Re: Ce carti mai cititi? - vol.2
« Reply #435 on: December 01, 2017, 21:20:56 PM »
Si eu citeam dimineata cate 15 minute pana imi beam cafeaua si mi se parea ca ma ajuta sa incep ziua bine. De cand o am pe Freya am inlocuit cititul cu scosul la pipi/caca, dat mancare, giugiulit si alte celea :) Nu ma plang, Freya clar e mai draguta decat orice carte, dar mi-ar placea sa mai am si timp si stare de citit.

« Reply #436 on: December 01, 2017, 21:25:42 PM »
angel, mortala ca intotdeauna :aplauze: :hohot:

Eu citesc foarte bine la cafeaua de dimineata, pentru ca am energia aceea curata, intacta.
Numai ca, din pacate, nu o mai fac in mod constant, adica citesc dimineata, si in general, mai rar.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #437 on: December 01, 2017, 23:00:07 PM »
Am citit eu Mandarins, nu mi se pare o carte de vacanta, are dialoguri luuungi existentialiste. Mi-au placut ideile din carte, dar romanul nu m-a impresionat.

*

Conchita

• 8104
« Reply #438 on: December 04, 2017, 17:13:41 PM »
 :lol:
Tot cate una imi taiati de pe lista. Mersi Ka  :kiss:, atunci n-are rost sa o car dupa mine. Duc Kindle si vad la fata locului ce ma inspira, ca am pe el cateva pe care nu le-am citit inca.  :vacanta:
Forget love... I'd rather fall in chocolate.

*

kalua

• *
  • 22866
    • Soapte culinare
« Reply #439 on: December 04, 2017, 20:27:08 PM »
 :lol:
Am stat si-am cugetat ce mi-a facut mie mare placere sa citesc in concediu si as zice asa: (auto)biografii si Siri Hustvedt.

*

Conchita

• 8104
« Reply #440 on: December 04, 2017, 20:49:10 PM »
Chiar azi am dat peste o autobiografie a Paulei McLain care ma asteapta cuminte pe noptiera. Exact la asta ma gandeam cand am gasit-o, sa o iau cu mine.

*

Conchita

• 8104
« Reply #441 on: January 08, 2018, 01:07:07 AM »
Nu prea am avut timp de citit in vacanta, ca am fost tot pe drumuri, dar am terminat Paris si am inceput una in ton cu vacanta  :hihi:, Happier than a Billionaire. Nu e o capodopera literara, dar e distractiva. Este povestea (adevarata) a unei familii de chiropractori din State, care si-au bagat picioarele si s-au mutat in Costa Rica, pe langa Playa Flamingo (cam la jumatate de ora de unde am fost noi acum). E funny, am ras cu lacrimi la vreo 2-3 faze, mai ales ca sunt in tema cu conditiile de acolo si socul cultural pe care il ai cand ajungi prima data in Costa Rica. O urmaresc pe tipa pe facebook, are si blog: http://www.happierthanabillionaire.com/ si asta cred ca e prima carte, a avut-o in sale pe amazon, am dat $1 pe varianta Kindle, asa ca am entertainment acum.
Dupa ce o termin, am pe lista White Oleander, de Janet Fitch.
« Last Edit: January 08, 2018, 01:10:25 AM by Conchita »

*

RedDeer

• *
  • 3290
  • Truth is only as real as our delusion allows
« Reply #442 on: April 16, 2018, 05:51:42 AM »
Citesc Sapiens: A Brief History of Humankind de Yuval Noah Harari. O citesc dintr-o suflare, e foarte captivanta  :ok:
I have lived with many Zen masters, all of them cats

« Reply #443 on: April 16, 2018, 21:10:49 PM »
Yuval Noah Harari e foarte tare. Am citit Homo Deus si i-am dat 5 stele, Sapiens nu o sa o citesc prea curand ca deja stiu tot ce e in ea din diverse articole.