nicaieri ca era de etnie rroma soferul, stiu de la maica-mea :)
Deci trag concluzia ca presa din Romania nu mai e rasista ca acu cativa ani cand se specificau si astfel de detalii.