*

daria

• *
  • 5265
Re: Ce si cate alimente sau mancare ai aruncat azi la gunoi?
« Reply #90 on: May 23, 2013, 13:44:35 PM »
Sau as fi putut sa le fac o prajitura  :think:
Dar recunosc ca m-am enervat pentru ca desi cumpar bio si scumpe in draci tot nu reusesc sa dau peste gustul ala bun  :snif:

*

happycat

« Reply #91 on: May 23, 2013, 14:03:42 PM »
Nu puteti sa dati painea la pasari, sa o puneti afara undeva?  :nehotarat:

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #92 on: May 23, 2013, 14:07:14 PM »
Eu mi-am adus aminte ca am un borcan de crema de marshmallow (nu stiu de ce naiba cumpar de-astea si binenteles ca nu folosesc :doh: ), cred ca fac o prajitura, ceva si-o duc colegilor la serviciu, astia rad aproape orice :hihi:

happy, cine stie ce animale mai vin sa manance painea aia daca-i pusa necontrolat pe undeva. :-s

*

daria

• *
  • 5265
« Reply #93 on: May 23, 2013, 14:09:29 PM »
Am pus firmituri pe pervazul de la fereastra...3 zile mai tarziu erau tot acolo desi e plin de porumbei pe aici. Iar sa o arunc pe strada in plin bulevard nu imi vine.

*

happycat

« Reply #94 on: May 23, 2013, 15:47:01 PM »
De pe pervaz nu mananca de obicei si nici pe strazi n-ai cum sa arunci paine. Ma gandeam daca treci printr-un parc, ceva de genul.

Painea daca e feliata se poate tine la congelator si scos de acolo cate felii iti trebuie, se dezgheata destul de repede.

*

daria

• *
  • 5265
« Reply #95 on: May 23, 2013, 16:31:38 PM »
De obicei noi nu avem multa paine in casa drept urmare f rar se intampla sa mai arunc cate o felie, doua. Asa ca de asta chiar nu mi-am batut capul sa gasesc vreo solutie in privinta asta. Ar ramane doar varianta mers prin parc, dar sincer recunosc ca nu ma incanta ideea plimbatului unei feliute de paine in geanta  :nehotarat: La cum ma cunosc o sa uit de ea si mai fac si alte belele.

*

Kary

• *
  • 4358
« Reply #96 on: May 23, 2013, 18:17:49 PM »
Eu painea o pun imediat in congelator dupa ce o cumpar iar daca se intampla sa ramana o duc la rate si lebede pe lac  :hihi:

Si legumele la fel, daca vad ca nu reusesc sa le consum, le curat, le tai si le bag la congelator.

Am lista pe frigider cu data la care am bagat la congelator, lista cu ce'mi expira repede in frigider si am grija deobicei sa gatesc si sa mancam in functie de asta. Fac cumparaturi tot dupa lista o data la doua saptamani si ma uit la data expirarii mereu.

Ma impac super bine cu Buy me a pie, o aplicatie pe iphone pe care o am si eu si Mr si pe care facem listele cu ce trebuie, ce lipseste in casa, anumite pofte, etc....

Mda sunt cam obsedata si totusi tot se intampla sa arunc anumite si ma doare sufletul sincer  :think:
Statistics are like bikinis. What they reveal is suggestive, but what they conceal is vital

*

doctoreasa

« Reply #98 on: May 14, 2016, 20:32:56 PM »
 :(
Fix asa am facut si eu cu capsunele cumparate inainte de Paste pentru desertul de pe masa festiva. Am mancat una, doua, nu mi-au placut si am uitat de restul in frigider. Cand le-am bagat din nou in seama, erau deja mucegaite.
In general, nu arunc alimente.
Painea mai uscata o bag la cuptor si-o fac crutoane, iaurturile vechi le adaug intr-o placinta cu branza sau budinca cu paste, fac ceva cu ele ca sa nu le arunc. Carnea cruda pe care nu o consumam in aceeasi zi in care am cumparat-o, o bag in congelator.
Cozonacul de Craciun primit cadou de la fini l-am avut in congelator pana de Pastele blajinilor, atunci l-am consumat si a fost super bun si fraged  :lol:
Gandesc ca sunt altii care mor la propriu de foame, ar fi pacat sa irosim mancarea.

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #99 on: March 04, 2017, 10:45:06 AM »
Denmark’s Food Waste Vigilante - BBC News

*

RedDeer

• *
  • 3185
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #100 on: March 04, 2017, 15:34:24 PM »
Bravo ei!   :aplauze:   Danezii sunt destul de avansati. O veni din faptul ca toti actioneaza impreuna (vezi hygge   :lol:). Poate comunitatile mici (la nivel de tara) de cateva milioane sunt cheia ca sa faci pe toata lumea sa se implice in acelasi mod.
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #101 on: March 04, 2017, 16:28:48 PM »
Foarte buna mi se pare observatia ta, RD :like: Poate o fi asta cheia, dar cum s-ar putea aduce si alte tari atat de departe incat sa-si asculte cu interes oamenii din popor si sa mai si actioneze in spiritul respectiv?

*

RedDeer

• *
  • 3185
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #102 on: March 04, 2017, 21:19:48 PM »
Ka, daca ai rabdare sa te uiti, asta e o prezentare TED care arata cum pot comunitatile, oamenii obisnuiti sa-si impuna ideile. Pentru ca daca astepti de la politic sa faca lucrurile astea, astepti mult si bine.
http://www.ted.com/talks/alessandra_orofino_it_s_our_city_let_s_fix_it
Daca imi amintesc eu bine, tipa (mie mi-a placut foarte mult de ea) spune ca poti sa contactezi organizatiile din care face ea parte si iti pun la dispozitie metodologia pe care poti s-o aplici ca sa ideile pe care le ai in practica. Din pacate, toata energia noastra se duce muncind 'for the man' :( , trebuie totusi sa te implici, sa consumi din timpul tau. Eu ma gandesc ca odata si odata o sa fac si eu ceva bun si dezinteresat pentru ceilalti (ceva mai important, nu lucruri marunte).....
I have lived with many Zen masters, all of them cats

*

kalua

• *
  • 22763
    • Soapte culinare
« Reply #103 on: March 05, 2017, 00:30:25 AM »
Din pacate nu merg lucrurile asa usor :( Exista si aici de la organizatii bune, cu oameni destepti, pana la youtuberi care sunt foarte angajati intr-o chestie, sunt si cat de cat mediatizati, si totusi mare branza nu fac. Sau poate fac, dar impactul e atat de minor, incat eu nu vad nicio schimbare. Ca sa nu mai vorbim de lucrurile mari de tot, precum schimbarea climei, cat se tot vorbeste si stie toata lumea despre ea, dar de facut serios ceva, la scara mare, ioc :(