Author Topic: Top 5 cele mai bune produse de ingrijire in 2010  (Read 6009 times)

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
Top 5 cele mai bune produse de ingrijire in 2010
« on: December 18, 2010, 13:47:56 PM »
Fetelor haideti sa facem un topic in care sa scriem revelatiile noastre in materie de produse pentru ingrijire pentru anul 2010.
Aici pot sa intre: creme, sampoane, make-up, absolut orice care tine de ingrijire si pentru care ati facut o pasiune anul acesta. Am zis Top 5, dar nu e restrictiv, daca aveti mai multe produse, puteti sa scrieti mai multe, cu atat mai bine. :)

O sa incep eu:

Pentru mine a fost anul produselor organice, am incercat multe, cu unele m-am imprietenit, cu altele mai putin, una peste alta imi pare bine ca m-am indreptat in aceasta directie, pentru ca unele chiar au meritat din plin.

1. Tea Tree oil (pe care eu il cumpar din DM) - l-am cumparat initial pentru solutia de spalat geamuri postata de KA, insa intre timp i-am gasit o intrebuintare mult mai buna. Este singura chestie testata de mine pana acum (si credeti-ma ca am testat destule) care imi usuca mai rapid cosurile. Am incercat intr-o seara sa pun pe un cos masca Mint Julep si pe altul Tea Tree oil. Cel cu Mint Julep nu dadea nici un semn ca ar bate in retragere pe cand cel cu Tea Tree oil era aproape uscat.  Am avut la un moment dat si niste pete asa care pareau ca niste alunite da nu erau, si pe care tot cu Tea Tree oil le-am convins sa bata in retragere.
2. Annemarie Borlind - LL Regeneration eye wrinkle cream - nu face minuni acu, sa nu va imaginati, dar e de departea cea mai buna crema pt ochi pe care am avut-o. Hidrateaza excelent si chiar daca este grasa rau imediat dupa aplicare intra super bine in piele, nu lasa film gras. Unde mai pui ca are si ingrediente super ok, fara minuni daunatoare. Singura chestie care NU imi place este ambalajul...din principiu cremele in borcanele mici nu imi plac, ca eu cum am unghii false mai mereu, sunt tare dificil de manevrat.
3. Avalon Organics Vitamin C serum - pentru mine a fost minunat ca are toate beneficiile Flavo C dar nu imi face atatea puncte negre. MAi fac si de la asta, dar asa....extrem de rar, incat nu conteaza. Partea najpa: iarna mai trebuie si ceva hidratant pe langa el ca nu face fatza si nu am gasit sa il comand decat de pe iherb :(
4. Aubrey's Pure Aloe Vera -oriunde aplici apa asta de Aloe (ca nu o pot numi gel) pielea se face instant mai fina si calmeaza iritatiile. Sticla pe care o am acu o sa i-o dau lu mami ca i-a aparut ceva gen psoriazis in cot si sunt curioasa daca o va ajuta cu ceva. Dar cu siguranta o sa imi iau alta pentru mine.
5.Lancome Effacernes Waterproof - am descoperit concealerul asta la inceputul anului si inca mai am din el desi il folosesc zilnic! Musai tre sa gasesc de unde sa mai imi cumpar unul la pret decent, ca e cel mai bun undereye concealer pentru mine pana acum. Eu am pielea cam ridata la ochi si cu greu gasesc ceva care sa nu imi accentueze si mai tare problema. Effacernes face asta si acopera binisor in acelasi timp. Sunt f multumita.

La capitolul make-up alte revelatii nu am mai avut anul acesta, tot produsele de anii trecuti le-am folosit.

Iepurica

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #1 on: December 18, 2010, 16:42:03 PM »
Eu am descoperit multe produse acum, pe sfarsit de an. La mine ordinea e cam aleatorie pentru ca nu-s produse destinate aceleiasi chestii si pentru mine-s toate locul 1 la capitolul respectiv.
Avene Lotion for Children Spf50 - imi place ca e destul de lichida si usor de intins. Plus ca are 100ml si tine o gramada. Poate fi folosita si pe corp si pe fata, iar mie imi prieste tare bine (de la foarte multe creme cu spf mi-au aparut cosuri).
Clinique Moisture surge - sunt deja la al doilea borcan. Am mai incercat si altele intre timp, insa nimic nu ma multumeste ca asta. Parca nu e chiar indeajuns iarna, insa cu o masca hidratanta din cand in cand e ok.
Estee Lauder Double Wear Foundation - m-a costat o caruta de bani dar merita fiecare banut. Acoperire medie spre mare, se intinde foarte usor iar aspectul final e foarte natural (am auzit la multa lume ca ar fi ca o masca, insa la mine arata foarte ok).
Elf High Definition Powder - am tot evitat produsele elf, insa o prietena mi-a laudat asa mult pudra asta ca a trebuit sa o cumpar. Si bine am facut! E excelenta. Daca de obicei dupa 2-3 ore tenul meu devenea uleios rau, cu pudra asta rezista mult mai mult. Ba chiar pot sa folosesc doar un singur servetel matifiant pe la amiaza si sa arat impecabil toata ziua. E foarte foarte fina si imi place mult ca desi e alba, pe piele e transparenta si chiar ofera aspectul ala HD.
Vaseline - atat untul de corp cu cacao cat si lotiunea cu vitamine sheer infusion sau ceva de genul asta (e ceva mai nou aparuta) sunt excelente. Hidrateaza foarte bine, sunt ieftine, miros misto...ce mai, eu sunt indragostita de ele.
Pensulele 239 si 217 de la MAC - pot sa fac orice machiaj doar cu ele doua. Mi se par excelente si chiar merita investitia.
Ojele Flormar - varietate mare, culori frumoase, pret mic. La capitolul rezistenta pe unghii naturale nu stiu cum stau, insa eu sunt foarte multumita de ele pe unghiile cu gel.
Dogs have owners. Cats have staff.

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #2 on: December 18, 2010, 18:43:02 PM »
1. No Frizz- Living Proof- cretele ar trebui sa-l incerce. Tine mult pt ca se foloseste foarte putin si e aboslut fabulos, defineste buclele ca absolut niciun alt produs incercat in toti anii de cand sunt creata :D

2. Imi place in continuare FDT colorstay Revlon si btw asta vara am aflat de la o ruda ca nu-s identice nuantele europene cu cele nord americane..acelasi numar are alta nuanta in Ro

3. Crema hidratanta de zi- Biotherm cu siliciu

4. Crema hidratanta de noapte- Origins - high potency night-a-mins (merci Moni)

5. Too Faced mascara- Lash injection (merci Iepurica)- am cumparat o varianta de 5ml si nu se fac scame, e cea mai faina mascara incercata pana acum.

5 :D. Aubrey organics - blue camomille hydratating shampoo (merci dwapara pt felul convingator si plin de informatii utile cu care ne incanti)

6. parfumul Chance eau tendre de la Chanel- mi se potriveste perfect (bulina m-a trimis spre chance verde, mi s-a potrivit mai bine cel roz :)  merci bulinuca)

janis

• important
« Reply #3 on: December 19, 2010, 10:41:04 AM »
1. Stay-Matte Sheer Pressed Powder de la Clinique, e prima de la care nu am fata uleioasa ( :mersi: Angel).
2. Chanel Chance eau fraiche, cred ca n-o sa-mi iau alt parfum prea curand  :hihi:
3. Am descoperit si eu ojele Flormar, care chiar tin foarte foarte mult, mult mai mult decat MAC si OPI la un loc, culorile sunt intense, luciul rezistent si fara top coat.
4. Instant cuticle remover de la Sally Hansen (  :mersi: Iepu)
"Gona kick the darkness, 'till it bleeds daylight"

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #4 on: December 22, 2010, 21:15:35 PM »
si-adica numai 4 fete cucuiete au avut revelatii din tot forumul fabulos?

