Author Topic: Ce farduri folositi?  (Read 47751 times)

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Re: Ce farduri folositi?
« Reply #255 on: January 20, 2013, 20:18:24 PM »
 :aplauze: :mersi: deci ne trebuie si noua :D

Althe

• Legally FAB
  • fabulous
  • *
« Reply #256 on: January 20, 2013, 21:39:00 PM »
 :cucu: ihi!

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #257 on: January 20, 2013, 22:10:02 PM »
deci sa inteleg ca asta o sa fie paleta forumului  :hihi:

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #258 on: January 20, 2013, 22:15:38 PM »
Asa se pare. Si cred ca iau una si pentru Mila, daca-i bal, bal sa fie! :balerina: :hihi:

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #259 on: January 25, 2013, 06:16:43 AM »
Eu nu mai pot folosi nimic pentru ochi.  :( Sunt ok doar cu rimelul organic, dar nu pot folosi demachiant (deocamdata il dau jos doar cu cotton pad inmuiat in apa, pana gasesc unul organic), nici macar crema nu mai suporta pleoapele mele, mai ales dreapta.  :frustrat: Nici nu stiu ce sa fac...  :nustiu:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

Frisky

• fabulous
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #260 on: January 25, 2013, 08:22:01 AM »
Am avut si eu probleme la ochiul drept si mi-au trecut dupa o pauza de vreo 2-3 saptamani de la mascara. Am folosit solutia micelara pentru demachiat, m-am spalat cu sapun si mi-am uns zona cu un mix de uleiuri (din germeni de grau, jojoba, luminita de seara). Si sa n-aruncati cu rosii in mine, da' acum ma dau cu ce mi-a ramas in tubul de mascara, in amestec cu ulei de ricin si vaselina.  :lol:

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #261 on: January 25, 2013, 09:07:21 AM »
Eu nu am reusit sa fac niciodata tratament cu ulei de ricin pentru gene ca tot timpul mi se iritau ochii ca dracu de la el. In rest nu prea am probleme.

Conchi am un rimel organic bun de pe iherb da nu mai stiu acum cum ii zice, o sa ma uit.
Asa ce simptome ai? Ti se umfla? Te mananca?

daria

• Core Team
  • fabulous
  • *
« Reply #262 on: January 25, 2013, 12:13:34 PM »
Conchi cred ca mai bine te duci la un doctor sa vezi exact care este problema. Si ia o pauza de la machiaj...inclusiv rimel. Sa vezi daca este vreo diferenta.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #263 on: January 25, 2013, 17:25:52 PM »
Angel, da, mi se umfla, se inroseste, se strange pielea (ca niste riduri multe si marunte), ma inteapa si ma mananca. Daca-l gasesti, imi spui si mie cum se cheama rimelul respectiv? Am si eu unul organic si e bun, nu am nici o reactie la el.
Daria, am fost si la doctor si altceva nu stiu decat sa-ti dea hidrocortizon  :-s ca e alergie.  :doh: Chiar am facut si pauze de luni de zile, problema a aparut din iulie, si nu ma mai dau cu rimel decat once in a while.  :nustiu:
Frisky, ce e solutia micelara? Acum aud prima data de asa ceva. Mixul ala de uleiuri pare a fi bun, ma atrage ideea.

Frisky

• fabulous
« Reply #264 on: January 25, 2013, 18:01:51 PM »
Este cea de care tot pomenesc fetele la ritualurile de ingrijire. Eu folosesc  Bioderma Sensibio H2O solution micellaire pentru piele sensibila. Si mie mi se inrosea in coltul interior, se incretea si facea uneori coji albe care-mi dadeau mancarimi.  Ca un fel de dermatita de contact. :huh:

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #265 on: January 25, 2013, 18:03:55 PM »
Frisky  :pup: multumesc. Exact cum descrii tu e si la mine. Imi caut si eu solutia aia.

Frisky

• fabulous
« Reply #266 on: January 25, 2013, 18:09:02 PM »
 :friends: Conchi, sper sa-ti priasca si tie "tratamentul". Stiu cum e fara un strop de machiaj. Te simti goala.  :lol:

Maria

• important
« Reply #267 on: January 26, 2013, 05:17:42 AM »
Conchi e o dermatita ceea ce zici tu. A mea e dermatita seboreica si se manifesta similar dar nu pe ochi, in general pe pielea capului si pe fata gen sprancene, urechi, perciuni :), nas etc
Ce rimel organic folosesti?
Dar cel dupa iherb?
Si eu am ochii sensibili si ma uitam sa imi iau un rimel organic insa am citit despre toate ca se usuca repede si dupa o ora cad dupa gene.
Sau altele nu se usuca complet pe gene  :nustiu:

Hil

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #268 on: January 27, 2013, 01:55:19 AM »
dintr-una in alta (cautam impresiile voastre despre clarisonic) am gasit un text pus de dwapara acum ceva vreme, la alt topic, referitor la solutia micelara. Eu n-am probleme majore cu tenul, insa solutia asta nu mi-a placut.

Conchi poate ar trebui sa mergi la un alergolog sa vezi exact la ce esti alergica.  :friends:

Am gasit ceva interesant despre lotiunea micelara Bioderma, Rita Stiens (o Paula Begoun mai din zona) zice ca-i "un scandale". Pe scurt, are un conservant iritant (chiar daca producatorul sustine ca-i fara) si al doilea ingredient dupa apa e o substanta etoxilata care face pielea mai permeabila la diferite mizerii.

« Last Edit: January 27, 2013, 01:57:02 AM by Hil »

angeldust

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic
« Reply #269 on: January 27, 2013, 09:49:29 AM »
Nah, eu mereu mi-o bag in ochi, e singura chestie cu care ma pot demachia la ochi fara sa ma irit deloc.