*

Nimphe

• *
  • 11857
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Re: Vise si interpretari de vise
« Reply #255 on: December 04, 2012, 11:51:13 AM »
Nush ce inseamna, dar asta e un vis recurent la mine, deja nu ma mai impacientez  :hihi:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

*

Roxa

• 9135
« Reply #256 on: December 04, 2012, 12:09:52 PM »
Nu vreau sa fiu superstitioasa, insa am visat azi noapte ca imi picau absolut toti dintii si tot umblam disperata sa gasesc un medic sa imi spuna ce boala am si pe drum tot mai scuipam cate un dinte...a fost horror rau visul  :-s
Asta cu picatul dintilor inseamna ca auzi de-o moarte, daca te doare, inseamna ca si suferi putin (v-am scris despre abordarea din popor).
Dac-ar fi sa interpretez visul tau, dupa cum te cunosc, l-as interpreta altfel si anume ca ai niste frici/temeri, pe care nu reusesti sa le gestionezi.
Un plan bun azi, e mai bun decat unul perfect maine.

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #257 on: December 04, 2012, 16:01:29 PM »
Da, sigur asta cu temerile o fi :)

« Reply #258 on: November 15, 2015, 10:37:39 AM »
Karina vreau sa iti zic ca am avut cel mai straniu vis...cu tine! :sarcastic:
Se facea ca tu intrasesi la inchisoare, nu mai stiu dee ce dar o pedeapsa mica de 2-3 luni. Si cand ai iesit te-am asteptat si ti-am zis "dooooamne cat ti-a  crescut parul deja mie nu imi creste atat in 2 ani. Si ce bronzata esti ce fresh arati zici ca ai fost la spa nu la inchisoare".
Mna...poftim vis   :lol:

« Reply #259 on: November 15, 2015, 11:18:28 AM »
 :hahaha:
Putin mov nu strica.

*

kalua

• *
  • 22797
    • Soapte culinare
« Reply #260 on: November 15, 2015, 11:46:43 AM »
 :hahaha: :hahaha:

*

Wendo

• *
  • 5233
« Reply #261 on: November 15, 2015, 12:45:45 PM »
O fi fost inchisa pe o insula in Maldive :lol:
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

*

Frisky

• 3161
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #262 on: March 19, 2016, 09:34:24 AM »
Subconstientul meu a "nascut" asta azi-noapte: vis, actiune si la un moment mergeam printr-un tunel cu bolta inalta, pe jos cu pietre mari, tocite de timp, lucioase si ma inconjura o lumina difuza semn ca iesirea era aproape. Trageam in urma mea o sanie, fara niciun efort. Am ajuns la lumina. Afara erau baieti destul de mari, asa in pragul adolescentei, care se dadeau pe un derdelus, pe sub un pod. I-am dat unuia sania, l-am privit o vreme si-am plecat. Scena 2: la o masa cu o tipa, povesteam ceva si ultima mea replica a fost: "Fericirea este overestimate, pentru ca pare ceva greu de gasit." Si m-am trezit.  :vacanta:

*

Frisky

• 3161
« Reply #263 on: November 25, 2016, 17:04:45 PM »
Am visat iadul. Un hau mare si intunecat pe marginea caruia stateam aplecata, tinand de mana pe cineva drag, dar fara chip, imbracat intr-un costum schelet ca cel de Halloween. Ii spuneam sa nu se teama ca vin si eu. Am alunecat incet pe nesimtite si-n prapastie se vedea de sus, sub un spot luminos, o farmacie. Era goala, iar la intrare o multime care asteapta. Se intra cu numar de ordine, mi-au spus. Dar e acelasi numar de ordine pentru oricine si nu putem intra sa ne vindecam. Asteptam, zic ei. Eu intru totusi si ma trezesc in alta lume in care pluteau prin aer vapoare, cladiri si alte chestii. Merg cu privirea uimita si-ntr-o clipa ajung din nou pe pamant, in lumea mea. Stiu ca sunt din nou in lumea celor vii. Am trei umbrele cu mine. Una o tin deasupra capului deschisa, celelalte doua le am la subrat. Le am  pentru cei care se vor intoarce. Si se-ntorc. Pe o motocicleta cu atas. Sunt 5 sau 6 la numar, fericiti c-au scapat din iad si ca sunt asteptati de mine.

M-a bantuit toata ziua visul asta si-am simtit nevoia sa-l verbalizez cumva. Cand ma intoarceam acasa, am facut un exercitiu. Azi e ultima zi din viata ta. Atat si am infruntat altfel tiutul ascutit al unei scari rulante defecte, traficul si sirenele salvarilor si mi-au sarit in ochi tot felul de nimicuri pline de povesti: un chistoc cu urme de ruj, o frunza uscata cu urme de ulei ars, o femeie a strazii impingand un carucior de copil gol, un catel de rasa cu hainuta si labute roz, un caine vagabond mergand agale ca si cum se-ntorcea de la un chef nebun, fatada unui bloc (pe langa care trec des) ca un rau de lava cimentata... :)

« Reply #264 on: November 25, 2016, 20:36:37 PM »
Foarte creativ visul  :hihi:

Eu am facut exercitiul asta cu "ultima zi din viata" de atatea ori deja incat nu mai are niciun efect. :D

*

Frisky

• 3161
« Reply #265 on: November 25, 2016, 22:05:36 PM »
Cred ca trebuie sa ma psihanalizeze cineva.  :hihi: Jocul de-a ultima zi m-a facut cumva mai alerta, dar si contemplativa in acelasi timp. O sa-l mai joc.  :D

« Reply #266 on: November 25, 2016, 22:27:29 PM »
Apropo de vise : "Falling Water" (2016)

http://www.imdb.com/title/tt4520992/

O opine care m-a facut curioasa  (nu-mi apartine, evident):

" Filmul exploreaza cel mai personal univers.Visul.Este probabil cel mai misterios loc in care mergem cel mai des.Ce se petrece in interiorul propriei minti in stare inconstienta este,cu siguranta ,o nebuloasa pe care,omul incearca dintotdeauna sa o descifreze."Visul constient" este o notiune care pt multi este o necunoscuta,dar pt anumite persoane este o practica.Filmul exploreaza original aceasta.Urmariti-l cu atentie si cu mintea deschisa,sunt idei de urmarit".

Eu am anumite vise, mereu cu acelasi mesaj. De pilda de cate ori visez zapada, am o realizare importanta. As fi curioasa de unde pana unde subconstientul meu a ales acest "limbaj" pentru a-mi face diverse comunicari :?:

Frisky, in timpul jocului ai decupat secvente de viata simbolice, pline de semnificatii.
Parca ar fi dintr-un film, in care imaginea nu are nevoie de nici un adaus, vorbeste indeajuns singura.
« Last Edit: November 25, 2016, 22:29:24 PM by galisia »

*

RedDeer

• *
  • 3216
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #267 on: November 28, 2016, 04:28:49 AM »
Am incercat si eu exercitiul 'ultima zi din viata' (nu l-am incercat pana acum, mi se parea ceva morbid) si e o chestie chiar foarte interesanta. Traiesti mai intens si momentele sunt mai lungi. Dar daca n-ai o motivatie foarte serioasa, uiti ca de el  :hihi: . O sa mai fac.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

« Reply #268 on: November 28, 2016, 06:35:41 AM »
Orice persoana cu anxiety disorder sau depresie cred ca joaca "jocul" asta aproape zilnic. Dar nu la modul placut, ci la modul care te umple si mai rau de anxietate.