*

RedDeer

• *
  • 3185
  • Truth is only as real as our delusion allows
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

daisy

• 1331
Re: Discutii pe teme politice si sociale
« Reply #751 on: January 28, 2017, 15:43:24 PM »
Da, am vazut ieri.
E posibil, daca stam sa ne gindim ce lideri sint acum in lume si ce interese are fiecare tara, plus ce va sa vina la alegerile din Europa... Am vazut ca si Merkel e ingrijorata, a spus ca sint pericole interne si externe in Europa si a pledat pentru unitate.  :|

*

Hil

• 8270
« Reply #752 on: January 28, 2017, 22:26:41 PM »
Si Merkel a dat cu bata in balta grav in 2016.

Trump a taiat fonduri pt tot ce merge la global health.
Americanii au creat o falsa imagine de prosperitate. SUA are datorii gigantice la Federal Reserve, cu dobanzi la fel. Ei nu au bani de dat in stanga si dreapta, indiferent despre ce cauze este vorba. Sunt f multi oameni saraci in SUA, sunt regiuni intregi unde se cunoaste de departe saracia lucie (omul meu a vazut cu ochii lui, nu e ceva citit pe internet).
« Last Edit: January 29, 2017, 01:58:07 AM by Hil »

*

Conchita

• 8029
« Reply #753 on: January 29, 2017, 16:21:10 PM »
Exact asta ma gandeam si eu. S-a gasit Merkel sa fie ingrijorata.  :doh:
Eu nu prea am umblat prin State, ca nu ma atrage prea tare sa merg pe-acolo, si chiar daca ma hotarasc sa merg, de la vama mi se taie tot cheful de a mai merge curand  :| dar pot spune, cum treci la ei se vede diferenta fata de Canada (cel putin zona noastra). Imediat arata totul mai saracacios, mai neingrijit, mai murdar. Si asta in state mai dezvoltate.  :nustiu: Anul asta avem conferinta de la Kumon in Orlando, Florida, dar nu ma duc.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

daisy

• 1331
« Reply #754 on: January 29, 2017, 17:44:16 PM »
Da, a dat ea cu bita in balta in 2016. Dar tot e mai cu capul pe umeri decit alti lideri din zilele noastre.
SUA are datorii gigantice si da, oamenii sint saraci, orasele paraginite si au dus-o foarte greu anii astia. Nu au bani de dat, asa e.
Trump ar trebui totusi sa gindeasca mai mult inainte de a vorbi sau a face ceva.

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #755 on: January 29, 2017, 18:13:45 PM »
Da' ce-a mai facut Merkelitza in 2016 sau 2017? :think:
Ea tot pledeaza pentru unitate si teoretic are dreptate (ei i-ar sta mai bine la UE, apropo de unitate), dar nici nu face nimic ca UE-ul sa fie inteles si iubit (cum e acum, nici nu-i de mirare Brexitul sau alte popoare care vor sa iasa). Si Germania ar trebui sa se uite prima data in gradina ei, de ex. sa dea oamenilor care au lucrat o viata pensii de sa poata supravietui inainte de-a baga miliarde in curul grecilor... Dar nah, UE, parteneri, trebuie ajutati etc. Anul asta sunt alegeri, dar parca vad ca nici n-ai dintre cine sa alegi si mi-e oleaca frica ca multa lume normala n-o vor mai alege pe Angie (pe buna dreptate), ci pe extremistii de dreapta si chiar ca de aia n-avem nevoie.

*

Hil

• 8270
« Reply #756 on: January 29, 2017, 18:28:12 PM »
La criza cu refugiatii sirieni m-am referit.
Acum premierul nostru deschide portile pt refugiati, ma rog in numar mult mai mic (40k). Asa e, oamenii tind sa aleaga extrema opusa cand cei in care si-au pus increderea nu au perfomat comform asteptarilor.
Sunt cu totul pt cauze umanitare, pt intrajutorare, insa toate astea trebuie facute pe baza unui buget realist. Intai am grija de ai mei, apoi de alte natii. Nu e vorba ca iei prin preaplinul cuiva si dai unui neajutorat, asta ar fi foarte usor si logic, problema este ca iei din farfuria aproape goala ca sa dai altuia. Bogatii se imbogatesc, saracii saracesc si mai mult.

Conchi, off topic :) Florida e un stat f frumos. M-as intoarce oricand cu placere acolo.

« Reply #757 on: February 21, 2017, 22:33:26 PM »
O perspectiva foarte interesanta asupra a ceea ce pare ca se intampla la ora actuala la nivel global: nationalism vs globalizare

https://youtu.be/szt7f5NmE9E

*

RedDeer

• *
  • 3185
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #758 on: February 26, 2017, 00:06:58 AM »
Am reusit in sfarsit sa urmaresc si eu prezentarea asta. Multumesc Angel :mersi: . Chiar ca daca vrei sa intelegi ce se intampla in lumea asta cel mai bine te orientezi spre TED. Media ori e short sighted ori umbla cu perdele de fum.
Am retinut asa (probabil nu cele mai interesante si importante idei), dar astea au rezonat cu mine:
- nu avem de ales, va trebui sa fie globalizare din cauza de climate change si ridicarea AI. E chiar de necrezut ca nu se vorbeste mai mult in legatura cu ce disturbante se vor crea in lume in urmatorii 10-20 de ani din cauza de AI
- un punct de vedere deosebit asupra istoriei care m-a facut sa vreau sa citesc 'Sapiens' de Harari, Yuval N (am pus-o on hold la biblioteca)
- faptul ca suntem animale sociale dar 'cercul' de oameni cu care putem sa interactionam nu e mai mare de 150 de persoane. Dincolo de acest numar e doar o 'idee', o 'poveste' pe care ne-o spunem singuri ca sa credem ca apartinem la ceva, la o natiune, la o idee mai inalta. Parte din motivul in care ne simtim atat de alienati si singuri este pentru faptul ca ne-am pierdut acel 'small pack' de care putem cu adevarat sa apartinem.
Evolutia in viitor (daca vom ramanem oameni si nu cyborgs) va fi globalizare si in acelasi timp restabilirea acestor 'small packs'. De asemenea va trebui sa traim mai mult in interior, sa ne redescoperim simturile si corpul (aceste feelinguri s-au pierdut progresiv din cauza contactului din ce in ce mai redus cu natura), pentru ca traind in exterior nu numai ca nu ne-a adus satisfactie dar a distrus si planeta.

Overall, o discutie care mi-a produs o stare de claritate. Ar trebui sa vad aceste TED presentations mult mai des.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

« Reply #759 on: March 20, 2017, 18:39:22 PM »
Ce fain le mai zice Alain de Botton, pacat ca nu prea il asculta nimeni. Daca s-ar preda lectii la modul asta in toate scolile poate as avea mai multa incredere in viitorul omenirii.

https://youtu.be/5ITyd1Pzek0

*

Hil

• 8270
« Reply #760 on: March 29, 2017, 03:31:23 AM »

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #761 on: May 26, 2017, 08:52:33 AM »
https://www.statnews.com/2017/05/23/donald-trump-speaking-style-interviews
Deci ori dement, ori intr-o situatie overhelming si el nu e firea care se retrage, mai bine intra cu capul prin zid... :think:

*

Frisky

• 3155
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #762 on: July 10, 2017, 13:18:57 PM »
Una din realitatile Romaniei (si ale Europei).  :|

Discriminarea lasă urme - Școala

« Reply #763 on: July 11, 2017, 21:53:53 PM »
Mda, delicate probleme astea. Chiar astazi ascultam oarecum pe o tema asemanatoare, cea a refugiatilor, podcastul asta.

Waking Up With Sam Harris #85 - Is this the End of Europe? (with Douglas Murray)

Si sincer la modul rational si logic, le dau dreptate. Dar la modul emotional si uman e greu sa nu te simti vinovat cand inchizi usa in nas cuiva aflat in nevoie.

*

Conchita

• 8029
« Reply #764 on: July 16, 2017, 22:24:13 PM »
Da, asa cum este prexentat filmuletul suna trist, Frisky, dar eu am ajuns la concluzia ca astia nu pot fi integrati, in primul rand pentru ca nu vor ei. Si o spun fara urma de rasism, chiar ca locuiesc aici intre sute de natii si nu am cu nimeni nimic.
De asta ce ziceti?  :| Si e doar inceputul pe continentul asta. De aia n-as fi vrut sa se scoata vizele pentru Romania.

http://adevarul.ro/locale/pitesti/orasul-statele-unite-tiganii-romani-socheaza-localnici-trimit-saptamanal-romania-30000-dolari-bani-furati-magazinele-noastre-1_596b2a9d5ab6550cb82d2c38/index.html
« Last Edit: July 16, 2017, 22:28:09 PM by Conchita »
Forget love... I'd rather fall in chocolate.