*

daria

• *
  • 5265
Re: V-ati facut deja planul pentru meniul de Paste?
« Reply #420 on: April 13, 2015, 12:02:16 PM »
Ce frumos arata toate  :indragostit:

Doc, tortul ala cu atatea capsuni pare de vis  :pofticios: :pofticios:

Eu anul asta nu am facut nimic. Am fost ieri la un restaurant romanesc si am mancat din toate: drob, bors de miel, friptura. Cu mana pe inima spun ca toate au fost la fel de bune ca cele pe care le-am mancat home-made  :aplauze: :aplauze:

*

julsko

• 542
« Reply #421 on: April 13, 2015, 12:05:46 PM »
f misto pozele si a lui dofto si a lui conchi , io nu am facut nimic , nu tin sarbatorile
I loved the Titanic. My favorite character was the iceberg

*

Conchita

• 8043
« Reply #422 on: April 13, 2015, 15:38:34 PM »
Doc, si eu acum am facut pasca prima data. La noi in Ardeal nu se face. Daca urmezi instructiunile din reteta, nu iese cruda. Umplutura de branza se pune exact inainte de a da la cuptor pasca, sa nu ramana aluatul crud. In schimb, nu stiu ce fel de faina am eu, comparativ cu cea a Laurei, dar mie imi iesea un aluat foarte moale, curgator, daca respectam cantitatile din reteta. A trebuit sa pun mai multa faina, sa iasa un aluat de consistenta celui de cozonac. La gust e foarte buna, cand tai o felie pun si o poza in sectiune.
Daria, sa va fie de bine. Daca e asa fain restaurantul, nici nu merita sa te apuci tu de gatit, mai ales ca sunteti numai 2.
Eu vreau legumele inapoi, dupa o zi de dezmat  :hihi: acum ma duc sa-mi fac un smoothie sau un suc.
Julsko, nu tii sarbatorile in general sau doar Pastele ortodox?
Tot uit sa spun, Lili, si eu astept poze cu ouale vopsite de tine.
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

doctoreasa

« Reply #423 on: April 14, 2015, 08:22:03 AM »
Daca am fi mers la Cta, as fi fost in vizita. Nema stat in bucatarie, doar vizite, plimbari si stat la masa  :indragostit:
Asa, acasa n-am stare  :hihi:
Daria, eu zic ca a fost perfect asa cum ati procedat voi.
Julsko, esti un roman atipic  :hihi:
Conchi, multumesc pentru detalii. Daca ma hotarasc sa prepar pasca, cu reteta aceasta voi incepe.

*

Lilisor

• *
  • 2696
« Reply #424 on: April 14, 2015, 10:30:53 AM »
Nu prea am apucat sa fac poze, ca am sarit ca hunii pe mancare pana sa-mi aduc aminte sa aduc telefonul, asa ca am facut alaltaseara niste poze nu prea reusite la oo :rusinos:, dar macar ca idee sa le vedeti pe alea mici de prepelita. Anul asta nu am gasit vopsea de care am vrut :(, dar am gasit dupa aia, asa ca am cumparat sa fie in casa, fie pt Inaltare, fie pt la anu' :hihi:.

Carpe diem quam minimum credula postero!

*

kalua

• *
  • 22797
    • Soapte culinare
« Reply #425 on: April 14, 2015, 10:43:23 AM »
Lilisor, zici ca esti la fabrica de vopsit oo in a doua poza :panic: Ai muncit, nu gluma.
Daria, bine ati mai facut! Si noi mai mergeam la brunch de Paste, mancarea era delicioasa, un rasfat, Nina era mica si se faceau acolo si pentru copii diverse activitati, pentru toata lumea era tare bine. Din pacate, cu timpul s-a nasolit treaba :(

*

Nimphe

• *
  • 11857
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #426 on: April 14, 2015, 12:12:05 PM »
Eu ma uit ca curca in lemene si salivez continuu la pozele voastre  :pofticios:, mai ales ca anul acesta chiar nu am avut nimic care sa aiba legatura cu Pastele, nici macar oua colorate  :snif:
Doar icrele de crap cu masline si ceapa rosie m-au apropiat cat de cat de meniul alor mei de Paste, dar pt prietena mea care este nascuta la Bacau n-au avut nicio semnificatie. Atat doar ca au fost tare bune si le-am dat gata in aceeasi zi.  :hihi: 

Am descoperit si un vin rosu chilian foarte bun: Palo Alto http://winedown.co.uk/palo-alto-cabernet-carmenere-syrah-reserva-maule-valley-chile.htm

Sa va fie de bine bucatele minunate  :pofticios:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

*

doctoreasa

« Reply #427 on: April 14, 2015, 20:44:43 PM »
Am retinut recomandarea, Nimphe!  :mersi:
Lilisor, arata super, mai ales cele bleu ciel si verzi  :indragostit:
 :aplauze:

*

doctoreasa

« Reply #428 on: March 28, 2016, 08:35:54 AM »
Hello, Ka! Aștept nerăbdătoare sa povestești cu ce bunătăți ti-ai alintat musafirii la masa de Paște.
 :)
Pastele ortodox e pe 1 Mai, mieii vor pleca la armata pana atunci  :lol:

*

kalua

• *
  • 22797
    • Soapte culinare
« Reply #429 on: March 29, 2016, 11:30:57 AM »
Mare lucru n-am facut, toata lumea e cu diete din diverse motive. In plus, cum zici si tu, la voi vor fi mieii la armata, la noi sunt inca in maternitate :hihi: O catastrofa din punct de vedere culinar cand Pastele e asa devreme sau asa tarziu. Pentru mine masa de Paste are de-a face cu un meniu de primavara, la noi nici n-a venit bine primavara... Iar la voi, la caldurile pe care le-ati avut pana acum, la 1 mai va fi vara.
Revin mai incolo cu poze si meniul.

*

kalua

• *
  • 22797
    • Soapte culinare
« Reply #430 on: April 10, 2016, 23:35:27 PM »
Platou rece (toate celea de pe el inafara de feta sunt de taran) si ouale vopsite

Supa de cartofi noi cu leurda

File mignon de vitel cu morcovi noi cu cardamon si sos cu whiskey
https://www.instagram.com/p/BDgx6-mLjc9/

Cozonac a la Ottolenghi

Nina a facut prajituri vegane
Carrot cake

Si brownies (astia-s bestiali, cu cartofi dulci) :pofticios: