*

Nimphe

• *
  • 11872
  • http://surasul-demetrei.blogspot.de/
    • Daily Pleasures
Re: Metode de epilare acasa
« Reply #120 on: August 03, 2012, 20:30:26 PM »
Am avut si eu epilator prin 1998 - 2000 (tin minte, pt ca l-am primit de Craciun in primul an de studentie  ;)) si m-am umplut de fire crescute sub piele  :nervos: Hai ca pe cele de pe picioare le mai scoteam cu acul, dar si acum am 2 pete maro si-s sigura ca-s fire crescute sub piele care nu mai ies decat cu operatie  :( Insa inghinal era oribil, la plaja purtam pantalonasi, pt ca muream de rusine sa port bikini iar zona sa arate in halul ala.

Asa ca m-am dus la salon si de atunci n-am mai pus epilator pe pielea mea, iar lama numai in cazuri extreme. Ajunsa aici n-am reusit sa-mi fac drum la un salon, asa ca ma fac cu lama si cu benzi de ceara. Benzile de ceara sunt f ok pt picioare si axila.  :like: Sunt bunute si pt inghinal, insa eu una nu ma pot face cu ele asa curat cum ma faceam la salon, asa ca tot zic ca-mi iau inima-n dinti si dictionarul in poseta si m-oi descurca eu cumva  :D

In concluzie, pt mine mine epilatorul electric si lama nu-s o optiune  :notok:
If we all threw our problems in a pile and saw everyone else's, we'd grab ours back.
http://kusse-und-liebe.blogspot.de/

*

daria

• *
  • 5265
« Reply #121 on: August 03, 2012, 21:28:03 PM »
Eu sunt pro ceara si din motive de lene sau bani, lama. Cu aparatul mi se pare ca ma doare mai rau, rupe firele sau cresc multe sub piele. Am un aparat braun cu care ma fac din cand in cand pe maini. Nu imi place aparatul electric si pace...

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #122 on: August 03, 2012, 22:25:46 PM »
Am un braun de prin liceu :) si inca il folosesc cu rezultate. L-am incercat si la axila de curand si a facut fata. Ma gandeam ca o sa urlu de durere, dar nu.
L-am folosit la greu cat am fost in Franta, pentru ca oricum era frig si ma faceam scurt :hihi:
Am avut si ceara cu mine si faceam bratele, axila si inghinalul.
Dar asta numai pentru ca era scump sa ma duc la salon - in Ro e cam 100 de lei si prefer de 100 de ori decat sa ma fac singura. Nu stiu cum sunteti voi, dar cu oricate seriale, eu ma plictisesc de mor. La salon dureaza o ora si-s facuta bine si peste tot; acasa, dai ceara pe aragaz, dai pe jos.. si in plus, nu stiu cum reusiti voi sa va faceti bine in partea din spate (picioare, sus) - eu nu pot si pace.. si din nou, ma plictisesc si nu de putine ori am lasat-o pe a doua zi :lol:
Angel, eu zic ca un epilator nu strica la casa omului - dar incearca sa te duci la salon.
Am si eu blog!
The Black Princess

« Reply #123 on: August 03, 2012, 22:33:10 PM »
100 lei? eu ma fac cu 30 de lei lung si brate  :think: Bine, nu e nush ce minune de salon, dar mie personal mi se pare suficient.
Putin mov nu strica.

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #124 on: August 03, 2012, 22:35:11 PM »
Scorpi, eu ma fac tot tot.. si e 83 la salonul de langa mine (las 90), iar mai in centru mergeam la o tanti si era 100 total. Dar am renuntat la serviciile ei.
Am si eu blog!
The Black Princess

*

Frisky

• 3173
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #125 on: August 04, 2012, 07:40:52 AM »
Am si eu un braun care zace pe undeva si care mi-a lasat o gramada de fire pe sub piele, iar la salon cand m-am facut, am plecat toata iritata si greu mi s-a calmat pielea. De asta cel mai des ma fac cu lama, oricat de cate ori trebuie si am mai incercat cu succes benzile cu ceara roz de la DM, recomandate de Nimphe.

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #126 on: August 04, 2012, 12:20:48 PM »
Frisky, mie la inceput mi se invinetea pielea in anumite locuri :) dar dupa ce s-a obisnuit cu ceara, nu mai am nicio problema. La 30 de minute arata normal.
Am si eu blog!
The Black Princess

*

angeldust

• 15430
    • Testaholic
« Reply #127 on: August 04, 2012, 12:28:24 PM »
Gata, m-ati convins, o sa imi iau un incalzitor de ceara sa vad ce reusesc sa fac cu el  :hihi:  Oare e bun de oricare sau aveti recomandari la capitolul asta? Si ceara de care? E buna oricare?

*

Wendo

• *
  • 5233
« Reply #128 on: August 04, 2012, 13:13:18 PM »
Eu il am pe acesta dar nu cred ca ai neaparata nevoie de asa ceva, sigur gasesti ceva mai ieftin. Eu nici nu prea folosesc ceara roll-on, mi se pare mult mai practica cea la cutie. Din toate tipurile de ceara pe care le-am incercat, cel mai mult mi-a placut una roz, cu titanium (marca era Rica, daca nu ma insel). Ca fapt divers, fa-ti provizii de hartii pentru ca la inceput o sa consumi foarte multe, la fel ca si ceara, dupa cateva sesiuni o sa devii mai indemanatica si o sa iti dai seama precis cata ceara sa aplici si nu vei mai consuma asa multa.
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #129 on: August 07, 2012, 19:51:47 PM »
Se mai gaseste in tara de-aia ca pe timpul comunismului? Era la niste recipiente de hartie/carton parca si tare mai era buna. Cu niste sacaz in ea cea mai buna ceara pe care am intalnit-o.
Eu cu benzi nu fac nici o branza, la firele mele supra-sanatoase :doh: nu ia nici jumatate din ele si din jumatatea asta rupe o gramada.
Eu mi-am luat un incalzitor de ceara Veet (cu roll on), dar n-am apucat sa-l folosesc :hihi: :nehotarat:

*

Wendo

• *
  • 5233
« Reply #130 on: August 07, 2012, 19:56:35 PM »
M-am facut eu in tara cu benzi si m-am mutilat de-a dreptul :| Aveam niste vanatai de ziceai ca imi luasem o mama de bataie :lol:
We are the men
Silent and cold
Beautiful eyes
Sheep among wolves

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #131 on: August 07, 2012, 20:01:25 PM »
Eu mi-am facut o data mustata cu benzi si fire mai erau o gramada, dar mi-a luat un rand de piele :speriat: pe alocuri, am umblat o saptamana julita intre nas si gura :panic: :lol: :doh:

*

Meg

• *
  • 5475
    • From Meg with Love
« Reply #132 on: August 07, 2012, 20:04:06 PM »
am fost ieri la salonu' vietii si desi la telefon am intrebat expres daca ma poate epila cu ceara calda (si a zis ca da), cand am ajuns acolo mi-am pus mainile in cap. Nu aveau aer conditionat, ci un ventilator obosit care evident nu putea face fata la 40 de grade sau cat erau. Curgea apa de pe mine efectiv. Nu inteleg cum poti sa oferi servicii de genul fara aer?!
in plus, cosmeticiana aia habar n-avea pe ce lume se afla.. mi-a pus o fasie pe inghinal aiurea, cand sa o scoata, am zis ca mi ia si un rand de piele. a bagat si unghia in actiune, pentru ca nu s-a luat calumea. vazand asta, am renuntat (dumneai e acum cheala pe alocuri  :hahaha:) si m-a facut cu unica pe brate si lung (pe mine ma doare ca naiba, comparativ cu ceara calda).
o sa ocolesc cu 2 strazi salonul asta de acum inainte.
ma tenteaza si pe mine un incalzitor de asta.. Angel, poate anunti si aici la ce te-ai oprit. Eu voiam sa ma uit pe ebay
Am si eu blog!
The Black Princess

*

Lilisor

• *
  • 2708
« Reply #133 on: August 08, 2012, 10:39:34 AM »
Meg, parca ar fi ultima mea vizita la salon, numai ca eu nici n-am mai lasat-o sa incerce inghinal dupa ce la axila mi-a pus de vreo 3 ori ceara de aia traditionala si inca de vreo 2 ori m-a dat cu de aia roll on si tot nu s-a luat tot parul, cand de obicei tantica la care mergeam ma rezolva numai cu o tura, maxim doua de ceara traditionala.  :doh:

Eu ma fac cu benzi de ceara rece pe picioare scurt si cu de alea mici imi iau si mustata, dar nu mi-am luat decat o data un pic de piele :rusinos: pentru ca ma facusem fix dupa baie. De atunci mai astept un pic, chit ca doare un pic mai tare, decat sa raman si fara piele.
Carpe diem quam minimum credula postero!

« Reply #134 on: August 08, 2012, 12:26:15 PM »
Vai de mine, fetelor!!! Eu as fi lesinat din prima la 51 grade si fara AC si cu ceara pe mine!!!! Pai, ceara aia se topeste de la caldura nu-i mai trebuie foc :hihi:

Daca nu va e departe, v-as recomanda un salon, pe langa Univ Hyperion (Hala Traian). E de cartier, nimic fancy iar cosmeticiana e f buna, conditiile omesti si ... mai ales curate. Face si cu ceara calda si rece si traditional si de unica folosinta. Eu ma duc de vreo 15 ani acolo pentru tratament facial si masaj dar cand nu am chef sa ma epilez cu aparatul, ma fac cu ceara la ea. Mustata mi-o fac numai la ea dupa ce am patit si eu precum Ka :hihi:.

PS Nu-i fac reclama contra "cost" ci doar eu zic ca merita si m-am gandit ca poate va ajuta.
Yesterday I was clever, so I wanted to change the world.
Today I am wise, so I changing myself.
(Rumi)