Author Topic: Matreata si alte probleme legate de par  (Read 21772 times)

Maria

• important
Re: Matreata si alte probleme legate de par
« Reply #45 on: March 20, 2016, 22:10:10 PM »
Ariana șampoanele astea anti mătreața sunt pe încercate.
La unii merg unele, la altii altele :)
La mine a mers selsun o perioada.
Apoi am încerca vichy dercos si nu a mers.
Acum merge vichy.
Maine, cine stie ?!
Daca e mătreața simpla încearcă si masti cu ulei de măsline pt scalp, la mine merge f bine.
Sau alt ulei gen cocos, daca sti tu unul care merge bine pt tine.
Mătreața apare si de la temperaturi (frig-cald), vânt, cand porti căciula (nu se aerisește zona, daca mai si transpiri si nu speli parul in ziua respectiva) si alți factori externi.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #46 on: March 21, 2016, 06:27:09 AM »
Multumesc Maria.
Selsun Blue sau Selsun Selenium?Asta din urma inteleg ca e mai puternic.
Inebunesc...Eu nu am mai avut probleme cu asa ceva de mai mult de 12 ani.
Atunci le-am rezolvat cu Nizoral (pe care nu il mai gasesc).
Nu vreau sa citesc prea mult pe net pentru ca ma panichez si imi inventez afectiuni.
Selsun Selenium asta l-am gasit pe net la unu.
Parca tot spre Nizoral m-as indrepta dar sursele de unde l-am gasit nu mi se par de incredere.Mi-e groaza sa ma apuc sa investesc bani in tone de sampoane.

Mie mi-a aparut dupa ce m-am spalat cu un sampon romanesc.Nu stiu daca e posibil sa fie de la sampon.Caciuli nu port.
Stressata la maxim sunt poate sa fie si asta o cauza.
Nici nu stiu cata matreata e prezenta cat sunt mancarimil de scalp.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #47 on: March 21, 2016, 10:29:13 AM »
Da' ti-a ramas matreata chiar daca nu mai folosesti samponul cauzator de ea? Si mie mi se intampla sa fac matreata de la unele sampoane, dar cum ma spal cu unul care-mi prieste, cum se duce, nu-mi trebuie nimic special.
Daca a ramas, eu in locul tau as incerca cu Head & Shoulders care se gaseste pe toate drumurile.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #48 on: March 21, 2016, 13:50:50 PM »
Ariana eu mi-am luat de pe net Nizoral, de la efarma parca. Nu se compara nimic cu Nizoralul, e cel mai eficient.

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #49 on: March 21, 2016, 14:14:37 PM »
Mie nu mi-a functionat Nizoralul niciodata  :snif: Eu tot cu vesnicul H&S sunt. Cum il schimb cum apare nenorocirea.

abulinei

• Membru fondator
  • important
« Reply #50 on: March 21, 2016, 14:49:41 PM »
Am povestit eu pe pagina anterioara despre mai multe. Mie imi place Selsun 2.5 si e in rotatia mea de sampoane.
Vara imi place mult Denorex (Salicylic acid, 3%) ca e mentolat si foarte refreshing.

Stressul e cel mai puternic trigger...
A person who never made a mistake never tried anything new.
Albert Einstein

happycat

• Guest
« Reply #51 on: March 21, 2016, 16:03:53 PM »
Pentru mine cel mai bun remediu pentru matreata a fost otetul de mere.

M-am trezit anul trecut dintr-o data cu o matreata oribila, eram si plecata de acasa si nu aveam ce sa fac.
In fine, cum am facut eu: am amestecat in parti egale apa si otet de mere, turnat pe par si scalp si masat un pic. Lasat 10-15 minute pe par si apoi spalat parul cu sampon normal.
Dupa un singur tratament din asta, matreata a disparut 100%.
Succes!

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #52 on: March 21, 2016, 16:15:22 PM »
Nah azi am comandat Nizoral de pe net.Sa speram ca e ok.
Din pacate am luat la cantitate mai mica.Si a pus omul coletul la posta.Nu il tepuiesc.

S-a uitat colega mea la capatana si spune ca nu se vede matreata.Parca eu vad ca pica la scuturat de claie ceva.Nu mult dar pica.In schimb ma mananca pielea capului.Paduchi nu am. :)
O fi pe baza nervoasa ca ma apuca toate mancarimile numai cand ma gandesc la operatia mamei (in aprilie o sa fie).

Tare multumesc pentru sfaturi.Sa vad daca am nervi cu otetul de mere.
Albu Denorex nu am vazut pe aici.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #53 on: March 21, 2016, 18:33:47 PM »
A avut si Nina o perioada scurta in care o manca capul de se scarpina pana isi rupea pielea :speriat: Fara matreata. Si fara paduchi :lol: Si-a mai masat pielea capului cu aloe, a folosit un sampon cu nustiucatlasuta urea, vad ca i-a trecut :nustiu:

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #54 on: March 21, 2016, 20:04:03 PM »
Sper pe sfarsitul saptamanii sa imi si vopsesc superclaia.Nu mai stiu daca Nizoralul are interzis la tratamentele de par.
Dar musai sa il aranjez ca parca sunt o vrajitoare cazuta in dizgratie. :) Capul ma mananca,mai matura fermecata imi lipseste.
Nina din cauza stressului se scarpina?

scorpirescu

• Administrator
  • fabulous
« Reply #55 on: March 21, 2016, 22:12:31 PM »
Eu stiam ca Nizoral 2% s-a scos din fabricatie sau nu se mai gaseste ... ceva de genu. Insa este ca si inlocuitor (adica aceeasi formula dar alt producator)  Seboderm 2% care se gaseste in farmacii.
Putin mov nu strica.

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #56 on: March 22, 2016, 06:10:59 AM »
Nu mi-e clar daca nu se mai produce sau doar la noi e interzis.
Vad ca pe piata se mai gaseste.Sper sa fie varianta originala

Maria

• important
« Reply #57 on: April 01, 2016, 12:21:43 PM »
Ariana scuza-ma pt răspunsul atat de târziu :(. Nu am vazut întrebarea ta, vorbeam despre selsun seleniu.
Stiu ce zici apropo de mâncărimi, eu pățesc asa in fiecare primăvara insa uleiul de măsline ma ajuta. Sau de migdale dulci, sâmburi de struguri, cred ca ideea e sa fie ceva emolient, hidratant.
Samponul meu de baza rămâne asta http://www.amazon.com/gp/aw/d/B0043OSIVM/ref=mp_s_a_1_1_a_it?qid=1459502336&sr=8-1&keywords=head+and+shoulders+clinical+strength&pi=SY200_QL40, am încercat altele cu acelasi ingredient de baza, nu se compara Efectele si cat de strălucitor este parul cand il folosesc 💁🏻

Ariana

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #58 on: April 03, 2016, 11:11:48 AM »
De doua ori m-am spalat cu Nizoral.Mi-am luat vreo trei flacoane.Nizoral la radacina si Head&Soulders pe lungime.Si...e multttttt mai bine.Nu ma mai manaca in halul ala.
Cu ulei de masline mi-e groaza sa incerc.Am perioade cand nu suport mirosurile astea.Si se pare ca trec printr-o astfel de perioada in care sunt extrem de agitata. :(

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #59 on: April 03, 2016, 11:59:46 AM »
Ari, vezi ca uleiul de masline la noi pe parul roscat nu prea e indicat. M-am luat o data dupa o prietena si mi-am pus masca de ulei de masline pe par proaspat vopsit de vreo saptamana. A picat cred ca trei sferturi din vopsea o data cu uleiul de masline  :mhm:
Asta e ok pe par natural sau vopsit blond, deschis…pt ca altfel am impresia ca e un pic cam acid si spala culoarea.
« Last Edit: April 03, 2016, 16:13:01 PM by daria »