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #5 on: December 22, 2010, 21:37:11 PM »
Eu n-am incercat multe chestii noi anul asta. :nustiu:
Totusi, dintre premiere imi plac mult:
- fdt Sonia Kashuk Perfecting Luminous Foundation (danke, walpu! :pup: ), acoperire medie inspre mare, chiar da un aspect luminos, tine bine pe fata, ce mai, imi place mult!
- ieftinitura: crema hidratanta "colorata" (nu-mi vine acum cuvantul potrivit) Nivea, mai ales dupa ce-am venit de la mare am folosit-o intr-o veselie. Totusi imi pun si-o crema normala pe dedesubt. :hihi:

- Produse Vaseline: body butterul (Happy :pup: ), gelul-ulei, imi plac mult si mie
- crema Origins (parca Make a Difference am avut), foarte bine m-am impacat cu ea
- Tigi Catwalk Curls Rock Curl Amplifier: cea mai buna crema buclanta pe care am avut-o pana acum, nu imbacseste, nu intareste parul si onduleurile stau frumos (totusi de-abia astept sa folosesc no fizzul :D )

Iepurica

• Core Team
  • fabulous
  • *
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
« Reply #6 on: December 22, 2010, 22:01:05 PM »
Eu am urat Curl Amplifierul de la Tigi :lol: Cred ca l-am aruncat vreo 3/4 plin, daca nu mai mult (sau poate nu l-am aruncat?). Mi se parea ca imi face parul prea moale si lipicios...
Dogs have owners. Cats have staff.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #7 on: December 22, 2010, 22:10:34 PM »
Pe al meu nu-l lipeste deloc si probabil de-aia-mi si place asa mult, ca mi-l mai inmoaie ceva... :lol:

Nimphe

• Core Team
  • fabulous
  • *
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #8 on: December 23, 2010, 10:14:37 AM »
Pentru mine 2010 a fost anul "intoarcerii la natura". Am incercat make-up-ul mineral, am inceput sa-mi prepar multe cosmetice, asa ca nu am avut foarte multe "revelatii comerciale".
Dintre acestea din urma, nu pot sa nu mentionez:
1. Sampon si balsam pentru par vopsit Natura Siberica. Au fost cele mai bune produse pentru par incercate vreodata. Dupa ele am folosit Alverde si Gerovital, dar nici nu se compara si cu siguranta imi voi incalca principiul de a nu ramane fidela unui produs (din dorinta de a le incerca pe toate) si le voi recumpara. Balsamul, cel putin, a fost mai minunat decat orice masca.
2. Cremele de fata de zi de noapte Natura Siberica. Cea de zi matifia si hidrata excelent, iar cea de seara hidrata si-mi lumina tenul (asa vedeam dimineata ;)) Mi-au placut foarte mult. :ok:
3. Sapunurile cu miere de cimbru de la Olivo.ro. Toate miros innebunitor, fac spuma, hidrateaza si curata foarte bine. Sunt perfecte si-n baie, dar si-n dulap, unde parfumeaza hainele ceva de vis ;p
4. Primerul pentru fardurile de ochi Artdeco. L-am luat cand eram somera, deci nu aveam bani de TFSI, dar nu regret alegerea. E drept ca n-am incercat si TFSI ca sa am grad de comparatie, dar pt mine e suficient ca fardul aplicat la 7 dimineata tine perfect pana la 21, cand ma intorc de la sala unde ma zbantui 2 ore! Este ieftin, a little goes a long way, fardurile isi arata adevaratele culori, nu se strang in pliuri... nota 10 si cu siguranta il voi recumpara :ok:

Din categoria bio:
5. Uleiurile vegetale. Am incercat o multime si fiecare m-a impresionat placut. Hranesc parul, tenul, corpul, sunt safe dpdv al sanatatii si unele demachiaza excelent.
6. Apele florale. Perfecte pentru demachiere impreuna cu un ulei (cea mai recenta descoperire, pt o lotiune micelara: apele florale amestecate cu uleiul de ricin sulfatat, care este solubil in apa), pentru tonifierea de dimineata sau dupa demachiere, dar si pentru parfumarea incaperilor sau a mancarurilor :wink:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

happycat

• Guest
« Reply #9 on: December 23, 2010, 12:45:10 PM »
Eu n-am avut prea multe revelatii anul asta. Sunt multumita de produsele pe care le folosesc, dar nu-i nimic nou.

Kalua, ma bucur ca iti place untul de la vaseline, si eu il folosesc. Daca mai vrei sa imi spui.  :pup:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #10 on: December 23, 2010, 15:14:11 PM »
Eu n-am avut prea multe revelatii anul asta. Sunt multumita de produsele pe care le folosesc, dar nu-i nimic nou.

pai anii trecuti nu ne-am revelat asa ca pune degetelele la tastat. :D
Doi trei si!

happycat

• Guest
« Reply #11 on: December 23, 2010, 16:17:25 PM »

Sa traiti.  :computer:

Crema hidratanta Paula's Choice moisture boost hydrating treatment cream - pentru ten normal/uscat e perfecta, fara miros, hidrateaza excelent si e buna de folosit si in jurul ochilor.
Pentru ten gras e excelenta Hydralight moisture infusing lotion tot de la Paula- sora-mea o foloseste ca baza de machiaj si e tare multumita.

Demachiant cu aloe vera The Body Shop - din nou perfect pentru ten sensibil. Nu are miros si nu usuca deloc, nu ramane film gras, imi place mult si nu-l voi schimba prea curand.

Pudra minerala de la Bare Mierals

Crema-tratament pentru noapte cu 15% acid glycolic de la Bravura London - exfoliaza foarte puternic insa fara sa irite (la mine), face tenul vizibil mai luminos. E buna si pentru pielea aspra de pe coate, talpi, le face foarte fine.

Si inca o revelatie a anului 2010, dar nu intra la capitolul produse: Soarele - expuneri scurte la soare fara crema cu spf, deci vorbim de cateva minute pe zi- pentru un boost de vitamina D.

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #12 on: December 23, 2010, 16:30:07 PM »
happy ai observat o crestere de vitamina D la analizele de sange? sau cum stii ca chiar a functionat cu expunerea? intreb ca ma intereseaza subiectul...si eu am descoperit anul asta ca am carenta de vit D si am luat ceva pastile, dar nu am repetat analizele

happycat

• Guest
« Reply #13 on: December 23, 2010, 16:42:56 PM »
Nu la analizele de sange, la mine se vede o imbunatatire pe tenul meu, vara intotdeauna cuperoza dispare aproape complet si sigur nu-i din cauza dietei, asa ca eu am pus-o pe seama soarelui.

Kary

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #14 on: December 23, 2010, 17:37:26 PM »
1- Clinique Superdefense SPF25 (age defense moisturizer, dry combination ) Intra foarte bine in piele incat se duce foarte repede. Dar pentru mine e de vis crema asta!

2- Lancome, gel eclat ( a fine, luxurious pearly foam acts deep-down to free skin of toxins and impurities, rich in anti-oxidants, all skin types) ) Curata super bine!

3- Lancome, creme mousse confort. ( comforting cleanser creamy foam, dry skin ) Curata fara sa usuce pielea, ceea ce e foarte important pentru mine pentru ca astfel evit decojirea fetei  :hihi:

4- Clinique turnaround instant facial (All the radiance and smoothness of microdermabrasion-with significantly less irritation and stress to skin. ) Eu ma impac foarte bine cu aceasta masca!

5- Clinique Turnaround concentrate, visible skin renewer (Unique exfoliating formula prompts a continuous skin-renewal process. Speeds fresh cells to the surface. )
Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they conceal is vital