Re: Metode de epilare acasa
« Reply #120 on: August 03, 2012, 14:37:37 PM »
Nu m-as intoarce la lama nici batuta! Ma faceam inghinal cu lama si dincolo ca-mi crestea mai repede si mai gros firul, a2-3azi ma manca de ziceai ca am latzei :hihi:.
Intre ceara si aparat, eu aleg aparatul - mi se pare mai confortabil (doar daca nu ma duc la cosmeticiana). Mi se pare aceeasi durere (suportabila), cost mai mic in timp si pe timp (nu manevrez prea bine ceara pe mine), mai putina dezordine.

Si dupa ceara (la cosmeticiana) imi ieseau fire sub piele pana m-am prins cum sa ma epilez corect: inainte cu o seara imi fac un scrub destul de sanatos si dupa epilare, nu-mi dau cu nimic 12ore decat cu spirit, apa oxigenata sau otet (sa dezinfectez zona si sa inchid porii). Cu nici o lotiune/solutie dupa epilat sau hidratant. E drept ca ma irit un pic dar de obicei ma epilez seara si dimineata ma hidratez fara nici o problema.

Angel, acum ca recitesc postarile mele, imi pare ca vreau sa te conving sa-ti iei aparat si-mi cer scuze ca nu asta mi-e intentia. Dupa multe, multe experiente si incercari am ajuns la concluzia ca aparatul mi se potriveste cel mai bine iar cele de mai sus sunt doar argumentele mele vis-a-vis de concluzia mea ;;)

Ka eu le scoateam cu un ac incalzit, chiar daca-mi iritam epiderma un picutz ... dar ma deranjeau ingrozitor de tare
Yesterday I was clever, so I wanted to change the world.
Today I am wise, so I changing myself.
(Rumi)

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #121 on: August 03, 2012, 15:02:31 PM »
Va multumesc mult pentru PROs si CONs, chiar ma ajuta sa iau o hotarare! La mine mai e si problema venelor sparte pe picioare. Nu stiu daca e o coincidenta, eu cred ca nu, dar de cand nu m-am mai facut cu ceara (ca ma faceam si eu acu cativa ani) nu mi-au mai aparut vene sparte noi.
Mai are cineva probl asta?

« Reply #122 on: August 03, 2012, 19:55:26 PM »
Eu m-am facut cu aparatul acum ceva ani si pe langa faptul ca doare ca naiba mi-au iesit si foarte multe fire sub piele care s-au infectat. Am ajuns sa nu pot iesi pe strada in fusta scurta pentru ca aratam ca batuta cu urzica din cauza firelor iesite pe sub piele. Si am auzit si la alte prietene ca au patit la fel de la aparat. Drept este ca asta a fost acum ceva ani (6-7, nu mai stiu) si nu cunosc tehnica actuala.

programul meu la epilat este urmatorul: ma fac la cabinet lung si brate cam o data pe luna sau cand apuca de imi creste parul pe partea de deasupra genunchilor care creste mai rar si e  mai putin vizibil.. pot sa astept pana creste bine. Intre astea normal ca cel de pe pulpe creste destul de repede si il fac fie cu lama fie cu aparat de epilat cu ceara de unica folosinta care se incalzeste.
Putin mov nu strica.

*

greenhead

• 138
« Reply #123 on: August 03, 2012, 20:23:43 PM »
Mai sunt epilatoare care au si un cap pentru ras. Ma gandesc ca poate e mai bun, ca nu iti zgarie pielea cum o face lama. 
“A girl should be two things: classy and fabulous.” ~ Coco Chanel

*

Nimphe

• *
  • 11872
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
« Reply #124 on: August 03, 2012, 20:30:26 PM »
Am avut si eu epilator prin 1998 - 2000 (tin minte, pt ca l-am primit de Craciun in primul an de studentie  ;)) si m-am umplut de fire crescute sub piele  :nervos: Hai ca pe cele de pe picioare le mai scoteam cu acul, dar si acum am 2 pete maro si-s sigura ca-s fire crescute sub piele care nu mai ies decat cu operatie  :( Insa inghinal era oribil, la plaja purtam pantalonasi, pt ca muream de rusine sa port bikini iar zona sa arate in halul ala.

Asa ca m-am dus la salon si de atunci n-am mai pus epilator pe pielea mea, iar lama numai in cazuri extreme. Ajunsa aici n-am reusit sa-mi fac drum la un salon, asa ca ma fac cu lama si cu benzi de ceara. Benzile de ceara sunt f ok pt picioare si axila.  :like: Sunt bunute si pt inghinal, insa eu una nu ma pot face cu ele asa curat cum ma faceam la salon, asa ca tot zic ca-mi iau inima-n dinti si dictionarul in poseta si m-oi descurca eu cumva  :D

In concluzie, pt mine mine epilatorul electric si lama nu-s o optiune  :notok:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

*

daria

• *
  • 5265
« Reply #125 on: August 03, 2012, 21:28:03 PM »
Eu sunt pro ceara si din motive de lene sau bani, lama. Cu aparatul mi se pare ca ma doare mai rau, rupe firele sau cresc multe sub piele. Am un aparat braun cu care ma fac din cand in cand pe maini. Nu imi place aparatul electric si pace...

