*

Maria

• 1915
Re: Jurnalul pielii mele (Skincare Diary)
« Reply #45 on: January 09, 2017, 12:18:14 PM »
Angel sa sti ca de cand vorbesc cu tine despre asta am constientizat si eu ca folosesc atat de multe produse anti-acnee care usuca (acid salicilic, bp si retin-a, alternate, nu impreuna :), argila) incat nu e de mirare ca am pielea atat de deshidratata.
Eu le-am folosit asa de ani de zile pentru ca, daca eu nu intervin, cosurile mele nu trec insa am mai avut creme hidratante bune incat efectele nu erau chiar atat de neplacute.

Am redus mult ce produse anti-acnee folosesc in ultima luna si chiar observ ca e putin mai echilibrata pielea.
Multumesc pentru pontul cu plasturii, o sa ii iau si eu cand apar in stoc.
Acid glicolic nu prea merge la mine pentru ca irita dermatita si nu are mare efect asupra cosurilor. Probabil face bine pielii per total insa daca imi irita dermatita nu il pot folosi.

Am avut iarna trecuta o crema hidratanta care a fost minunata 3-4 saptamani dupa care au inceput sa imi apara cosuri de la ea.
De obicei, daca ceva nu imi face bine, reactionez dupa maxim 1 saptamana.
Ma gandeam sa o incerc din nou, poate prin deschidere ingredientele s-au deteriorat?! Eventual sa o tin si la frigider sau sa mut o cantitate mica in alt recipient.

Apropo de FPS, folosesc fond de ten defapt corector cu protectie incorporata 35, produsele strict solare imi umplu tenul de cosuri si am testat multe, cam toate dermato plus altele de la Sephora.

As putea sa mai incerc cu acidul glicolic, poate nu a fost bun ce am folosit eu (10% glicolic de la paula's choice) si merita sa ii mai dau o sansa.
« Last Edit: January 09, 2017, 12:22:23 PM by Maria »

« Reply #46 on: January 09, 2017, 14:36:14 PM »
Eu zic sa incerci alt acid daca glicolic nu ti-a priit, lactic de exemplu care e destul de hidratant. Sau salicilic care e mai eficient pentru acnee. Bravura London are un peeling cu acid salicilic in concentratie f mica ce se poate folosi zilnic.

Cu hidratarea, mai zic o data sa dai o sansa la Sebamed Clear Face Care Gel, multa lume cu piele super reactiva am auzit multumita de el.

« Last Edit: January 09, 2017, 14:38:09 PM by Testaholic »

« Reply #47 on: April 21, 2017, 08:24:49 AM »
Fetelor care aveti tenul sensibil si cu comportament mai dubios asa...cititi despre produsele cu probiotice gen Missha First Treatment Essence.
Am inteles ca sunt "all the craze" mai nou si sunt bune la a restabili bariera de protectie a pielii.

As pune si link dar tel meu a innebunit.
Este review pe Futurederm.

« Last Edit: April 21, 2017, 08:26:54 AM by Testaholic »

*

Maria

• 1915
« Reply #48 on: April 21, 2017, 10:14:34 AM »
Am gasit o crema hidratanta buna si pentru mine!!!!  :cheer:
Sper sa tina la nesfarsit, am ales-o dupa cercetari dintr-o farmacie frantuzeasca ca apoi sa descopar ca e si la noi.
Dar nah, nu am cum sa testez tot tot.

E de la Jonzac, gama bio si e crema hidratanta riche pt ten normal-uscat :).

Angel, wow suna tare bine ce am gasit despre produsele astea de la Missha!

« Reply #49 on: April 21, 2017, 15:20:10 PM »
Acu aud prima oara despre Jonzac, bine ca ai gasit ceva ca iti prieste!
Pentru mine sigur ar fi iritanta ca are witch hazel din cate vad si ingredientul asta e hit or miss pentru multa lume, la mine din ce am putut sa observ pana acum e cam miss. Si pafumul il evit daca pot, asta nu imi da nicio reactie dar daca se poate fara prefer fara.
Vad ca are si acid lactic crema. Acum am incercat pentru prima oara acidul lactic 10% de la The Ordinary. N-are un miros deloc placut dar e tolerabil si se pare ca imi prieste. Eu acid lactic n-am mai folosit pana acum asa constant, sunt curioasa de rezultate pentru ca sunt fana glicolic si asta ar trebui sa fie o exfoliere mai blanda si mai hidratanta.

O sa imi iau si eu Missha First Essence in curand, ca ma roade curiozitatea iti dai seama :D

*

Maria

• 1915
« Reply #50 on: April 21, 2017, 18:57:55 PM »
Angel, si pentru mine witch hazel este iritant sau asa a fost pana acum, defapt din cauza lui era sa nu iau crema.
Am zis ca nu plec fara ceva cumparat si asta parea cea mai ok si are si pret super decent.
Am īncercat si apa termala de la ei insa parca usuca putin pielea (sarea din ea probabil) si crema de ochi din aceeași gama hidratanta insa prefer crema si pentru zona ochilor pt ca e mult mai hidratanta.
Crema de ochi mi se pare super light.

Tu de unde iei esența ? Am gasit-o cu ~250 lei pe site-ul missha pt Romānia.

« Reply #51 on: April 21, 2017, 21:15:15 PM »
Cel mai probabil de aici, dar e posibil sa ajunga la vamala. Insa au si tot felu de reduceri si trimit si samples multe.

http://jolse.com/product/missha-time-revolution-the-first-treatment-essence-intensive-moist-150/9039/?cate_no=24&display_group=1

Ma mai interesez si de alte surse si iti zic. Dar de Jolse stiu ca e ok. Tocmai am o comanda pe drum cu un cleanser CosrX.

*

Frisky

• 3094
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #52 on: April 24, 2017, 11:17:42 AM »
Maimuta din mine m-a impins la actiune dupa ce am citit aici de produsele Jonzac. Le vazusem mai demult in farmacie si am si testat o crema pentru ten gras si nu prea mi-a priit. Am zis sa-i mai dau o sansa acum ca stiu ca am ten sensibil, asa c-am luat solutia micelara pentru ten sensibil si crema aferenta. Daca solutia micelara e ok, in schimb crema mi-a inrosit pielea si mi-a dat usoare intepaturi de la prima aplicare.  :P O sa-i mai dau o sansa si daca am aceeasi reactie, trece la uz crema de maini.

*

Maria

• 1915
« Reply #53 on: April 24, 2017, 11:48:40 AM »
Frisky imi pare rau ca nu iti este buna crema.. eu am ales dupa ingrediente, nu dupa tipul de ten pentru care e recomandat pentru ca la mine merge mai bine asa.
Eu am tenul mixt si sensibil, cu tendinta acneica insa de cate ori am luat creme / produse de ingrijire teoretic destinate tipului meu de ten, mi-au facut mai mult rau decat bine.
Asta de acum de ex este pt ten normal/ uscat :)

Ca idee, mie mi se pare atat de hidratanta crema asta pe care o folosesc incat am observat ca e de ajuns sa o folosesc o data pe zi sau o data la 2 zile.

La farmaciile Belladonna (de unde am si cumparat crema de ochi tot de la ei) au mostre, nu pentru toate produsele insa erau cateva creme disponibile in varianta mostra.
« Last Edit: April 24, 2017, 16:32:11 PM by Maria »

« Reply #54 on: April 25, 2017, 11:31:31 AM »
Frisky, eu am zis ca e hit or miss cu witch hazelul, deci ti-ai asumat-o cu buna stiinta :P Asta e acu, las ca merita si mainile o crema mai sofisticata  :teese:

O crema hidratanta foarte inofensiva de la care nu am auzit pana acum pe cineva cu reactii este Natural Moisturising Factors de la TheOrdinary.
Mie personal imi mai place mult si asta de la CeraVe, nu e chiar asa "basic" ca NMF, mai are si niacinamide, ceramide, acid hialuronic.

https://ro.iherb.com/pr/CeraVe-PM-Facial-Moisturizing-Lotion-3-fl-oz-89-ml/68562

P.S. Exista persoane cu alergie la niacinamide dar e destul de rara treaba.
« Last Edit: April 25, 2017, 11:34:11 AM by Testaholic »

*

Kyra

• 687
« Reply #55 on: April 25, 2017, 11:43:04 AM »
De la ce iti provoaca intepaturi, ce contine? Incearca sa o combini cu un ulei sau o crema mai hidratanta?
Eu am devenit dependenta de folosirea unui ulei dupa crema hidratanta, dar le poti si combina.

Maimuta din mine m-a impins la actiune dupa ce am citit aici de produsele Jonzac. Le vazusem mai demult in farmacie si am si testat o crema pentru ten gras si nu prea mi-a priit. Am zis sa-i mai dau o sansa acum ca stiu ca am ten sensibil, asa c-am luat solutia micelara pentru ten sensibil si crema aferenta. Daca solutia micelara e ok, in schimb crema mi-a inrosit pielea si mi-a dat usoare intepaturi de la prima aplicare.  :P O sa-i mai dau o sansa si daca am aceeasi reactie, trece la uz crema de maini.

*

Frisky

• 3094
  • Looking at the autumn shade.
« Reply #56 on: April 25, 2017, 16:54:40 PM »
Normal ca mi-am facut-o cu mana mea.  :rusinos: Intepaturile sunt de fapt ca o usoara arsura. Acum asta e, o folosesc pe maini si pe corp unde am pielea mai uscata. Stiti care-i culmea, ca am o crema de seara de la Balea, dedicata tenului sensibil, fara parfum, parabeni, etc., o iefticiune care intra imediat in piele, hidrateaza si nu mi-a provocat nici cea mai mica reactie adversa.

*

Maria

• 1915
« Reply #57 on: April 25, 2017, 22:21:15 PM »
Frisky si eu am pielea īncălzită dupa ce ma dau cu crema mea :) insa nu e roșie si nu ma arde.

De cāteva zile mi-au apărut mai multe coșuri, deja ma gandesc sa nu fie de la crema mea mult iubita :(.
Am mai patit asa ca inițial sa mearga bine dupa care ... sper sa fie altceva totuși.

« Reply #58 on: April 26, 2017, 10:28:02 AM »
Frisky Balea are unele creme super ok, stii cum e cand ai ten sensibil si nu prea iti prieste nimic, stick with what you know.

Maria e posibil, ca witch hazel uneori exacerbeaza acneea desi teoretic el e anti acnee cica. Si eu m-am prins greu ca de la acest ingredient aveam probleme. Acum suspectez ca acidul salicilic imi da o reactie asemanatoare. Si e culmea ca teoretic si asta e un tratament f bun pentru tenul acneic. Dar nu sunt sigura, mai cercetez, posibil sa nu fie asta.

*

Maria

• 1915
« Reply #59 on: April 26, 2017, 17:10:35 PM »
Angel  :speriat:, mai dau cu ea cateva zile si daca continua problema, o intrerup.
Si eu am problema asta cu acidul salicilic motiv pt care il folosesc local si ocazional. Daca dau cu el 2-3 zile e ok, nu imi prieste pe termen lung si are efect invers a ceea ce ar trebui sa faca.