Author Topic: Responsible shopping  (Read 9198 times)

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
Re: Responsible shopping
« Reply #30 on: June 20, 2017, 15:10:37 PM »
Revenind la toale eu am facut un pact cu mine, sa cumpar numai fibra naturala.

Eu mai cumpar si viscoza (este una foarte misto), lyocell si din astea. Dar nu poliester si acril. Chiar daca sunt haine care imi plac si nu se simt foarte nasol cand pun mana pe ele, dar sunt facute din plasticele astea, imediat le pun inapoi, nici nu le probez.

Testaholic

• Administrator
  • fabulous
    • Testaholic - Beauty & Fashion Test Lab
« Reply #31 on: June 20, 2017, 15:14:47 PM »
Ascultam zilele trecute asta:

https://www.youtube.com/watch?v=7-81VXT_4Lc

Mi se pare o idee foarte tare si foarte plauzibil chiar asa sa fie intr-un viitor foarte apropiat. Nimeni sa nu mai detina haine ci doar sa le inchirieze cumva pe baza unui abonament. Cum vi se pare ideea?

Pentru consumabile gen makeup sau creme mi se pare cam imposibil, dar mna, ar putea fi si acolo simplificata treaba.

kalua

• Fabulous Fashion Guru
  • fabulous
  • *
    • Soapte culinare
« Reply #32 on: June 20, 2017, 15:42:12 PM »
Mie mi se pare cool, dar cel putin pt inceput, cam utopic. Ma gandesc la echipament de bucatarie: trebuie sa stiu acum ca peste 4 zile vreau sa fac cozonac. Si ce ma fac daca toate masinariile sunt deja imprumutate?
Unele labeluri de haine au inceput sa si imprumute haine, asta mi se pare foarte ok, realizabil si misto. Ca de ce sa-mi iau o rochie scumpa pentru o nunta? Cat o mai port dupa aceea? Filippa K face deja chestia asta.

Conchita

• Membru fondator
  • fabulous
« Reply #33 on: June 20, 2017, 20:02:58 PM »
Am vazut si eu acum vreo saptamana un filmulet danez cu inchiriat de haine de bebelusi. Asta chiar mi s-a parut o idee super, ca nici nu apuca sa le poarte mai mult de 2-3 ori si la varsta aia nici nu le distrug si e pacat de cata risipa se face. Eu am avut la ai mei hainute de la alti copii, mai tot timpul, iar de la ai mei au plecat intotdeauna la copiii mai mici ai prietenilor, si cateodata la charity.
Trebuie sa intru o data la pantofi, cred ca am cu zecile (ca acolo ajung mai greu, ii tinem in garaj) si sa-i dau la charity si apoi gata, nu mai cumparam decat din cand in cand cate o pereche.
In special cu hainele de ocazie, sunt foarte de acord cu inchiriatul. Eu le port la mai multe ocazii, nu ma intereseaza ca am o rochie de 5-7-10 ani, daca intra pe mine si arata bine (si de obicei imi iau modele mai clasice) de ce sa nu o port?
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

RedDeer

• Enlightenment Seeker
  • fabulous
  • *
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #34 on: June 20, 2017, 20:35:22 PM »
Eu am incercat cu o prietena sa facem schimb de haine de seara (e vorba de rochiile pe care le porti la petrecerea de Craciun si dupa aia nu mai ai ce face cu ele). Problema a fost ca desi la gusturi eram pe aproape si la corp tot pe aproape, totusi hainele nu cadeau deloc la fel. Fiecare isi ia haine care sa ii scoata in evidenta ce are mai frumos. Ea avea tendinta spre decolteuri gen barca, eu spre en coeur pentru ca n-am umerii lati . Deci n-a mers. Am incercat noi sa fim responsible shoppers si pana la urma tot vanitatea a fost mai tare :)
De la un magazin specializat cred ca as inchiria pentru aceste ocazii.

I have lived with many Zen masters, all of them cats