*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
Re: Iepurasul meu de anul acesta...
« Reply #1665 on: July 24, 2017, 18:07:13 PM »
Ari, tu esti pentru mine exemplul unic de formator de educatie ideal. Cunosc aici mai multe cazuri in care proprii copii ai unor educatoare sunt sub orice critica (unul care acum 13 ani pana la droguri, venit politia acasa din motive diferite...), ascult intotdeauna povesti din familiile alea cu gura cascata si nu-mi vine sa cred ce aud. Mi-e tare mila de copiii aia.
Te pup!

« Reply #1666 on: July 26, 2017, 14:35:33 PM »
Mda, din pacate si eu am auzit de cazuri, chiar de copii de psiholog scapati rau de sub control, ajunsi aproape homeless, fugiti de mici de acasa, ceva socant. Si psiholoaga este chiar destul de cunoscuta si bine cotata in oras. Deci si pentru mine e un mister cum se intampla fazele astea.

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1667 on: August 17, 2017, 22:51:55 PM »
 :indragostit:
Va pupacesc fetele!Iertare ca nu am scris.
Da, ma doare mult subiectul pentru ca in cazul asta noi adultii avem rol de facilitatori ,ca tot e la moda si asta.

Azi sunt pe dos, da asa de tot.Am de terminat un proiect urat...m-as certa cu toata lumea si nu-mi place de mine asa.

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1668 on: September 11, 2017, 06:14:40 AM »
Emotii...

Nu stiu cat am dormit legat....Emotii pentru tot presarate cu frustrari.Nu ar trebui sa le am.
Am primit dirigentie (din nou o dirigentie ciudata) si nu voi putea sa merg de dimineata cu Bogdan la scoala.Imi vine sa plang.Copilul e bine,in vacanta s-a intalnit cu colegi de-ai lui si s-au cimentat prietenii.As fi vrut sa fiu cu el.
Din nou am primit o dirigentie ciudata pe care nu mi-am dorit-o.Copiii astia nu au absolut nicio vina.Sunt clasa a XIa....Nici macar nu m-am dus sa vad sala de clasa.Stiu ca o sala urata intr-o cladire gri.
Anul asta nu inteleg deloc deciziile directiunii.Ma intristeaza cum au ales sa abordeze inceputul de an.Au plecat oameni tineri si pasionati.Au plecat infranti nu de sistem ci de oameni.Nu se asigura continuitate.Anul asta predai la o clasa iar la anul la alta.Nu-i fain....

Nu-mi place de mine in dimineata asta!
Sa-mi vina soarele inapoi!

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1669 on: September 29, 2017, 04:15:39 AM »
DOUA SAPTAMANI CA O BUCURIE

Si parca am inviat dupa vacanta. :) Fiecare sfarsit de august imi e greu.Sunt bosumflata pe toamna ce sta dupa colt desi....imi plac la nebunie zilele calde de toamna si culorile ei incredibile.
Anul asta dupa cum s-a vazut am inceput bosumflata scoala.
Dupa doua saptamani ma descopar obosita dar vesela. :)
Cea mai mare bucurie e Bogdan.Daca tot anu trecut am fost cu temeri,intrebari,remuscari fata de tot ce a fost gradinita lui si alegerile pe care le facusem acum sunt linistita si bucuroasa.Copilul asta a recuperat tot.Nu a avut nevoie de tone de exercitii grafice sa se descurce la scris.De la copilul care abia tinea acum un an creionul in mana si il strangea de mi se parea ca o sa il rupa acum e responsabil,sigur pe el si stangaciul mamei scrie ca un artist. :)
Daca ar fi sa o iau de la capat mi-as sterge temerea din suflet care mi-a dat multe nopti albe.
Acum sunt fericita pentru ca a avut niste ani de gradi frumosi in care si-a putut trai copilaria asa cum a dorit el.Acum un an imi era teama ca dorinta mea prea mare de a-l proteja i-a facut rau.

Copiii mei de la scoala sunt draguti.Iar am o mie de idei de proiecte si incerc sa le extrag pe cele ce se pot concretiza frumos.Ieri m-am distrat teribil cand unul din copilasi mi-a spus razand ca sunt profa-urs care le rezolva pe toate.Asta ca o paralela la ceea ce mi-a spus tot aici un om drag. :) Sper sa fiu mereu si pentru Bogdan si pentru copiii mei mama/profa urs care le rezolva pe toate si la care vin cand au necazuri,intrebari,tristeti,framantari.

« Reply #1670 on: October 01, 2017, 07:51:57 AM »
Te descurci de minune pt ca pui suflet in tot.in primul rand  :flori:

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1671 on: October 09, 2017, 19:35:32 PM »
 :indragostit: Angel!

Ma uit la poze...
Dupa doua serii de ateliere de paine ma simt coplesita de emotii.
Imi dau seama ca am fost asa marcata de colacii bunicii!
E o atmosfera magica acolo la muzeu pentru ca totul e cu dragoste.De la cuptorul pe care il simt ca si cand ar fi al meu pentru ca cineva a tinut cont de ideea mea si a facut minunea aceea de cuptor.Pana la atmosfera din curtea casutei ucrainiene si tot ce se intampla de la primul gram de faina care se asterne in castroane pana la experinta finala in care obositi si fericiti mancam paine pe care de fiecare data o redescopar la fel de buna.
Se descretesc frunti,se arunca multe complexe,se spun secrete,se rade in hohote,se descopera suflete faine.
E magie povestea asta iar eu azi incarcata de emotii....Am nevoie parca sa descarc toate emotiile astea adunate. :indragostit:

*

kalua

• *
  • 22769
    • Soapte culinare
« Reply #1672 on: October 09, 2017, 20:50:41 PM »
Vreau si eu la un atelier de-al tau!  :indragostit:

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1673 on: October 16, 2017, 00:30:30 AM »
Hai la Timi ca facem! :) :indragostit:

*

Ariana

• *
  • 3233
« Reply #1674 on: October 16, 2017, 00:37:18 AM »
Viata ca o aripa de fluture

Azi am fost la inmormantarea uneia din matusile preferate.Am atasament pentru putine rude dar Tusa Savi imi era draga.Mereu cu zambetul pe buze,mereu cu o vorba buna Tusa Savi a fost un om care mi-a fost drag intotdeuna.Niciodata nu m-a suparat cu nimic.La fel si fetele ei,verisoarele mele imi sunt dragi de numa'.
A fost trist si mi s-au reactivat frici mari.
Ca un facut si Bogdan cel mic m-a intrebat care e teama mea cea mai mare ( a lui e de intuneric).A mea de moarte.Binenteles ca nu i-am spus adevarul.Incerc inca sa il tin departe de episodul asta cu moartea.
Ma uitam la capacul sicriului decorat cu acel saten cu pliuri.Brrrrr.....Am incercat sa ma desprind de tot ce e acolo si scriu in speranta ca mai alung din teama.
Matusa mea a plecat fulgerator intr-o luna.....
Si stau si ma gandesc cu groaza cum alergam ca nebunii prin viata asta uitand sa ne bucuram unii de altii....Alergam si de temerile noastre in incercarea de a deveni nemuritori....
Sa fie fara temeri...