Re: Jurnalul pielii mele (Skincare Diary)
« Reply #60 on: July 09, 2017, 18:11:34 PM »
Am facut un top 3 produse The Ordinary preferate, cu detalii, pe blog, daca e cineva curios. : http://bit.ly/theordinary_top3

*

Frisky

• 3154
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #61 on: July 10, 2017, 07:05:45 AM »
Foarte fain scris.  :like: O sa-mi introduc si eu in rutina zilnica niamicidul si, deocamdata, tonerul cu acid glicolic 7%, dar am nevoie sigur de o exfoliere mai seriosa.

« Reply #62 on: July 10, 2017, 08:24:34 AM »
Pai e bine sa incepi cu exfoliere usoara si mai ales acum vara. Sunt curioasa daca te va ajuta niacinamide la rozacee, sa ne zici!

*

Maria

• 1921
« Reply #63 on: July 19, 2017, 11:19:57 AM »
Eu am renuntat definitiv la TO, orice am incercat (si au fost vreo 4-5 produse) a fost rau.

Nici dupa Niod nu ma omor, sunt mai bune insa nimic wow si de-a lungul timpului am mai gasit produse cu efect f bun, imediat.
Din pacate, nu se mai fabrica sau au schimbat formula  :(

*

Frisky

• 3154
« Reply #64 on: August 11, 2017, 09:34:34 AM »
Am descoperit ca am chiar langa casa produsele TO, la Bebetei, dar uitasem care sunt exact cele de care am nevoie. Am vazut sigur tonerul, dar niamicidul parca nu era disponibil. Ma duc azi sa-mi iau. O sa revin cu impresii.   :friends:

*

Maria

• 1921
« Reply #65 on: August 18, 2017, 14:07:11 PM »
Frisky, ai luat niacinamidele pana la urma?
Iti pot da produsul meu daca vrei :), eu oricum nu prea mai vreau sa revin la el.

*

Frisky

• 3154
« Reply #66 on: August 19, 2017, 08:57:29 AM »
Inca nu, Maria. Da, as putea sa-l iau de la tine daca nu-l mai folosesti, pentru ca tot indisponibil este. In momentul asta insa, m-am iritat iarasi la un ochi si ar trebui sa fac o pauza de orice. Trimite-mi, te rog, pm cu pretul si-ti dau la randul meu oficiul postal la care pot primi coletul. Sau exista varianta sa ne intalnim in Bucuresti, daca vii pe aici periodic.  :friends:

*

Maria

• 1921
« Reply #67 on: August 19, 2017, 20:48:09 PM »
Frisky sunt in Bucuresti deci ne putem īntālni :) si nu vreau bani pt ea, vreau doar sa o dau cuiva sa ii fie de folos.

*

Frisky

• 3154
« Reply #68 on: August 21, 2017, 11:05:41 AM »
Ma bucur ca esti aici, Maria. Tinem legatura. :friends:

Ieri m-am dat pentru prima oara cu tonerul. N-am avut nicio reactie alergica, asa ca voi repeta figura saptamana viitoare si  sa speram ca rezultatele nu se lasa prea mult asteptate.  :)

*

Maria

• 1921
« Reply #69 on: August 21, 2017, 12:34:15 PM »
Frisky iti scriu mesaj acum :)

Intereseaza pe cineva hialuronicul varianta veche de la NIOD (30ml, MMHC), folosit de 3-4 ori maxim, la pret redus?
Asta e produsul https://www.victoriahealth.com/product/Multi-Molecular-Hyaluronic-Complex/11662
Daca da, ma uit exact cat am platit eu (stiu ca era redus si pt mine cand l-am luat) si scad inca 30%.
De preferat din Bucuresti ca sa nu merg la posta pt ca nu am timp din pacate.

p.s. ramane la Frisky si hialuronicul  ;)
« Last Edit: August 21, 2017, 15:50:32 PM by Maria »

*

Frisky

• 3154
« Reply #70 on: August 31, 2017, 13:08:49 PM »
Am introdus in rutina mea ambele produse. Multumesc, Maria!  :pup: Am ales sa ma dau cu hialuronicul dimineata pentru ca intra frumos in pielea, nu se scamoseaza, iar impreuna cu crema hidratanta
face casa buna ca baza de machiaj.
Seara dupa curatarea tenului ma dau cu niamicidul care se usuca extrem de repede si e musai sa-l completez cu crema de mai sus.
Nu pot sa zic ca am ten de portelan intr-un timp atat de scurt, dar pot sa spun ca am un ten mai hidratat si-l simt mai smooth dimineata cand ma spal.

Intrebare: pentru acidul glicolic instructiunile in lb romana spun ca trebuie sa te dai cel mult o data pe saptamana, in prescriptiile originale ale produsului in lb. engleza scrie sa-l folosesti de preferat dupa amiaza, dar nu mai mult de o data pe zi. Cum o fi mai bine?  :think:

http://theordinary.com/product/rdn-glycolic-acid-7pct-toning-solution-240ml
« Last Edit: August 31, 2017, 13:10:43 PM by Frisky »

*

Maria

• 1921
« Reply #71 on: August 31, 2017, 14:03:10 PM »
Bravo !! Ma bucur ca le poți folosi pe amāndouă !
Chiar ma gāndeam, oare ești mulțumită :)

« Reply #72 on: September 01, 2017, 10:26:43 AM »
Acel glicolic este destul de bine formulat incat sa il poti folosi si mai des daca nu ai un ten exagerat de sensibil. E bine totusi sa incepi cu el o data pe saptamana ca sa vezi ce se intampla, sa urmaresti sa nu ai simptome de purging (acnee marunta) sau iritatie. Daca totul merge bine eu l-as folosi de 2-3 ori pe saptamana apoi, nu chiar zilnic, pentru ca si supraexfolierea poate fi daunatoare pentru piele. Trebuie sa gasesti "the sweet spot" care functioneaza pentru tenul tau.
Totusi, zic sa ai grija ca din cate stiu glicolicul e hit or miss pt persoanele cu rozacee, ori te ajuta ori iti face mai mult rau.
Azelaicul in schimb stiu ca multi il lauda pentru rezultate in ceea ce priveste rozaceea.

*

Frisky

• 3154
« Reply #73 on: September 04, 2017, 09:15:36 AM »
Multam de raspuns, Test!  :friends: Hmmm...acum ca zici de purging imi dau seama ca mi-au aparut mici cosuri dupa ce m-am dat cu tonerul, dar au disparut foarte repede.  :think: O sa incerc sa ma dau mai des ca sa vad daca de la asta este problema.

« Reply #74 on: September 05, 2017, 21:12:11 PM »
Unele produse dau doar temporar simptome de purging dupa care pielea se poate acomoda si disparea simptomele complet...sau nu. :)
Nu e chiar asa stiinta exacta cu pielea asta din pacate, e mai mult trial and error.