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #126 on: August 03, 2012, 22:25:46 PM »
Am un braun de prin liceu :) si inca il folosesc cu rezultate. L-am incercat si la axila de curand si a facut fata. Ma gandeam ca o sa urlu de durere, dar nu.
L-am folosit la greu cat am fost in Franta, pentru ca oricum era frig si ma faceam scurt :hihi:
Am avut si ceara cu mine si faceam bratele, axila si inghinalul.
Dar asta numai pentru ca era scump sa ma duc la salon - in Ro e cam 100 de lei si prefer de 100 de ori decat sa ma fac singura. Nu stiu cum sunteti voi, dar cu oricate seriale, eu ma plictisesc de mor. La salon dureaza o ora si-s facuta bine si peste tot; acasa, dai ceara pe aragaz, dai pe jos.. si in plus, nu stiu cum reusiti voi sa va faceti bine in partea din spate (picioare, sus) - eu nu pot si pace.. si din nou, ma plictisesc si nu de putine ori am lasat-o pe a doua zi :lol:
Angel, eu zic ca un epilator nu strica la casa omului - dar incearca sa te duci la salon.
Am si eu blog!
The Black Princess

« Reply #127 on: August 03, 2012, 22:33:10 PM »
100 lei? eu ma fac cu 30 de lei lung si brate  :think: Bine, nu e nush ce minune de salon, dar mie personal mi se pare suficient.
Putin mov nu strica.

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #128 on: August 03, 2012, 22:35:11 PM »
Scorpi, eu ma fac tot tot.. si e 83 la salonul de langa mine (las 90), iar mai in centru mergeam la o tanti si era 100 total. Dar am renuntat la serviciile ei.
Am si eu blog!
The Black Princess

*

Frisky

• 3173
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #129 on: August 04, 2012, 07:40:52 AM »
Am si eu un braun care zace pe undeva si care mi-a lasat o gramada de fire pe sub piele, iar la salon cand m-am facut, am plecat toata iritata si greu mi s-a calmat pielea. De asta cel mai des ma fac cu lama, oricat de cate ori trebuie si am mai incercat cu succes benzile cu ceara roz de la DM, recomandate de Nimphe.

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #130 on: August 04, 2012, 12:20:48 PM »
Frisky, mie la inceput mi se invinetea pielea in anumite locuri :) dar dupa ce s-a obisnuit cu ceara, nu mai am nicio problema. La 30 de minute arata normal.
Am si eu blog!
The Black Princess

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #131 on: August 04, 2012, 12:28:24 PM »
Gata, m-ati convins, o sa imi iau un incalzitor de ceara sa vad ce reusesc sa fac cu el  :hihi:  Oare e bun de oricare sau aveti recomandari la capitolul asta? Si ceara de care? E buna oricare?

*

Wendo

• *
  • 5233
« Reply #132 on: August 04, 2012, 13:13:18 PM »
Eu il am pe acesta dar nu cred ca ai neaparata nevoie de asa ceva, sigur gasesti ceva mai ieftin. Eu nici nu prea folosesc ceara roll-on, mi se pare mult mai practica cea la cutie. Din toate tipurile de ceara pe care le-am incercat, cel mai mult mi-a placut una roz, cu titanium (marca era Rica, daca nu ma insel). Ca fapt divers, fa-ti provizii de hartii pentru ca la inceput o sa consumi foarte multe, la fel ca si ceara, dupa cateva sesiuni o sa devii mai indemanatica si o sa iti dai seama precis cata ceara sa aplici si nu vei mai consuma asa multa.
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #133 on: August 07, 2012, 19:51:47 PM »
Se mai gaseste in tara de-aia ca pe timpul comunismului? Era la niste recipiente de hartie/carton parca si tare mai era buna. Cu niste sacaz in ea cea mai buna ceara pe care am intalnit-o.
Eu cu benzi nu fac nici o branza, la firele mele supra-sanatoase :doh: nu ia nici jumatate din ele si din jumatatea asta rupe o gramada.
Eu mi-am luat un incalzitor de ceara Veet (cu roll on), dar n-am apucat sa-l folosesc :hihi: :nehotarat:

*

Wendo

• *
  • 5233
« Reply #134 on: August 07, 2012, 19:56:35 PM »
M-am facut eu in tara cu benzi si m-am mutilat de-a dreptul :| Aveam niste vanatai de ziceai ca imi luasem o mama de bataie :lol:
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves