Author Topic: Kindle, eBook readers  (Read 22860 times)

kalua

  • Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
  • Posts: 22866
    • Soapte culinare
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #105 on: November 19, 2013, 22:14:24 PM »
Copchilul meu a zis ca pe ea o prosteste kindle-ul cu cat ii ia sa citeasca un capitol. :tafnos: La inceput a zis ca-i arata numai tampenii, dar dupa un timp in care a citit intensiv pe el, s-a mai reglat. Acum ii arata 3 minute pentru un capitol de Anna Karenina, dar ea a cronometrat :shock: :hohot: chiar la mai multe capitole si de fapt ii ia 7 minute :hihi:
Ea trebuie sa stie totul si in date statistice :doh: , si la cartile clasice se tot uita cate pagini a citit si cate mai are si calcula repede si in procente :lol: :nustiu:

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #106 on: November 20, 2013, 11:00:35 AM »
Pe mine da ca eu citesc noaptea de cele mai multe ori. Si cand mi se face somn decid daca termin capitolul sau nu in functie de cat mi-a mai ramas :)

Asta si pe mine m-ar ajuta seara, din aceleasi motive  :hihi:
Dar momentan pot sa traiesc si fara pentru ca nu imi vine sa mi-l schimb pe "asta mic"  :d Sunt atasata emotional de prima mea "masinarie" pentru citit.

Roxa sa stii ca nu trebuie sa renunti la carti daca ai kindle. In plus, chiar trebuie sa incerci sa citesti de pe asa ceva o perioada de timp ca sa vezi daca iti place sau nu.
Eu cumpar in continuare carti la greu. Dar sunt multe pe care fie nu le gasesc cand mi se pune pata sa le citesc (si atunci internetul cu ale lui resurse este raiul pe pamant) fie pur si simplu vreau sa le citesc dar nu as tine mortis sa le am in raft - deja la mine acasa nu mai am loc de carti...ultima tura, cand am fost in Bucuresti au fost depozitate la parintii lui mister.
Si sa nu uitam ultimul argument: comoditatea. Parca mai usor stau in metrou cu kindle-ul sau cand plec in vacante.

Iepurica

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 7962
    • Review-uri si pareri (I)Epuresti
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #107 on: November 20, 2013, 14:27:25 PM »
Pentru mine argumentul suprem in favoarea Kindle este greutatea. O carte de peste 500-600 de pagini nu e tocmai usoara si dupa cateva ore de tinut in mana ma cam dor incheieturile.
Daria, nici eu nu ma induram sa-l schimb pe asta vechi. Pana cand nu l-am folosit pe al lui Mr. intr-o zi ca al meu nu mai avea baterie si n-aveam cablul la indemana. Asa de fain mi s-a parut ca musai imi trebuie si mie :lol:
Dogs have owners. Cats have staff.

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #108 on: November 28, 2013, 09:07:43 AM »
Eu am mai nou tot felul de probleme enervante cu al meu Kindle. Mi-am pus acum pe comp aplicatia "Send to Kindle" ca mi se pare cea mai simpla de trimis carti ce le descarc pe toate device-urile deodata, Kindle + telefon. Numai ca: desi imi arata ca le-a trimis, nu tot timpul imi apar pe Kindle. Uneori apar in cloud pe Amazon dar pe Kindle nu si faze din astea, desi ii dau Sync si toate minunile.
Ceea ce ma conduce la urmatoarea problema. Pentru ca tot nu mi le incarca, am incercat de mai multe ori, ca apoi sa ma trezesc ca imi apare aceeasi carte de cate 3-4 ori in Kindle. Si acu nu stiu cum sa sterg sa imi ramana doar una, aveti idee?

Voi ce metoda folositi sa va puneti cartile pe Kindle?
Si mai ales cum faceti sa sincronizati Kindle cu aplicatia de pe Android, in caz ca are cineva? La mine nu merge :(

happycat

  • Guest
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #109 on: November 28, 2013, 10:39:19 AM »
La mine se sincronizeaza singure dupa o vreme, nu imediat ce am cumparat cartea.
Eu cumpar ebooks de pe amazon care se duc pe Kindle-ul lui mr si apoi apar si pe tableta mea, folosesc aplicatia amazon kindle pe adroid.

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #110 on: November 28, 2013, 11:07:44 AM »
Eu mi le trimit cu calibre. Se intampla de multe ori sa apara ca le-a trimis dar de fapt eu in kindle sa nu le vad.
Mi s-a intamplat fie sa nu imi vina de loc, fie sa ma trezesc ca am vreo 3-4 exemplare - insa asta din cauza ca mai dau eu send ca disperata de nu stiu cate ori  :hihi:

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #111 on: November 28, 2013, 12:31:44 PM »
Am gasit macar cum sa sterg cand apar de 100 de ori.

Nimphe

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 11872
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #112 on: December 02, 2014, 17:20:05 PM »
Mos Craciun a venit mai devreme anul asta si mi-a adus ce mi-am dorit: un Kindle Paperwhite :happy: Nu am apucat sa citesc acest topic cap-coada si vad ca nu s-a mai scris de un an. Sunt curioasa sa stiu ce surse de ebooks aveti si ce recomandari speciale (de carti) aveti  :) Prefer sa citesc in limba romana, dar din cate am vazut, nu prea-s disponibile asa multe titluri  :mhm:
Are sens sa-ti legi Kindle-ul la vreun cont de social media? Nu mi-a placut ca Amazon poate sa posteze in numele meu  :nu:

 :mersi:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #113 on: December 02, 2014, 17:27:01 PM »
Nimphe, sa il folosesti sanatoasa. Si mie mi-a promis mister ca imi cumpara ultimul ebook..ca m-am plans ca vreau unul cu lumina si m-a vazut ca nu ma mai despart de kindle. Inclusiv la baie cand ma spal pe dinti mi-l pun pe etajara  :hahaha: Momentan mai astept ca nu e in stoc pe nicaieri.
Eu ebookuri romanesti imi cumpar de pe elefant.ro. In special cartile contemporane.
Vezi ca au DRM si nu sunt toate varianta mobi pentru kindle. Dar folosesc calibri si mi le convertesc singura..la fel si sa scap de drm.
Daca vrei mai multe detalii iti povestesc  ;)

deedee

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 4188
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #114 on: December 02, 2014, 17:33:12 PM »
Vreau eu detalii Daria. Ca am primit de ziua mea un Paperwhite si in afara de Amazon nu stiu de unde sa iau carti. In romana zic. Pe elefant, de unde cumpar uzual carti in format hardcopy si chiar ebooks (citeam pe tel sau pe tableta) majoritatea titlurilor care ma intereseaza sunt incompatibile cu kindle. De black friday mi-am comandat 10 carti tiparite tot pt ca nu le-am gasit in format compatibil.
Multumesc in avans.

kalua

  • Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
  • Posts: 22866
    • Soapte culinare
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #115 on: December 02, 2014, 17:43:53 PM »
Si eu vreau detalii :pray:
Noi avem un Paperwhite si un Fire HDX. Totusi, eu una, tot hartia o prefer :hihi:

Frisky

  • fabulous
  • Posts: 3173
  • Looking at the autumn shade.
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #116 on: December 02, 2014, 20:41:44 PM »
Sa-l folosesti cu placere, Nimphe!  :friends: Si mie mi-ar placea un Paperwhite, ca nu pot citi in pat seara sau in zone mai putin luminate. Citesc in egala masura carti tiparite si pe kindle.

Testaholic

  • Administrator
  • fabulous
  • Posts: 4788
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #117 on: December 02, 2014, 21:46:04 PM »
Paperwhite FTW! La cat mai multe carti citite!
Si eu folosesc Calibre (de cand mi-a zis Daria de el  :flori: )

P.S. Eu nici nu mai concept sa merg la buda fara Kindle dupa mine  :hihi:

daria

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 5265
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #118 on: December 03, 2014, 10:59:32 AM »
eu am invatat ce si cum de pe site-ul asta:
https://apprenticealf.wordpress.com/2011/01/13/ebooks-formats-drm-and-you-%E2%80%94-a-guide-for-the-perplexed/
daca nu o fi ok, sa stearga Angelul si imi cer scuze inainte daca fac vreo boroboata.

In principiu trebuie sa aveti Calibre. O carte cumparata de pe Elefant are acel DRM. Se va deschide automat in Adobe Reader care va trebui de asemenea instalat fix pentru momentele cand vrei sa deschizi un ebook abia cumparat.
Dupa ce il deschid in Adobe, trec la pasul doi Calibre. Acolo adaug cartea (care dupa ce este deschisa in Adobe nu va mai fi un simplu link ci va avea extensia epub) si o convertesc in formatul .mobi pentru Kindle (este ff usor si intuitiv de folosit calibre). Dupa ce s-a convertit in mobi o trimit direct catre adresa de mail a kindle-ului. In cateva minute o am automat in kindle.

Nu stiu cat de clar am explicat. Trebuie vazut pas cu pas ca sa intelegeti mai bine. De asta v-am pus linkul de la apprentice elf care explica ff clar.

Nimphe

  • Core Team
  • fabulous
  • *
  • Posts: 11872
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Re: Kindle, eBook readers
« Reply #119 on: December 04, 2014, 18:31:50 PM »
Fetelor, va multumesc mult pentru sfaturi si urari  :mersi: :grouphug: Nu am apucat sa citesc totul, de cateva zile sunt  :panic: Il iau cu mine in urmatoarele calatorii (in prima plec maine  :happy:) si o sa incerc sa-i descopar toate tainele   :d
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/