*

Lilisor

• *
  • 2682
Re: Ce mai bucatarim 6
« Reply #1215 on: June 09, 2017, 10:07:50 AM »
Carnati albi cu mustar dulce  :rusinos:, tare mult imi lipsesc calatoriile in Germania de cand sunt la noua corporatie :hihi:.

Eu am facut alaltaseara burgeri de vita si pt sora lui mr. burgeri de linte. Aia de linte, desi ei i-au placut mai mult decat aia cumparati, mi-au iesit cam ... uscati? Nu stiu cum sa-i descriu, dar te cam zgariau pe gat :hihi:. Aveti vreo idee cum as putea sa ii imbunatatesc sa nu mai fie inecaciosi? Am pus asa: linte verde fiarta cu sare, pesmet, ou si un pic de ulei de masline si condimente.
Carpe diem quam minimum credula postero!

*

kalua

• *
  • 22756
    • Soapte culinare
« Reply #1216 on: June 09, 2017, 12:03:28 PM »
Eu n-as pune pesmet si ou, o parte din line as freca-o (blendui-o), adaugat usturoi, condimente si tahini.
Bine c-ai vorbit de burgeri, duminica iesim la lac, la gratare, ia sa pregatesc si niste patties dintr-astia.

*

Conchita

• 8017
« Reply #1217 on: June 09, 2017, 15:12:42 PM »
Ce de-ati mai facut.  :cook: Eu, in afara de cate un oatmeal in IP  :hihi: n-am mai facut mare lucru. Am dat-o si noi pe sparanghel, iar in weekend am facut un crumble cu capsuni si rubarba. Weekendul asta lucrez, iar mananc ce apuc  :doh: ca voi fi la un festival multicultural ambele zile. Sa vad ce gasesc pe-acolo, anul trecut am mancat de la ceva africani (nu mai stiu exact care tara o reprezentau).
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

RedDeer

• *
  • 3180
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #1218 on: June 09, 2017, 15:53:15 PM »
IP-ul asta pare sa fie o treaba minunata. O sa-l am si eu in vedere.
Intr-o ordine de idei un pic altfel, acum ca a venit vara, e cineva interesanta in a face o raw challenge? E am ramas tot cu asta, ca mi-a facut foarte bine atunci cand am incercat. Ma gandesc la o zi saptamana viitoare, apoi poate 2 zile urmatoarea saptamana, samd.
Daca da, ne mutam la topicul respectiv.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

kalua

• *
  • 22756
    • Soapte culinare
« Reply #1219 on: June 09, 2017, 16:54:55 PM »
I'm in :D Putem incepe si cu 2 zile pe saptamana, nu mi se pare deloc exagerat cand e cald afara si piata ne ofera de toate celea.

*

RedDeer

• *
  • 3180
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #1220 on: June 09, 2017, 17:18:55 PM »
Woo hoo  :cheer: . Ka, vrei sa impartasesti planul odata ce ti-l faci ca sa ne inspiram una de la alta? Ca eu sunt cu planurile si cumparaturile facute din weekend. Si sa alegem zilele. Caut topicul sau daca nu este zicem la 'ce-am mancat azi'
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

kalua

• *
  • 22756
    • Soapte culinare
« Reply #1221 on: June 10, 2017, 11:45:31 AM »
RD, m-ai prins :hihi: , eu nu prea sunt cu planurile :nustiu:
La numai doua zile pe saptamana si caldura afara cred ca o voi tine in smoothies si salate. Daca-mi trebuie ceva mai consistent, zoodles cu sos de rosii.

Aseara am facut o salata greceasca, am mancat prima data-n viata masline Arbequina, mai mici decat o aluna si foarte aromate :indragostit: