Author Topic: Matreata si alte probleme legate de par  (Read 21728 times)

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
Re: Matreata si alte probleme legate de par
« Reply #60 on: April 03, 2016, 15:37:18 PM »
Din cate stiu uleiul de cocos este bun pentru măreață si nici nu afecteaza vopseaua. În dm am vazut ca au fara miros.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #61 on: April 04, 2016, 00:43:32 AM »
Daria multumesc mult pentru pont!
Althe sigur nu miroase?Am incercat odata unt de cocos si nu-mi place mirosul. :frustrat:

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
« Reply #62 on: April 04, 2016, 00:51:05 AM »
Scria pe el dezodorizat, eu tocmai de aia nu l-am luat, pentru ca imi place f tare mirosul. Am luat odata din greseala dezodorizat de pe iherb si nu mirosea deloc, nu mi-a placut tocmai de asta. Vezi ce scrie pe el, eu asa imi amintesc. Cred ca ajung miercuri in dm, ma mai uit o data si iti spun.

Maria

• important
« Reply #63 on: April 04, 2016, 14:42:23 PM »
Ari pai orice ulei tolerezi tu, ce mi se pare mie este ca pe lângă efectul de calmare uleiul ajuta sa se înmoaie cojile si mătreața si se spala mai usor dupa.
Eu fac si exfolierea scalpului cu bicarbonat adăugat in sampon din cand in cand, uitasem de asta.
Ma bucur ca te simti mai bine :)

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #64 on: April 10, 2016, 22:40:32 PM »
Asta cu bicarbonatul nu o stiam.
Merci Althe pentru pontul cu uleiul fara miros.
Sunt happy ca mi s-a rezolvat asa repede problema.E miraculos Nizoralul asta.Nu inteleg de ce saracie l-au scos de pe piata.

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #65 on: April 11, 2016, 11:22:25 AM »
Cum si cat bicarbonat puneti in sampon? Adica puneti direct in tub sau in mana la spalare?  :nehotarat:
Putin mov nu strica.

Maria

• important
« Reply #66 on: April 14, 2016, 22:24:22 PM »
Eu pun putin bicarbonat in palma si apoi samponul, le amestec încât sa fie o consistentă ok pt a putea aplica si masa putin scalpul cu mixtura. Nu insist mult insa ca sa nu irit pielea, procedez cam cum as face si pt ten.
Apropo de exfoliere, am vazut ca multe produse conțin praf de orez (tatcha care nu sunt la noi dar f apreciate au asa) si ma gandeam ca il pot face eu măcinând boabe de orez. A testat cineva ? :)

Kyra

• nazdravan
« Reply #67 on: May 18, 2016, 00:11:30 AM »
Uleiul de cocos scoate vopseaua din par in draci. Nu ma mai ating de asa ceva...

Uleiul de jojoba a fost ok pe parul meu vopsit. Mie mi se usuca scalpul si cred ca fac dermatita, altfel nu imi explic de ce fac ditamai scuamele. :( Uleiul de jojoba ma ajuta si cateodata, exfoliez si cu bicarbonat de sodiu.
Mai nou ma trezesc cu scuame si intr-o spranceana, pe care le indepartez tot cu ulei.

Maria

• important
« Reply #68 on: May 18, 2016, 22:47:07 PM »
Kyra din ce zici e fix ca la mine, dermatita seboreică.
Eu nu prea pot fara crema blue cap :(.
Hidratarea ajuta mult insa nu vindeca.
Oricum, o piele curată si hidratată e mai capabilă sa faca fata diverselor probleme interne sau externe.

Kyra

• nazdravan
« Reply #69 on: May 19, 2016, 23:57:14 PM »
Da, cred ca e un inceput de dermatita. :( Eu am si parul si scalpul uscat, la modul ca pot sa trec lejer de o saptamana fara sa ma spal pe cap si nici nu se vede. Am ajuns de cateva ori si la 10 zile, ce-i drept  :sarcastic:
Hidratarea intensa imi tine dermatita sub control, da, asa este.